Веб пречице

Кришна Татенени

Ив Аруј

превод: Драган Пантелић
ревизија Радни оквири КДЕ‑а 5.29 (10. 11. 2016.)

Веб пречице

Увод

К‑освајач пружа неке могућности за побољшање ваше ефикасности прегледања. Једну такву чине веб пречице.

Можда сте већ приметили да је КДЕ веома наклоњен Интернету. Можете, на пример, кликнути на ставку менија Изврши наредбу... (или притиснути пречицу са тастатуре додељену тој наредби, Alt+F2 или Alt+Space ако је нисте мењали), те укуцати УРИ. [1]

Веб пречице вам тада омогућавају да смислите нове шеме псеудо‑УРЛ‑ова, односно пречице којима можете параметризовати често коришћене УРИ‑је. На пример, ако волите претраживач Гугл, можете подесити КДЕ тако да шема псеудо‑УРЛ‑а попут gg покреће претрагу Гуглом; тада ћете уносом gg:мој упит потражити мој упит на Гуглу.

Примедба

Одавде се види зашто ове шеме зовемо псеудо‑УРЛ‑овима: користе се попут УРЛ‑ова, али нису кодиране као правилни УРЛ‑ови. Тако ће се укуцати gg:кде програми, а не gg:кде+програми.

Веб пречице можете користити где год и нормалне УРИ‑је. Пречице за неколицину претраживача требало би да су већ подешене на систему, али можете додати нове кључне речи, и изменити или обрисати постојеће у овом модулу.

Веб пречице

Описна имена дефинисаних веб пречица приказана су на списку. Као и са осталим списковима у КДЕ‑у, можете кликнути на заглавље колоне да измените ређање између опадајућег и растућег, или променити величину колона.

За упошљавање ове могућности треба попунити кућицу Веб пречице на дну списка. Дугмадима десно стварате, мењате и бришете пречице.

Ако је попуњено Само пожељне пречице, само веб пречице означене као пожељне у трећој колони списка користе се на местима где се истовремено може приказати само неколико пробраних пречица.

Испод списка се налазе још две опције:

Подразумевана веб пречица:

Изаберите претраживач који се користи у пољима за унос која аутоматски изводе претрагу када укуцате обичне речи и изразе уместо УРЛ‑а. Ову могућност можете искључити избором ниједна са списка.

Раздвајач кључне речи:

Изаберите раздвајач којим се кључна реч одваја од израза или речи за тражење.

Ако двокликнете на одређену ставку са списка дефинисаних добављача претраге, или кликнете на дугме Измени..., у искачућем дијалогу појавиће се њени детаљи. Уз описно име за ставку можете видети УРИ који се користи, као и придружене пречице које можете унети свуда по КДЕ програмима где се очекују УРИ‑ји. За дати добављач претраге може бити више пречица, раздвојених запетом.

Текстуална поља не користе се само за приказ података о ставци на списку веб пречица, него и за измену и додавање нових ставки.

Садржаје поља УРЛ пречице: и пречице можете изменити. Кликните на У реду да сачувате измене, или на Одустани да напустите дијалог без измена.

Ако проучите садржај поља УРЛ пречице:, видећете да већина, ако не и све ставке, садрже \{@}. Овај низ од четири знака представља местодржач, који бива смењен оним што укуцате за двотачком после пречице. Можете га додати у УРЛ пречице тако што кликните на дугме десно од поља за унос. Размотримо неке примере ради разјашњења употребе веб пречица.

Претпоставимо да је УРИ http://www.google.com/search?q=\{@}, а gg пречица ка њему. Онда ће унос gg:алфа бисти истоветан уносу http://www.google.com/search?q=алфа. Можете уписати било шта после знака :; што год да је то, једноставно ће сменити знаке \{@}, пошто се текстуално и синтаксно одговарајуће кодира као УРЛ за дати претраживач. Овако се обрађује само део \{@} у УРИ‑ју претраге, за остатак се претпоставља да је већ правилно кодирани УРЛ и не дира се.

Можете имати и пречице без параметара. Претпоставимо да је циљни УРИ file:/home/ја/mojidoku, а пречица mojidoku: тада је уписивање mojidoku: једнако уписивању целог УРИ‑ја. Запазите да овде нема ничег после двотачке кад уписујете пречицу, али је двотачка свеједно неопходна да би пречица била препозната као таква.

До сада сте вероватно уочили да иако се ове пречице зову веб пречицама, оне су заправо пречице ка параметризованим УРИ‑јима, да могу указивати не само на веб сајтове претраживача, него и на било шта друго на шта се може указати УРИ‑јем. Веб пречице су моћна могућност за навигацију у КДЕ‑у.



[1] УРИ је „униформни идентификатор ресурса“, стандардизован начин упућивања на ресурсе попут фајлова на вашем рачунару, адреса на Вебу, адреса е‑поште, итд.