Як грати

Як розпочати гру

«Золотошукач» починається з демонстрації. Ви можете перервати демонстрацію наведенням вказівника на ігрове поле з наступним клацанням лівою кнопкою миші, натисканням клавіші пробілу або вибором пункту меню або клавіатурного скорочення (наприклад, ГраНова гра... або Ctrl+N). Ви можете вимкнути показ демонстрації під час наступних запусків за допомогою пункту меню ПараметриДемонстрація після запуску. Увімкнути її показ можна за допомогою пункту меню ХідДемонстрація.

Якщо ви пропустили демонстрацію або скористалися клацанням кнопкою миші або пробілом для того, щоб її завершити, буде показано вікно з вашим ім’ям і попереднім переглядом останньої гри і рівня, які ви завантажували, або, якщо ви ще не грали у гру, ті самі відомості для рівня 1 гри Навчання.

Натисніть кнопку ГРАТИ, щоб негайно розпочати гру. У іншому випадку натисніть одну з кнопок Вийти, Нова гра… або Використовувати меню. За натискання першої з цих кнопок роботу «Золотошукача» буде завершено, нею можна скористатися, якщо ви не бажаєте грати. Друга кнопка відкриє перед вами діалогове вікно Вибір гри, за допомогою якого ви зможете обрати гру і рівень. Нарешті, остання кнопка закриє діалогове вікно, і ви зможете скористатися меню «Золотошукача».

Якщо ви обрали гру і рівень, програма відкриє їх для вас і встановить вказівник миші у позицію над героєм. У навчальних іграх перед початком кожного з рівнів ви побачите повідомлення з поясненням до рівня. Розпочати гру можна пересуванням вказівника миші, натисканням її кнопки, або натисканням будь-якої з клавіш керування героєм (наприклад, Пробілу), але не радимо вам користуватися на цьому етапі клавішами Q, S, P або Esc. Кожен наступний рівень розпочинатиметься у подібний же спосіб.

У вас буде п’ять життів на початку гри, ви отримуватимете одне додаткове життя за кожен пройдений рівень.

Пересування героя

Типово, керувати героєм можна мишею, але ви також можете керувати ним за допомогою клавіатури (див. нижче) або, на ноутбуці, за допомогою клавіатури для копання і сенсорної панелі або іншого пристрою керування вказівником для спрямування героя.

Герой бігтиме у напрямку точки, у яку ви спрямуєте вказівник миші. Він не зможе рухатися так швидко, як вказівник миші, але він намагатиметься зробити це якомога швидше. Якщо вказівник миші знаходитиметься над або під рівнем, на якому перебуває герой, він завжди намагатиметься піднятися або спуститися, якщо для цього є драбина або місце, куди можна стрибнути. Якщо такої можливості не буде, герой рухатиметься у горизонтальному напрямку, аж доки не опиниться під вказівником миші, над ним або у точці, де розташовано вказівник. Ви можете змусити героя рухатися простими криволінійними маршрутами (на зразок | L або U), але будьте обережними, — він недостатньо кмітливий, щоб рухатися маршрутами, де занадто багато вигинів.

Герой може рухатися ліворуч або праворуч блоками, бетонними плитами, драбинами або балками, а також рухатися вгору або вниз драбинами. Якщо він опиниться над порожньою клітинкою або над самородком золота, тобто під ним не буде блоку, бетонної плити, драбини або балки, які б утримали героя, — герой впаде. Крім того, герой може зістрибнути вниз з балки або з нижньої частини драбини, отже вам не слід просувати вниз вказівник миші, якщо ви не бажаєте, щоб герой зістрибнув.

Керування з клавіатури

Якщо ви бажаєте цього, ви можете використовувати для керування героєм клавіатуру. Типовими клавішами є клавіші зі стрілками, а також клавіші I, J, K і L (ті самі, що і у давній грі для Apple II), клавіші Z і C або U і O використовують для копання. Грати можна одною рукою, за допомогою клавіш U, I, O, J, K, L і Пробіл (на звичайній клавіатурі «QWERTY»), або за допомогою двох рук, використовуючи клавіші зі стрілками, Пробіл, Z і C. Ви також можете обрати інші клавіші за допомогою пункту Налаштування скорочень меню Параметри.

Щоб увімкнути режим керування за допомогою клавіатури, натисніть одну з клавіш керування героєм або скористайтеся пунктом Клавіатура керує героєм з меню Параметри.

За допомогою клавіш руху (I, J, K, L або стрілок) можна розпочати рух героя вгору, вниз, ліворуч або праворуч. Герой продовжуватиме рух у вказаному напрямку, якщо в ньому можна рухатися, аж доки ви не натиснете іншу клавішу руху або Пробіл, щоб зупинитися. У режимі керування мишею або режимі ноутбука герой зупинятиметься, коли досягне позиції вказівника миші.

Невеличке попередження: користуватися клавіатурою набагато складніше, ніж користуватися мишею. Вважайте мишу вашим джойстиком.

Як призупинити гру

Ви у будь-який момент можете зупинити гру натисканням клавіші паузи (типово, це або P, або Esc). Поновити гру можна повторним натисканням клавіші паузи. Крім того існує пункт Пауза у меню Гра, але для його використання вам потрібно буде пересунути вказівник миші вгору, а за цей час герой може потрапити в халепу.

Підказка

Якщо вам потрібно скористатися якимось з пунктів меню «Золотошукача» або виконати якусь роботу у іншому вікні, завжди натискайте клавішу паузи, щоб призупинити гру. Якщо ви цього не зробите, герой продовжуватиме рух за вказівником миші і може втрапити у халепу.

Як пройти рівень

Метою гри є збирання всього золота. Для того, щоб заволодіти самородком золота, треба або пробігти поряд з ним, або впасти на нього. Після збирання всього золота вам потрібно буде провести героя до верхньої частини ігрового поля, щоб перейти на наступний рівень. Часто після того, як герой заволодіє останнім шматком золота, з’являться приховані драбини, якими можна буде дістатися нагору. Іноді у грі немає прихованих драбин. Крім того, дуже рідко, прихована драбина може бути пасткою, яке заведе вас на манівці. Якщо на рівні немає золота, прихованих драбин не буде, вам доведеться розібратися як дістатися до верхньої частини ігрового поля.

Остерігайтеся фальшивих блоків

Фальшиві блоки, які іноді називають дірявими блоками або пастками, є однією з прихованих особливостей гри. Вони виглядають так само, як звичайні блоки, але, якщо ваш герой спробує пробігти ними, він впаде. Таке падіння може бути поганою новиною, якщо внизу вас очікуватиме ворог або яма, і хорошою новиною, якщо на вас очікує золото.

Вороги

Вороги здебільшого рухаються подібно до героя. Основна різниця проявляється, коли вороги падають до ями, яку викопав герой (див. розділ Важливість копання далі за текстом).

Вороги заволодівають золотом або завжди, або випадковим чином, залежно від параметрів гри, і позбуваються золота у випадкових місцях на блоках, бетонних плитах або верхніх частинах драбин. Якщо ворог володітиме останнім шматком золота, вам потрібно буде відібрати його, інакше ви не зможете завершити проходження рівня.

Якщо ворог торкнеться вашого героя, герой помре і муситиме розпочинати рівень спочатку, якщо у нього ще залишилися життя. Але герой може проїхатися або постояти на голові ворога, або збити ворога вниз, коли падає. На деяких складних рівнях, такі дії навіть потрібні для проходження рівня.

Програш на рівні

Як вже було сказано вище, герой програє на рівні або втрачає життя, якщо його торкнеться ворог. Крім того, герой може загинути, якщо опиниться у розкопаному блоці, коли той закриватиметься. Іноді вам потрібно буде самому (самій) вбити героя натисканням клавіші Q або за допомогою пункту меню ГраВбити героя. Навіщо це робити? Ну, іноді ваш герой може потрапити у місце, з якого немає виходу. Він залишиться ув’язненим там навічно, якщо ви не вб’єте його!

Важливість копання

Копання — одна з найпотужніших ваших можливостей. Щоб викопати яму у блоці ліворуч або праворуч від героя, просто клацніть лівою або правою кнопкою миші, або скористайтеся однією з клавіш для копання (типовими клавішами є Z, C, U, O).

Ви можете заманити ворога, який наближається до героя, до пастки, якщо викопаєте яму, зачекаєте доки ворог впаде до неї, а потім швидко пробіжите по його голові. Крім того, так ви зможете забрати у нього все золото, яким заволодів цей ворог. Зазвичай, для того, щоб ув’язнити таким чином двох ворогів, які знаходяться поряд один з одним, і пробігтися по них, слід викопати дві ями, але така тактика рідко спрацьовує, якщо вороги перебувають на певній відстані один від одного або ворогів більше за двох.

Ви можете вбити ворогів, якщо викопаєте достатньо ям на їх шляху. Зазвичай, для того, щоб вбити одного ворога, потрібно не менше двох ям, а для того, щоб вбити чотирьох або п’ятьох, — вісім або більше ям. Після того, як ви вб’єте ворога, він негайно з’явиться знову, або там, де він розпочинав рівень, або поблизу верхньої частини ігрової області, залежно від того, за якими правилами, «Золотошукача» або «Традиційними», ведеться гра і з якими параметрами (див. Вибір правил).

Нарешті, на багатьох рівнях доступ до всього золота можна отримати лише за допомогою копання. Іноді такі головоломки з копанням є досить складними: вам слід буде визначити послідовність копання, а потім здійснити все у досить обмежений проміжок часу, інакше вам не вдасться завершити проходження рівня.

Правила копання

Щоб викопати дірку ліворуч або праворуч, клацніть лівою або правою кнопкою миші. З цією ж метою можна скористатися клавішами Z, C, U або O.

Розкопувати можна лише блоки, інші елементи рівня розкопувати не можна. Яма (дірка) з’являтиметься на місці одного з сусідніх блоків (тобто під героєм, ліворуч або праворуч від нього). Над розкопаним блоком має бути порожнє місце або дірка (тобто не можна копати під драбиною, балкою, бетонним або фальшивим блоком). Під час копання герой може бігти, стояти, падати чи їхати на ворогу, що падає. Копання у вільному польоті або падінні крізь фальшиві блоки дозволене у одних іграх, але заборонене у інших. Див. розділ Копання у падінні нижче.

У розкопаній ямі герой може рухатися у будь-якому напрямку, зокрема стрибнути у яму, щоб втекти від ворогів. За деякий час розкопані ями закриваються, отже вам слід використовувати їх якомога швидше. Заздалегідь плануйте ваші дії з копання. Часу на зупинку і роздуми, коли ви копатимете, не буде.

Вороги завжди зупиняються, якщо падають до розкопаної ями, і завжди з неї видираються. Час перебування ворога у ямі є меншим за час, який яма залишається відкритою, отже, щоб вбити ворога, вам, зазвичай, доведеться під час швидкого руху викопати декілька ям. Після падіння до ями вороги викидають золото, яким вони заволоділи, отже ви можете швидко пробігти головою ворога і вхопити скинути ним золото, перш ніж він видереться з ями.

Вороги ніколи не падатимуть у яму згори, а, залежно від правил гри і Параметрів (див. Вибір правил), можуть забігати до викопаної ями і не бути ув’язненими, а потім падатимуть звідти, або перебігатимуть у іншу яму, або вибігатимуть з ями. Проходження деяких рівнів з «Традиційними» правилами неможливе без того, щоб ворог міг пробігати ямою. Проходження ж деяких рівнів з правилами «Золотошукача» неможливе без того, щоб ворог НЕ міг пробігати ямою.

Копання під час падіння

У початковій версії гри для Apple II і Commodore 64 для копання герой мав на щось спиратися: на драбину, на бетонний чи якийсь інший блок, на балку або на голову ворога. Під час створення «Золотошукача» цим правилом було знехтувано, але одного дня син розробника виявив, що можна копати під час падіння! Він негайно створив рівень, де цим можна було скористатися. Інші автори рівнів також користувалися цією можливістю. Вам доведеться копати під час падіння у нових чемпіонських іграх, зокрема «Місто страху», «Прокляття мумії» та «Золота лихоманка».

З іншого боку, можливість копання під час падіння робить старі ігри надто простими. Отже, станом на грудень 2015 року, таке копання заборонено у іграх «Навчання», «Поглиблене навчання», «Вступна», «KGoldrunner» та «Виклик». У грі «Помста Пітера В» таке копання дозволене лише на одному з рівнів, а у новій грі «Щастя початківця», призначеній для початківців, копання під час падіння взагалі заборонене.

Виграш і програш у грі

Виграшем вважатиметься проходження останнього з рівнів гри. Програшем буде втрата вашим героєм останнього життя. У будь-якому разі, якщо ви досягнете одного з десяти найкращих результатів у грі, запис про ваше досягнення з’явиться у «Залі слави «Золотошукача»».

Записи, повтори і проходження

Під час гри всі рівні записуються, отже ви зможете відтворити проходження будь-якого рівня, на якому ви раніше грали. Крім того, для декількох рівнів вже передбачено записані проходження, що може допомогти вам розібратися з тим, що слід робити для проходження. Достатньо відкрити меню Хід і скористатися пунктами Показати проходження, Негайний повтор, Повтор попереднього рівня і Повтор довільного рівня. Проходження і повтори можна будь-коли перервати клацання кнопкою миші у ігровій області, натисканням клавіші пробілу або вибором пункту меню або клавіатурного скорочення (зокрема ГраНова гра...).

За допомогою пунктів Негайний повтор і Повтор попереднього рівня ви можете відновити гру після її переривання. Отже, якщо все йде не так, як заплановано, ви можете скористатися пунктом Негайний повтор, перервіть повтор запису у потрібний момент, а потім спробуйте інший підхід. Якщо ж героя врятувати не вдалося, ви можете скористатися пунктом Повтор попереднього рівня. За допомогою цих пунктів ви можете розбити проходження складного рівня на етапи, але їх використання не дозволить вам потрапити до списку найкращих результатів, якщо ви цього хочете.