Розділ 4. Основні функції

Керування

Загальне

Це досить короткий, але важливий розділ, за допомогою якого ви можете познайомитися з подробицями керування Krusader. У цьому розділі не вказано всіх можливих комбінацій клавіш з двох причин:

  1. цих комбінацій дуже багато

  2. більшість дій Krusader можна налаштувати на сторінці «Панель» Конфігуратора

У розділі будуть згадані лише найважливіші клавіатурні скорочення за типових налаштувань, але пам’ятайте, що більшість клавіатурних скорочень можна змінити. Якщо ви дуже часто користуєтеся певною командою і бажаєте дізнатися клавіатурне скорочення для цієї команди або бажаєте змінити існуюче клавіатурне скорочення, зверніться до вікна Налаштувати скорочення (ПараметриНалаштувати скорочення...).

Пересування

Під пересуванням ми маємо на увазі пересування фокуса клавіатури або миші між різними частинами головного вікна Krusader. Фокус може перебувати одному з п’яти місць: на лівій або правій панелях, смужці меню, у командному рядку або у емуляторі термінала. Панель, на якій перебуває фокус, називається активною панеллю. Активна панель залишатиметься активною, доки фокус не перейде до іншої панелі (тобто, якщо активною була ліва панель, а ви навели вказівник на командний рядок і клацнули лівою кнопкою миші — активною залишиться ліва панель). Ви можете робити активною довільну панель.

Найпоширенішим способом пересування фокуса на певну панель є наведення на неї вказівника миші на цю панель з наступним клацанням лівою кнопкою миші. Але вам слід взяти до уваги такі зауваження:

  • Клацання на панелі інструментів, панелі клавіш FN keys і панелі стану не пересуває фокуса.

  • Натискання кнопки Виконати у режимі термінала у командному рядку не пересуне фокуса, отже, вам слід наводити вказівник на внутрішню частину рядка введення.

  • Якщо ви відкриєте меню, фокус буде переведено на смужку меню. Вона перебуватиме у фокусі аж до часу, коли ви оберете пункт меню. Після цього фокус повернеться до його попереднього власника.

Крім того, звичайно ж, існують способи переведення фокуса за допомогою клавіатури:

  • За допомогою натискання клавіші Tab можна пересувати фокус між панелями, якщо фокус перебуває на одній з панелей, або циклічно пересувати фокус між пунктами меню, якщо активною є смужка меню.

  • Натискання комбінації клавіш Ctrl+ пересуне фокус з активної панелі до командного рядка або емулятора термінала, а натискання комбінації клавіш Ctrl+ поверне фокус з командного рядка на активну панель.

  • Натискання клавіші Esc призведе до повернення фокусу зі смужки меню, якщо вона була у фокусі, до попередньої активної панелі.

  • Якщо ви працюєте у емуляторі термінала, ви можете скористатися натисканням клавіші Tab або клацанням кнопкою миші, щоб перевести фокус на активну панель.

  • Натискання комбінації клавіш Alt+Підкреслена літера, якщо фокус перебуває у смужці меню, відкриє відповідне меню (якщо відповідна комбінація на є «зарезервованою комбінацією», що використовується для виконання однієї з дій Krusader).

Вибір

Примітка

У Krusader передбачено 4 режими вибору, не кажучи вже про панель швидкого позначення. У цьому розділі ми розглянемо лише власний режим вибору мишею Krusader.

Позначення або вибір пунктів є одним з мистецтв, яким ви маєте оволодіти для того, щоб повністю скористатися можливостями Krusader. Оскільки на панелі деревоподібного перегляду ви можете обирати лише один каталог одночасно, у цьому розділі ми розглянемо лише спосіб позначення пунктів файлів на панелі.

Пересувати курсор просто. Наведення вказівника миші на пункт файла або каталогу (у цьому підручнику ми називатимемо їх «елементами», тобто будемо називати файли і каталоги «елементами») і клацання лівою кнопкою миші призведе до його позначення. У цьому розділі ви знайдете корисні підказки, які ще більше спростять користування Krusader (ми припускаємо, що ви використовуєте режим вибору мишею Krusader):

  • Натискання клавіш Пробіл і Insert перемикатиме вибір файла під курсором без зміни стану вибору інших файлів/каталогів, курсор буде пересунуто на одну позицію вниз.

  • Клацання лівою кнопкою, коли вказівник перебуває на пункті файла, призведе до позначення або зняття позначок з пунктів всіх попередньо позначених файлів.

  • Ctrl+Клацання лівою кнопкою миші перемикає стан позначення файла під курсором, стан позначення інших файлів або каталогів не змінюється.

  • Shift+Клацання лівою кнопкою миші призведе до позначення всіх елементів між попереднім розташуванням курсора і новим його розташуванням.

  • Shift+Home призведе до позначення всіх пунктів над поточним розташуванням курсора (і зніме позначення з усіх пунктів під курсором, якщо їх було позначено).

  • Shift+End призведе до позначення всіх пунктів під поточним розташуванням курсора (і зніме позначення з усіх пунктів над курсором, якщо їх було позначено).

  • Вибрати пункт «..» не можна.

  • У меню Редагування ви знайдете пункти, призначені для реалізації інших способів позначення пунктів ваших файлів.

Виконання команд

Про виконання можна сказати небагато: вам достатньо позначити певні пункти файлів (якщо ви цього не зробите, Krusader виконає дію над файлами або каталогами, які перебувають у фокусі) і скористатися пунктом Команда зі смужки меню або клавіатурним скороченням (також можна скористатися контекстним меню), — програма виконає відповідну команду. Див. також Виконання файлів.

Швидкий пошук

Використання цієї можливості надасть вам змогу здійснювати швидкий пошук назви файла у списку активної панелі.

Введіть якийсь символ у поле швидкого пошуку активної панелі списку файлів, щоб наказати програмі виконати пошук файлів, назви яких починаються з введених символів. Під активною панеллю списку файлів буде показано невеличку діалогову панель швидкого пошуку. Введіть перші декілька символів бажаної назви файла і курсор буде пересунуто до пункту файла з відповідною назвою (якщо такий файл існує), наприклад, якщо ви введете «ab», програма знайде файл, назва якого починається з «ab». Натискання клавіші ↑/↓ переведе фокус до наступного або попереднього варіанта знайденого файла. Натискання клавіші Esc закриє панель рядка швидкого пошуку. Курсор залишиться на позначеному знайденому файлі. Інструмент швидкого пошуку підтримує пошук файлів за формальними виразами.

Примітка

Якщо ви натиснете комбінацію клавіш Alt+клавіша, буде виконано дію, пов’язану з цим клавіатурним скороченням. Якщо зі скороченням не буде пов’язано жодної дії, літеру клавіша буде використано для швидкого пошуку.

Скористайтеся вікном Налаштувати скорочення (ПараметриНалаштувати скорочення...).

Швидке фільтрування

Використання цієї можливості надасть вам змогу здійснювати швидке фільтрування у списку файлів активної панелі.

Щоб відкрити панель Швидкого фільтрування, натисніть комбінацію клавіш Ctrl+I. Введіть будь-яку клавішу, щоб усунути зі списку активної панелі всі пункти файлів, назви яких не містять вказаної вами літери. Для фільтрування можна використовувати шаблони заміни. Ви, наприклад, можете вказати «a*b», щоб залишити у списку лише пункти файлів, назви яких містять символи «a» і «b». Для швидкого фільтрування використовуються ті самі параметри врахування регістру символів, що і для Швидкого пошуку.

Натискання Enter у режимі Швидкого фільтрування переводити фокус на панель. Якщо у фокусі перебуває панель списку файлів або поле Швидкого фільтрування, натискання Esc призведе до закриття панелі Швидкого фільтрування.

Щоб змінити типове клавіатурне скорочення для Швидкого фільтрування, скористайтеся вікном Налаштувати скорочення (ПараметриНалаштувати скорочення...).

Швидке позначення

Використання цієї можливості надасть вам змогу здійснювати швидке позначення у списку файлів активної панелі.

Щоб відкрити панель швидкого позначення, натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Shift+S. Введіть будь-яку клавішу, щоб усунути зі списку активної панелі всі пункти файлів, назви яких не містять вказаної вами літери. Для фільтрування можна використовувати шаблони заміни. Ви, наприклад, можете вказати «a*b», щоб залишити у списку лише пункти файлів, назви яких містять символи «a» і «b». Для швидкого позначення використовуються ті самі параметри врахування регістру символів, що і для Швидкого пошуку.

Натискання Enter у режимі Швидкого позначення переводити фокус на панель. Якщо у фокусі перебуває панель списку файлів або поле Швидкого позначення, натискання Esc призведе до закриття панелі Швидкого позначення.

Щоб змінити типове клавіатурне скорочення для Швидкого позначення, скористайтеся вікном Налаштувати скорочення (ПараметриНалаштувати скорочення...).

Контекстне меню

У Krusader передбачено багато контекстних меню, за допомогою яких ви зможете пришвидшити виконання дій вказівником миші, це контекстне меню можна відкрити клацанням правою кнопкою миші (це залежить від вказаних вами параметрів режимів вибору). У наведеному списку вказано найважливіші контекстні меню. Скористайтеся цими меню для вивчення відповідних команд.