Транзакції

Операції — це будь-які дії, які ви можете виконати з вашим рахунком: витрати, прибутки, перекази, продажі, купівлі тощо. Робота з операціями — це основна робота, яку можна виконувати за допомогою Skrooge.

Для того, щоб мати змогу вказувати операції, вам слід створити принаймні один рахунок.

Перегляд операцій

Властивості операцій

Рахунок

Рахунок, на якому буде здійснено операцію. Оберіть його зі списку існуючих рахунків.

Дата

Дата, коли було здійснено операцію. Доступ до календаря можна отримати натисканням кнопки зі стрілочкою вниз, розташованої у правій частині поля.

Сума

Кількість — це кількість одиниць, які ви витратите або отримаєте внаслідок виконання цієї операції. У Skrooge значення кількості слід вводити у два окремих поля: «Кількість» та «Одиниця».

Кількість має від’ємне значення для витрат (-30, наприклад) і додатне значення для прибутків (+250 або просто 250). Це поле працює як калькулятор, тобто, якщо ви введете вираз на зразок 10 + 3,23*2, у полі буде показано результат обчислення: 16,46.

Якщо знак для кількості не вказано, Skrooge використовуватиме категорію для визначення відповідного знаку.

У Skrooge потрібно вводити одиниці, оскільки операцію може бути здійснено не у основній валюті програми. Наприклад, якщо ви купуєте або продаєте акції, одиницею операції буде одиниця котирування акції.

Отримувач

Кому виконано сплату або хто отримає гроші.

Режим

Визначає режим сплати, використаний під час здійснення операції. Це може бути кредитна картка, чек, рахунок у банку... Вам просто треба вказати спосіб оплати.

З режимом операції може бути пов’язано певний номер. Цим номером може бути номер чека або номер переказу.

Категорія

Визначає Категорію, до якої належить ця операція. Якщо ви бажаєте вплинути операцією на декілька категорій, скористайтеся режимом дроблення.

Ви можете обрати або існуючу категорію, або ввести нову. У останньому випадку Skrooge створить цю категорію разом з операцією.

Роздільником між батьківською і дочірніми категоріями є символ >. Якщо ви введете Одяг > Взуття, Skrooge створить категорію «Одяг», якщо такої категорії ще не існувало, і дочірню категорію «Взуття».

Звичайно ж, ви можете створювати цілі дерева категорій, наприклад, «Транспорт > Авто > Пальне > Неетильоване». Skrooge створить всю потрібну ієрархічну структуру.

Коментар

Будь-який бажаний коментар.

Стеження

Якщо ви бажаєте стежити за компенсацією цієї операції, введіть у відповідне поле назву Стеження. Якщо вам потрібно задіяти для операції декілька стежень, скористайтеся режимом дроблення.

Список операцій

Список операцій має форму таблиці, у якій показано усі операції, які відповідають поточному фільтруванню таблиці та критеріям пошуку. Кожному запису операції відповідає окремий рядок. Окрім стандартних властивостей операції та будь-яких інших властивостей, які визначено вами для цього рахунку, Skrooge показує такі стовпчики даних:

Стан

Заповнений квадратик означає, що дію було підтверджено під час узгодження рахунку. Напівзаповнений квадратик означає, що цю дію було вказано і згодом буде узгоджено.

Закладка

Додати закладку для операції значить додати її до списку основних операцій.

Заплановано

Якщо операція належить до тих операцій, які виконуються за розкладом, у цьому стовпчику буде показано піктограму секундоміра.

Ці стовпчики також мають певні особливості:

Режим

Якщо операція є частиною переказу, перед назвою режиму буде показано піктограму з подвійною стрілочкою.

Категорія

Якщо операція є дробленою, перед позначкою категорії буде показано піктограму з потрійною стрілочкою.

Як і у решті списків Skrooge, ви можете повністю налаштувати показ стовпчиків, порядок, розмір.

Створення операції

Щоб створити стандартну операцію, ви можете натиснути кнопку Спорожнити, щоб спорожнити всі поля і розпочати введення даних операції з нуля. Вкажіть параметри операції (вручну або за допомогою швидкого редагування) і натисніть кнопку Додати.

Якщо позначено відповідний пункт налаштувань, категорію буде встановлено автоматично при встановленні отримувача.

Крім того, ви можете позначити пункт подібної операції у списку операцій, змінити його відповідно до ваших потреб, а потім натиснути кнопку Додати.

Дроблена операція

Дроблена операція — це операція, яка має декілька дат, категорій, коментарів або стежень. Перемкнутися у режим редагування дробленої операції можна за допомогою натискання кнопки Розділена, розташованої у нижній частині панелі перегляду «Операції». Після перемикання у режим редагування дробленої операції поля «Категорія», «Коментар» і «Стеження» перетворяться на таблицю.

Панель редагування розділеної операції.

Щоб розпочати редагування комірки у цій таблиці, наведіть на неї вказівник миші і двічі клацніть лівою кнопкою миші.

Ви можете додавати будь-яку кількість рядків до цієї таблиці. Якщо буде змінено значення кількості у рядку, Skrooge обчислить різницю з загальною вартістю операції і покаже підсумкову вартість у останньому рядку таблиці. Якщо ви зміните вартість у останньому рядку, програма додасть ще один рядок для підсумкової вартості.

Поля цього режиму подібні до полів стандартного режиму редагування:

  • Поділ за датою корисний, наприклад, якщо ви одноразово сплатили за спортивні тренування протягом 3 місяців. У цьому випадку ви можете розділити сплату за цими трьома місяцями, що вплине на ваші звіти.

  • «Категорія» — спадний список існуючих категорій. Ви можете додати нову категорію, Skrooge створить її під час створення запису операції.

  • «Сума» працює як калькулятор.

  • «Стеження» — спадний список наявних стежень. Ви можете додати нове стеження, Skrooge створить його під час створення запису операції.

Переказ

Загалом кажучи, операція-переказ є подвійною операцією: під час створення переказу, Skrooge створить дві операції з сумами протилежних знаків (одну з додатною сумою і одну з від’ємною) на двох різних рахунках. Параметри, які слід вказати у цьому полі трохи відрізняються від параметрів стандартної операції:

Панель редагування операції переказу.

Вам буде показано список «На рахунок», за допомогою якого ви зможете вказати рахунок, на який буде перераховано гроші.

Оскільки переказ — це «Зняти гроші з рахунку A і покласти їх на рахунок B», якщо ви вкажете знак у полі кількості (+ або -), його буде проігноровано. Баланс операції завжди буде від’ємним для рахунку A і додатним для рахунку B.

Акції

Спершу вам слід створити одиниці з акціями, за якими ви хочете стежити. За допомогою параметрів ви можете наказати програмі автоматично оновлювати дані, коли відкривається файл. Рекомендуємо вам створити окремий рахунок (наприклад «Торгівля акціями») для окремого стеження за інвестиціями і уможливлення перегляду їхніх даних на панелі даних.

Тепер, можна додати ваші операції як «акції»:

Панель редагування даних акцій.

  • Сума — кількість придбаних вами акцій (додатне значення) або проданих акцій (від’ємне значення).

  • Символ — попередня створена вами одиниця.

  • Вартість акції — загальна ціна, сплачена за акцію, або сума, яку ви можете отримати від продажу акції, за виключенням комісії та податків.

  • Комісія — сума, яку ви сплачуєте банку за виконання певної операції.

  • Податок — будь-яка сума, яку ви сплачуєте державі (зазвичай, якщо маєте певний дохід)

Заплановані операції

Якщо відомо, що операція регулярно повторюється, вам, певне, захочеться, щоб Skrooge автоматично додавала її до списку операцій. Зробити це можна за допомогою планування операції натисканням кнопки Запланувати.

Типовими параметрами планування є:

  • Повторювати щомісяця

  • Нагадувати мені за 5 днів до терміну

  • Автоматично записувати у строк

Ви можете змінити ці типові значення параметрів у налаштуваннях Skrooge.

Крім того, ви можете змінити параметри всіх запланованих операцій за допомогою додатка планування.

Skrooge використовує значення, введені для попередньої запланованої операції, під час введення наступної. Якщо ви, наприклад, збільшите суму ваших щомісячних внесків на підтримку KDE з 100$ до 200$, наступні операції, які буде автоматично створено Skrooge міститимуть суму 200$.

Швидке редагування

Який би режим редагування ви не обрали, існує цікава функціональна можливість, яка називається «Швидке редагування», за допомогою якої ви можете пришвидшити роботу зі створення нових операцій. Ця можливість надасть вам змогу заповнювати параметри операції на основі параметрів раніше введених операцій. Введіть значення у будь-яке з полів редактора і натисніть клавішу F10 або піктограму Швидкого редагування (не полишаючи поточного поля).

Skrooge знайде першу ж (тобто найостаннішу) операцію, з тим самим значенням у відповідному полі і заповнить всі інші поля значеннями знайденої операції. Якщо повторно викликати швидке редагування, програма знайде наступну операцію тощо.

Застереження

Можливість «Швидке редагування» не змінюватиме дату, оскільки створення однакової операції, з тією самою датою, є малоймовірним...

Якщо ви змінили значення поля до виклику швидкого редагування, програма не змінюватиме вміст цього поля автоматично. Подібне поле буде позначено іншим кольором тла, таке тло означає, що поле «заморожено».

Відмінності від подібних функціональних можливостей інших програм з керування особистими фінансами:

  • викликається за вимогою користувача

  • циклічний повтор всіх попередніх операцій з тим самим значенням поля

Можлива робота з дробленими операціями!

Узгодження

Узгодження — це процедура, за допомогою якої ви забезпечуєте відповідність усіх записів операцій у вашій обліковій книзі і в обліковій книзі банку. Для її виконання вам потрібні будете ви, виписка з вашого рахунку і ручка. Узгодження можна виконати лише станом на певну дату.

Спочатку введіть дані усіх операцій для рахунку до відповідного моменту часу. Якщо можете, отримайте записи операцій від банку і імпортуйте їх до Skrooge, щоб мінімізувати введення даних вручну. Далі, на панелі «Операції» виберіть рахунок для узгодження зі спадного списку, або на панелі «Рахунки» двічі клацніть на пункті рахунку, або відкрийте контекстне меню і виберіть у ньому пункт contextual menu and choose Відкрити операції.... Перемкніть програму у режим узгодження за допомогою натискання кнопки Перемикнути відомості , розташованої під таблицею операцій.

Відомості щодо режиму узгодження.

Введіть стан на вашому рахунку відповідно до відповідного поля банківської виписки. Після цього ви можете продовжити перевірку у Skrooge всіх операцій, які було записано до банківської виписки: ви можете або клацнути на пункті у стовпчику стану або відкрити контекстне меню і вибрати у ньому пункт Позначити. Пункт відповідної операції буде показано сірим кольором, аж доки узгодження не буде повністю завершено.

Після визначення операції вказаною Skrooge покаже у зоні інформації:

  • Різницю: різницю між попередньою випискою з рахунку і сумою операцій за чеками.

  • Зняття з рахунку: загальна сума вказаних витрат

  • Прибуток: загальна сума вказаних надходжень

За допомогою цих проміжних загальних сум ви зможете визначити операції, які ви, можливо, забули ввести до Skrooge. У багатьох банківських виписках є подібні проміжні суми, зокрема «Зняття з рахунку» або «Депозити і кредити», хоча можуть бути і окремі суми для «Відсотків» та «Комісія». Якщо різниця дорівнює 0, ви, можливо, вказали усі операції відповідно до записів банку. Приклад: ви помилково вказали витрату у 8€ і надходження у 2€ і пропустили витрату 6€. Загальна сума є однаковою — мінус 6€. Якщо різниця дорівнюватиме 0, кнопку Підтвердити вказані операції буде активовано. Натисніть цю кнопку, щоб завершити узгодження: всі позначені операції буде позначено.

Підказка

може автоматично вказати усі імпортовані записи операцій.

Якщо для таблиці було позначено пункт Сховати сплачені операції у меню «Показ» (див. Фільтрування таблиці), всі пункти таких операцій буде приховано.

Якщо узгодження з якоїсь причини є неможливим, ви можете створити запис фіктивної операції, яка у поєднанні із іншими вказаними вами операціями дасть нульове значення різниці, і, таким чином, надасть вам змогу завершити узгодження. Для цього натисніть кнопку «Додати» на панелі інструментів режиму узгодження. Ви можете вказати типові значення для цієї фіктивної операції у параметрах програми (розділ Операції). Під час узгодження, якщо вами позначено відповідний пункт, Skrooge автоматично вказуватиме усі створені записи операцій.

Шаблони операцій

У Skrooge передбачено можливість створення шаблонів операцій, тобто операцій, які за потреби можна буде використати повторно. Наприклад, припустімо, що ви взяли у прокат DVD, щоб подивитися його вдома. Така операція є досить типовою:

  • Сума: -4,99

  • Режим : Кредитна картка

  • Отримувач: Acme Video

  • Категорія: Розваги > Відео

Але ви не можете створити запис регулярної операції, оскільки ви берете DVD, коли вам хочеться, а не кожного тижня. Ідея шаблонів операцій полягає у тому, що ви створюєте основу запису, до якої можна швидко ввести ваш список операцій.

Оскільки шаблони операцій це просто ще один різновид операцій, ви можете отримати доступ до них за допомогою вкладки операцій, де слід вибрати відповідний пункт у меню Показати:

Перемикання між шаблонами і операціями.

Створення шаблону абсолютно збігається зі створенням самої операції: достатньо вказати атрибути шаблону. Зауважте, що ви також можете створити шаблон на основі існуючого запису операції (скористайтеся контекстним меню запису операції). У такому разі шаблон матиме ті самі атрибути, що і операція.

Щоб скористатися шаблоном і створити на його основі новий запис операції, наведіть на пункт шаблону вказівник миші і двічі клацніть лівою кнопкою миші. У відповідь програма створить новий запис операції з тим самими атрибутами, що і у шаблоні і поточною датою.

Крім того, шаблони можна додавати до розкладу.