Розділ 2. Користування Trojitá

За допомогою Trojitá ви зможете читати, створювати і впорядковувати повідомлення, виконувати пошук у повідомленнях та надсилати пошту. Якщо у вас вже є поштовий обліковий запис IMAP, за допомогою Trojitá ви зможете отримувати до нього доступ і користуватися ним. Протоколом IMAP передбачено можливість зберігання пошти на сервері, без отримання її на ваш локальний комп’ютер. Втім, Trojitá фактично виконує отримання частин ваших повідомлень, навіть всіх повідомлень, якщо це потрібно для зручності. У 1990-их роках у більшості користувачів були поштові скриньки POP3. Програмне забезпечення для роботи з такими скриньками виконувало отримання всіх даних повідомлень і вилучало отримані дані з сервера. Недоліком такої процедури було те, що якщо вам доводилося користуватися іншим комп’ютером, ви не могли отримати доступ до вже вилучених з сервера повідомлень. У IMAP цю проблему було вирішено шляхом зберігання повідомлень на сервері. Програмне забезпечення, яким ви користуєтеся на своєму комп’ютері або мобільному телефоні, просто керує повідомленнями на сервері, надсилаючи серверу команди («відповісти на це повідомлення», «показати це повідомлення» тощо).

Для початку вам знадобиться обліковий запис IMAP. Існує багато безкоштовних служб, на яких можна зареєструвати такий запис: FastMail, Tuffmail, Pobox та інші. Google надає доступ до IMAP у своїй службі Gmail (Outlook не робить цього). Якщо адміністратором вашого сервера Microsoft® Exchange було виконано відповідні налаштовування, ви зможете отримати доступ до IMAP і за допомогою Exchange. Якщо у вас є обліковий запис IMAP, ім’я користувача і пароль, це все, що потрібно вам для користування Trojitá і доступу до цього облікового запису.

Зауважте, що рівень послуг служб IMAP є доволі різним: іноді робота таких служб є надзвичайно повільною. З такою повільністю у роботі можна зустрітися, працюючи з сервером Microsoft® Exchange. Якщо ви виберете службу з достатньо швидкими послугами та скористайтеся швидким програмним забезпеченням, вас вразить швидкість та ефективність роботи з поштою.

Налаштовування вашого облікового запису IMAP

Спочатку натисніть заголовок вкладки Загальне на панелі «Параметри». Додайте ваш обліковий запис IMAP як новий обліковий запис, використовуючи такі параметри:

  • Справжнє ім’я: ім’я, яке слід показувати у ваших повідомленнях електронної пошти (спочатку ім’я, потім прізвище)

  • Адреса ел. пошти: адреса вашої електронної пошти

  • Установа: назва компанії чи установи, у якій ви працюєте (необов’язкова)

  • Підпис: будь-який фрагмент тексту, який має бути додано у нижній частині ваших повідомлень електронної пошти, наприклад адреса вашої сторінки у інтернеті або якийсь девіз

Вказані параметри складатимуть профіль. Ви, якщо потрібно, можете створити декілька профілів, наприклад, для пошти зі списку листування, де ваші повідомлення повинні виглядати інакше (інший рядок підпису, інша форма імені). Втім, слід зауважити, що у поточній версії Trojitá не передбачено користування декількома обліковими записами IMAP, тобто декількома серверами електронної пошти одночасно.

Далі, додайте параметри з’єднання, потрібні для доступу до вашого облікового запису.

  • Метод: виберіть SSL, якщо це потрібно для обміну даними з сервером надавача послуг. Якщо ж шифрування даних непотрібне, виберіть «TCP» для встановлення нешифрованого з’єднання, яке згодом може бути перетворено на шифроване у процесі обміну даними. Якщо надавачем послуг поставлено вимогу виконання такого перетворення на шифроване з’єднання, позначте пункт «Виконати STARTTLS». Пункт «Локальний процес» призначено лише для досвідчених користувачів, які, наприклад, бажають встановлення з’єднання з сервером надавача послуг за допомогою стороннього агента SSH (у такому випадку слід вказати щось подібне до ssh imap.provider.org dovecot --exec-mail imap). Якщо коротко, найімовірнішими варіантами налаштовування є TCP або SSL.

  • Сервер IMAP: назва сервера вашого постачальника послуг (наприклад mail.host.com)

  • Порт: вміст цього пункту має бути змінено автоматично відповідно до вибраного вами варіанта для пункту «Сервер IMAP». Типовим портом для нешифрованих з’єднань є 143, для з’єднань SSL типово використовується порт 993.

  • Ім’я користувача: ваше ім’я користувача

  • Пароль: пароль до вашого облікового запису. У поточній версії Trojitá зберігає дані щодо імені користувача та пароля у нешифрованому текстовому файлі на вашому комп’ютері. Вам слід відповідально поставитися до захисту цих даних! Якщо безпека є для вас дуже важливою, не заповнюйте поле пароля. Тоді Trojitá просто проситиме вас ввести цей пароль під час встановлення з’єднання з поштовою скринькою і триматиме пароль у оперативній пам’яті до завершення роботи програми.

  • Запустити у автономному режимі:

  • Заблоковані можливості: Trojitá намагається виконувати всі вимоги стандартів. Втім, деякі сервери, власниками яких проголошується сумісність зі стандартами, насправді зі стандартами не сумісні. Якщо вам відомі якісь можливості, які проголошуються надавачем послуг як доступні, але не є такими, вкажіть їх у цьому полі, щоб Trojitá ігнорувала роботу з цими можливостями.

За допомогою вкладки режиму Поза мережею ви можете налаштувати можливості Trojitá щодо зберігання локальних копій повідомлень з вашого сервера. Переваги зберігання локальних копій очевидні: ви можете отримати доступ до вашої кореспонденції у місцях, де інтернет-з’єднання є недоступним. Недоліками такого зберігання є використання додаткового місця на диску та, звичайно ж, ризик потрапляння вашої пошти до сторонніх осіб, які мають доступ до вашого комп’ютера або пристрою. Типово Trojitá зберігає локальні копії без обмеження на час зберігання, але ви можете вказати певний період зберігання у днях або наказати програмі взагалі не зберігати повідомлення. Зауважте, що код спорожнення кешу повідомлень ще не реалізовано, тому слід мати на увазі, що кеш повідомлень не спорожнятиметься.

За допомогою вкладки SMTP ви можете налаштувати параметри надсилання пошти.

  • Метод: виберіть пункт SMTP для з’єднань без шифрування або «Безпечний SMTP», якщо ви надаєте перевагу надсиланню повідомлень за допомогою SSL, а ваш надавач послуг підтримує таке надсилання. Якщо ви виберете пункт «Локальний сумісний з sendmail», Trojitá просто передасть дані вашої пошти до програми sendmail, запущеної на вашому локальному комп’ютері (якщо таку програму не буде знайдено, надсилання пошти просто не відбудеться). Вибір останнього пункту потребує визначення параметрів sendmail для користування локальною копією програми sendmail.

  • Сервер SMTP: назва сервера, на який слід надсилати вашу пошту.

  • Порт: вміст цього пункту буде змінено автоматично відповідно до визначеного вами у пункті «Метод» варіанта. Типово, буде використано порт 587 для нешифрованих повідомлень і порт 465 для надсилання пошти за допомогою SSL.

  • Виконуваний файл sendmail: цей пункт слід заповнювати, лише якщо вами було вибрано пункт «Локальний сумісний з sendmail» для методу надсилання. Якщо ви вибрали саме цей варіант, вам слід вказати команду, яку слід виконати для надсилання повідомлення за допомогою локальної копії програми sendmail. Типовою командою є sendmail -bm -oi, втім, якщо вами використано нетипові налаштування, ви можете змінити запис команди відповідним чином.

  • StartTLS: позначте цей пункт, якщо ваш надавач послуг вимагає TLS-з’єднання для надсилання шифрованої пошти (це не те саме, що використання SSL у разі вибору методу «Безпечний SMTP» вище).

  • Розпізнавання за SMTP: якщо для надсилання поштових повідомлень слід вказувати ім’я користувача і пароль, позначте цей пункт. У сучасних умовах майже завжди слід вказувати ім’я користувача і пароль, щоб забезпечити захист від спамерів та небажаної кореспонденції на сервері.

  • Користувач: назва вашого облікового запису.

  • Ваш пароль.

  • Зберігати вихідну пошту: якщо буде позначено цей пункт, Trojitá зберігатиме копію кожного надісланого вами повідомлення. Подібне налаштування було типовим майже для всіх програм, які досі використовуються, отже декому навіть невідомо, що можна не зберігати вихідну пошту!

  • Назва теки надісланих повідомлень: якщо вам потрібні локальні копії надісланих вами повідомлень, вкажіть, до якої теки ці копії слід зберігати.

  • Надсилати за допомогою BURL: BURL є розширенням стандарту IMAP, реалізованим у 2006 році, отже ним можна скористатися не на всіх серверах. Уявіть собі, що ви отримали об’ємного листа з долученням і хочете переслати його комусь іншому. Звичайний спосіб потребував від клієнта IMAP отримання повідомлення повністю з наступним надсиланням його (тобто подвійного навантаження на канал зв’язку). За допомогою розширення BURL ви можете надсилати переслане повідомлення без отримання всіх його даних. Якщо вашим надавачем послуг використано BURL, варто позначити цей пункт.