Розділ 3. Користування Kopete

У цьому розділі наведено огляд основних можливостей Kopete. Спочатку буде обговорено список контактів, де показано контакти, а потім вікно спілкування, за допомогою якого ви здійснюватимете спілкування.

Список контактів

Коли ви запускаєте Kopete, перед вами відкривається вікно Список контактів. Це головне вікно програми, у якому ви можете вказати стан присутності, почати спілкування, впорядкувати свої контакти, налаштувати Kopete і завершити роботу програми.

Компонування вікна списку контактів

Меню

Зазвичай, смужку меню можна бачити над списком контактів. Її відсутність означає, що її було раніше вимкнено. Знову увімкнути показ смужки меню можна за допомогою комбінації клавіш Ctrl+M. Подробиці щодо кожного з пунктів меню можна дізнатися з глави, присвяченої структурі меню.

Пенал

Пенал містить дії, які використовуються в Kopete найчастіше. Його можна налаштувати за допомогою ПараметриНалаштувати пенали.... Зверніть увагу на кнопки Показувати користувачів, які поза мережею і Показувати порожні групи. Ними можна ховати контакти і групи, які в даний час знаходяться поза мережею.

У Kopete значно спрощено встановлення повідомлення про стан, яке дозволяє вашим контактам дізнатися про ваш настрій або те, чим ви зайняті у даний момент часу. Натисніть кнопку Встановити повідомлення про стан і наберіть нове повідомлення про стан або оберіть одне з використаних раніше повідомлень.

За допомогою Панелі інструментів швидкого пошуку можна швидко відфільтрувати список контактів: достатньо ввести декілька літер з імені контакту.

Список контактів

Основною частиною вікна є Список контактів. У цьому списку наведено перелік усіх ваших контактів, у вигляді груп, які ви для них обрали. Розгортати або згортати списки грум можна за допомогою натискання квадратної позначки зі значком «+», яка знаходиться поряд з написом з назвою групи. Змінити порядок, у якому вказано групи на зворотний можна за допомогою наведення вказівника миші на мітку Контакти, розташовану над списком, з наступним клацанням лівою кнопкою миші.

Пункти контекстного меню у Списку контактів змінюються залежно від того, який елемент знаходиться під вказівником миші. Групи, Метаконтакти і системи обміну повідомленнями мають власні пункти у контекстному меню. Викликане на порожньому місці у Списку контактів контекстне меню надасть вам змогу додавати контакти або групи і змінювати параметри перегляду списку.

Рядок стану

У смужці стану буде показано піктограми всіх облікових записів для миттєвого обміну повідомленнями, які ви створили. Вигляд цих піктограм відобажатиме поточний стан присутності для кожного з облікових записів, цей стан можна буде змінити наведенням вказівника миші на піктограму з наступним клацанням правою кнопкою миші.

Kopete також показує поточний стан повідомлення на Панелі стану. Ви також можете змінити або очистити стан повідомлення за допомогою натискання піктограми нотатки в куті.

Встановлення позначки присутності

Початкові відомості щодо встановлення позначки присутності ви отримали у попередній главі. «Присутність» визначає, яким чином буде показано ваш запис у мережі миттєвого обміну повідомленнями. Щоб скористатися мережею, вам слід спочатку з’єднати ваш комп’ютер з нею, так, щоб ви могли надсилати і отримувати повідомлення і бачити присутність інших співрозмовників. Після з’єднання більшість систем надають вам змогу повідомити, чим саме ви зараз займаєтеся і чи бажаєте побалакати, за допомогою встановлення особливих типів присутності, наприклад Вийшов або Вільний для спілкування. Параметри присутності можуть бути різними у різних системах, але Kopete надає вам можливість до деякої міри визначати присутність у всіх ваших системах обміну повідомленнями, встановлюючи для всіх цих систем значення Вийшов або Доступний одночасно.

Ви можете встановити свій стан присутності для окремого облікового запису миттєвого обміну повідомленнями наведенням вказівника миші на піктограму облікового запису на смужці стану, розташованій у нижній частині Списку контактів, з наступним клацанням правою кнопкою миші. За допомогою контекстного меню, що з’явиться, ви зможете обрати один з можливих параметрів присутності для кожної з систем миттєвого обміну повідомленнями.

Щоб змінити стан присутності на всіх облікових записах одночасно, натисніть кнопку Стан або скористайтеся пунктом меню ФайлСтан.

Як почати спілкування зі Списку контактів

Щоб почати спілкування зі Списку контактів, просто натисніть на запису відповідного контакту. Перед вами з’явиться Вікно спілкування.

Крім того, ви можете навести вказівник миші на позначку контакту, клацнути правою кнопкою миші і обрати один з пунктів Надіслати повідомлення або Почати спілкування. Пункт Надіслати повідомлення працює дещо інакше: за його використання контактові буде надіслано лише єдине повідомлення, Вікна спілкування відкрито не буде, відкриється лише просте діалогове вікно. Скористайтеся цим вікном для повідомлень типу «вистрілив і забув».

Надсилання файлів

За допомогою Списку контактів ви можете надсилати файли: скористайтесь контекстним меню позначки особи, якій ви бажаєте надіслати файл. Якщо Kopete підтримує передачу файлів у тій системі обміну повідомленнями, яку використовує ця особа, у контекстному меню має бути пункт Надіслати файл... Крім того, ви можете просто перетягнути файл з будь-якого іншого вікна програми KDE на позначку особи, щоб розпочати передавання файла.

Впорядкування контактів

Трохи про метаконтакти

Одним з принципів, які покладено в основу Kopete, є використання стандартного способу роботи з системами миттєвого обміну повідомленнями. Таким чином згладжується різниця між системами миттєвого обміну повідомлення, що робить простішим спілкування. Цього принципу і дотримувалися автори під час створення способу впорядкування контактів. Під час роботи з Kopete ви можете просто знайти контакт лише за його іменем, — система миттєвого обміну повідомленнями, яку використовує контакт, має значно менше значення, ніж ім’я. Деякі люди мають декілька облікових записів миттєвого обміну повідомленнями. У такому випадку Kopete спочатку вказує особу, яка користується цим обліковим записом.

Для підтримки подібного впорядкування у Kopete реалізовано «Метаконтакти», кожен з яких відповідає певній особі, з якою ви бажаєте побалакати. У одному метаконтакті містяться всі різноманітні ідентифікатори служб миттєвого обміну повідомленнями, які має особа, це полегшує визначення за лише одним поглядом на емоційку метаконтакту, чи доступна певна особа для спілкування, незалежно від того, яку саме систему миттєвого обміну повідомленнями вона на даний момент використовує.

Трохи про групування контактів

У Kopete ви можете створювати групи для впорядкування ваших контактів. Один контакт може знаходитися у декількох групах. Де це є можливим, параметри групування зберігаються у списках контактів серверів обміну повідомленнями, отже, якщо ви користуватиметесь іншими програмами для миттєвого обміну повідомленнями, склад груп залишиться незмінним. Але, якщо ви зміните склад груп у іншій програмі миттєвого обміну повідомленнями, Kopete не пересуне метаконтакти у автоматичному режимі, — ви маєте зробити це вручну.

Щоб змінити групу, до якої належатиме метаконтакт, ви можете скористатися контекстним меню, щоб скопіювати або пересунути метаконтакт до іншої групи, або взагалі вилучити його з групи. Крім того, можна скористатися перетягуванням зі скиданнями — просто перетягніть і скиньте метаконтакт на назву іншої групи.

Додавання контактів

Щоб додати контакт, або скористайтеся пунктом меню ФайлДодати контакт... або натисніть кнопку Додати на панелі інструментів. У відповідь програма запустить майстер додавання контакту.

Майстер додавання контактів допомагає створити новий метаконтакт, який використовуватиме одну або декілька систем миттєвого обміну повідомленнями. Процес додавання виконується за допомогою визначення параметрів метаконтакту на декількох сторінках діалогового вікна майстра.

  1. Сторінка вітання. На ній ви можете обрати, чи будете ви використовувати адресну книгу KDE для цього контакту. Зберігання інформації щодо IM у адресній книзі KDE надасть змогу іншим програмам KDE для роботи з IM ділитися інформацією з Kopete, а у майбутньому програми KDE зможуть використовувати Kopete для надсилання інформації за допомогою IM. Якщо ви надаєте перевагу зберіганню ваших контактів IM окремо, вилучіть позначку з поля для позначки.

  2. Оберіть запис адресної книги KDE. Вибір запису з вашої адресної книги KDE надасть вам змогу користуватися іменем з цього запису для показу у Kopete. Крім того, ви можете створити новий запис. Цієї сторінки показано не буде, якщо ви зазначили, що не будете користуватися адресною книгою KDE.

  3. Виберіть екранне ім’я та групу. Тут ви можете ввести екранне ім’я (ім’я, яке буде використано для цієї особи у Kopete) і обрати групи, членами яких є ця особа.

  4. Виберіть облікові записи обміну повідомленнями. Тут ви можете обрати облікові записи, які ви бажаєте використовувати для нового контакту. Якщо у вас всього лише один обліковий запис, ви не побачите цього вікна.

  5. Специфічні для систем обміну повідомленнями сторінки додавання контакту. Під час додавання всіх контактів, перед вами буде відкрито сторінку, на якій ви зможете ввести UIN, ім’я приятеля або адресу електронної пошти, залежно від того, яку систему миттєвого обміну повідомленнями ви використовуєте.

  6. Завершальне вікно. Ну от і все. Якщо система миттєвого обміну повідомленнями потребує авторизації (наприклад ICQ™) для додавання контакту до вашого списку, програма запитає вас про пароль одразу після завершення роботи майстра.

Додати контакти до існуючого метаконтакту можна за допомогою контекстного меню.

Перейменування контактів

Ви можете змінити назву контакту за допомогою пункту меню ЗміниПерейменувати контакт або за допомогою такого ж пункту контекстного меню метаконтакту.

У деяких системах миттєвого обміну повідомленнями ви можете встановлювати «екранне ім’я», яке відрізняється від імені вашого користувача, наприклад «Аліса полюбляє загадки!». Якщо ви зміните ім’я контакту вручну, екранне ім’я буде змінено на вказане вами. Щоб повернути екранне ім’я, відкрийте для відповідного контакту діалогове вікно «Властивості» і позначте у ньому пункт Використовувати ім’я надане сервером.

Вилучення контактів

Якщо ви більше не бажаєте, щоб контакт було показано у списку контактів, ви можете вилучити метаконтакт і всі контакти у ньому за допомогою пункту Контекстного меню метаконтактуВилучити контакт.

Як пересунути контакти між метаконтактами

Ви можете змінити метаконтакт, до якого належатиме контакт. На практиці це може знадобитися, лише якщо ви додали декілька облікових записів у Kopete, і вам відомо, що HotDog76 і mikejones@hotmail.com є однією і тією самою особою.

Є два способи, у які можна це зробити:

Перетягування і скидання

Піктограму контакту, яку розташовано праворуч від назви метаконтакту, можна перетягувати з одного метаконтакту на інший.

Контекстне меню контакту

За допомогою діалогового вікна, яке відкривається з контекстного меню контактів (його можна відкрити наведенням вказівника миші на піктограму контакту з наступним клацанням правою кнопкою миші), ви можете обрати новий метаконтакт.

Якщо у результаті подібного пересування метаконтакт залишиться порожнім (у ньому більше не буде контактів), програма запитає вас про те, чи слід вилучити цей контакт.

Вилучення контактів з метаконтактів

Щоб вилучити контакт з метаконтакту, скористайтеся пунктом контекстного меню метаконтактуВилучити контакт....

Налаштування Kopete

Ви можете налаштувати Kopete за допомогою пункту меню ПараметриНалаштувати.... Докладніше про це дізнатися можна з наступного розділу.

Як вийти з Kopete

Щоб завершити роботу Kopete, вам слід скористатися пунктом меню ФайлВийти, Ctrl+Q або контекстним меню піктограми системного лотка Kopete. Якщо ви просто закриєте вікно Списку контактів, Kopete продовжить роботу у системному лотку KDE.

Клавіатурні скорочення

У вікні Списку контактів можна використовувати такі клавіатурні скорочення:

Клавіатурне скороченняДія
Стрілка вгоруВибрати попередній запис у списку контактів.
Стрілка внизВибрати наступний запис у списку контактів.
Стрілка ліворучЗакрити поточну групу.
Стрілка праворучВідкрити поточну групу.
EnterРозпочати спілкування з вибраним контактом.
Ctrl+MПоказати або сховати смужку меню.
Ctrl+UПоказати або сховати користувачів, які не у мережі.
Ctrl+GПоказати або сховати порожні групи.