Модуль інформації щодо мережі

Модуль інформації щодо інтерфейсів мережі

На цій сторінці наведено інформацію щодо мережевих інтерфейсів, які встановлено на вашому комп’ютері.

Примітка

Список показаної інформації залежить від конфігурації вашої системи. У деяких системах програма ще не може показати цієї інформації.

Користувач не може змінювати жодного з параметрів на цій сторінці.

Модуль інформації щодо стану Samba

Засіб спостереження за Samba і станом NFS — це графічна оболонка для програм smbstatus і showmount. Smbstatus повідомляє про поточні з’єднання Samba, і є частиною набору інструментів Samba, які реалізують протокол SMB (Server Message Block — блок повідомлень сеансу), який також називають протоколом NetBIOS або LanManager.

Цим протоколом можна скористатися для забезпечення спільного використання принтерів або служб зі спільного використання дисків у мережі, до якої входять комп’ютери, на яких запущено різновид Microsoft® Windows®.

Програма showmount є частиною пакунка програмного забезпечення NFS. NFS є скороченням від Network File System (мережева файлова система) і є традиційним способом у UNIX® для забезпечення спільного доступу до тек у мережі. У даному випадку буде оброблено вивід команди showmount -a localhost. У деяких системах програма showmount знаходиться у теці /usr/sbin, перевірте, чи записано вашу теку з showmount у системній змінній PATH.

Експорт

На цій сторінці ви побачите великий список, у якому буде показано поточні активні з’єднання зі спільними ресурсами Samba і експорти NFS вашого комп’ютера. За першим стовпчиком ви можете визначити, чи є ресурс спільним ресурсом Samba (SMB), чи експортом NFS. У другому стовпчику розміщено назву спільного ресурсу, у третьому — назву віддаленого вузла, який отримав доступ до цього спільного ресурсу. Решта стовпчиків стосується лише спільних ресурсів Samba.

У четвертому стовпчику міститься ідентифікатор користувача, який отримав доступ до спільного ресурсу. Зауважте, що це значення не є рівним ідентифікатору користувача UNIX® для цього ж користувача. Те саме стосується і наступного стовпчика, у якому показано ідентифікатор групи користувача.

Обробку даних всіх з’єднань зі спільними ресурсами виконує єдиний процес (smbd). У наступному стовпчику буде показано ідентифікатор (pid) цього процесу smbd. Якщо завершити роботу цього процесу, відповідного користувача буде від’єднано від спільного ресурсу. Якщо віддалений користувач працює у операційній системі Windows®, після завершення роботи процесу буде створено новий процес, отже користувач може навіть не помітити, що відбулося від’єднання.

У останньому стовпчику показано скільки файлів відкрито відповідним користувачем. Ви побачите лише скільки файлів відкрито на даний момент, але не побачите інформації про те, скільки файлів вже було скопійовано, відкрито тощо.

Імпорт

На цій вкладці ви зможете побачити, які спільні ресурси Samba і NFS з інших вузлів змонтовано на вашому з вашою локальною системою. За першим стовпчиком ви зможете визначити, який саме це ресурс: Samba чи NFS, у другому стовпчику буде показано назву ресурсу, а у третьому — точку його монтування.

Змонтовані спільні ресурси NFS ви можете побачити у Linux® (це було перевірено), вони також мають працювати і у Solaris™ (цього автори не перевіряли).

Журнал

На цій сторінці показано у зручному вигляді вміст файла журналу локальної samba. Після того, як ви відкриєте цю вкладку, список буде порожнім. Вам слід натиснути кнопку Оновити: буде прочитано файл журналу samba і показано результати. Перевірте, чи справді файл журналу samba вашої системи знаходиться за адресою, вказаною у рядку для введення інформації. Якщо він знаходиться у якомусь іншому місці або має іншу назву, вам слід виправити дані програми. Після зміни назви файла вам слід натиснути кнопку Оновити ще раз.

Samba записує до журналу події відповідно до встановленого рівня журналювання (див. smb.conf). Якщо встановлено рівень журналювання loglevel = 1, samba записуватиме до журналу лише дані про те, коли користувач з’єднався з вашим комп’ютером, і коли це з’єднання було закрито. За рівня журналювання loglevel = 2, буде також записано час відкриття і закриття файлів. Якщо встановити рівень журналювання у значення більше за 2, до журналу буде записано і додаткову інформацію.

Якщо вам цікаво знати, хто саме отримував доступ до вашого комп’ютера, доступ до яких файлів було отримано, вам слід встановити рівень журналювання 2, а також регулярно створювати новий файл журналу samba (наприклад, налаштувати завдання cron, за яким кожного тижня ваш поточний журнал samba буде пересуватися до іншої теки, або щось схоже). У іншому випадку ваш файл журналу samba може стати дуже великим.

За допомогою чотирьох полів для позначок під великим списком ви можете вказати, які саме події буде відображено у списку. Щоб побачити результати вибору, вам слід натиснути кнопку Оновити. Якщо рівень журналювання у вашому файлі журналу samba занизький, ви можете взагалі побачити порожній список.

Впорядкувати список за певним стовпчиком можна наведенням вказівника миші на поле заголовка стовпчика з наступним клацанням лівою кнопкою миші.

Статистика

На цій вкладці ви можете певним чином відфільтрувати вміст третьої вкладки.

Нехай, наприклад, поле Подія (не те, що у списку) встановлено у значення З’єднання, Служба/Файл встановлено у *, Вузол/Користувач встановлено у *, Показати розгорнуту інформацію про службу вимкнено, як і Показати розгорнуту інформацію про вузол.

Тепер, якщо ви натиснете кнопку Шукати, ви зможете побачити наскільки часто відкривалося з’єднання зі спільним ресурсом * (тобто з будь-яким спільним ресурсом) з вузла * (тобто з будь-якого вузла). Тепер увімкніть Показати розгорнуту інформацію про вузол і натисніть кнопку Шукати ще раз. Тепер ви побачите для кожного вузла, який відповідає шаблону * кількість з’єднань, які були ним відкриті.

Тепер натисніть кнопку Очистити результати.

Тепер встановіть поле Подія у значення «Доступ до файла» і увімкніть Показати розгорнуту інформацію про службу, а потім натисніть кнопку Шукати ще раз.

Тепер ви побачите кількість спроб доступу до кожного окремого файла. Якщо ви також увімкнете Показати розгорнуту інформацію про вузол, ви побачите кількість разів, які кожен з користувачів отримував доступ до кожного з файлів.

У рядках для введення інформації Служба/Файл і Вузол/Користувач ви можете використовувати шаблони заміни * і ? у той самий спосіб, у який ви використовуєте їх у командному рядку. Формальні вирази не розпізнаються.

Впорядкувати список за певним стовпчиком можна наведенням вказівника миші на поле заголовка стовпчика з наступним клацанням лівою кнопкою миші. У такий спосіб ви можете визначити файли, які відкривалися найчастіше, або користувача, який відкривав найбільше файлів, тощо.

Автор розділу

Авторські права на модуль належать Michael Glauche і Alexander Neundorf , ©2000

Першим автором є Michael Glauche

Поточний супровід: Alexander Neundorf

Учасники розробки

  • Перетворення на аплет kcontrol:

    Matthias Hölzer-Klüpfel

  • Використання K3Process замість popen і перевірка на наявність помилок:

    David Faure

  • Перетворення на kcmodule, додавання сторінок-вкладок 2,3,4, виправлення вад:

    Alexander Neundorf

Авторські права на документацію належать Alexander Neundorf , 2000

Перетворення документації на docbook — Mike McBride

Переклад українською: Юрій Чорноіван