Pridruženja fajlovima

Majk Mekbrajd

prevod: Dragan Pantelić
revizija Plasma 5.8 (11. 11. 2016.)

Pridruženja fajlovima

Uvod

Jedan od najpogodnijih aspekata KDE‑a je sposobnost automatskog poklapanja fajlova sa programima koji ih otvaraju. Na primer, kad kliknete na neki dokument Calligrinih Reči u menadžeru fajlova, KDE automatski pokreće Calligrine Reči, učitavajući taj fajl tako da možete početi da radite na njemu.

U gornjem primeru, fajl Calligrinih Reči je pridružen programu Calligrinih Reči. Pridruženja fajlova poput ovog presudna su za funkcionisanje KDE‑a.

Po instaliranju, KDE automatski stvara stotine pridruženja fajlovima za uobičajene tipove podataka. Ova početna pridruženja zasnovana su na često prisutnom softveru i najčešćim korisničkim postavkama.

Nažalost, KDE ne može:

  • da predvidi svaku moguću kombinaciju softvera i fajlova;

  • biti spreman za formate fajlova koji još nisu izmišljeni;

  • predvideti svačiji omiljeni program za određene formate fajlova.

U ovom modulu možete promeniti aktuelna pridruženja fajlovima ili dodati nova.

Svako pridruženje fajlovima pamti se kao MIME tip (MIME engl. skr. za „višenamenska proširenja internet pošte“), koji omogućava računaru da odredi tip fajla bez otvaranja i analiziranja formata svakog posebice.

Kako koristiti ovaj modul?

Modul možete pokrenuti otvaranjem Sistemskih postavki i izborom ProgramiPridruženja fajlovima u kategoriji Prilagođavanje. Drugačije, možete upisati kcmshell5 filetypes u terminal ili K‑izvođač.

Pridruženje fajlovima organizovana su u nekoliko kategorija, u najmanju ruku to će biti:

  1. program

  2. audio

  3. slika

  4. i‑čvor

  5. poruka

  6. višedelni

  7. tekst

  8. video

Sva pridruženja fajlovima svrstana su u jednu od ovih kategorija.

Primedba

Među ovim kategorijama ne postoji funkcionalna razlika. Zamišljene su da vam pomognu u organizovanju pridruženja fajlovima, ali ni na koji način ne utiču na njih.

Kategorije su nabrojane u okviru Poznati tipovi.

Dvoklikom na ime kategorije možete je istražiti, pogledati u njoj sadržana pridruženja fajlovima. Pod svakom kategorijom dobićete spisak pridruženih MIME tipova.

Savet

Možete i da potražite određeni MIME tip, putem polja za pretragu Nađi tip fajla ili obrazac imena iznad spiska kategorija.

Jednostavno unesite prvo slovo MIME tipa koji vas zanima. Kategorije se tada automatski proširuju, prikazujući samo MIME tipove koji sadrže to slovo.

Zatim možete uneti sledeći znak, čime će MIME tipovi biti dodatno ograničeni na one koji sadrže oba znaka.

Dodavanje novog MIME tipa

Kada poželite da u pridruženja fajlovima dodate novi MIME tip, možete kliknuti na dugme Dodaj.... Pojaviće se mali dijalog, u kome iz padajućeg spiska Grupa: birate kategoriju, a ime MIME tipa upisujete u polje Ime tipa:. Kliknite na U redu da dodate novi MIME tip, ili na Odustani da ga odbacite.

Uklanjanje MIME tipa

Ako želite da uklonite neki MIME tip, jednostavno ga izaberite jednim klikom na njegovo ime, pa kliknite na dugme Ukloni. MIME tip će odmah biti obrisan.

Možete da uklonite samo svoje MIME tipove.

Uređivanje svojstava MIME tipa

Pre nego što ćete mu urediti svojstva, prvo morate odabrati željeni MIME tip. Pregledajte po kategorijama do MIME tipa koji želite, pa jedanput kliknite mišem na njega.

Čim izaberete MIME tip, u prozoru modula pojaviće se trenutne vrednosti njegovih svojstava.

Vrednosti su podeljene na dva jezička: Opšte i Ugnežđivanje.

Opšte

Pod ovim jezičkom stoje četiri svojstva za svaki MIME tip:

  1. Ikonica MIME tipa je ikonica koja će biti vidljiva u Dolphinu ili K‑osvajaču kao menadžeru fajlova.

  2. Obrasci imena fajla je obrazac pretrage koji KDE koristiti da odredi MIME tip.

  3. Opis: je kratak opis tipa fajla. Služi samo kao podsetnik korisniku.

  4. Prvenstvo pozivanja programa određuje koji će programi biti pridruženi datom MIME tipu.

Ugnežđivanje

Pod jezičkom za ugnežđivanje možete zadati da li fajl treba prikazati u okviru prozora menadžera fajlova, ili pokretanjem programa.

Promena ikonice

Za promenu ikonice jednostavno kliknite na dugme ikonice. Pojaviće se dijaloga sa svim raspoloživim ikonicama. Kliknite jedanput mišem na ikonicu po izboru, pa na dugme U redu.

Uređivanje obrazaca MIME tipova

Polje Obrasci imena fajla određuje koji će fajlovi biti uključeni u ovaj MIME tip.

Fajlovi se obično biraju po sufiksu imena. Na primer, fajlovi koji se završavaju na .wav zvučni su fajlovi u formatu WAV, a oni na .c programski fajlovi napisani na C‑u.

U ovo polje unosite masku imena fajla.

Zvezdica (*) je džokerski znak koji će sadržati gotovo svaka maska MIME tipa. Potpuni opis džokera izlazi iz okvira ovog uputstva, ali je važno da znate da zvezdica (u ovom kontekstu) „poklapa“ bilo koji broj znakova. Na primer, *.pdf će poklopiti nekifajl.pdf, grafika.pdf i korisnik.pdf, ali neće PDF, nekifajl.PDF ili .pdf.

Savet

Veoma je korisno zadati više maski. Jednu s malim slovima, jednu s velikim, itd. Ovo će pomoći KDE‑u u tačnijem određivanju tipa fajla.

Uređivanje opisa MIME tipova

U polje Opis: možete uneti kratak opis MIME tipa. Ovo je etiketa za vaše lakše snalaženje, ne utiče na ponašanje MIME tipa.

Uređivanje pridruženja programa

Pet dugmadi (Pomeri nagore, Pomeri nadole, Dodaj, Uredi i Ukloni), te padajući spisak koji nabraja programe, koriste se za podešavanje programa.

Padajući spisak nabraja programe pridružene određenom MIME tipu. Redosled stavki u njim je bitan: prvo se pokušava s programom na vrhu, pa sa drugim na spisku, itd.

Primedba

Kako sad to, više od jednog programa po MIME tipu? Zašto je ovo potrebno?

Na početku smo rekli da KDE stiže sa stotinama pretpodešenih pridruženja fajlovima. Realnost je, međutim, da svaki sistem sa instalacijom KDE‑a ima različitu lepezu programa. Uz više pridruženja po MIME tipu, KDE će otvori fajl i kada osnovni pridruženi program nije instaliran.

Evo primera:

Tipu fajla s MIME tipom pdf podrazumevano su pridružena dva programa. Prvi je Okular; ako Okulara nema na sistemu, KDE automatski pokušava s drugim programom, Kritom. Kao što vidite, ovako će KDE postojano gurati dok vi dodajete i uklanjate programe.

Utvrdili smo da je redosled važan. Možete ga izmeniti jednim klikom na program koji biste da premestite, a zatim kliktanjem na Pomeri nagore ili Pomeri nadole. Ova dugmad pomeraju trenutno izabrani program nagore i nadole kroz spisak.

Nove programe spisku možete dodati klikom na dugme Dodaj. Pojaviće se dijalog u kojem birate željeni program za upotrebu s ovim MIME tipom. Kad završite, kliknite na U redu i program će biti dodat na spisak.

Opcije programa za određeni MIME tip menjate tako što ga izaberete sa spiska pa kliknete na dugme Uredi.... Otvoriće se novi dijalog sa jezičcima Opšte, Dozvole i Program. Pod jezičkom Program možete urediti polja Ime:, Opis: i Komentar:, a u polju Naredba: posle naredbe možete upotrebiti nekoliko mestodržača koji će biti smenjeni stvarnim vrednostima pri izvršavanju programa:

  • %f — jedno ime fajla

  • %F — spisak fajlova (za programe koji mogu da otvore nekoliko fajlova odjednom)

  • %u — jedan URL

  • %U — spisak URL‑ova

  • %d — fascikla fajla koji se otvara

  • %D — spisak fascikli

  • %i — ikonica

  • %m — mini‑ikonica

  • %c — naslov

Program možete ukloniti (čime obezbeđujete da se nikad ne pokreće uz ovaj MIME tip) jednim klikom na njegovo ime, pa na dugme Ukloni.

Savet

Dugmad Pomeri nagore i Pomeri nadole dobro dođu da pomerite neželjene programe niže na spisku, pre nego da ih obrišete sa spiska. Jer kad ste jednom uklonili sve osim željenog programa, ako s njim nešto pođe kako ne treba neće biti više nijednog programa za prikaz datog tipa dokumenata.

Ugnežđivanje

Ove postavke važe samo u K‑osvajaču kao menadžer fajlova, dok Dolphin ne pruža ugnežđene prikaze i uvek otvara fajlove u pridruženom programu.

Klikom na jezičak Ugnežđivanje dobićete četiri radio dugmeta u grupi Radnja levim klikom (samo u K‑osvajaču kao menadžeru fajlova). Ovo određuje kako K‑osvajač kao menadžer fajlova prikazuje izabrani MIME tip.

Prikaži fajl u ugnežđenom prikazivaču

Ako je ovo uključeno, fajl će biti prikazan unutar prozora menadžera fajlova.

Prikaži fajl u izdvojenom prikazivaču

Ovo će prouzrokovati otvaranje zasebnog prozora za prikazivanje ovog MIME tipa.

Koristi postavke grupe „application“

Ovo zadaje da se za MIME tip koriste postavke grupe kojoj pripada. Na primer, ako uređujete audio MIME tip, koristiće se postavke za grupu audio.

Pitaj da sačuvaš na disk (samo u K‑osvajaču kao pregledaču)

Ova postavka važi samo za K‑osvajač u režimu pregledača, i određuje da li prikazuje fajl u ugnežđenom prikazivaču ili vam nudi da sačuvate fajl na disk.

Ispod ovoga stoji padajući spisak Prvenstvo pozivanja servisa.

Dok ste u menadžeru fajlova poput Dolphina ili K‑osvajača, ako kliknete desnim dugmetom miša pojaviće se stavka Otvori pomoću.... U meniju pod njom daju se programi kao na ovom spisku, istim redosledom.

Za promenu redosleda možete koristiti dugmad Pomeri nagore i Pomeri nadole.

Trajne promene

Pošto završite sa izmenama MIME tipova, možete kliknuti na Primeni da izmene učinite trajnim, zadržavši se pritom u ovom modulu.