Розділ 3. Подробиці щодо Tellico

Типи полів

У кожній з колекцій може бути довільна кількість полів. Tellico підтримує одинадцять типів полів, за допомогою яких можна вказати найрізноманітніші дані.

Простий текст

Найпростіший тип полів називається Простий текст. На значення цього типу полів не накладається ніяких обмежень, віджетом для введення даних є просте рядкове поле для введення тексту. Цей тип полів пасує до тих полів, у яких годі очікувати довгих значень, зокрема полів автора і жанру.

Число

Тип Число ідентичний до типу Простий текст, але значення поля такого типу може бути лише числовим. Якщо ви натиснете заголовок стовпчика Число, записи буде впорядковано за зростанням або спаданням чисел. Для введення даних цього типу використовується стандартне рядкове поле вводу з маленькими стрілочками, призначеними для збільшення або зменшення значення. Форматування до полів цього типу не застосовується.

URL

У полях типу URL можна зберігати посилання на інші документи. Для відкриття таких документів буде використано стандартні прив’язки типів файлів до програм, які визначено у KDE. Програма не виконує перевірки коректності даних, введених у поле URL, але ви не зможете перейти за некоректними посиланнями. Для введення записів цього типу використовується стандартне рядкове поле введення з кнопкою, натискання якої відкриває стандартне діалогове вікно відкриття файлів, але ви можете ввести довільну адресу URL. Відносні адреси URL визначатимуться за адресою файла даних після його збереження.

У вікні Редактора записів мітка стане посиланням, а у Перегляді записів буде використано справжнє гіперпосилання. Поля цього типу зручно використовувати для посилання на файли PDF записів бібліографії або, наприклад, на файли рецензій на фільми. До вмісту поля не буде застосовуватися форматування.

Ви також можете використовувати відносні адреси URL. Програма оброблятиме такі адреси відносно адреси файла даних Tellico. Рядок адреси у редакторі записів надає можливість автоматичного доповнення для локальних адрес файлів. Якщо ви бажаєте, щоб адреса URL з діалогового вікна вибору файлів KDE вважалася відносною щодо адреси документа, ви маєте встановити властивість поля URL relative у значення true.

Стаття

Для довших текстових фрагментів можна скористатися типом Стаття, за якого програма використовуватиме більше поле редагування. У полі Стаття не можна вказувати декілька значень, це поле не буде автоматично відформатовано. Це поле не можна використовувати для групування. До полів цього типу можна вводити резюме, сюжет або рецензії.

Вибір

Якщо значення поля можна звести до декількох варіантів, можна скористатися типом Вибір. Прийнятні значення буде показано у спадному списку. Можна використовувати декілька значень. Полями типу Вибір можуть бути поля типу бібліографії або особистих оцінок.

Для відокремлення значень слід використовувати крапки з комою.

Вибір так/ні

Для полів, які можуть приймати лише значення «так» і «ні», призначено тип Вибір так/ні. Типово у полі буде значення «ні». Поля Вибір так/ні не форматуються, їх обмежено одним значенням. Для внутрішньої обробки програмою значення поля зберігатиметься як true (так) або false (ні). Прикладами таких полів є поле подарунку або позичання.

Дата

У полі Дата можна вказати день, місяць і рік. Дату буде показано у стандартному форматі РРРР-ММ-ДД, за використання якого спрощується впорядкування. Для вибору дати за допомогою вказівника миші можна скористатися стандартним інструментом вибору дати KDE, дату також можна ввести і напряму. Значення року, місяця і дня, вказані у полі не обов’язково мають бути непорожніми, — ви, наприклад, можете ввести лише рік. Використовувати декілька значень не можна.

Таблиця

У полях Таблиця можна зберігати один або декілька стовпчиків значень. У редакторі записів поля такого типу буде показано як електронну таблицю з пронумерованими рядками. Якщо ви оберете останній з рядків, програма додасть ще один рядок до таблиці. Автоматичне доповнення не працюватиме. Поля такого типу можна використовувати для списків глав книги, серій фільму або пісень з альбому. Поля Таблиця завжди є категорією самих себе.

Кількість стовпчиків, яка не може перевищувати десяти, визначається додаванням властивості columns до визначення поля. Змінити заголовок стовпчика можна наведенням вказівника миші на його заголовок з наступним клацанням правою кнопкою миші і вибором нової назви з контекстного меню або встановленням значення властивості поля з назвою column1 тощо.

За використання редактора записів для полів Таблиця ви можете перевпорядкувати рядки: просто натисніть клавішу Ctrl і перетягніть рядок на нове місце. Крім того, ви можете клацанням лівою кнопкою миші викликати контекстне меню, за допомогою якого до таблиці можна додавати рядки або вилучати рядки.

Зображення

У полях типу Зображення зберігаються зображення у будь-якому з форматів, що підтримуються KDE. Серед типових форматів PNG та JPEG. Зображення може бути збережено у самому файлі даних Tellico або у каталозі даних програми. Для визначення назви файла використовується стандартне діалогове вікно вибору файла KDE, отже ви можете вказати адресу URL або адресу якогось локального файла. Крім того, ви можете просто перетягнути зображення з програми для керування файлами або переглядача.

Рейтинг

Поля Рейтинг призначено для показу кількості зірочок, які визначають числовий рейтинг запису. Типово, максимальним рейтингом є «п’ять». Мінімальне і максимальне значення рейтингу можна змінити встановленням властивостей у полі визначення діалогового вікна полів збірки, ці поля називаються minimum і maximum, відповідно.

Поля похідних значень

Окремим випадком є поля з похідними значеннями. Тип такого поля відповідає типовому типу значення, що міститься у полі, але саме значення будується на основі інших полів за допомогою рядка формату у описі поля. Наприклад, якщо у такому полі вказано опис %{title} %{year}, значенням цього поля буде назва, за якою буде вказано рік. Поля подібного типу використовуються в основному для полів назв у збірках монет, марок, карток та вин. Для форматування у описі можна використовувати або внутрішню назву поля або заголовок поля.

Щоб обрати окреме значення для поля з багатьма значеннями, додайте до шаблону номер позиції, наприклад %{author:1}, щоб отримати лише запис першого автора. Номер позиції може бути від’ємним, тоді відлік виконуватиметься з кінця, отже %{author:-1} відповідає запису останнього автора. Можна отримувати значення у верхньому або нижньому регістрі шляхом встановлення прапорців шаблону, наприклад %{author:1/l} — запис першого автора у нижньому регістрі, а %{author:1/u} — у верхньому.