Вебскорочення

Krishna Tateneni

Yves Arrouye

Переклад українською: Юрій Чорноіван
версія Frameworks 5.29 (10 листопада 2016 року)

Вебскорочення

Вступ

У Konqueror ви можете скористатися деякими можливостями, які зроблять перегляд Тенет зручнішим. Однією з таких можливостей є вебскорочення.

Ви вже мабуть зауважили, що KDE дуже дружній до мережі Інтернет. Наприклад, ви можете обрати пункт меню Виконати команду або натиснути комбінацію клавіш, яка відповідає цьому пункту (Alt+F2 або Alt+Пробіл, якщо ви нічого не змінювали) і ввести у поле команди адресу URI. [1]

Скорочення Тенет, з іншого боку, приводять нас до схем псевдо-URL або скорочень, які загалом дають нам змогу параметризувати часто використовувані URI. Наприклад, якщо ви бажаєте отримати доступ до пошукового рушія Google, ви можете налаштувати KDE так, щоб схема псевдо-URL на зразок gg вмикала пошук у Google. Таким чином, якщо ввести gg:мій запит, буде виконано пошук рядка мій запит у Google.

Примітка

Ви вже мабуть зрозуміли, чому ви назвали це схемами псевдо-URL. Вони використовуються за схожою на схему URL схемою, але вхідну інформацію не закодовано належним для URL чином, отже слід вводити google:kde apps, а не google:kde+apps.

Ви можете скористатися скороченнями Тенет у тих випадках, коли ви, зазвичай, використовуєте URI. Скорочення для деяких пошукових рушіїв у вашій системі вже, певно, налаштовано, але ви можете додати нові ключові слова і змінити або вилучити поточні за допомогою цього модулі розширеного керування переглядом.учити поточні за допомогою цього модуля.

Ключові слова пошуку в інтернеті

На панелі списку буде показано описові назви визначених скорочень Тенет. Як і у інших списках KDE для зміни порядку сортування з сортування за спаданням на сортування за зростанням, вам достатньо навести вказівник на заголовок стовпчика і клацнути лівою кнопкою миші, ви також можете змінювати розмір стовпчиків.

Під списком ви побачите пункт Увімкнути ключові слова пошуку в інтернеті. Цей пункт слід позначити, щоб увімкнути можливість використання вебскорочень. Кнопками, розташованими праворуч, можна скористатися для створення, зміни або вилучення скорочень.

Якщо буде позначено пункт Використовувати лише основні ключові слова, модуль показуватиме у місцях, де простір для показу ключових слів обмежено, лише скорочення, позначені у другому стовпчику списку скорочень як основні.

Під списком розташовано два додаткових пункти:

Типове ключове слово пошуку в інтернеті:

Тут можна вказати рушій пошуку, який буде використано для автоматичного пошуку у разі введення до полів адрес звичайних слів або фраз. Щоб вимкнути використання цієї можливості, оберіть у списку пункт Немає.

Розділювач ключових слів:

Виберіть розділювач, щоб буде відокремлювати ключові слова від фраз або слів для пошуку.

Якщо ви наведете вказівник на окремий запис у списку визначених рушіїв пошуку і двічі клацнете лівою кнопкою або натиснете кнопку Змінити..., у контекстному діалоговому вікні буде показано докладні відомості щодо цього запису, ви також зможете бачити URI, який використовується і прив’язку до скорочень, якими можна скористатися будь-де у KDE, де програма надсилає запит на URI. Кожен з рушіїв пошуку може мати декілька скорочень, окремі скорочення у списку слід розділити комами. може мати декілька скорочень, окремі скорочення у списку слід розділити комами.

Текстові поля використовуються не лише для показу відомостей щодо запису у списку скорочень Тенет, але і для зміни або додавання нових записів.

Ви можете змінити вміст або поля Адреса скорочення або Скорочення. Натискання кнопки Гаразд призведе до збереження ваших змін, а натискання кнопки Скасувати — до закриття діалогового вікна без внесення змін.

Якщо ви вивчите вміст полів Адреса скорочення, ви побачите, що більшість з них, якщо не всі, містять \{@}. Ця послідовність чотирьох символів працює як параметр, який буде буквально замінено на те, що ви введете після символу двокрапки, який знаходитиметься між скороченням і параметром. Щоб додати цей замінник запиту до адреси, натисніть кнопку, розташовану праворуч від поля для введення тексту. Розгляньмо декілька прикладів, які прояснять цю думку.

Припустімо, що вказано URI https://www.google.com/search?q=\{@} і скорочення gg для цієї адреси URI. Тоді введена адреса gg:alpha буде тотожною адресі https://www.google.com/search?q=alpha. Ви можете вводити будь-що після символу :; все, що ви введете просто замінить символи \{@} після перетворення до відповідного кодування символів рушія пошуку і наступного належного кодування у URL. Буде замінено лише частину \{@} пошукового URI, решта адреси вважатиметься належним чином URL-закодованою, її змінено не буде.

Ви також можете створювати скорочення без параметрів. Припустімо, що було вказано URI file:/home/me/mydocs/calligra/words зі скороченням mywords. Тоді введений рядок mywords: збігатиметься з введенням повної адреси URI. Зауважте, що після двокрапки не потрібно нічого вводити, але двокрапка все ж потрібна для того, щоб середовище могло розпізнати скорочення.

Тепер ви розумієте, що хоча ці скорочення і називаються вебскороченнями, насправді вони є скороченнями до параметризованих адрес URI, які можуть вказувати не лише на вебсайти на зразок пошукових рушіїв, але і на будь-що інше, на що можуть вказувати URI. Вебскорочення є потужним засобом навігації у KDE.



[1] Uniform Resource Identifier (універсальний ідентифікатор ресурсів). Це стандартизований спосіб посилання на ресурси на зразок файла на вашому комп’ютері, адреси у Тенетах, адреси електронної пошти тощо.