Асторокалькулятор

Астрокалькулятор KStars надає вам доступ до декількох модулів, які напряму пов’язані з алгоритмами, які використовує програма. Модулі згруповано за темами:

Сонячна система

Модуль обчислення Юліанського дня

Юліанський день

Цей модуль виконує перетворення між датами і часом календаря, Юліанськими днями і виправленими Юліанськими днями. Модифікований Юліанський день обчислюється за формулою: Юліанський день - 2.400.000,5.

Щоб скористатися цим модулем, вкажіть одну з трьох дат, у відповідь буде показано дати у двох інших календарях. Крім того, ви можете встановити поточний день і час натисканням кнопки Зараз.

Цей модуль може виконувати команди і у пакетному режимі. Для використання цього режиму вам потрібен буде файл у кожному з рядків якого міститимуться значення вхідного параметра: «Дата і час», «Юліанський день» або «Модифікований Юліанський день». Далі, слід буде вказати назви файлів вхідних даних і результатів і натиснути кнопку Обчислити для заповнення файла результатів. У файлі результатів міститимуться значення двох інших пов’язаних із вхідним параметром значень. Наприклад, якщо у вхідному файлі містяться значення Дата і час, у кожному із рядків файла результатів міститимуться відповідні значення параметрів Юліанський день і Модифікований Юліанський день. Ви можете переглянути виведені значення безпосередньо у KStars натисканням кнопки Перегляд виводу….

Підказка

Вправа:

Якій даті календаря відповідає виправлений Юліанський день = 0,0?

Модуль обчислення сидеричного часу

Сидеричний час

Цей модуль виконує перетворення між Всесвітнім часом і місцевим сидеричним (зоряним) часом. Виберіть вказати географічну довготу і дату обчислення. Програма покаже відповідне значення у іншій системі обліку часу.

Цей модуль може виконувати команди і у пакетному режимі. Для використання цього режиму вам потрібен буде файл у кожному з рядків якого міститимуться значення вхідного параметра: Обчислити сидеричний час або Обчислити стандартний час зі спадного меню ліворуч. За допомогою вікна модуля ви можете вказати значення Дата і Місце у вікні модуля або наказати програмі прочитати ці значення з файла вхідних даних. Далі, слід буде вказати назви файлів вхідних даних і результатів і натиснути кнопку Обчислити для заповнення файла результатів. У файлі результатів міститимуться обчислені значення суміжного до вхідного параметра. Наприклад, якщо у вхідному файлі містилися значення «стандартний час», у кожному з рядків файла результатів міститимуться значення «сидеричний час». Ви можете переглянути виведені значення безпосередньо у KStars натисканням кнопки Перегляд виводу.

Модуль обчислення тривалості дня

Тривалість дня

Цей модуль призначено для обчислення тривалості дня, а також часу сходу сонця, кульмінації (півдня) і заходу сонця для будь-якої дати календаря та будь-якого місця на Землі. Вкажіть відповідні географічні координати і дату, а програма покаже результати обчислень.

Модуль обчислення рівнодень і сонцестоянь

Рівнодення та сонцестояння

Модуль обчислення дат рівнодень і сонцестоянь обчислює дату і час рівнодення або сонцестояння у вказаному році. Вам слід вказати, час якої саме події (Весняне рівнодення, літнє сонцестояння, осіннє рівнодення або зимове сонцестояння) слід знайти, і вказати рік. Програма покаже дату і час події (весняного рівнодення, літнього сонцестояння, осіннього рівнодення або зимового сонцестояння).

Цей модуль може виконувати команди і у пакетному режимі. Для використання цього режиму вам потрібен буде файл у кожному з рядків якого міститимуться значення року, для якого слід обчислити дати рівнодень та сонцестоянь. Далі, слід буде вказати назви файлів вхідних даних і результатів і натиснути кнопку Обчислити для заповнення файла результатів. У кожному з рядків файла результатів міститимуться дані щодо року та дат кожної з подій. Ви можете переглянути виведені значення безпосередньо у KStars натисканням кнопки Перегляд виводу….

Модуль обчислення екваторіальних/галактичних координат

Екваторіальні/Галактичні координати

Цей модуль виконує перетворення між Екваторіальними координатами і Галактичними координатами. Вкажіть відповідні значення координат у розділі Галактичних координат або Екваторіальних координат (J2000). Крім того, ви можете вказати координати вибором об’єкта за допомогою діалогового вікна Пошук об’єкта dialog. В результаті ви побачите координати, які ви хотіли обчислити.

Цей модуль може працювати і у пакетному режимі, обробляючи по декілька координат одразу Для цього вам слід створити вхідний файл, кожен рядок якого має складатися з двох значень: вхідної пари координат (екваторіальних або галактичних). Потім вкажіть, які саме координати було використано для вхідних даних, і назви файла з початковою інформацією і файла, куди слід виводити дані. Нарешті, натисніть кнопку Запустити, щоб створити файл з отриманими даними, у якому ви зможете побачити перетворені координати (екваторіальні або галактичні; доповнення до тих, які ви вибрали як початкові значення).

Модуль обчислення видимих координат

Видимі координати

Модуль обчислення видимих координат перетворює координати з каталогу точки на небесній сфері на її видимі координати для довільної дати. Координати об’єктів на небесній сфері постійно змінюються через прецесію, нутацію і аберацію. Цей модуль під час обчислення бере до уваги ці зміни.

Щоб скористатися цим модулем, вам слід спершу ввести потрібну дату і час у розділі Кінцевий час та дата. Потім введіть координати з каталогу у розділ Координати каталогу. Крім того, ви можете встановити координати за каталогом, якщо виберете об’єкт за допомогою діалогового вікна Знайти об’єкт. Ви також можете вказати у цьому розділі епоху каталогу (зазвичай, 2000.0 для сучасних каталогів об’єктів). В результаті ви побачите координати об’єкта у вказаний час, показані у розділі Видимі координати.

Модуль обчислення горизонтальних координат

Горизонтальні координати

Цей модуль виконує перетворення екваторіальних координат на горизонтальні координати. Перш за все, виберіть дату, час і географічні координати для обчислення. Потім у розділі Екваторіальні координати (J2000) вкажіть екваторіальні координати, які слід перетворити, та їх епоху або скористайтеся діалоговим вікном Пошук об’єкта для їхнього визначення. У розділі Горизонтальні координати з’являться відповідні горизонтальні координати.

Модуль обчислення екліптичних координат

Екліптичні координати

Цей модуль виконує перетворення між Екваторіальними координатами і Екліптичними координатами. Спочатку вкажіть Дату і час. Потім вкажіть відповідні значення координат у розділі Екліптичних координат або Екваторіальних координат. Крім того, ви можете вказати координати вибором об’єкта за допомогою діалогового вікна Пошук об’єкта dialog. В результаті ви побачите координати, які ви хотіли обчислити.

Модуль обчислення кутової відстані

Кутова відстань

Інструмент вимірювання кутової відстані призначено для вимірювання кута між двома точками на небі. Вам просто слід вказати Екваторіальні координати бажаної пари точок і отримати значення кута між двома точками.

Цей модуль може виконувати команди і у пакетному режимі. Якщо ви виберете цей режим, вам слід буде вказати файл, у якому зберігаються початкові дані у вигляді декількох чисел (до чотирьох) у кожному рядку: пряме сходження початку, схилення початку, пряме сходження кінця і схилення кінця. Типово, у кожному з рядків має бути чотири значення прямого сходження і схилення для пар точок. По іншому скористатися цим інструментом можна, якщо вказати одне значення з цих чотирьох координат на панелі калькулятора (якщо значення вказано у калькуляторі, відповідні значення файла з початковими даними буде пропущено).

Після того, як ви вкажете файл, з якого слід взяти дані, і файл, куди слід вивести дані, просто натисніть кнопку Запустити, щоб створити файл вихідних даних.

Модуль обчислення геодезичних координат

Геодезичні координати

У звичайній географічній системі координат Земля вважається ідеальною сферою. Це припущення дуже близьке до істини, отже, у більшості випадків ним можна користуватися. Але якщо потрібний високий ступінь точності, слід брати до уваги справжню форму Землі. Земна куля є еліпсоїдом — довжина екватора приблизно на 0,3% більша за Велике коло, яке проходить через полюси. У геодезичні системі координат враховується ця еліпсоїдальна форма, а точка на поверхні Землі описується декартовими координатами (X, Y і Z) або географічними координатами (довготою, широтою і висотою).

Щоб скористатися цим модулем, спочатку оберіть, які координати слід вважати початковими у розділі Вибір вхідних координат: Декартові або Географічні. Потім вкажіть модель еліпсоїда і початкові координати або у розділі декартової системи координат, або у розділі географічних координат. Якщо після цього ви натиснете кнопку Перетворити буде заповнено поля потрібних вам координат.

Цей модуль може виконувати команди і у пакетному режимі для одночасного перетворення набору значень координат. Для використання цього режиму вам потрібен буде файл у кожному з рядків якого міститимуться три значення: вхідні значення координат (декартових або географічних). Далі, слід буде вказати назви файлів вхідних даних і результатів і натиснути кнопку Виконати для заповнення файла результатів. У файлі результатів міститимуться значення перетворених координат (декартових або географічних, залежно від того, що було визначено для вхідних даних).

Модуль обчислення координат планет

Координати планет

Модуль обчислення координат планет обчислює дані про розташування для всіх головних тіл сонячної системи, для будь-якого моменту часу та будь-якого географічного розташування. Просто виберіть об’єкт сонячної системи зі спадного списку і вкажіть потрібну дату, час і географічні координати (типове значення цих координат відповідає поточним параметрам KStars). Буде показано екваторіальні, горизонтальні і екліптичні координати тіла.

Цей модуль може працювати і у пакетному режимі. Для того, щоб скористатися цим режимом, вам слід створити файл з початковою інформацією, у кожному рядку якого буде вказано значення вхідних параметрів (тіло сонячної системи, дата, час, довгота і широта). Ви можете зафіксувати значення декількох параметрів у вікні калькулятора (ці параметри у вхідному файлі буде пропущено). Ви також можете вказати, які з параметрів (екваторіальні, горизонтальні, геліоцентричні екліптичні або геоцентричні екліптичні координати) слід обчислити. Нарешті, вкажіть назви файла з початковими даними і файла з отриманими даними і натисніть кнопку Запустити, щоб створити файл з обчисленими значеннями.