Veb prečice

Krišna Tateneni

Iv Aruj

prevod: Dragan Pantelić
revizija Radni okviri KDE‑a 5.29 (10. 11. 2016.)

Veb prečice

Uvod

K‑osvajač pruža neke mogućnosti za poboljšanje vaše efikasnosti pregledanja. Jednu takvu čine veb prečice.

Možda ste već primetili da je KDE veoma naklonjen Internetu. Možete, na primer, kliknuti na stavku menija Izvrši naredbu... (ili pritisnuti prečicu sa tastature dodeljenu toj naredbi, Alt+F2 ili Alt+Space ako je niste menjali), te ukucati URI. [1]

Veb prečice vam tada omogućavaju da smislite nove šeme pseudo-URL‑ova, odnosno prečice kojima možete parametrizovati često korišćene URI‑je. Na primer, ako volite pretraživač Google, možete podesiti KDE tako da šema pseudo-URL‑a poput gg pokreće pretragu Googleom; tada ćete unosom gg:moj upit potražiti moj upit na Googleu.

Primedba

Odavde se vidi zašto ove šeme zovemo pseudo-URL‑ovima: koriste se poput URL‑ova, ali nisu kodirane kao pravilni URL‑ovi. Tako će se ukucati gg:kde programi, a ne gg:kde+programi.

Veb prečice možete koristiti gde god i normalne URI‑je. Prečice za nekolicinu pretraživača trebalo bi da su već podešene na sistemu, ali možete dodati nove ključne reči, i izmeniti ili obrisati postojeće u ovom modulu.

Veb prečice

Opisna imena definisanih veb prečica prikazana su na spisku. Kao i sa ostalim spiskovima u KDE‑u, možete kliknuti na zaglavlje kolone da izmenite ređanje između opadajućeg i rastućeg, ili promeniti veličinu kolona.

Za upošljavanje ove mogućnosti treba popuniti kućicu Veb prečice na dnu spiska. Dugmadima desno stvarate, menjate i brišete prečice.

Ako je popunjeno Samo poželjne prečice, samo veb prečice označene kao poželjne u trećoj koloni spiska koriste se na mestima gde se istovremeno može prikazati samo nekoliko probranih prečica.

Ispod spiska se nalaze još dve opcije:

Podrazumevana veb prečica:

Izaberite pretraživač koji se koristi u poljima za unos koja automatski izvode pretragu kada ukucate obične reči i izraze umesto URL‑a. Ovu mogućnost možete isključiti izborom nijedna sa spiska.

Razdvajač ključne reči:

Izaberite razdvajač kojim se ključna reč odvaja od izraza ili reči za traženje.

Ako dvokliknete na određenu stavku sa spiska definisanih dobavljača pretrage, ili kliknete na dugme Izmeni..., u iskačućem dijalogu pojaviće se njeni detalji. Uz opisno ime za stavku možete videti URI koji se koristi, kao i pridružene prečice koje možete uneti svuda po KDE programima gde se očekuju URI‑ji. Za dati dobavljač pretrage može biti više prečica, razdvojenih zapetom.

Tekstualna polja ne koriste se samo za prikaz podataka o stavci na spisku veb prečica, nego i za izmenu i dodavanje novih stavki.

Sadržaje polja URL prečice: i prečice možete izmeniti. Kliknite na U redu da sačuvate izmene, ili na Odustani da napustite dijalog bez izmena.

Ako proučite sadržaj polja URL prečice:, videćete da većina, ako ne i sve stavke, sadrže \{@}. Ovaj niz od četiri znaka predstavlja mestodržač, koji biva smenjen onim što ukucate za dvotačkom posle prečice. Možete ga dodati u URL prečice tako što kliknite na dugme desno od polja za unos. Razmotrimo neke primere radi razjašnjenja upotrebe veb prečica.

Pretpostavimo da je URI http://www.google.com/search?q=\{@}, a gg prečica ka njemu. Onda će unos gg:alfa bisti istovetan unosu http://www.google.com/search?q=alfa. Možete upisati bilo šta posle znaka :; što god da je to, jednostavno će smeniti znake \{@}, pošto se tekstualno i sintaksno odgovarajuće kodira kao URL za dati pretraživač. Ovako se obrađuje samo deo \{@} u URI‑ju pretrage, za ostatak se pretpostavlja da je već pravilno kodirani URL i ne dira se.

Možete imati i prečice bez parametara. Pretpostavimo da je ciljni URI file:/home/ja/mojidoku, a prečica mojidoku: tada je upisivanje mojidoku: jednako upisivanju celog URI‑ja. Zapazite da ovde nema ničeg posle dvotačke kad upisujete prečicu, ali je dvotačka svejedno neophodna da bi prečica bila prepoznata kao takva.

Do sada ste verovatno uočili da iako se ove prečice zovu veb prečicama, one su zapravo prečice ka parametrizovanim URI‑jima, da mogu ukazivati ne samo na veb sajtove pretraživača, nego i na bilo šta drugo na šta se može ukazati URI‑jem. Veb prečice su moćna mogućnost za navigaciju u KDE‑u.



[1] URI je „uniformni identifikator resursa“, standardizovan način upućivanja na resurse poput fajlova na vašem računaru, adresa na Webu, adresa e‑pošte, itd.