Andmebaasi tabelite kirjeldamine

Kõigepealt pane tähele, et sinu andmebaasis on kaks tabelit: isikud ja telefoninumbrid Need on samad tabelid, mida kirjeldab osa Andmebaas ja arvutustabel. Tabeli Isikud ülesehitust tutvustab sama peatüki osa Andmeterviklus ja -õigsus.

  1. Vali tööriistaribal Tabel. Samuti võib kasutada projekti navigaatori elemendi Tabelid kontekstimenüü käsku Loo objekt: Tabel.

  2. Ilmub tabeli kirjeldamise aken. Selle ülaosas märkad, et Kexi on andnud sinu uuele tabelile üldise nime, näiteks Tabel1. Tabel ei ole veel aga salvestatud, nii et hiljem saad sellele anda sobivama nime. Samal põhjusel ei ole ka tabeli nime veel näha projekti navigaatoris.

Tabeli kirjeldamise aken

Tabeli kirjeldamise aken koosneb järgmistest veergudest:

  • - Välja lisateave.

  • Välja pealdis - välja ehk veeru nimi, mis on näha andmete sisestamise ajal.

  • Andmetüüp - liitkast erinevate andmetüüpide nimekirjaga, mis võimaldab valida antud väljale sisestatavate andmete põhireegli. Kui selleks on näiteks täisarv, siis ei saa andmebaasi kasutaja sisestada antud väljale tähti.

  • Kommentaarid - siia saab lisada mis tahes infot, mis aitab mõista, milleks antud väli on mõeldud. See lisatekst salvestatakse koos tabeli kirjeldusega ja seda näeb ainult kujundamisrežiimis.

Tabeli kirjeldamise aknas vastab iga rida tabeli ühele väljale. Seda, et viibid parajasti kujundamisrežiimis, näitab tabeli kirjeldamise akna tööriistaribal sisselülitatud nupp Kujundus.

Tabeli Isikud kirjeldamine

Klõpsa esimeses reas lahtrile veerus Välja pealdis ja määra välja pealdiseks Nimi. Välja Välja pealdis täitmine täidab automaatselt välja Nimi, nagu näeb paneelil Omaduste redaktor.

Märkus väljanimede ja pealdiste kohta

  • Igal tabeli väljal peab olema nimi ja pealdis, need ei tohi puududa.

  • Väljanimi on sõna, mida kasutab andmebaas ja mis ei ole tavaliselt andmebaasirakenduse kasutajale nähtav. Väljanimed ei tohi sisaldada erimärke (näiteks ±, ¶, Ü) ega tühikut. Nimed võivad sisaldada ainult tähti, arve ja alakriipsu _. Viimast on hea kasutada näiteks tühikute või side/mõttekriipsude asemel.

  • Väljanimed peavad algama tähe või alakriipsuga _, aga mitte arvuga.

  • Pole vahet, kas kasutad suur- või väiketähti. Kexi jaoks on andmebaasi nimi Isikud samaväärne nimega isikud.

  • Välja pealdis aga võimaldab kasutada mis tahes märke ja sümboleid. Seda näidatakse andmebaasirakenduse kasutajale.

Samamoodi sisesta tabelisse järgmised väljad:

  • perekonnanimi

  • tänav

  • majanumber

  • linn

Kõigi mainitud väljade, välja arvatud majanumber, tüübiks on tekst Määra välja majanumber tüübiks täisarv. Selleks klõpsa lahtril veerus Andmetüüp ja reas majanumber ning seejärel andmetüüpide nimekirja sisaldaval nupul (sama tulemuse saab vajutamisega klahvile F4). Andmetüübi muutmiseks võib kasutada ka nooleklahve Nool üles ja Nool alla). Vali Täisarv.

Edaspidi saab väljale majanumber sisestada ainult arve.

Tabel Isikud ongi nüüd kirjeldatud. Klõpsa tööriistaribal nupule Andmed, millega saad lõpetada kirjeldamise ja näha tabelit andmevaates. See võimaldab sisestada tabelisse andmeid.

Tabel ei ole veel andmebaasi salvestatud, mistõttu ilmub dialoog Objekti salvestamine. Siin tuleb uuele tabelile nimi anda.

Kexi pakub välja üldise nime, näiteks Tabel1. Selle muutmiseks kirjuta Isikud väljale Pealdis ja vajuta Enter või klõpsa nupule OK. Väljale Pealdis kirjutatut kasutatakse tabeli kuvamisel andmebaasi kasutajale, nt. vormina. Erinevalt nimest võib pealdis sisaldada igasuguseid sümboleid, sealhulgas tühikuid ja erimärke.

Pane tähele, et välja Pealdis täitmisel täidetakse automaatselt ka väli Nimi. Sinu elu kergendamiseks peetakse kinni reeglist, et nimes saab kasutada ainult tähti, arve ja märki _. Soovi korral võid muidugi välja Nimi sisu muuta.

  1. Sinu käest päritakse, kas soovid tabelile automaatselt lisada primaarvõtme. Jätkamiseks klõpsa nupule Lisa primaarvõti.

  2. Nüüd ongi tabel Isikud loodud ja avatud andmevaates. Selle nime näeb ka projekti navigaatori paneelil.

  3. Loo tabel telefoninumbrid samamoodi, nagu lõid tabeli isikud.

  4. Määra välja isik tüübiks Täisarv ja välja telefon tüübiks Tekst. Ära kasuta arvutüüpi, sest telefoninumbrid võivad esineda väga mitmesugusel kujul ja väga erinevate eesliidetega.

  5. Klõpsa tööriistaribal nupule Andmed ja määra tabeli pealdiseks Telefonid. Nagu eelmise tabeli korral, luba Kexil automaatselt luua primaarvõti.