Прецесія

Jason Harris

Прецесією називають поступову зміну напрямку осі обертання Землі. Вісь обертання у своєму русі є твірною конічної поверхні, повний цикл обертання триває близько 26.000 років. Якщо ви у дитинстві гралися дзиґою, ви, певне, спостерігали за тим, як «гойдається» її вісь обертання, це теж прецесія.

Оскільки змінюється напрямок вісі обертання Землі, змінюються і розташування небесних полюсів.

Причини прецесії Землі не є простими. Земля — не ідеальна сфера, вона має трохи сплющену форму, це означає, що велике коло на екваторі довше за «меридіональне» велике коло, що проходить через полюси. Крім того, Місяць і Сонце лежать поза екваторіальною площиною Землі. В результаті сили гравітаційного притягання Місяця і Сонця, окрім сили, накладають на сплющену Землю ще і невеликий крутний момент. Цей момент, що накладається на тіло, що обертається, (Землю) і спричиняє прецесійний рух.

Підказка

Вправа:

Найлегше помітити прецесію спостерігаючи за небесним полюсом. Щоб знайти розташування полюса, спочатку перемкніться на екваторіальну систему координат за допомогою вікна Налаштувати KStars, а потім утримуйте натиснутою клавішу стрілки вгору, аж до того часу, коли зображення перестане прокручуватися. Схилення, показане по центру панелі інформації має дорівнювати +90 градусів, а майже по центру зображення має бути розташовано яскраву Полярну зірку. Спробуйте покрутити зображення за допомогою клавіш зі стрілками ліворуч і праворуч. Зауважте, видається, що небо обертається навколо полюса.

Тепер спробуємо побачити прецесію. Змінимо дату на дуже віддалену від теперішньої, а потім поспостерігаємо, як точка небесного полюса віддаляється від Полярної зірки. Щоб здійснити заплановане, відкрийте вікно Встановити час (Ctrl+S), і встановіть рік у значення 8000 (у цій версії програми KStars обробка даних для дат дуже віддалених від цієї дати неможлива, але для нашої мети можливостей програми достатньо). Зауважте, що тепер центр зображення знаходиться у точці між сузір’ями Лебедя і Цефея. Перевірте, що це справді полюс прокручуванням клавішами стрілок ліворуч і праворуч: небо обертатиметься навколо цієї точки — у 8000 році Північний небесний полюс вже не знаходитиметься поряд з Полярною зіркою.