Peatükk 2. Alustamine

Hoidla kasutamine

Selles osas selgitame, kuidas kasutada Cervisia pakutavaid võimalusi kõige elementaarsemate versioonikontrolli süsteemi võtete jaoks ehk siis moodulite väljavõtmiseks hoidlast ja nendega töötamiseks. Selleks peab sul olema hoidlale ligipääs kliendina, mis tähendab, et keegi (arvatavasti CVS hoidla administraator) on sulle eraldanud serveril konto. Teine võimalus on muidugi luua vähese vaevaga oma projekti arendamiseks kohalik hoidla.

Vihje

Kui kavatsed hakata arendama mõnda suuremat ja keerulisemat projekti, on mõttekas kasutada ära CVS-i võimalusi isegi siis, kui oled projekti ainuarendaja. Nii saad teha kohalikku koopiasse kõik vajalikud muudatused ja kasutada Cervisiat (või ka muid CVS-i vahendeid) selle uuendamiseks ja sissekandmiseks. Sel moel saad hoida silma peal vigu põhjustanud muudatustel, neid tühistada, vältida juhuslikku infokadu jne. Cervisia kasutamisel on kohaliku hoidla loomine äärmiselt lihtne.

Protseduur 2.1. Kohaliku hoidla loomine

  1. Ava dialoog Uue hoidla loomine (cvs init) menüükäsuga HoidlaLoo....

  2. Klõpsa nupule ... ja vali kataloog, kuhu soovid hoidla luua, või sisesta selle asukoht tekstikasti. Kui näiteks soovid hoidla luua kataloogi /home/user ja anda sellele nimeks cvsroot, tuleb tekstikasti kirjutada /home/user/cvsroot või valida failivalijat kasutades kataloog /home/user ning lisada cvsroot.

  3. Kui oled valmis, klõpsa nuppu OK. Cervisia loob nüüd ja initsialiseerib uue hoidla kataloogi.

  4. Seejärel võid importida hoidlasse oma senise töö või luua hoidlas kataloog, kus kogu uut moodulit algusest peale arendama hakata.

Cervisia võimadab dialoogiga Hoidlate seadistamine hallata kõiki hoidlate asukohti. Dialoogi saab avada menüükäsuga HoidlaHoidlad....

Joonis 2.1. Cervisia hoidlate seadistamise dialoog

Cervisia hoidlate seadistamise dialoog

CVS-i hoidlat saab kasutada mitme meetodiga: ligipääsu võib tagada parooliga autentimine (:pserver:), turvashell (kasutades :ext:), kohalik hoidla (:kohalik:) jne. Hoidla asukoha vorming on järgmine (lisavõimalused on toodud ära nurksulgudes):

[:meetod:][[kasutaja][:parool]@]masinanimi[:[port]]/hoidla/asukoht

Hoidlale ligipääsuks pole sugugi alati vaja anda kõiki neid elemente (kasutajanime, parooli, masinanime, porti). Nõutav info sõltub kasutatavast ligipääsumeetodist, mille võib kokku võtta nii:

Kohalik

Kohalik ligipääs on CVS-i vaikemeetod. Seepärast ei ole meetodi :local: lisamine hoidla asukohale vajalikki: sisestada võib ka lihtsalt kataloogi asukoha, kus CVS-i hoidla asub ja millele arvuti ligi pääseb, kujul /hoidla/asukoht või kui tuua näide elust enesest, siis /home/cvs.

Füüsiliselt võib see asuda ka NFS-i vahendusel ühendatud kettal, kuid antud juhul on see ebaoluline. Kui oled loonud kohaliku hoidla, on asukoht lihtsalt tee, mida mööda sellele ligi pääseb.

rsh

Hoidla asukohaks võib olla näiteks :ext:kasutajanimi@masin.url.org:/hoidla/asukoht

See meetod nõuab, et sul oleks konto serveris (antud juhul siis masin.url.org) ja et sa kasutaksid suhtlemiseks kaugshelli. Vaikimisi pruugib CVS rsh-d, kuid rsh on juba ammu tunnistatud ebaturvaliseks ja selle asemele on üldjuhul astunud ssh.

Kui kasutad ssh-d, pead keskkonnamuutja CVS_RSH määrama cvs klienti kasutades ssh-le. Cervisia toetab seda võimalust.

Arvesta, et Cervisia ei suuda vastata serveri võimalikule paroolinõudele. Kontrolli, et sisselogimine toimiks ilma parooli nõudmata. Puhta rsh korral saab seda näiteks teha usaldusväärsete masinate nimekirjaga faili .rhosts sinu kodukataloogis luues (vaata täpsemat infot rsh manuaalileheküljelt).

ssh korral tuleb selleks kopeerida serverile oma avalik võti identity.pub (see asub kataloogis $HOME/.ssh/). Sellisel juhul ei tohi võti olla krüptitud paroolifraasiga (vaata täpsemat infot ssh manuaalileheküljelt ja CVS/SSH KKK-st SourceForge'is). Kui sa ei ole päris kindel, küsi nõu oma süsteemiadministraatorilt.

pserver

Hoidla asukohaks võib olla näiteks :pserver:kasutajanimi@masin.url.org:/hoidla/asukoht

See meetod võtab serveriga ühendust erilise suhteliselt nõrga autentimisega protokolli vahendusel (pserver tähendabki parooliga autentimist). Enne sellise serveri kasutamist peab sul olema CVS-serveri administraatori antud kasutajanimi ja parool ning sa pead end sellele sisse logima. Pane tähele, et sinu CVS-serveri autentimisel kasutatav nimi ei pruugi olla sama, mida kasutad enda süsteemi sisselogimisel. Enne CVS-serveri kasutamist tuleb sul end sisse logida.

Vaba tarkvara projektid pakuvad enamasti võimalust ka lähtekoodile ligi pääseda anonüümset CVS-i kasutades. See tähendab, et sul on võimalik ka uusim lähtekood hõlpsasti hankida, seda muuta ning luua ilma CVS-i kontot loomata paigad (erinevused) hoidlas asuvate versioonide suhtes. Reeglina kasutab anonüümne CVS parooliga autentimist (:pserver:) ning on ainult lugemisõigusega, lubamata sul muudatusi vahetult hoidlasse sisse kanda.

Hoidla ligipääsumeetodi ja asukoha määramine järel saab selle lisada Cervisia hoidlate loendisse:

Protseduur 2.2. Uue hoidla lisamine

  1. Ava dialoog Hoidlate seadistamine menüükäsuga HoidlaHoidlad...

  2. Klõpsa nupule Lisa..., mis avab dialoogi Hoidla lisamine.

  3. Kirjuta hoidla asukoht tekstikasti Hoidla:. Cervisia lülitab automaatselt välja dialoogi need osad, mida valitud ligipääsumeetodi korral nagunii kasutada ei saa.

  4. Kui kasutad hoidlale ligipääsemisel ext-meetodit, anna tekstikastis Kasutatakse kaugshelli kaugshelli nimi, mida soovid pruukida (nt. ssh).

  5. Klõpsa nupule OK ja näedki äsja sisestatud hoidlat hoidlate loendis.

  6. Kui sisestatud hoidla kasutamiseks on vaja parooliga autentimist (pserver), tuleb sul enne serveriga ühendumist end sisse logida. Klõpsa loendis hoidlanimel, et see valida, ning siis nupul Logi sisse... Sisesta parool ilmuvasse dialoogi.

    Kui oled parooli edukalt sisestanud, ilmub pserveri hoidla veerus Olek kirje Pole sisse logitud asemele Sisse logitud.

  7. Klõpsa muudatuste rakendamiseks nupule OK või kui tahad, jätka hoidlate asukohtade lisamist. Cervisia suudab salvestada just nii palju asukohti, kui sa talle ette annad.