Розділ 1. Вступ

KStars надає вам змогу спостерігати за нічним небом безпосередньо з вашого затишного крісла перед комп’ютером. Програма точно відтворює у графічному режимі нічне небо у будь-яку дату у будь-якій точці поверхні Землі. Програма може показувати близько 126.000 зірок, аж до 9-ої зоряної величини (100 мільйонів із додатковими каталогами), 13.000 віддалених об’єктів (з каталогу Месьє, Нового загального каталогу і власного каталогу), всі планети, Сонце і Місяць, сотні комет і астероїдів, Молочний Шлях, 88 сузір’їв, напрямні лінії, такі як небесний екватор, горизонт і екліптика.

Але KStars є не просто імітацією нічного неба. Програма містить чудовий інтерфейс для декількох інструментів, за допомогою яких ви зможете дізнатися більше про астрономію і нічне небо. З кожним показаним об’єктом пов’язано контекстне меню, у якому показано інформацію, що стосується об’єкта і можливі дії з ним. Для сотень об’єктів у контекстних меню наведено посилання на сторінки у мережі, де міститься інформація про ці об’єкти, а також чудові знімки об’єктів, зроблені космічним телескопом «Хаббл» та іншими обсерваторіями.

За допомогою контекстного меню об’єкта ви можете відкрити Вікно з детальною інформацією про об’єкт, у якому ви знайдете дані про розташування об’єкта, або зможете надіслати запит до величезних баз даних у мережі для пошуку астрономічних даних професійного рівня і посилань на літературу щодо об’єкта. Ви навіть можете додати власні посилання на ресурси інтернету: посилання, зображення і текстові примітки. Ці можливості роблять KStars графічним інтерфейсом до журналів спостережень та вашим власним астрономічним записником.

За допомогою інструмента Астрокалькулятор ви зможете отримати доступ до багатьох алгоритмів, якими користується програма, зокрема перетворень координат та засобів обчислення часових параметрів руху небесних тіл.

Ви можете скласти план сеансу спостереження за допомогою інструмента Висота/Час, який призначено для побудови кривих залежності висоти від часу для будь-якої групи об’єктів. Якщо цей інструмент здається вам переповненим непотрібними подробицями, ви можете скористатися інструментом Сьогодні ввечері, який наводить резюме об’єктів, які можна буде побачити вночі з вашого місця знаходження. Ви можете додавати ваші улюблені об’єкти у списку Планування спостереження, який надасть вам змогу створити план спостереження професійного рівня. Щоб побачити, як об’єкт виглядає у окулярах та полях зору різних телескопів, скористайтеся інструментом Імітація перегляду крізь окуляр. Програма імітуватиме те, що ви зможете побачити на реальному обладнанні.

У KStars також є Переглядач Сонячної системи, який показує конфігурацію головних планет нашої сонячної системи. Крім того, у програмі є інструмент «Місяці Юпітера», який показує розташування чотирьох найбільших супутників Юпітера в залежності від часу.

Головною метою розробки KStars було створення інтерактивного інструмента для вивчення астрономії і нічного неба. З цією метою у підручник з KStars включено Проєкт АстроІнфо — серію коротких статей з перехресними посиланнями, які розповідають про астрономічні поняття, які можна вивчати за допомогою KStars. Крім того, у KStars включено функції D-Bus, що надає вам змогу писати складні сценарії. Це робить KStars потужним «рушієм демонстрації» для використання у шкільній роботі і загального ілюстрування астрономічних питань. Крім того, можна скористатися сторонніми інструментами або мовами з підтримкою D-Bus для створення потужних сценаріїв за допомогою програмного інтерфейсу D-Bus KStars.

Увімкніть накладку HiPS, щоб отримувати зображення високої роздільності і показувати їх безпосередньо на карті неба. Ви можете вибрати один з численних каталогів на основі даних різних проєктів зі спостереження з поверхні Землі або із космосу. Для користування цією можливістю потрібне швидкісне інтернет-з'єднання для отримання зображень. Зображення буде кешовано на вашому комп'ютері для зменшення навантаження на канал зв'язку. Ви можете оптимізувати параметри кешування для забезпечення оптимального балансу між використання місця на диску та навантаженням на канал зв'язку.

KStars також знадобиться астрофотографам. За допомогою KStars ви можете керувати вашими телескопами і фотоапаратами, використовуючи витончений і потужний протокол обміну даними INDI. У Ekos передбачено підтримку багатьох популярних телескопів, зокрема, серію Meade LX200 і Celestron GPS. Реалізовано також підтримку багатьох популярних астрографічних камер з матрицями ПЗЗ, CMOS та цифрових дзеркальних фотокамер, вебкамер та інструментів комп’ютеризованого фокусування. Прості команди повороту і стеження напряму інтегровано до контекстного меню головного вікна, а панель керування INDI надає вам можливість повного доступу до всіх функцій телескопа. Клієнт-серверна архітектура INDI надає змогу повністю контролювати будь-яку кількість локальних або віддалених телескопів у одному сеансі KStars. Для досвідчених користувачів у KStars передбачено Ekos, повноцінний комплекс астрографічних засобів для Linux. Ekos засновано на модульних розширюваних бібліотеках, призначених для виконання астрографічних завдань. До нього включено дуже точний астрометричний розв’язувач, можливість вимірювання та виправлення помилок у полярному вирівнюванні, засоби автофокусування та автонаведення та засоби захоплення одного зображення або серії зображень з підтримкою барабанів фільтрів, засобів обертання та куполів. Можна планувати складні завдання та виконувати їх автоматично за допомогою планувальника Ekos, враховувати пріоритетність завдань, висоту, рельєф та обмеження світлового дня. Ви можете ознайомлюватися переглядати поступ виконання поточного астрографічного сеансу за допомогою модуля аналізу та переглядати створені зображення за допомогою засобу перегляду FITS. Опис Ekos можна знайти у відповідному розділі.

Ваша думка з приводу програми є дуже цінною для розробників, будь ласка, повідомте їх, якщо виявите ваду у програмі, або якщо вам потрібні додаткові функції у програмі KStars, за допомогою списку листування розробників: . Ви також можете скористатися автоматизованою системою повідомлення про вади, доступ до якої можна отримати за допомогою меню «Довідка».

Юрій Чорноіван

Цей документ поширюється за умов дотримання GNU Free Documentation License.