Керування простором для гри та пересування полем

Резервування місця на полі для гри

Після створення або перезапуску збирання складанки шматочки буде перемішано і випадковим чином розташовано на перетинах ліній сітки поля для гри. Інтервалом між шматочками керують два параметри, описані у розділі щодо налаштовування гри. Доступ до цих параметрів можна отримати за допомогою пункту меню ПараметриНалаштувати Palapeli... або PalapeliНалаштування... у macOS®.

Інтервал між шматочками у ґратці може мати значення від 1,0 до 1,5 найбільшого значення серед ширин і довжин шматочків у складанці. За менших значень шматочки у ґратці буде розташовано щільніше, більші ж значення нададуть більше місця для перетягування та обведення груп шматочків. Типовим є значення 1,3, втім, для великих складанок зручним є значення 1,1. Значення цього параметра стосується складанок усіх розмірів, а також панелей для шматочків (див. розділ щодо використання панелей для шматочків) та автоматичного перевпорядковування шматочків на полі для гри за допомогою пункту меню ХідПеревпорядкувати шматочки (R).

За допомогою іншого параметра можна створити на полі для гри порожню ділянку для збирання, розміри якої точно збігаються з розмірами початкового зображення. Типово, цю ділянку буде розташовано у центрі поля, а шматочки буде розташовано навколо неї. Таким чином, у середньому, шматочки буде розташовано найближче до місця, де вони мають бути. Ви можете вибрати будь-який з чотирьох кутів поля для цієї ділянки або взагалі вимкнути її (варіант немає). У останньому випадку вам доведеться розчистити місце для збирання власноруч, ймовірно, розширивши поле для гри (див. основні дії). Область для розв’язку буде корисною для складанок, у яких понад 20 шматочків. Використання області для розв’язку для складанок, у яких менше 20 шматочків, є недоцільним.

Збирання складанки призводитиме до того, що шматочки пересуватимуться до області для розв’язку і усуватимуться з інших ділянок. Це призведе до потреби в ущільненні компонування шматочків. Для цього достатньо позначити набір шматочків за допомогою перетягування вказівника миші з натисненою лівою кнопкою миші або клацання лівою кнопкою миші з одночасним утримуванням натисненою клавіші Ctrl, а потім скористатися пунктом меню ХідПеревпорядкувати шматочки (R) або просто натиснути відповідну клавішу (типово R). Відповідну групу шматочків буде ущільнено, позначення з ущільнених шматочків не зніматиметься, отже їх можна буде одразу пересунути на кращу позицію, якщо це потрібно. Таким чином можна зібрати разом шматочки зі спільною характеристикою. Втім, для цього зручніше скористатися панелями для шматочків.

Швидке перемикання між переглядом зблизька та віддаленим переглядом складанки

Після завантаження складанки Palapeli визначає параметри віддаленого перегляду та перегляду зблизька і показує складанку у режимі віддаленого перегляду, коли можна бачити одразу усе поле для гри. У режимі перегляду зблизька програма показує шматочки у зручному для перегляду на екрані і на стільниці масштабі. Для пришвидшеного перемикання між цими режимами у позиції, де розташовано вказівник миші, можна скористатися клацанням середньою кнопкою миші (коліщатком). Таким чином, ви можете швидко наблизити і розгледіти кожен зі шматочків складанки, а отже, з’ясувати до якої з частин складанки він належить.

Скоригувати масштаб перегляду можна вручну. Програма запам’ятає визначений вами масштаб і відновить його під час наступного перемикання за допомогою клацання середньою кнопкою миші (коліщатком). Можливість подібної зміни масштабу передбачено для складанок довільного розміру, але для складанок, у яких не більше 100 шматочків, масштаби у двох режимах є дуже близькими. Іншими словами, для таких складанок простіше керувати шматочками у режимі перегляду здалеку.

Пересування полем для великих складанок

Складним способом пересування шматочків у великій складанці є позначення шматочків і перетягування їх і пересування полем для гри (за допомогою лівої і правої кнопок миші), аж доки шматочки не буде пересунути на потрібне місце. Набагато простішим способом досягти тієї самої мети є позначення шматочків, перемикання у режим віддаленого перегляду (клацання середньою кнопкою миші, див. вище), перетягування шматочків на місце призначення одним рухом (за допомогою лівої кнопки миші) і наступне перемикання у режим перегляду зблизька (за допомогою середньої кнопки миші). У цей спосіб можна створити великі шматки для частин зображення. Втім, перетягування маленького шматочка усім полем для гри без втрати позначення цього шматочка є доволі складною справою, якщо у складанці тисячі таких шматочків.

Ще одним способом систематичної навігації і пошуку на полі для гри є збільшення області верхнього лівого кута (за допомогою клацання середньою кнопкою миші або коліщатком) з наступним використанням порожніх місць на смужках гортання уздовж країв вікна для послідовного переходу полем у горизонтальному або вертикальному напрямку, роблячи кроки у одну «сторінку» за клацання лівою кнопкою миші. Ця методика є дуже ефективною, якщо ви використовується панелі для шматочків для збирання потрібних вам груп шматочків. Якщо ви завжди використовуватимете режим перегляду зблизька і починатимете з одного і того самого місця на полі, ви завжди матимете справу зі сторінками одного розміру і вмісту.

Видимість шматочків великих складанок

Якщо ви збираєте велику складанку на малому екрані, координація дій є доволі складною проблемою. Наприклад, якщо маємо справу зі складанкою з 10000 шматочків на екрані розміром 1440 на 900 точок, у режимі віддаленого перегляду на кожен зі шматочків на екрані припадатиме лише 7 пікселів або точок. Зображення, колір, форму і навіть підсвічування для шматочків такого розміру визначити дуже важко.

У Palapeli завжди було передбачено можливість вибору зображення і кольору тла поля для гри для поліпшення умов гри. Окрім цього, у програмі передбачено кращу систему підсвічування для шматочків, яку буде використано, якщо ви вимкнете показ тіней, та можливість вибору кольору для підсвічування, який контрастуватиме з кольором тла та більшості шматочків зображення. У новій версії програми значення цих параметрів зберігатимуться і відновлюватимуться після перезапуску гри. Отже, для кожної складанки можна вибрати тло і підсвічування, яке робитиме її збирання найзручнішим. Варто поекспериментувати з параметрами під час створення великої складанки. Для застосування змінених параметрів, можливо, доведеться перезавантажити або перезапустити складанку.