Небесні полюси

Jason Harris

Під час свого видимого руху небо повільно обертається зі сходу на захід, здійснюючи повний оберт за 24 (сидеричні) години. Це явище спричинене обертанням Землі навколо її осі. Вісь обертання Землі перетинає небесну сферу у двох точках. Ці точки називають небесними полюсами. Під час обертання Землі вони не змінюють своїх позицій, а всі інші точки неба, як видається, обертаються навколо них. Небесні полюси є також полюсами екваторіальної координатної системи. Це означає, що їх схилення мають значення +90° і -90° (відповідно для Північного і Південного небесних полюсів).

Північний небесний полюс у даний час має майже ті самі координати, що яскрава Полярна зірка (латиною її назва звучить як «Поларіс»). Це робить Полярну зірку незамінною у навігації: вона не лише увесь час знаходиться над точкою півночі на горизонті, але і має кутову висоту, яка завжди (приблизно) дорівнює географічній широті спостерігача (але Полярну зірку можна спостерігати лише у північній півкулі, тому вона немає навігаційного значення для мешканців південної півкулі).

Той факт, що Полярна зірка знаходиться поряд з полюсом, є суто випадковим. Загалом кажучи, через прецесію Полярна зірка буде знаходитися поряд з полюсом порівняно недовгий проміжок часу.

Підказка

Вправи:

Скористайтеся вікном Пошуку об’єкта (Ctrl+F) для пошуку Полярної зірки. Зауважте, що її координата схилення майже (але не точно) рівна +90°. Порівняйте кутову висоту, коли фокус знаходиться на Полярній зірці, з географічною широтою вашого місця перебування. Їх значення завжди повинні відрізнятися не більше, ніж на один градус. Вони не збігаються точно, оскільки Полярна зірка не знаходиться у точці полюса. (Ви можете поглянути на точну точку полюса, якщо перемкнетеся на екваторіальні координати і тиснутимете на клавішу зі стрілкою вгору аж доки небесна карта не припинить рух).

Скористайтеся полем Крок за часом на панелі інструментів, щоб збільшити крок за часом до 100 секунд. Тепер можна побачити як все небо, здається, обертається навколо Полярної зірки, а сама Полярна залишається майже нерухомою.

Було сказано, що небесний полюс є полюсом екваторіальної системи координат. Як ви гадаєте, яка точка є полюсом горизонтальної (висота/азимут) системи координат? (Відповідь: Зеніт).