Редагування діаграм

Під час роботи з діаграмою Umbrello UML Modeller намагатиметься направляти вашу роботу застосуванням певних простих правил щодо того, які елементи можна використовувати на діаграмі обраного типу, а також щодо типів взаємозв’язку, які можуть між цими елементами існувати. Якщо ви є експертом з UML, ймовірно, ви навіть не помітите цього, але така робота програми допоможе новачкам у UML створювати діаграми у відповідності зі стандартами.

Після створення діаграми настане час її редагування. Ось тут ви й зауважите (майже непомітну для новачків) різницю між редагуванням вашої діаграми і редагуванням моделі. Як ви вже знаєте, діаграми є переглядами вашої моделі. Наприклад, якщо ви створили клас редагування діаграми класів, ви насправді редагували і діаграму, і вашу модель. Якщо ж ви змінили колір або інші параметри показу класу на діаграмі класів, ваші зміни стосуватимуться лише діаграми, — у моделі нічого не зміниться.

Як вставити елементи

Одною з перших операцій, яка знадобиться вам під час редагування нової діаграми, є вставка елементів до неї (класів, акторів, випадків використання, тощо). Загалом, існує два способи виконання цієї дії:

  • Перетягування існуючих елементів до вашої моделі у перегляді дерева

  • Створення нових елементів у вашій моделі і одночасне додавання цих елементів на вашу діаграму за допомогою одного з інструментів редагування на панелі інструментів.

Щоб вставити елементи, які вже існують у вашій моделі, просто перетягніть їх з перегляду дерева і скиньте на місце, де вони мають знаходитися на діаграмі. Крім того, ви завжди зможете пересунути елементи на вашій діаграмі за допомогою інструмента вибору.

Другим способом додавання елементів на вашу діаграму є використання інструментів редагування панелі інструментів (зауважте, що подібні дії додаватимуть елементи до вашої моделі).

Типово, панель інструментів розташовано у верхній частині вікна. Список інструменти, доступ до яких можна отримати за допомогою цієї панелі (кнопок, які ви на ній бачите), залежатиме від типу діаграми, над якою ви працюєте. Кнопку поточного вибраного інструмента буде активовано, перемкнутися на інструмент вибору можна натисканням клавіші Esc.

Якщо ви обрали інструмент редагування на робочій панелі інструментів (наприклад інструмент для додавання класів), вигляд вказівника миші буде змінено на хрестик, і ви зможете вставляти елементи до вашої моделі одноразовим клацанням лівою клавішею миші у полі вашої діаграми. Зауважте, що у елементів UML мають бути унікальні назви. Отже, якщо на одній з ваших діаграм є клас з назвою «ClassA», і ви використали інструмент додавання класу на іншій діаграмі, ви не зможете дати цьому класу назву «ClassA». Якщо це мають бути різні класи, вам слід надати їм різні назви. Якщо ви бажаєте додати на вашу діаграму той самий елемент, інструмент додавання класу вам не знадобиться. Замість цього, вам слід перетягнути і скинути клас з перегляду дерева.

Вилучення елементів

Ви можете вилучати будь-які елементи вибором пункту Вилучити з їх контекстного меню.

Знову ж таки, існує значна різниця між вилученням об’єкта з діаграми і вилученням об’єкта з вашої моделі: якщо ви вилучите об’єкт з діаграми, ви лише вилучите об’єкт з діаграми, — елемент залишиться частиною вашої моделі, і якщо у інших діаграмах використано цей елемент, вони ніяким чином не зміняться. Якщо ж, з іншого боку, ви вилучите елемент з перегляду дерева, ви вилучите елемент з вашої моделі. Оскільки у моделі більше не існуватиме відповідного елемента, його буде автоматично вилучено з усіх діаграм, де його було використано.

Редагування елементів

Ви можете редагувати більшість елементів UML вашої моделі і діаграм за допомогою діалогового вікна властивостей елемента, де можна вибрати відповідні параметри. Щоб змінити властивості об’єкта, скористайтеся пунктом Властивості його контекстного меню (можна викликати клацанням правою кнопкою миші). У кожного з елементів діалогове вікно складатиметься з декількох сторінок, на яких ви зможете налаштувати параметри, що стосуються цього елемента. Для деяких елементів (наприклад якорів) ви можете визначити лише парочку параметрів, на зразок назви об’єкта і документації, для інших же елементів (наприклад класів) ви зможете змінити атрибути і операції, визначити вигляд елемента на діаграмі (повний підпис операції або просто назви операцій тощо) і навіть вказати кольори, якими слід показувати лінії і розфарбовувати відповідник класу на діаграмі.

Крім того, діалогове вікно властивостей для елементів UML можна відкрити подвійним клацанням на елементі, якщо ви використовуєте інструмент вибору (стрілочку).

Зауважте, що пункт властивостей можна обрати і з контекстного меню елементів у перегляді дерева. Таким чином можна змінювати властивості діаграм, наприклад визначити, чи слід показувати ґратку.

Редагування класів

Хоча аспекти редагування властивостей всіх об’єктів і було розглянуто у попередньому розділі, класи заслуговують окремого розділу, оскільки ці об’єкти є складнішим і мають більшу кількість параметрів, ніж більшість інших елементів UML.

У діалоговому вікні класу ви можете встановити будь-які властивості, від кольорів, якими буде намальовано позначку класу, до операцій і атрибутів, які матиме клас.

Загальні параметри класу

Призначення сторінки загальних параметрів властивостей класу очевидне з назви цієї сторінки. Тут ви можете змінити назву класу, видимість, документацію тощо. Ця сторінка буде доступною завжди.

Параметри атрибутів класу

На сторінці параметрів атрибутів ви зможете додати, змінити або вилучити атрибути (змінні) класу. За допомогою кнопок зі стрілками, розташованих у боковій частині сторінки, ви зможете пересувати атрибути вгору або вниз списком. Ця сторінка буде доступною завжди.

Параметри операцій класу

Подібно до сторінки параметрів атрибутів, на сторінці параметрів операцій ви зможете додати, змінити або вилучити операції з вашого класу. Під час додавання або зміни операції ви вводите базові дані до діалогового вікна Властивості операції. Щоб додати параметри до вашої операції, вам слід натиснути кнопку Новий параметр, — буде відкрито діалогове вікно Властивості параметра. Ця сторінка буде доступною завжди.

Параметри шаблонів класу

На цій сторінці ви зможете додати шаблони класів, які є невизначеними класами або типами даних. У Java 1.5 такі шаблони називаються «Generic».

Сторінка асоціацій класів

На сторінці Асоціації класу буде показано всі асоціації класу на поточній діаграмі. Наведення вказівника миші на позначку асоціації з наступним подвійним клацанням лівою кнопкою миші відкриє діалогове вікно з її властивостями, у ньому, залежно від типу асоціації, ви зможете змінити деякі параметри, серед яких встановлення численності і назва ролі. Якщо параметри асоціації змінювати не можна, у діалоговому вікні властивостей асоціації буде лише показано параметри, змінювати ви зможете лише документацію щодо цієї асоціації.

Ця сторінка стане доступною, лише якщо ви відкриєте вікно властивостей класу з діаграми. Якщо ви відкриєте вікно властивостей класу за допомогою контекстного меню перегляду дерева, ця сторінка доступна не буде.

Сторінка показу класу

На сторінці Параметри показу ви можете вказати параметри, які буде показано на діаграмі. Клас може бути показано як прямокутник з назвою класу у ньому (корисно, якщо на вашій діаграмі багато класів, або подробиці щодо класу вам на даних момент не цікаві) або повноцінно, з показом пакунків, стереотипів, атрибутів і операцій з підписами і позначками видимості.

Ви можете обрати параметри на цій сторінці залежно від об’єму відомостей, які ви бажаєте бачити. Зміни, які ви зможете зробити за допомогою цієї сторінки, стосуватимуться лише параметрів показу діаграми. Це означає, що «приховування» операції класу призведе лише до того, що їх не буде показано на діаграмі, але операція залишиться частиною вашої моделі. Ця сторінка буде доступною, лише якщо ви відкриєте вікно властивостей класу з діаграми. Якщо ви відкриєте вікно властивостей з перегляду дерева, цю сторінку показано не буде, оскільки у такому випадку параметри показу не матимуть сенсу.

Сторінка стилю класу

На сторінці Стиль віджетів ви зможете налаштувати кольори, які буде використано для ліній і розфарбування віджета. Очевидно, що ці параметри матимуть сенс, лише якщо клас показано на діаграмі, якщо ви відкриєте вікно властивостей класу з перегляду дерева, цієї сторінки показано не буде.

Асоціації

Асоціації пов’язують один з одним два об’єкти UML. Зазвичай, асоціації визначаються для зв’язку між двома класами, але певні типи асоціацій можуть існувати і для випадків використання і акторів.

Щоб створити асоціацію, оберіть відповідний інструмент на робочій панелі інструментів (типово, Асоціація, Узагальнення, Агрегація тощо), наведіть вказівник миші на перший з елементів асоціації і клацніть лівою кнопкою миші, потім наведіть вказівник миші на другий елемент асоціації і ще раз клацніть лівою кнопкою миші. Зауважте, що слід виконати два окремих клацання, а не перетягувати один об’єкт на інший.

Якщо ви намагатиметеся створити асоціацію, яка суперечитиме специфікації UML, Umbrello UML Modeller заборонить вам створення асоціації, ви отримаєте повідомлення про помилку. Таке може статися, наприклад, якщо існує узагальнення від класу A до класу B, а ви намагається створити інше узагальнення від класу B до класу A.

Після наведення вказівника миші на асоціацію і клацання правою кнопкою миші буде показано контекстне меню з пунктами дій, які ви можете застосувати до асоціації. Якщо вам потрібно вилучити асоціацію, оберіть у контекстному меню пункт Вилучити. Крім того, ви можете обрати пункт меню Властивості, а потім, залежно від типу асоціації, змінити такі атрибути, як ролі і численність.

Точки якорів

Типово, асоціації малюються як прямі лінії, що пов’язують між собою два об’єкти на діаграмі.

Ви можете додати точки якорів, у яких асоціації вигинатимуться, подвійним клацанням лівою кнопкою миші у потрібній точці лінії асоціації. Така дія додасть точку якоря (якщо буде виділено асоціацію, точку якоря буде показано синьою точкою), яку можна буде пересунути, щоб надати асоціації потрібної форми.

Якщо вам потрібно буде вилучити точку якоря, просто наведіть на неї вказівник миші і ще раз двічі клацніть лівою кнопкою миші

Пам’ятайте, що єдиним способом, у який можна змінити властивості асоціації, є контекстне меню. Якщо ви спробуєте відкрити вікно властивостей подвійним клацанням, як це робиться для інших об’єктів UML, замість вікна на діаграму буде додано точку якоря.

Нотатки, текст і блоки

Нотатки, рядки тексту і блоки є елементами, які можна додати до діаграми будь-якого типу. Вони не мають семантичного значення, але дуже корисні, якщо вам потрібно додати коментар або пояснення, яке зробить вашу діаграму зрозумілішою.

Щоб додати нотатку або рядок тексту, оберіть відповідний інструмент на робочій панелі інструментів, а потім наведіть вказівник миші на місце діаграми, куди ви бажаєте додати ваш коментар, і один раз клацніть лівою кнопкою миші. Змінити текст елемента можна за допомогою властивостей елемента у контекстному меню або, у випадку нотаток, подвійного клацання лівою кнопкою миші на елементі.

Якорі

Якорі використовують для прив’язки текстової нотатки до іншого елемента UML. Наприклад, зазвичай текстову нотатку використовують для пояснення або коментування класу або окремої асоціації, у таких випадках ви можете скористатися якорем, щоб підкреслити, що нотатка «стосується» певного елемента.

Щоб додати якір між нотаткою і іншим елементом UML, скористайтеся інструментом якоря з робочої панелі інструментів. Спочатку вам слід клацнути лівою кнопкою миші на нотатці, а потім на елементі UML, з яким ви бажаєте пов’язати нотатку.