Розділ 7. Інструменти KStars

KStars обладнано декількома інструментами, які надають вам змогу вивчати додаткові аспекти астрономічних знань і знань про нічне небо.

Вікно відомостей щодо об’єкта

Вікно відомостей щодо об’єкта

У вікні відомостей щодо об’єкта показано докладні дані щодо окремого об’єкта на небі, до яких має доступ програма. Щоб відкрити це вікно, наведіть вказівник миші на об’єкт і клацніть правою кнопкою миші, а потім виберіть пункт Відомості... з контекстного меню.

Це вікно розділено на декілька вкладок. На вкладці Загальне показано загальні дані про поточний об’єкт. Це, зокрема, його назва, позначення у каталогах, тип об’єкта і його зоряна величина (яскравість). На вкладці Позиція буде показано координати об’єкта у екваторіальній і горизонтальній системах координат і час сходу, заходу і кульмінації об’єкта.

За допомогою вкладки Посилання ви можете керувати посиланнями на ресурси мережі, пов’язаними з об’єктом. На цій вкладці показано посилання на зображення об’єкта і інформацію щодо нього. Це посилання, які з’являтимуться у контекстному вікні після наведення вказівника миші на об’єкт і клацання правою кнопкою. Ви можете додати власні посилання, пов’язані з об’єктом за допомогою кнопки Додати посилання.... Після натискання на цю кнопку відкриється вікно, у якому ви зможете вказати адресу URL текст посилання (з цього ж вікна ви зможете випробувати доступність адреси URL у переглядачі мережі). Кожного разу під час додавання нетипової адреси ви зможете вибрати тип ресурсу за допомогою варіантів зі списку Тип ресурсу. Майте на увазі, що ваше посилання може просто вказувати на якийсь з файлів на вашому локальному диску, отже, ви можете скористатися можливістю додавання посилань для створення покажчиків ваших особистих астрономічних знімків або журналів спостереження.

Ви також можете змінити або вилучити будь-яке посилання за допомогою кнопок Редагувати посилання... і Вилучити посилання....

Вкладка Додаткові (її буде показано не для всіх об’єктів) надає вам змогу надіслати запити до професійних астрономічних баз даних у інтернеті щодо інформації стосовно поточного об’єкта. Щоб скористатися послугами певної бази даних, просто двічі клацніть лівою кнопкою миші на пункті у списку, щоб побачити результати пошуку за вашим запитом у вікні переглядача інтернету. Запит буде надіслано за основною назвою об’єкта, який ви використовували для відкриття діалогового вікна відомостей. Ви можете надсилати запити до таких баз даних:

  • Дані з ідентифікації, вимірів, бібліографічні та астрономічні дані (SIMBAD). SIMBAD подібний до NED, але у цій базі даних містяться дані про об’єкти всіх типів, не лише галактик.

  • SkyView надає зображення з інформації про вигляд зоряного неба у багатьох діапазонах спектра, від гамма-променів до радіочастот. Інтерфейс програми KStars отримає зображення з якогось з цих виглядів з виділеним об’єктом по центру.

  • Архів астрофізики високих енергій (HEASARC). Звідси ви можете отримати дані про поточний об’єкт, які було надано обсерваторіями, що ведуть спостереження у діапазоні «високих енергій», зокрема, у діапазонах ультрафіолетових, рентгенівських та гамма-діапазону електромагнітного спектра.

  • База даних позагалактичних об’єктів НАСА/IPAC (NED). У NED містяться дані і бібліографічні посилання щодо позагалактичних об’єктів. NED слід використовувати лише, якщо ваш об’єкт є позагалактичним, наприклад, сам є галактикою.

  • Астрофізична система даних НАСА (ADS). Ця неймовірна бібліографічна база даних охоплює всі літературні джерела і публікації у міжнародних рейтингових журналах астрономічного і астрофізичного напрямків. Базу даних поділене на чотири основні предметні частини (Астрономія і астрофізика, препринти з астрофізики, контрольно-вимірювальні прилади та фізика і геофізика). Кожна з частин ділиться на три підвузли для надсилання запитів до бази даних у різний спосіб. «Пошук за ключовими словами» поверне статті, у яких назва об’єкта входить до переліку ключових слів. «Пошук за словами у назві» поверне статті, у яких назва об’єкта фігурує у назві статті, а «Пошук за назвою і ключовими словами» поверне всі результати двох попередніх варіантів пошуку.

  • Архів робіт на космічному телескопі (MAST). Науковий інститут космічного телескопа надає доступ до повної колекції знімків і спектральних даних, отриманих за допомогою космічного телескопа «Хаббл», а також декількох інших космічних обсерваторій.

Нарешті, на вкладці Журнал ви можете ввести якийсь текст, який буде пов’язано з цим об’єктом у вікні Подробиці. Наприклад, ви можете використати це поле, щоб вказати особисті нотатки щодо спостереження за об’єктом. Ваші нотатки буде збережено, ви без проблем зможете прочитати їх або скористатися ними під час подальшої роботи із KStars.