Peatükk 2. Kaugekraani puhvri (Remote Frame Buffer, RFB) protokoll

See peatükk kirjeldab lühidalt kaugekraani puhvri protokolli, mida kasutabRemote Desktop Connection ja muud ühilduvad süsteemid. Kui sa oled selle protokolliga juba sina peal, võid peatüki vahele jätta.

Kaugekraani puhvri protokolli teostav pealiskihisüsteem kannab nimetust virtuaalne võrguarvuti (Virtual Network Computer) ehk sagedamini lühendina VNC.

Kaugekraani puhver (ehk lühendatult RFB) on lihtne protokoll graafilise kasutajaliidese kaugkontrolliks. See töötab ekraanipuhvri tasandil, mis enam-vähem tähendabki seda, mida arvuti ekraanil näha saab, nii et seda on võimalik rakendada kõigi akendesüsteemide juures (sealhulgas X11, Mac® OS ja Microsoft® Windows®). RFB rakendused on olemas paljudele platvormidele ning suurelt jaolt on nad vaba tarkvara.

Kaugekraani puhvri protokollis nimetatakse rakendust, mis töötab masinas, mille taga istub kasutaja (ja millega on ühendatud kuvar, klaviatuur ning osutusseade), kliendiks. Rakendust aga, mis töötab masinas, kus asub ekraanipuhver (kus töötab aknasüstee ning rakendused, mida kasutaja eemalt juhib), nimetatakse serveriks. Remote Desktop Connection on KDE kaugekraani puhvri protokolli klient. Desktop Sharing on KDE kaugekraani puhvri protokolli server.

Ekraanipuhvri liigutamine võrgus on päris mahukas tegevus, mistõttu RFB töötab paremini suure läbilaskevõime korral, eriti näiteks kohtvõrkudes. Siiski on võimalik Remote Desktop Connection kasutamine ka üle interneti, kuid vaevalt on sel juhul põhjust oodata sama häid tulemusi.