Хоча доступ до більшості функціональних можливостей, які пропонує Плазма, можна отримати за допомогою простого інтерфейсу «навів і клацнув», багато людей віддають перевагу користуванню клавіатурою для виконання певних завдань. Натискання комбінації клавіш на зразок Ctrl+F часто можна виконати набагато швидше, ніж пересування руки до миші і відкриття меню з наступним вибором пункту .
Оскільки всі люди мають різне уявлення про зручність тих або інших клавіатурних скорочень, у Плазмі ви можете повністю змінити «прив’язку клавіш» відповідно до ваших потреб. Прив’язка клавіш або клавіатурне скорочення — це сполучення певної дії з клавішею або комбінацією клавіш, які цій дії відповідають.
Стандартні та загальні клавіатурні скорочення працюють майже однаково. Насправді, певним чином, стандартні прив’язки клавіш або прив’язки клавіш програм є також «загальними». Єдиною відмінністю є те, що:
«Стандартні скорочення» стосуються дій, які часто використовуються у програмах, подібних до «Зберегти», «Надрукувати», «Копіювати», тощо.
«Загальні скорочення» — це клавіатурні скорочення, які працюватимуть, навіть якщо не відкрито жодного вікна програми. Ці клавіатурні скорочення зазвичай пов’язані з діями на зразок перемикання стільниць, керування вікнами тощо.
Зауважте, будь ласка, що прив’язки клавіш програм, налаштовані за допомогою цього модуля, стосуються лише типових дій, які часто можна зустріти у програмах. Більшість програм визначають власні дії, прив’язку клавіш до яких можна здійснити за допомогою діалогового вікна прив’язки клавіш у самій програмі.
У верхній частині діалогового вікна ви побачите поле для введення тексту, за допомогою якого ви зможете здійснити інтерактивний пошук назв скорочень (наприклад, «Копіювати») або комбінації клавіш (наприклад, «Ctrl+C
»).
Під полем для пошуку ви можете побачите список прив'язок клавіш, тобто прив’язки між діями (наприклад, «Копіювати»), показаними у стовпчику Дія та клавішами або їх комбінаціями (наприклад, Ctrl+V) у стовпчиках Скорочення та Альтернативне.
У лівій частині цієї сторінки ви знайдете список, за допомогою якого ви зможете обрати Компонент, наприклад KWin, стільниця Плазми тощо. Визначені клавіатурні скорочення для позначеного компонента буде показано у стовпчиках Дія та Загальні скорочення списку.
На цій сторінці ви знайдете поле для пошуку, подібне до поля для пошуку вкладки Стандартні скорочення.
Скористайтеся кнопками та для додавання або вилучення компонента.
Додавання компонента призведе до відкриття діалогового вікна для вибору програм із меню запуску і додавання клавіатурних скорочень для їхніх пунктів запуску. Якщо у програмі передбачено можливість використання списку переходу, відповідні пункти будуть доступними як пункти дій.
Відкрийте спадний список Файл, розташований праворуч, щоб імпортувати або експортувати схему скорочень, вилучити всі скорочення.
Можна налаштувати загальні клавіатурні скорочення, які надаватимуть змогу переходити одразу до виконання певного завдання у програмі.
Типово, ви можете відкрити меню програми простим натисканням клавіші Meta.
Налаштувати прив’язку клавіш дуже просто. У вікні модуля клавіатурних скорочень Системних параметрів ви знайдете список доступних дій. Якщо для дії вже налаштовано прив’язку клавіш, ви зможете побачити ці клавіші у стовпчиках праворуч від назви дії. Тепер оберіть дію, яку ви бажаєте налаштувати.
Після того, як ви оберете дію у списку, пункт буде підсвічено, ви побачите два додаткових пункти під списком дій. За їх допомогою ви зможете налаштувати комбінацію клавіш або вилучити таку комбінацію і залишити дію без прив’язки до клавіш.
Типова: вибрану дію буде прив’язано до типової для KDE комбінації клавіш. Це непоганий вибір для більшості з дій, оскільки прив’язку клавіш у KDE досить добре продумано.
Нетипова: якщо позначено цей варіант, ви зможете самі створити комбінацію клавіш для обраної дії. Для цього вам достатньо обрати якусь з клавіш-модифікаторів (тобто Shift, Ctrl, або Alt), а потім вибрати звичайну клавішу (наприклад, F11): просто натисніть символ клавіші, і натисніть саму комбінацію клавіш, яку ви бажаєте прив’язати до дії.
Щоб змінити альтернативне (друге) скорочення дії, натисніть поле стовпчика Альтернативне позначеного рядка дії.