Розділ 2. Відтворення цифрового телебачення

Налаштовування цифрового телебачення

Хоча базові функціональні можливості програми можуть виявитися достатніми для тих, кому потрібен простий але потужний засіб для відтворення мультимедійних даних, найпотужніші можливості Kaffeine полягають у використанні програми як графічного інтерфейсу для перегляду і запису програм цифрового телебачення.

У версії 2.0 Kaffeine підтримку цифрового телебачення було розширено форматами DVB-T2 і ISDB-T. Оскільки ця версія використовує libdvbv5, розширення підтримки на інші стандарти цифрового мовлення є доволі простим. Крім того, використовується програмний інтерфейс DVB версії 5 у Linux®, а ним передбачено можливість одночасного перегляду декількох каналів телебачення у різних стандартах.

Щоб налаштувати перегляд телебачення у Kaffeine достатньо скористатися пунктом Телебачення головного і вибрати у ньому підпункт Налаштувати телебачення. У відповідь буде відкрито контекстне вікно, за допомогою якого ви зможете вказати потрібні параметри:

Налаштовування телебачення — загальні параметри

Загальні параметри цифрового телебачення

За допомогою меню Загальні параметри можна налаштувати параметри, які працюватимуть для усіх пристроїв.

Параметр Тека записів визначає теку, до якої зберігатимуться усі записи телепрограм.

Назва файла xmltv (необов'язкова) визначає назву файла даних EPG, який було отримано зовнішньою програмою. Якщо буде використано цей пункт, варто також позначити пункт Вимкнути обробку даних електронної телепрограми (EPG) з таблиць MPEG-TS

Пункт Вимкнути обробку даних електронної телепрограми (EPG) з таблиць MPEG-TS вимикає отримання даних електронної телепрограми (EPG) з трансльованого сигналу. Скористайтеся ним для заощадження процесорного часу, якщо ваш надавач послуг телебачення не надсилає якісних даних EPG.

Параметр Тека файла часового зсуву використовується разом із кнопкою призупинення відтворення () на панелі відтворення мультимедійних даних. Коли ви натискаєте цю кнопку, програма починає записувати на диск у вказаній теці файл із даними для відкладеного показу.

Параметри Початковий відступ і Кінцевий відступ використовуються для створення так званого «безпечного поля», яке запобігає випадковому пропуску початку або кінця програми, оскільки час показу програми у телепрограмі може бути вказано неточно. Отже, програма розпочинатиме запис за декілька хвилин до часу Початок, який визначено у Розклад передач. Точне значення часового відступу перед початком програми визначається параметром Початковий відступ. Програма також продовжує запис після формального завершення телепрограми протягом часу, вказаного за допомогою параметра Кінцевий відступ.

Параметр Стиль іменування для записів використовується для налаштовування способу, у який Kaffeine називатиме записані програми. Для зміни назви запису може бути використано декілька макросів-замінників:

  • %title — назва програми у Розкладі передач та Розкладі записів menus;

  • %day, %month, %year, %hour, %min, %sec — поля для часової позначки, яка відповідає моменту часу, коли Kaffeine розпочинає запис програми;

  • %channel — назва каналу, яким передається програма.

За допомогою параметра Дія після завершення запису можна налаштувати додаткову команду, яку буде виконано після завершення запису телепрограми за допомогою Kaffeine.

За допомогою пункту Оновити дані сканування за допомогою інтернету можна наказати Kaffeine виконати пошук нового файла визначення сканування на сайті KDE.

У Kaffeine для зберігання списку відомих цифрових каналів для певних країн та міст використовується файл із назвою scanfile.dvb. Вміст цього файла синхронізується із записами ієрархії dtv-scan-tables, супровід яких здійснює спільнота LinuxTV. Докладніший опис можна знайти на сторінці вікі dtv-scan-tables.

Якщо ви натиснете відповідну кнопку, Kaffeine отримає найсвіжішу версію визначень каналів і збереже її до локального файла даних користувача, перезаписавши увесь його вміст.

Будь ласка, зауважте, що для того, щоб скористатися новими визначеннями, доведеться закрити діалогове вікно налаштовування телебачення і відкрити його знову.

За допомогою пункту Редагувати файл каналів ви зможете виконати редагування файла каналів, що може бути корисним, якщо ви хочете додати новий набір каналів, якого ще немає у основному файлі списку. Будь ласка, не забудьте надіслати ваше оновлення dtv-scan-tables, щоб інші користувачі змогли скористатися новими визначеннями каналів.

За допомогою пункту Використовувати набір ISO 8859-1 замість ISO 6937 можна вибрати типове кодування символів, яке буде використовуватися для повідомлень MPEG-TS, для яких кодування не вказано явним чином. Якщо кодування не встановлено, типово використовуватиметься кодування ISO-6937. Якщо ж цей пункт буде позначено, типовим вважатиметься кодування ISO 8859-1.

За допомогою пункту Створювати супутні інформаційні файли записів EPG можна увімкнути створення допоміжних файлів для запланованих записів. У цих файлах міститимуться дані розкладу передач, якщо записи виконуються за допомогою пункту Розклад передач.

Отримання даних електронної телепрограми (EPG)

Більшість трансляторів цифрового телебачення надсилають дані щодо телепрограми у потоці трансляції, закодованими у потік даних MPEG-TS. Втім, деякі з них використовують нестандартні кодування для цих даних. Відомим прикладом є BBC у Великобританії, де програми із високою роздільною здатністю зображення зберігаються за допомогою закритого формату. Інші ж надавачі послуг цифрового телебачення просто не заповнюють дані EPG або постачають неякісні дані.

Починаючи з версії Kaffeine 2.0.17, можна вимкнути обробку даних EPG з трансльованих каналів, скориставшись зовнішньою програмою для отримання цих даних. Щоб зробити це, просто позначте пункт Вимкнути обробку даних електронної телепрограми (EPG) з таблиць MPEG-TS. Після цього ви можете встановити зовнішню програму для створення файла із даними EPG і скористатися пунктом Назва файла xmltv (необов'язкова) для зазначення назви створеного файла. Файл із телепрограмою має бути збережено у форматі XMLTV, який описано у відповідному DTD. Див. формат файлів XMLTV, щоб дізнатися більше.

Якщо Kaffeine налаштовано на використання файла XMLTV, програма автоматично слідкуватиме за будь-якими змінами у цьому файлі. Якщо до файла буде внесено зміни, програма повторно відкриє його і обробити дані, оновивши EPG відповідним чином.

Слід зауважити, що у файлі XMLTV є таблиця з власною прив'язкою до внутрішнього представлення каналів із очікуваними назвами каналів у даних цифрової трансляції телебачення. Kaffeine отримуватиме дані EPG, лише якщо записи каналів у файлів відповідатимуть списку каналів у Kaffeine. Отже, вам слід забезпечити відповідність каналів у файлі очікуваним каналам Kaffeine. Якщо відповідності немає, ви можете скористатися програмою-редактором XML з командного рядка для додавання пропущених даних щодо каналів.

Наприклад, якщо у вас є програма для отримання даних xmltv, яка отримує файл із назвою original_xmltv_file.xmltv, ви можете скористатися програмою xmlstarlet для додавання пропущених прив'язок. Отже, якщо ви хочете пов'язати канал XMLTV із назвою channel.foo.uk із каналом, навою якого у Kaffeine є FOO, можете скористатися таким скриптом:

channel="xmltv.channel.pt"
name="DVB_CHANNEL"
xmlstarlet ed \
        -s "tv/channel[@id='$channel']" -t elem -n display-name \
        -v "$name" original_xmltv_file.xmltv > new_xmltv_file.xmltv
mv new_xmltv_file.xmltv /tmp/new_xmltv_file.xmltv

Далі, налаштуйте Kaffeine на використання нового файла /tmp/new_xmltv_file.xmltv.

Налаштовування джерел цифрового телебачення

Налаштовування телебачення

На вкладках Пристрій розташовано пункти налаштовування пристроїв. Зазвичай, достатньо вибрати країну і місто у спадному списку Джерело (або скористатися одним із джерел автоматичного сканування), якщо здійснюється перегляд ефірного (не супутникового) телебачення. Те саме можна сказати і про налаштовування пристроїв, у яких передбачено підтримку перегляду телебачення у декількох стандартах. Для таких пристроїв вам слід налаштувати Джерело для кожного зі стандартів сигналу:

Налаштовування каналів

За допомогою пункту Час очікування тюнера можна вказати проміжок часу, протягом якого засіб сканування очікуватиме на фіксування сигналу. Зазвичай, типового значення достатньо для більшості пристроїв, але якщо фіксування сигналу на пристрої відбувається надто довго, слід збільшити час очікування.

Поле Назва визначає назву, яку буде пов'язано із джерелом і яку буде показано у меню Телебачення та списку Канали.

Супутникові пристрої

Налаштовування супутникових пристроїв (DVB-S, DVB-S2) дещо складніше, оскільки можливі різні конфігурації супутникової системи. Крім того, у супутникових системах вмикання підсилювача (який називають LNBf), розташованого на супутниковій тарілці, здійснюється самим пристроєм приймача за допомогою керівного ланцюга.

Крім того, супутникові системи використовують широкий діапазон частот і приймають сигнали у різних поляризаціях. Загалом, використовують протокол, який називають DiSEqC, для вибору діапазонів каналів, які буде отримувати пристрій.

На першому кроці слід навчити Kaffeine налаштовувати отримання даних із супутника за допомогою поля Налаштування:

Визначення супутникових пристроїв

Можна налаштувати такі значення:

  • Перемикач DiSEqC — кабель антени з'єднано із перемикачем DiSEqC або LNBf потребує команд DiSEqC для вибору діапазону каналів. Це найпоширеніший випадок. Він надає змогу одночасно підтримувати зв'язок із 4 супутниками, з кожним за допомогою окремої тарілки. Для кожного із супутників вам слід вказати налаштування LNBf на тарілці, яка здійснює приймання сигналу з нього.

  • Ротор USALS — кабель антени з'єднано із однією тарілкою з ротором USALS, керування яким здійснюється за допомогою DiSEqC. Можна налаштувати зв'язок із декількома супутниками, оскільки ротор може змінювати позицію тарілки, якщо ви змінюєте вибір супутника. Вам слід вказати позицію тарілки (широту і довготу).

  • Ротор позиціювання — кабель антени з'єднано з однією тарілкою із ротором із набором фіксованих позицій. Керування ротором здійснюється за допомогою DiSEqC. Можна налаштувати зв'язок із декількома супутниками, оскільки ротор може змінювати позицію тарілки, якщо ви виберете інший супутник.

  • Вимкнути DiSEqC — кабель антени з'єднано із тарілкою без елементів з підтримкою DiSEqC. Такі налаштування типово використовуються із багатоточковими LNBf у стосі, де усі канали одночасно передаються з антени одним кабелем.

У типовій супутниковій системі LNBf використовує електричний сигнал для вибору між низьким напруженням (13 В) для вертикальної або правої окружної поляризації і високим напруженням (18 В) для горизонтальної або лівої окружної поляризації. Втім, через втрату напруги у кабелі іноді LNBf не отримує високої напруги, що призводить до неможливості налаштуватися на певні канали або помилкового налаштовування на ці канали. Тому на деяких пристроях передбачено можливість збільшити напругу (до 14 В або до 19 В). Увімкнути підсилення можна за допомогою трипозиційного параметра Підвищена напруга LNBf. Передбачено три варіанти:

  • трипозиційний режим — не надсилати команди щодо коригування рівня напруги на пристрій. Типовий варіант.

  • не позначено — звичайні значення (13 В/18 В) для керівних напруг. Вибирайте, лише якщо на пристрої передбачено коригування рівня напруги.

  • позначено — використовувати підвищені рівні напруги (14 В/19 В). Використовуйте, лише якщо на пристрої передбачено підтримку коригування рівня напруги.

Налаштування без обертання

Якщо використано пункт Перемикач DiSEqC або Вимкнути DiSEqC , першим кроком є встановлення супутника, який буде використано як джерело сигналу. Можна вибрати до 4 джерел. Для кожного джерела має бути власний LNBf. Після встановлення джерел для кожного джерела слід натиснути кнопку Параметри LNBf для відкриття контекстного вікна і вибору типу LNBf на тарілці, яка відповідає джерелу:

Визначення LNBf

Налаштовування обертання

Якщо використовується ротатор, LNBf буде одним, спільним для декількох супутників. Отже, на наступному кроці слід вибрати тип LNBf за допомогою діалогового вікна Параметри LNB.

Для ротора USALS позиціювання здійснюється за допомогою даних про позицію супутника (широту і довготу). Отже, просто виберіть супутники, які буде використано, за допомогою спадного списку і натискання кнопки Додати супутник.

Для ротора позиціювання позиціювання виконується на основі попередньо налаштованого номера позиції. Отже, просто виберіть позицію супутника у діалоговому вікні номера, розташованому ліворуч, і супутник за допомогою спадного списку праворуч і натисніть кнопку Додати супутник.

Якщо супутник було додано помилково, ви можете позначити його пункт і натиснути кнопку Вилучити супутник, щоб вилучити помилково доданий запис.

Налаштовування каналу цифрового телебачення

Після натискання кнопки Гаразд наступним кроком є сканування цифрових каналів за допомогою пункту Канали меню Телебачення»:

Сканування каналів

Якщо передбачено підтримку декількох стандартів, за допомогою спадного списку Джерело можна вибрати стандарт, який буде використано для сканування. Не забудьте з'єднати кабель антени пристрою відповідно до стандарту, який буде використано.

Після виявлення каналу Kaffeine виконує читання таблиці MPEG-TS, яка має назву «Мережева інформаційна таблиця» (Network Information Table або просто NIT) і містить дані щодо каналів, які використовують різні параметри настроювання, але надсилаються одним мовником. У деяких мережах деякі параметри настроювання зберігаються у декількох NIT (які називають «інші NIT»). Така практика поширена у деяких кабельних та супутникових системах. Якщо ви позначите пункт Шукати інші мережі на ретрансляторі Kaffeine чекатиме і оброблятиме усі інші NIT, що може надати змогу знайти додаткові канали, але сканування у такому випадку триватиме значно довше.

Пошук каналів розпочинається із натискання кнопки Почати сканування. Після завершення сканування список виявлених каналів буде показано праворуч. Показані пункти каналів можна скопіювати ліворуч натисканням кнопки Додати відфільтровані. Передбачено можливість змінити параметри налаштовування для окремих каналів: достатньо натиснути кнопку Змінити. У вікні, яке буде відкрито, можна змінити деякі з параметрів налаштовування на канал.

Редагування параметрів каналу

Щойно список каналів буде збережено, для перегляду телеканалу достатньо буде натиснути кнопку Цифрове ТБ у головному вікні програми: