Vormide kujundamine

Tähtsamad mõisted

Vorm

Aken andmete hõlpsaks sisestamiseks ja kuvamiseks arvutiekraanil.

Vormi andmeallikas

Andmebaasi tabel või päring vormis kuvatavate andmetega. Andmeallikas on vajalik, sest vormid on kõigest tööriistad andmete kuvamiseks ja sisestamiseks, tabelid ja päringud aga andmeallikad. Tühjale vormile pole ühtegi andmeallikat omistatud, mistõttu nad ei näita mingeid andmebaasi andmeid seni, kuni neile pole andmeallikat omistatud.

Vormi väli

Otsene tabeli või päringu veeru vaste. Enamasti kasutatakse välju teksti ja arvude esitamiseks. Sellisele väljale uue väärtuse sisestamine või olemasoleva väärtuse muutmine põhjustab muudatuse ka sellega seotud tabeli või päringu veerus (pärast muudatusega nõustumist).

Vormi kujundamine

Toimingud, millega määratakse kindlaks vormi välimus ja funktsioonid. Selleks on vajalik määrata andmeallikas, lisada vajalikku tüüpi vormi väljad ning asetada nad sobivasse asukohta.

Vormividin

Vormi element. Peamised vidinatüübid on järgmised:

  • Infot esitavad vidinad, näiteks tekstikast või pildikast. Iga sellist tüüpi vidin võib olla seotud andmeallika väljaga (tabeli või päringu veeruga). Seepärast nimetatakse neid lühidalt vormi väljadeks.

  • Teatud toiminguks mõeldud vidinad, näiteks nupp, mis sulgeb aktiivse vormi. Mõnes muus rakenduses nimetatakse sellist tüüpi vidinaid vahel vormi juhtelementideks, sest nad sooritavad eelnevalt määratud toimingu, millega juhitakse andmebaasirakenduse käitumist.

  • Muud vormi välimust parandavad vidinad, näiteks joonevidin, mis eraldab visuaalselt vormi kaht piirkonda.

Konteinervidin

Vidin, mis sisaldab nagu konteiner teisi antud ala vidinaid. Näiteks on paneelividin või kaardividin. Ka vormi enda pind on konteiner. Käsunupud ei ole vidinad, sest nende sisse pole võimalik ühtegi muud vidinat asetada. Keerulisematel juhtudel võib konteinervidina lisada omakorda konteinerisse.

Vormid või tabelid

Peatükis Andmete sisestamine tabelitesse oli juttu, kuidas lisada andmed tabelisse otse, kasutades andmelehe vaadet. Kuid paljudel juhtudel sobivad andmete sisestamiseks paremini vormid:

  • Tabel võib sisaldada nii palju veerge, et neid ei saa ekraanil korraga kuvada. Vormid võivad selliseid andmeid esitada paljude ridadena.

  • Vormid võimaldavad andmete välju jagada visuaalselt loogilistesse rühmadesse, mis hõlbustab nende käitlemist. Võimalik on lisada täiendava infoga pealdisi, mis lubavad paremini mõista, kuidas vormi kasutada või mida antud andmeväljad tähendavad.

  • Vormides saab kasutada levinumate käskudega nuppe, mis lubab kasutajal vormides tegutseda nii, nagu nad on harjunud tegutsema autonoomsetes rakendustes.

Andmelehevaates on mitmerealiste tekstandmetega väljade või piltide esitamine sama lihtne nagu vormides.

Vormi kujundamine

Nagu tabeli või päringu kirjeldamisel, saab ka siin kasutada andmevaadet ja kujundusvaadet. Vormi kujundamine käib kujundusvaates. Vormi kujundamise akent nimetatakse sageli lihtsalt vormikujundajaks.

  1. Uue tühja vormi loomiseks vali tööriistaribal Vorm. Teise võimalusena võib kasutada projekti navigaatori tööriistariba rippmenüü käsku Loo objekt. Vorm või projekti navigaatori kontekstimenüü käsku Loo objekt: vorm.

  2. Ilmub uus paneel, kus vormi suurust saab muuta piirdeid liigutades. Vormi katab punktidena esitatud alusvõrk, mis hõlbustab vidinate täpset paigutamist.

Nagu tabeli puhul, on ka vormikujundajas omaette omaduste paneel. Et see ekraanil liigselt ruumi ei rööviks, on paneel jagatud kolmeks aktiivse vormi kohta käivaks kaardiks:

Omaduste kaart

Sisaldab parajasti valitud vidina omaduste loendit.

Kaart Andmeallikas

Sisaldab parajasti valitud vidina või terve vormi otseselt andmeallikaga seotud omadusi.

Kaart Vidinad

Sisaldab vormi kõigi vidinate hierarhiat. Loend lihtsustab vidinate leidmist nime järgi ja nende vahel liikumist.

Esimesel ja teisel kaardil kuvatakse ka infot parajasti valitud vidina nime ja tüübi kohta.

Kasutada saab ka lisatööriistaribasid:

  • Vidinate tööriistariba uute vidinate lisamiseks vormi. Nägemiseks vali Vormi kujundus.

Kaardi Vidinad kasutamine

Vidinate kaart omaduste paneelil näitab vormi vidinate loendit ja nende hierarhiat. Iga vidinat näidatakse hierarhias kõrvuti teiste samal tasandil (samas konteineris) asuvate vidinatega. Alamvidinate (kuuluvad konteinerisse) nimesid kuvatakse taandega.

Iga vidina korral näidatakse selle nime ja tüüpi. Tüübile lisaks näeb ka ikooni - see on sama, mida kasutatakse tööriistaribal vormi kujundamise ajal.

Märkus

  • Aktiivse valiku muutmisel loendis muudetakse valikut ka kujundatavas vormis. See võimaldab hõlpsasti otsida vidinaid nime järgi ning nende vahel liikuda. Nii võib näiteks valida nime järgi vidina ning lülituda seejärel kaardile Omadused, et muuda vidina omadusi.

  • Hoides loendis vidinate valimise ajal all klahvi Ctrl, saab korraga valida mitu vidinat. Klahvi Shift all hoides saab valida terve vidinate loendi.

Vidinale mõistliku nime andmine on kasuks, kuid see pole kohustuslik. Pane tähele, et vidina nimi on omadus, mida vormi kasutaja ei näe. Kasutajad näevad ainult vidina teksti, mida pakub omadus Tekst või mõni muu omadus.

Vidinate lisamine - tekstiväljad

Loome vormi, mis pakub teavet isikute kohta, s.t vormi, mis on ühendatud tabeliga Isikud.

Kui kujundatav vorm peab sisaldama andmebaasist hangitavaid andmeid, tuleb sellele asetada vajalikud väljad. Selleks tuleb kasutada tööriistariba Vidinad, mis sisaldab tervet rida nuppe. Iga nupp vastab teatud kindlale vidinatüübile.

  1. Klõpsa tööriistaribal Vidinad nupule Tekstikast.

  2. Klõpsa vormipinnal hiire vasaku nupuga. Uus tekstikast asetatakse klõpsamise kohta. Enne nupu vabastamist lohista hiirt, et tekstikast võtaks vajaliku suuruse.

  3. Vajaduse korral lohista lisatud vidin vajalikku asukohta. Vidina suurust saab hiljem muuta, kui lohistada mõnda selle servadel asuvat väikest kastikest. Pane tähele, et kastikesed on näha ainult siis, kui vidin on valitud. Kui valid mõne muu vidina või klõpsad vormipinnale, kastikesed kaovad.

  4. Klõpsa uuesti tööriistaribal nupule Tekstikast ja lisa vormipinnale veel üks vidin. Korda operatsiooni. Nüüd on vormis veel kolm tekstikasti. Lihtsuse mõttes piirdumegi siinkohal viie andmeväljaga.

Märkus

  • Vormi kujundamise režiimis saab kasutada ka kontekstimenüüd, mille avamiseks klõpsa hiire parema nupuga valitud vidinale või vormipinnale. Menüüs leiduvad sellised käsud, nagu Lõika, Kopeeri, Aseta, Kustuta ja mõned keerulisemadki. Käske saab kasutada ka kiirklahvidega. Teatud käsud on saadaval ainult konkreetset tüüpi vidinate puhul.

  • Käsud Lõika, Kopeeri ja Aseta võimaldavad vidinaid liigutada või kopeerida vormide vahel isegi erinevate andmebaasiprojektide korral.

  • Vidinatel klõpsamise ajal klahvi Ctrl all hoides saab valida mitu vidinat.

  • Käskude Kopeeri ja Aseta asemel võib ühes ja samas vormis vidina kloonimiseks ka hoida vidina liigutamise ajal all klahvi Ctrl. Pärast hiirenupu vabastamist lohistatud vidinat mitte ei liigutata, vaid kopeeritakse uude asukohta.

Andmeallikate omistamine

Sisestatud väljadele ei ole veel omistatud andmeallikat, mistõttu need ei saa esitada mingit andmebaasi infot. Andmeallika omistamiseks vali omaduste paneelil kaart (Andmeallikas).

Esimene samm on määrata vormi andmeallikas, s.t koht, kust kuvatavad andmed hangitakse. Nagu eespool mainitud, kasutame antud juhul uue vormi jaoks andmeallikana tabelit Isikud.

  1. Klõpsa vormipinnal, sest ees seisab vormi enda omaduste muutmine.

  2. Ava kaart (Andmeallikas) ja kirjuta isikud väljale Vormi andmeallikas. Teise võimalusena võib selle nime valida ka ripploendist.

Sellega on vormi andmeallikas määratud. Nüüd tuleb määrata vidina andmeallikas.

  1. Klõpsa vormi ülaosas esimesele tekstivälja vidinale.

  2. Kirjuta omaduste paneeli kaardil (Andmeallikas) nimi väljale Vidina andmeallikas. Teise võimalusena võib selle nime valida ka ripploendist.

  3. Klõpsa järgmisel tekstivälja vidinal ja määra andmeallikaks perekonnanimi.

  4. Samamoodi sisesta tekstiväljade tänav, majanumber ja linn andmeallikad.

Nüüd võib vormi kujunduse salvestada (selle testimine pole kohustuslik) Salvestamiseks klõpsa tööriistaribal nupule Salvesta. Salvestamisel palutakse anda vormile nimi. Anna selleks näiteks Isikud ja klõpsa OK. Vormi nimi täidetakse automaatselt.

Nüüd on õige aeg vormi testida. Klõpsa tööriistaribal nupule Andmed. Kui sa pole andmeallikaid sisestades vigu teinud, näed vormi välju, mis on täidetud tabeli Isikud andmetega.

Märkus

  • Kui soovid eemaldada vormi vidina andmeallika omistamise, klõpsa vidina andmeallika kastis nupule . Samamoodi saab eemaldada vormi andmete allika omistamise.

  • Nupuga (Liigu valitud vormi andmeallikale) saab valida projekti navigaatoris vajaliku tabeli või päringu, mis võimaldab kiiresti avada tabeli või päringu, mida kasutada vormi andmeallikana.

Tekstipealdiste lisamine

Et vormi kasutajal oleks hõlpsam tuvastada iga väljavidina tähendust, tuleks neile lisada vajaliku sisuga tekstipealdis. Tekstipealdise loomiseks tuleb kasutada vidinat Pealdis.

Lisa vormile kolm tekstipealdise vidinat, asetades need tekstiväljadest vasakule (või ka paremale, kui sinu operatsioonisüsteem kasutab paremalt vasakule paigutust). Uue pealdise sisestamisel ilmub kursor asukohta, kus saad kirjutada vajaliku pealkirja. Kirjuta nüüd Nimi, Perekonnanimi, Tänav, Majanumber ja Linn. Lisa veel vormi ülaossa pealdis, mis näitab vormi enda nime, s.t Isikud. Suurenda pealdise suurust ja fonti, kasutades kirjet Font kaardil Omadused.

Toimingud

Toiming on ühekordne rakendusesisene tegevus, mida kasutaja saab käivitada. Seda on võimalik panna käivituma ka automaatselt reaktsioonina teatud sündmusele (nt. vormi avamise järel).

Toimingute omistamine vormi nuppudele

Enamikku toiminguid saab omistada vormi nuppudele. Omistatud toiming käivitatakse pärast nupule klõpsamist.

Toimingu omistamiseks:

  1. Lülitu vormi kujundamisvaatele, kui sa pole seda veel teinud.

  2. Vali olemasolev nupuvidin sellele klõpsates või paiguta vormi uus nupuvidin. Kui lisad uue nupu, kirjuta selle nimi ja vajuta klahvi Enter.

  3. Klõpsa nupuvidinal hiire parema nupuga, et avada kontekstimenüü.

  4. Vali kontekstimenüüst käsk Omista toiming...

  5. Ilmub nupule toimingu omistamise dialoog, mis pakub võimalikke toiminguid. Kui vidinale on toiming juba omistatud, on see valitud. Vastasel juhul on toimingu kategooriate loendis valitud Toiming puudub.

  6. Vali loendis Toimingu kategooria kirje Rakenduse toimingud. Ilmub kogu rakenduses saadaolevate toimingute nimekiri.

  7. Vali nimekirjast mõni toiming (nt. Kustuta valitud objekt).

Pärast lülitumist vormi andmevaatele võid proovida, kas toiming töötab korralikult.

Märkus

  • Toimingu omistamise tühistamiseks vali dialoogis Toimingu omistamine nupule loendis Toimingu kategooriad kirje Toiming puudub.

  • Toiming toimib ainult vormi andmevaates. Mitte kõik toimingud pole ühtmoodi kasutatavad. Näiteks toiming Font... on andmevaates saadaval ainult juhul, kui vidin on valitud kujundamisvaates. Fondiseadistusi muutes rakendatakse muudatused valitud vidina tekstile.

Vidinate paigutus

Enamasti on mõttekas ja kasulik vormi vidinad mingil moel korrastatult paigutada. Vidinate asukoha määramine, nende joondamine ja suuruse muutmine käsitsi pole kuigi hõlpus, pealegi ei muudeta neid parameetreid, kui kasutaja muudab vormi suurust. Tegelikult on asi veel hullem: pole mingit põhjust arvata, nagu peaks antud vorm võtma just nii palju ruumi, sest kasutajatel võivad olla väga erinevad fondisuurused ja ekraanilahutused.

Spetsiaalne tööriist, mida nimetatakse vidinate paigutuseks, aitab vormi vidinad automaatselt paigutada. Vidina paigutus on toiming, millega kaks või enam vidinat rühmitatakse, et need asuksid üksteise suhtes mõistlikult ja et nende suurus oleks samuti mõistlik.

Paigutuse kasutamine vormis parandab joondust. Lisaks kasutatakse ruumi paremini ära. Tekstiväljad on üksteisele lähemal, vahed on ühesugused.

Vidinate suuruse reeglid paigutuses

Kexi võimaldab valida vidinate mitmesuguse suuruse vahel. Suuruse reeglid on väga paindlikud ning lubavad täpselt määrata, kuidas vidinat kasvatatakse või kahandatakse vastavalt teda ümbritsevatele vidinatele ja vormis saadaolevale ruumile.

Pärast vidinate asetamist reale nende suurust muudetakse, et nad mahutaksid ära oma nähtava teksti.

Iga vormi lisatud vidina puhul pakub omaduste redaktor välja suuruse reeglid. Need on koondatud rühma Suuruse reegel.

See omaduste rühm sisaldab järgmisi elemente:

Horisontaalse suuruse tüüp

määrab vidina suuruse rõhtsuunas

Vertikaalse suuruse tüüp

määrab vidina suuruse püstsuunas

Horisontaalne venitamine

määrab horisontaalse suuruse tüübi tugevuse

Vertikaalne venitamine

määrab vertikaalse suuruse tüübi tugevuse

Suuruse reeglite väärtused

Järgnevad väärused on nähtavad omaduste redaktori omaduste Horisontaalse suuruse tüüp ja Vertikaalse suuruse tüüp ripploendis:

Fikseeritud

vidina suurust ei muudeta automaatselt, see jääb alati täpselt nii suureks, nagu kujundamise ajal määratud (kõrgus või laius)

Miinimum

vidina algne suurus määratakse nii väikeseks kui võimalik, kuid vajaduse korral seda suurendatakse. Selle reegliga saab vidina sundida vajaduse korral laienema kas või tervele laiusele või kõrgusele, eriti kui venitamise väärtus määrata suuremaks kui 0.

Maksimum

vidina algne suurus määratakse nii suureks kui võimalik ning seda saab kahandada ilma vidina kasutuskõlblikkust ja loetavust halvendamata, kui teised vidinad vajavad rohkem ruumi

Eelistatud

vidina algne suurus on parim ja eelistatud, vidinat saab suurendada või vähendada, ilma et see kaotaks loetavuses

Laienev

vidina algne suurus määratakse mõistlikuna, kuid seda saab kahandada või suurendada, et see hõivaks nii palju ruumi kui parajasti vaja

Minimaalselt laienev

vidina algne suurus määratakse mõistlikuna, kuid seda saab suurendada, et see hõivaks nii palju ruumi kui parajasti vaja

Ignoreeritud

vidina algset suurust ignoreeritakse, kuid seda saab suurendada, et see hõivaks nii palju ruumi kui parajasti vaja, ehkki tavaliselt teised vidinad seda tegelikkuses ei luba

Erinevat tüüpi vidinatel on erinevad vaikimisi suuruse reeglid: näiteks nupuvidina vaikimisi suuruse reegel on Miinimum (mõlemas suunas), tekstiväljal aga vertikaalne suurus Fikseeritud.

Kõige levinumad suuruse reeglid on Eelistatud, Miinimum ja Maksimum.

Vertikaalne ja horisontaalne venitamine

Omadused Vertikaalne venitamine ja Horisontaalne venitamine tunnistavad täisarvväärtusi 0 või suuremad. Need omadused võimaldavad suuruse reegli täppishäälestust. Omaduste vaikimisi väärtus on 0. Venitamise suurem väärus tähendab seda, et vidinat suurendatakse rohkem kui teisi vidinaid, mille venitamise väärtus on väiksem.