Розділ 2. Початок роботи

У цій главі ми продемонструємо, як скористатися kdesrc-build для отримання модулів зі сховища KDE і їх збирання. Тут ми наведемо базові пояснення щодо структури системи керування версіями KDE і кроків, які вам слід виконати до запуску скрипту.

Всі питання, обговорені у цій главі, докладніше викладено у статті щодо збирання з початкових кодів, розміщеній на вебсайті вікі спільноти KDE. Якщо ви компілюєте KDE вперше, вам варто прочитати цей підручник або проконсультуватися з цим довідником. Там ви знайдете докладні відомості щодо інструментів пакування та потрібних пакунків, типових проблем з компіляцією, стратегій і запуску нововстановленого KDE.

Підготовка системи до збирання KDE

Створення нового облікового запису користувача

Рекомендуємо вам скористатися окремим обліковим записом користувача для збирання, встановлення і запуску програмного забезпечення KDE, оскільки таким чином ви зменшите об’єм роботи зі зміни прав доступу та уникнете перешкод, пов’язаних з псуванням налаштувань пакунків з вашого дистрибутива. Якщо у системі вже встановлено пакунки KDE, найкращим вибором буде створення окремого облікового запису для збирання і запуску нового KDE.

Підказка

Якщо ви не чіпатимете загальносистемного KDE, у вас завжди буде запасний варіант на випадок, якщо помилка у програмному коді зробить зібрані вами програми непридатними до користування.

Якщо хочете, можете усе так налаштувати, щоб встановлення відбувалося до загальносистемного каталогу (наприклад /usr/src/local). Тут ми не обговорюватимемо цей тип встановлення, оскільки ми припускаємо, що ви ознайомлені зі наслідками своїх дій.

Перевірка готовності вашої системи до збирання програмного забезпечення KDE з початкових кодів

Перш ніж почати користування скриптом kdesrc-build (або будь-яким іншим інструментом для збирання), вам слід встановити інструменти для розробки і бібліотеки, потрібні для KDE. Майже повний список потрібних інструментів можна знайти на сторінці вікі спільноти KDE.

Ось список деяких з потрібних для збирання програм:

  • Вам знадобиться CMake. Цю програму KDE використовує для обробки налаштувань початкового коду під час збирання та створення специфічних команд збирання для вашої системи. Номер потрібної вам версії залежить від версій програмного забезпечення KDE, які ви збираєте (подробиці див. на TechBase). Якщо ваш дистрибутив достатньо сучасний, включеного до нього пакунка CMake має бути достатньо.

  • Крім того, вам слід встановити клієнтське програмне забезпечення для отримання початкових кодів KDE. Це означає, що вам слід встановити такі пакунки:

    • Вам слід встановити систему керування кодом Git, яка використовується для початкового коду усіх проєктів KDE.

    • Хоча збирання відповідного модуля (libdbusmenu-qt) і не є обов’язковим, вам може знадобитися система керування версіями Bazaar (цей модуль потрібен для збирання бібліотек KDE). Для більшості користувачів цю бібліотеку можна встановити за допомогою системи керування пакунками дистрибутива, але у kdesrc-build передбачено і можливість її збирання. Для збирання libdbusmenu-qt вам слід встановити Bazaar.

  • Скриптова мова Perl потрібна для роботи kdesrc-build, взаємодії із деякими сховищами KDE та Qt™ (якщо ви збираєте цю бібліотеку з початкових кодів).

    Пакунки Perl, які є частиною вашого дистрибутива, мають підійти (потрібна Perl версії не нижчої за 5.14), але вам також знадобляться декілька додаткових модулів (kdesrc-build попередить вас, якщо у системі їх не буде виявлено):

    • IO::Socket::SSL

    • JSON::PP або JSON::XS

    • YAML::PP, YAML::XS або YAML::Syck

  • Вам знадобиться усе середовище розробки мовою C++ (компілятор, стандартна бібліотека, середовище виконання та усі пов'язані пакунки для розробки). Мінімальна потрібна версія може бути різною — усе залежить від модуля KDE: збірка KDE Frameworks 5 може бути зібрана найдавнішими компіляторами, а Плазма 5 KDE та програми KDE можуть вимагати для збирання найновіших версій компілятора.

    Мінімальними рекомендованими версіями є GCC 4.8 або Clang 4. У багатьох дистрибутивах передбачено просте встановлення цих інструментів за допомогою метапакунка «build-essentials». Крім того, можна встановити «залежності для збирання» Qt™ або подібні набори пакунків. На вікі спільноти KDE є сторінка зі списком рекомендованих пакунків для основних дистрибутивів.

  • Вам знадобиться засіб збирання, який, власне, виконуватиме кроки компіляції (які було визначено CMake). Рекомендуємо скористатися GNU Make, який має бути доступним до встановлення за допомогою програми для керування пакунками вашого дистрибутива. У CMake передбачено підтримку інших засобів збирання, зокрема Ninja. Цими засобами збирання можна скористатися з kdesrc-build за допомогою параметра файла налаштувань custom-build-command.

  • Нарешті, вам знадобляться відповідні бібліотеки Qt™ (разом із пакунками для розробки) для версії програмного забезпечення KDE, яку ви збираєте. Офіційно, у kdesrc-build не передбачено підтримки збирання Qt™ 5 (поточної основної версії бібліотеки), отже, рекомендуємо вам скористатися пакунками для розробки з вашого дистрибутива або ознайомитися із настановами з вікі спільноти KDE щодо збирання Qt 5 власноруч.

Примітка

У більшості операційних систем передбачено спосіб простого встановлення потрібних інструментів для розробки. Зверніться до сторінки вікі спільноти щодо потрібних для розробки пакунків, щоб ознайомитися з готовими настановами.

Важливо

Деякі з цих пакунків поділено на бібліотеки (або програми) і пакунки для розробки Вам знадобляться принаймні програма або бібліотека і її пакунок для розробки.

Налаштування kdesrc-build

Встановлення kdesrc-build

Розробники KDE постійно вдосконалюють kdesrc-build, підтримуючи його синхронізацію із поступом у розробці KDE, зокрема, поліпшуючи рекомендовані налаштування kdesrc-build, додаючи модулі, удосконалюючи прапорці CMake тощо.

Через це, ми рекомендуємо отримати код kdesrc-build безпосередньо з початкового сховища коду, а потім періодично оновлювати програму.

Ви можете отримати kdesrc-build зі сховища його коду за допомогою такої команди:

$ git clone https://invent.kde.org/sdk/kdesrc-build.git ~/kdesrc-build

Замініть ~/kdesrc-build на адресу каталогу, до якого слід встановити програму.

Згодом, ви можете оновити код kdesrc-build за допомогою такої команди:

$ cd ~/kdesrc-build
$ git pull

Підказка

Ми рекомендуємо додати каталог встановлення kdesrc-build до вашої змінної середовища PATH, щоб ви могли запускати kdesrc-build, не вказуючи шлях до цього каталогу під час кожного запуску скрипту.

Підготовка файла налаштувань

kdesrc-build використовує для керування збиранням файл налаштувань. У файлі зберігаються дані щодо модулів, які слід зібрати, дані щодо місця, де має бути встановлено модулі, тощо. Цей файл буде збережено як ~/.config/kdesrc-buildrc ($XDG_CONFIG_HOME/kdesrc-buildrc, якщо встановлено значення $XDG_CONFIG_HOME).

Ви можете скористатися командою kdesrc-build --generate-config з метою приготування простих налаштувань kdesrc-build. Після цього ви можете внести зміни до ~/.config/kdesrc-buildrc відповідно до ваших уподобань.

Ручне визначення параметрів у файлі налаштувань

Крім того, ви можете створити власний файл налаштувань вручну. Для цього скопіюйте включений зразок файла налаштувань kdesrc-buildrc-kf5-sample до ~/.config/kdesrc-buildrc, а потім внесіть до нього зміни. Корисні настанови щодо цього викладено у розділі Розділ 4, Налаштування kdesrc-build. Особливо корисною може бути таблиця параметрів налаштування.

До складу kdesrc-build включено багато рекомендованих файлів налаштувань, у яких реалізовано підтримку KDE Frameworks 5, Плазми 5 та інших програм KDE. Див. розділ «Включенні інших файлів налаштувань», щоб дізнатися більше про те, як використати інші файли налаштувань у вашому власному kdesrc-buildrc.

Докладніші відомості щодо синтаксису файла налаштувань можна знайти у розділах «Визначення даних налаштувань» і Розділ 4, Налаштування kdesrc-build.