Peatükk 3. Redaktor

Lõimitud kursuseredaktor on võimas töövahend keelekursuste loojatele, mis lubab Artikulate keelekursusi kokku panna ning nende kallal ühiselt tööd teha. Ühelt poolt saab siin luua keelekursusi ja salvestada võõrkeelt emakeelena kõneleja helifaile. Teiselt poolt saab siin aga töödelda malle, mis kujutavad endast keelekursuse prototüüpe, võimaldades hõlpsalt ja kiiresti ehitada enda peale üles uusi keelekursusi. Redaktoris saab redigeerida ainult faile, mis ei kuulu kaasa pandud harjutamiskursuste hulka, s.t. kursuste hulka, mis on Artikulates alla laaditud.

Ülevaade

Redaktori mõisted

Kursuseredaktoris kasutatakse teatavaid mõisteid, mille tutvustamine on vajalik edasise õigeks arusaamiseks.

Keel:

Keeled on Artikulates saadaval ainult siis, kui nad on määratud keelespetsifikatsioonis.

Kursus:

Kursus on seotud kindla keelega ja koosneb üksustest.

Üksus:

Üksus koosneb mingil moel omavahel seotud fraasidest. Näiteks võib olla tegu fraasidega, mida kasutatakse restoranis, või siis fraasidega, mis esinevad tänavakõnes, kui turist soovib teada saada, kuidas kuhugi minna.

Kursusemallid:

Kursusemall kujutab endast kursuse prototüüpi. Teisisõnu aitab mall hõlpsasti luua eri keeltes kursuseid, pannes paika teatavad üksused ja fraasid (inglise keeles), mille võib võtta aluseks uue keele kursuse loomisel. Kursusemallide uuendusi saab ühtlasi importida vastava malli põhjal loodud kursustesse.

Fraasid:

Fraasid koosnevad tekstistringist ja keelt emakeelena kõneleja salvestusest. Fraasid erinevad pikkuse poolest. Me teeme vahet järgmistel fraasiliikidel

  • sõna: üksik sõna, täht või number

  • väljend: mitmest sõnast koosnev väljend, mis ei moodusta terviklauset

  • lause: täislause

  • lõik: mitu lauset (tavaliselt 2-3)

Kursus on seotud konkreetse keelega, koosneb mitmest üksusest ning iga üksus omakoda eri pikkusega fraasidest.

Salvestuskataloogi / kursusehoidla määramine

Redaktor tegutseb omaette kataloogis (edaspidi nimetatakse hoidlaks, sest seda on soovitatav hallata mõne versioonihaldussüsteemiga). Redaktor otsib sellest kataloogis redigeeritavaid kursuseid ja mallifaile ning ka salvestab sellesse uued failid.

Kursusehoidla saab määrata seadistustedialoogis. Selle avab menüükäsk SeadistusedArtikulate seadistamine, kursuse seadistused leiab aga menüüst kirje Kursuse ressursid alt.

Kursusehoidla määramine.