Перші кроки у роботі з subversion та kdesvn

Цей розділ призначено в основному для початківців, які ще не знайомі з subversion. У ньому ви знайдете пояснення щодо принципів роботи subversion і/або систем керування версіями.

Створення робочої копії

Застереження

Доступ до робочих копій має здійснюватися за допомогою локальних шляхів. Subversion нічого не відомо про фіктивні файлові системи, наприклад smb:// або fish://. kdesvn, якщо це можливо, розгортає адреси до прийнятних (наприклад для system:/home), але таке розгортання неможливе для мережевих адрес.

Для початку вам слід створити робочу копію вашого сховища. Для цього скористайтеся пунктом меню SubversionЗагальнеОтримати зі сховища. У показаному діалоговому вікні вам слід вказати адресу сховища, яким ви хочете скористатися, наприклад http://localhost/repos/myproject. Також можна вказувати підтеки сховища, наприклад http://localhost/repos/myproject/trunk або щось подібне.

Виберіть і/або створіть локальну теку, де будуть зберігатися дані робочої копії.

Нарешті, слід вказати модифікацію копії сховища. Здебільшого, такою модифікацією є «HEAD». Ця модифікація забезпечує синхронізацію останньої збереженої версії з еталонною поточною версією у сховищі.

Після натискання кнопки Гаразд kdesvn створить нову робочу копію і (якщо було позначено відповідний пункт) відкриє її на своїй панелі перегляду.

Після відкриття сховища для перегляду ви можете позначити у ньому теку і скористатися пунктом меню SubversionСховищеОтримати дані за поточним шляхом у сховищі. Потім заповнити діалогові вікна у описаний вище спосіб. Якщо ви це зробите, буде отримано дані лише з позначеної теки.

Надсилання локальних змін

Позначте пункти запису або записів, які ви хочете надіслати, і скористайтеся пунктом меню SubversionРобоча копіяНадіслати (Ctrl+#).

Якщо ви спробуєте надіслати зміни, не позначивши жодного з пунктів у списку, kdesvn надішле зміни для найвищого елемента у відкритій робочій копії, тобто за шляхом самої робочої копії.

Ця дія завжди є рекурсивною, тобто якщо позначено каталог kdesvn, надішле усі змінені у ньому елементи. Якщо було налаштовано підтвердження надсилання змін, у діалоговому вікні, яке відкриє програма, буде показано усі елемент, які kdesvn має намір надіслати. Ви можете зняти позначки з елементів, які не слід надсилати. У такому випадку kdesvn надішле вказані елементи окремо, тобто не рекурсивно. Ви також можете позначити пункти елементів, які не перебувають під керуванням версіями, щоб додати і надіслати їх (якщо ці елементи не позначено як ігноровані). Отже, програма показуватиме вам новостворені елементи, якщо ви про них раптом забули.

Введіть повідомлення журналу щодо вашого внеску і натисніть кнопку Гаразд. Програма надішле зміни до сховища.

Оновлення робочої копії

Оновлення підтримує синхронізацію вашої локальної копії зі сховищем. Ви можете налаштувати kdesvn так, щоб програма шукала нові та змінені елементи у сховищі одразу після відкриття робочої копії. Оновлення буде виконано у фоновому режимі. Доки воно виконується, ви можете продовжувати роботу у kdesvn.

Щоб отримати зміни, виберіть у меню пункт SubversionРобоча копіяОновити до HEAD. У відповідь буде виконано оновлення до найсвіжішої версії зі сховища. Якщо вам потрібно оновити дані до певної модифікації, скористайтеся пунктом меню SubversionРобоча копіяОновити до модифікації і вкажіть номер модифікації, до якої слід оновити дані, за допомогою відкритого програмою діалогового вікна.

Якщо у списку каталогів не було позначеного жодного пункту, оновлення буде виконано для усієї робочої копії. Якщо ж якісь із пунктів було позначено, буде виконано рекурсивне оновлення позначених елементів.

Додавання і вилучення елементів з робочої копії

Обидві дії виконуються у два кроки: спочатку слід додати або вилучити елементи, а потім надіслати внесені зміни до сховища. До того, як зміни буде надіслано, ви можете скасувати додавання або вилучення.

Додавання елементів

Додати елемент до робочої копії можна у три способи:

Позначити елементи, що не перебувають у системі керування версіями і додати їх.

Скопіювати файли з вікна Dolphin або будь-якої іншої програми для керування файлами на панель робочої копії. Пройдіться списком, позначте нові елементи і скористайтеся пунктом меню SubversionРобоча копіяДодати позначені файли або каталоги (Insert). Якщо ви хочете додати нові теки разом з їхнім вмістом, скористайтеся пунктом меню SubversionРобоча копіяДодати позначені файли або каталоги рекурсивно (Ctrl+Insert).

Перевірити і додати рекурсивно

Ви можете наказати програмі перевірити, чи немає у робочій копії елементів, які не перебувають під керуванням версіями. Після вибору пункту меню SubversionРобоча копіяЗнайти елементи поза системою керування версіями програма відкриє діалогове вікно, у якому ви побачите список елементів, які не перебувають у межах системи керування версіями. Натискання кнопки Гаразд призведе до додавання позначених елементів до робочої копії. Перед натисканням цієї кнопки ви можете зняти позначки з елементів, які не слід додавати.

Перетягування і скидання

Позначити у Konqueror або будь-якій іншій сумісній програмі для керування файлами елементи, які ви хочете додати і перетягнути їх до вікна kdesvn. Ви можете скинути ці елементи до тек, відкритих на панелі робочої копії, щоб програма kdesvn скопіювала і додала скинуті елементи саме до відповідної теки.

Вилучення елементів з робочої копії і скасування керування версіями

Вилучення елементів завжди є рекурсивним. Наприклад, якщо ви вилучите теку, увесь її вміст також буде вилучено. Позначте пункти елементів, які слід вилучити і скористайтеся пунктом меню SubversionЗагальнеВилучити позначені файли або каталоги. Елементи буде вилучено з системи керування версіями і диска вашого комп’ютера.

Показ журналів

Вікно перегляду журналу можна відкрити за допомогою натискання комбінації клавіш Ctrl+L, якщо на панелі перегляду позначено один або не позначено жодного елемента. Залежно від налаштувань програми (див. Таблиця 5.1, «Subversion»), kdesvn отримає певну порцію записів журналу, починаючи з «HEAD», і покаже вам ці записи.

Діалогове вікно показу журналу

Ліворуч буде показано список записів журналу, отриманих kdesvn. Повідомлення буде обрізано так, щоб вмістити його у одному рядку. З повним текстом повідомлення можна буде ознайомитися у правій верхній частині вікна після позначення запису. У правій нижній частині вікна буде показано список змінених файлів. Усі ці частини буде показано, лише якщо список змін отримано відповідно до визначених вами налаштувань програми.

За допомогою кнопок, розташованих у верхній частині вікна ви можете вибрати інший діапазон модифікацій для показу.

Важливо

Діапазон може визначатися довільним чином, без обмежень, отже вам слід добре усе обміркувати, перш ніж отримувати журнал для дуже великих сховищ.

Натискання наведених під списками кнопок завжди призводить до виконання дії над пунктом, позначеним у журналі, а не над пунктом, позначеним у списку змінених файлів. Отже, якщо ви натиснете кнопку Відмінність від попередньої, буде показано відмінність для всіх змінених елементів у модифікації, якщо вони зберігалися на одному рівні або всередині запису subversion раніше позначеного для отримання журналу. Те саме стосується кнопки Порівняти модифікації.

Кнопка Анотувати, звичайно ж, працюватиме, лише якщо елементом, журнал якого ви переглядаєте, є файл.

Для всіх записів у обох списках передбачено контекстне меню з додатковими пунктами дій. Для лівого списку цими пунктами є Встановити версію у лівій частині вікна різниці (тобто початкову модифікацію) і Встановити версію у правій частині вікна різниці (тобто кінцеву модифікацію або модифікацію призначення для різниці, позначену у ній символами +++). Після позначення модифікацій до відповідних пунктів у списках буде додано невеличкі стрілочки.