Cantori taustaprogrammid

Cantor võimaldab kasutada mitut taustaprogrammi. Sinu valik sõltub sellest, mida soovid saavutada.

Praegu on saadaval järgmised taustaprogrammid:

Sage:

Sage on vaba ja avatud lähtekoodiga matemaatikatarkvara süsteem, mida levitatakse GPL litsentsi alusel. See ühendab paljude olemasolevate avatud lähtekoodiga pakettide võimsuse ühtse Pythonil põhineva liidese taha. Täpsemalt kõneleb sellest http://sagemath.org.

Maxima:

Maxima on sümbol- ja arvavaldiste igakülgse kasutamise süsteem, kaasa arvatud diferentsiaalarvutus, integraalarvutus. Taylori read, Laplace'i teisendused, tavalised diferentsiaalvõrrandid, lineaarvõrrandite süsteemid, polünoomid ning hulgad, loendid, vektorid, maatriksid ja tensorid. Maxima tagab äärmiselt täpsed arvulised tulemused, kasutades selleks täpseid murde ning muutuva täpsusega täis- ja murdarve. Maxima võib esitada funktsioone ja andmeid kahe- ja kolmemõõtmeliste joonistena. Täpsemalt kõneleb sellest http://maxima.sourceforge.net.

R:

R on statistiliste arvutuste ja graafika keel ja keskkond, sarnanedes S keelele ja keskkonnale. See pakub ohtralt statistika- (lineaarsed ja mittelineaarsed mudelid, klassikalised statistikatestid, aegridade analüüs, liigitamine, klasterdamine...) ja graafikameetodeid ning on äärmiselt hõlpsalt laiendatav. S keel on sageli statistikauuringute lemmiktööriist, R aga avatud lähtekoodiga tee neis osalemiseks. Täpsemalt kõneleb sellest http://www.r-project.org.

KAlgebra:

KAlgebra on MathML-põhine graafikute arvutaja, mis kuulub KDE õpirakenduste projekti koosseisu. Täpsemat teavet annab veebilehekülg http://edu.kde.org/kalgebra/.

Qalculate!:

Qalculate! ei ole tavalist odavat taskukalkulaatorit matkiv tarkvara. Qalculate! püüab ära kasutada tänapäeva arvutite suurepärast liidest, võimsust ja paindlikkust. Qalculate! keskmes seisab avaldis. Matemaatilise avaldise kõigi arvude eraldi sisestamise asemel võib kirjutada kohe terve avaldise ja seda hiljem muuta. Avaldiste tõlgendamine käib paindlikult ja vigu sallivalt, nii et kui teed midagi valesti, siis annab Qalculate! sellest sulle ka teada. Ühese lahenduseta avaldisi ei peeta ometi veaks. Qalculate! lihtsustab nii palju kui suudab ning annab tulemuseks avaldise. Lisaks arvudele ja tehtemärkidele võib avaldis sisaldada suvalises kombinatsioonis muutujaid, ühikuid ja funktsioone. Rohkem teavet annab veebilehekülg http://qalculate.sourceforge.net/.

Python2:

Python on märkimisväärselt võimas dünaamiline programmeerimiskeel, mida kasutatakse väga paljude rakenduste juures. Teadusprogrammeerimiseks on saadaval mitu Pythoni paketti.

Pythonit levitatakse vastavalt Pythoni tarkvara sihtasutuse litsentsile (ühildub GPL-iga). Rohkem teavet annab ametlik veebilehekülg.

Märkus

Taustaprogramm lisab Cantori peamenüüsse ühe täiendava menüü: Pakett. Selle menüü ainuke kirje on PakettImpordi pakett. Selle abil saab importida Pythoni pakette töölehele.

Hoiatus

See taustaprogramm toetab ainult Python 2.

Scilab:

Scilab on vabatarkvaraline platvormist sõltumatu arvutamistarkvara ning kõrgtaseme arvutamisele orienteeritud programmeerimiskeel.

Scilabi levitatakse vastavalt CeCILL litsentsile (ühildub GPL-iga). Rohkem teavet annab veebilehekülg http://www.scilab.org/.

Hoiatus

Taustaprogrammi kasutamiseks peab süsteemi olema paigaldatud Scilabi versioon 5.5 või uuem.

Octave:

GNU Octave on peamiselt arvutamiseks mõeldud kõrgkeel. See pakub mugava käsurealiidese lineaarsete ja mittelineaarsete ülesannete lahendamiseks ja muudeks arvutustoiminguteks, pruukides selleks keelt, mis on valdavalt ühilduv MATLAB-iga. Täpsemalt kõneleb sellest veebilehekülg http://www.gnu.org/software/octave/.

Lua:

Lua on kiire ja kerge skriptikeel lihtsa protseduurilise süntaksiga. Luas on mitu matemaatikale ja teadusele orienteeritud teeki.

Rohkem teavet annab veebilehekülg http://www.lua.org/.

See taustaprogramm toetab luajit 2.