Користування формою операцій

Форма операцій

Форму операцій, розташовану у нижній частині панелі перегляду облікової книги, призначено для введення записів операцій вручну.

За допомогою переліку вкладок форми введення операцій ви зможете обрати потрібний вам різновид операції. Натисніть ту з вкладок, напис на якій найкраще описує вашу операцію (депозит, трансферт або зняття з рахунку). У відповідь програма завантажить у форму операції декілька полів, у які ви зможете ввести потрібні дані.

Будь ласка, зауважте, що дані щодо способу виконання операції безпосередньо KMyMoney не використовуються, їх призначено лише для групування/створення звітів.

Якщо ви не певні щодо вибору способу, просто скористайтеся варіантом «Депозит» для всіх грошей, що надходять на рахунок, «Зняття» для всіх грошей, які знімаються з рахунку і «Трансферт» для пересування грошових сум між рахунками. Способи виконання операцій та відмінності між ними ми докладніше обговоримо у інших розділах.

Виберіть спосіб виконання операції натисканням відповідного заголовка вкладки.

Поля операції

Введіть відомості за допомогою наведених нижче зауважень у поля форми. Зауважте, що у багатьох полях увімкнено можливість автоматичного заповнення. Тобто, після введення вами декількох символів потрібного запису KMyMoney запропонує вам список варіантів, що відповідають введеним даним. Щоб обрати один з варіантів, наведіть на нього вказівник миші і клацніть лівою кнопкою миші або наведіть курсор списку за допомогою клавіш зі стрілочками і натисніть клавішу Enter. Якщо бажаного запису у списку не буде, продовжіть введення запису. Наступного разу, коли ви вводитимете це значення, KMyMoney знайде його у журналі і покаже у відповідному списку підказок.

Отримувач

Отримувач — це особа чи установа, від якої або до якої надходять гроші. Якщо введений вами запис отримувача виявиться новим для KMyMoney, програма запитає вас про те, чи бажаєте ви додати відповідний запис до списку отримувачів. Всі інші дані, пов’язані з отримувачем або платником, зокрема його адресу, номер телефону та номер рахунку, а також нотатки можна ввести у перегляді отримувачів.

Категорія

Визначення категорії пов’язує операцію з категорією прибутків або витрат з метою обліку та створення звітів. За його допомогою ви можете групувати операції. Введіть назву категорії у відповідне поле. Якщо вами буде введено нову назву категорії, про яку ще не відомо KMyMoney, програма попросить вас створити новий запис категорії. Якщо буде вибрано варіант «Так», KMyMoney відкриє діалогове вікно, за допомогою якого можна буде докладніше визначити категорію на основі характеристик «Загальне», «Ієрархія» та «Податок».

Якщо ви бажаєте пов’язати частини операції з різними категоріями, у KMyMoney передбачено і таку можливість. Прикладом подібної операції є зняття з касового рахунку 50 грошових одиниць, з яких ви 10 витратили на їжу, 20 — на пиво і ще 20 — на поточні витрати. Отже таку операцію можна пов’язати з трьома категоріями: Їжа, Пиво і Готівка. Щоб зробити це, вам слід скористатися дробленням операцій, яке буде докладніше описано нижче.

Докладніше про використання цього поля можна дізнатися з спеціального розділу, присвяченого полям KMyMoney.

Мітка

Мітки подібні до категорій. Ними можна скористатися для створення якоїсь системи, яка є перпендикулярною до категорій. За допомогою міток можна згрупувати операції у категорії на основі визначених вами потреб. Потребу можна визначити як специфічну для особи, місця або речі. Наприклад, ви можете створити категорію для кожного з типу витрат на автотранспорт, а потім створити мітку для кожного із засобів пересування. Так само, як з категоріями, ви можете вибрати мітку зі спадного списку або ввести назву нової мітки (програма попросить вас підтвердити створення мітки з відповідною назвою). У поле мітки KMyMoney можна вводити декілька міток для одної операції. Крім того, можна вказувати мітку для окремих дроблень операції.

Нотатка

Ви можете ввести багаторядкову нотатку, яка допоможе вам згадати подробиці щодо певної операції.

Номер чека

За потреби можна вказати номер чека. Зауважте, якщо ви цього захочете, ви можете зробити поле номера чека видимим або невидимим у обліковій книзі. Налаштувати поведінку програми можна за допомогою діалогового вікна параметрів (сторінка облікової книги).

Дата

Слід ввести дату операції, щоб визначити, коли вона відбулася. Ознайомтеся із спеціальним розділом щодо полів KMyMoney, щоб дізнатися більше про те, як можна скористатися полем введення дати для пришвидшення і спрощення введення дат. Для операцій із чековими або кредитними рахунками ви можете використовувати справжню дату (коли ви підписали чек або купили щось) або дату сплати, яку було зареєстровано банком або компанією, якою було випущено кредитну картку. Використання справжньої дати, наприклад, може допомогти вам визначити дату купівлі, але у виписці або отриманих з сайта банку даних, ймовірно, фігуруватиме дата сплати (списання коштів).

Сума

Нарешті, введіть суму операції до відповідного поля. Зауважте, що, якщо натиснути піктограму, розташовану праворуч від поля суми, ввести у поле символ «%» або будь-які математичні символи, + - * /, у формулі, наприклад 12+3, ви зможете скористатися ним як простеньким калькулятором. Після введення символу «+» буде відкрито панель калькулятора. Зауважте, що як остаточну суму операції буде збережено лише результат обчислень, а не саму формулу.

Після належного заповнення всіх полів натисніть кнопку Ввести. Якщо ви випадково натиснули кнопку Ввести до того, як введення даних було завершено, натисніть кнопку Змінити, щоб поновити введення даних.