Розділ 6. Додатки до Kopete

У Kopete передбачено додатки, які надають функціональність, яка не є потрібною для обміну повідомленнями, але корисною для деяких з користувачів.

Додатки

Автоматична заміна

За допомогою Автоматичної заміни можна виправляти слова, у яких ви найчастіше помиляєтеся, або зберегти час на набирання слів за допомогою абревіатур.

Закладки

За допомогою додатка Закладки можна поповнювати список ваших закладок KDE адресами URL, які ви отримуєте у миттєвих повідомленнях.

Примітки до контакту

За допомогою Приміток до контакту ви можете робити нотатки з корисною інформацією щодо метаконтакту.

Шифрування

Olivier Goffart

Charles Connell

версія 1.3.0 (14 січня 2007 року)

Додаток криптографії надає змогу надсилати і отримувати зашифровані і/або підписані повідомлення.

Шифрування дає можливість використовувати OpenPGP для шифрування і підписування повідомлень в розмовах. Майте на увазі, це не те саме, що безпечний сеанс спілкування SSL. Шифрування дозволяє зашифрувати ваше повідомлення призначене для окремої людини, щоб тільки людина, котра має відповідний ключ, могла його прочитати. Якщо ви хочете, щоб отримувач вашого повідомлення міг переконатись, що то ви надіслали йому повідомлення, ви можете підписувати повідомлення. Підписування та шифрування можна використовувати окремо або разом. Коли ви отримуєте повідомлення і воно зашифроване, ви побачите зображення замка. Якщо його було підписано підписом, який надається перевірці (ви маєте відкритий ключ відправника), ви побачите зображення ручки. Якщо підпис неможливо перевірити, то буде показано ручку червоного кольору.

Щоб налаштувати шифрування, виберіть на сторінці налаштування додатка ваш закритий ключ. Тоді, за допомогою контекстного меню Вибрати відкритий ключ... для кожного метаконтакту виберіть їх відкритий ключ. При використанні цього додатка у вас буде запитано фразу пароля.

Через обмежені можливості деяких протоколів миттєвого зв’язку, які використовує програма Kopete, зашифровані повідомлення через ці протоколи неможливо відсилати. Вас буде попереджено, якщо ви намагатиметесь використовувати протокол, який не підтримується.

Шифрування може використовувати для кожного контакту відкриті ключі, які зберігаються в адресній книзі KDE. Однак, для цього система має знати який запис в адресній книзі відповідає якому метаконтакту. Що надати цю інформацію, у контекстному меню метаконтакту виберіть «Властивості» й встановіть «Посилання до адресної книги». Додаток шифрування також може експортувати відкриті ключі до вашої адресної книги. Якщо метаконтакт містить посилання на адресну книгу, ключ піде до відповідного запису в адресній книзі й замінить існуючий ключ новим. Якщо нема посилання (можливо, коли для певної особи немає запису в адресній книзі), буде створено новий запис. В цьому запису буде заповнено два поля: відкритий ключ з Kopete і екранне ім’я метаконтакту.

Авторські права на програму належать Olivier Goffart і Charles Connell , ©2007.

Підсвічування

Підсвічування працює подібно до фільтрів електронної пошти: цей додаток надає вам змогу зробити так, щоб у відповідь на окремі повідомлення виконувалися певні дії. Окрім підсвічування тексту, цими діями можуть бути відтворення звуків.

Історія

За допомогою додатка Історія, якщо його увімкнено, можна записувати розмови у будь-якій з систем миттєвого обміну повідомленнями, а потім переглядати старі записи спілкувань. За використання цього додатка, у контекстних меню кожного з метаконтактів з’являється пункт Історія, за допомогою якого ви можете переглядати журнал спілкування з цим метаконтактом.

Наступний елемент додано до меню списку контактів:

ЗміниПереглянути історію

(Увімкнено, якщо вибрано контакт) Показує перегляд історії для вибраного контакту.

Наступні елементи додано до меню вікна спілкування:

ІнструментиПопередня історія (Alt+Shift+Стрілка ліворуч)

За допомогою цього пункту ви можете переглянути попередній набір повідомлень з історії вікна спілкування.

ІнструментиНаступна історія (Alt+Shift+Стрілка праворуч)

За допомогою цієї дії можна побачити найсвіжіші повідомлення з історії у вікні спілкування.

ІнструментиОстаннє у історії

За допомогою цього пункту можна побачити декілька найсвіжіших повідомлень з історії вікна спілкування.

KopeteTeX

За допомогою додатка KopeteTeX науковці і математики можуть обмінюватися інформацією з використанням мови розмітки LaTeX. Вирази, введені між символами $$ у вікні спілкування буде показано як графічне зображення відповідної формули, це зображення можна вирізати і вставити у звичайний документ Latex. Щоб користуватися цим додатком, вам слід встановити LaTeX.

Зараз слухаю

За допомогою додатка Зараз слухаю ви можете дати знати людям, з якими ви спілкуєтеся, про музику, яку ви зараз слухаєте, набравши у повідомленні спілкування команду /media, або за допомогою пункту меню вікна спілкування ІнструментиВідіслати інформацію про медіа.

OTR

Додаток OTR надає вам змогу шифрувати обмін повідомленнями за допомогою конфіденційного (Off-The-Record) методу шифрування. Цей метод шифрування на базовому рівні працює аналогічно до шифрування PGP, але його оптимізовано для миттєвого обміну повідомленнями, і він керує обміном ключами шифрування самостійно. Єдине, що покладено на вас, — це переконатися, що ви справді пишете саме тій особі, що й бажаєте, за допомогою одного з механізмів розпізнавання OTR.

Пункти меню

Наступний елемент додано до меню списку контактів:

ЗміниПравила OTR

(Увімкнено, якщо контакт вибрано) Тут ви можете встановити правила шифрування для кожного з контактів. Якщо встановити значення «Типове», Kopete використовуватиме типовий параметр з діалогового вікна налаштування

Наступні елементи додано до меню вікна спілкування:

ІнструментиПараметри OTRПочати сеанс OTR

Цей пункт меню надасть вам змогу розпочати шифрований сеанс OTR.

ІнструментиПараметри OTRЗавершити сеанс OTR

Цей пункт меню надасть вам змогу завершити встановлений раніше сеанс OTR.

ІнструментиПараметри OTRАвтентифікувати контакт

Скористайтеся цим пунктом меню, якщо ви бажаєте виконати розпізнавання контакту.

Діалогове вікно параметрів

У діалоговому вікні параметрів ви отримаєте змогу встановити параметри поведінки модулів під час сеансів спілкування. Найважливішим серед них є налаштування типових правил. Встановіть правила у значення «Гнучке», якщо ви бажаєте, щоб програма Kopete перевірила, чи підтримують ваші контакти OTR, і встановила шифрований сеанс самостійно, або значення «Вручну», якщо ви бажаєте керувати станом шифрування власноруч. Варіанти «Завжди» і «Ніколи» рекомендуються лише досвідченим користувачам, які бажають встановлювати правила для кожного окремого контакту. У розділі «Закриті ключі» ви можете створити вашу власну пару ключів для кожного облікового запису. Вам не потрібно робити цього вручну. Якщо у облікового запису немає пари ключів, цю пару буде створено автоматично за першої ж потреби. На вкладці «Відомі відбитки» ви маєте можливість переглянути, перевірити і вилучити відомі відкриті відбитки ключів ваших контактів.

Автентифікація

Можливо, ви вже отримували повідомлення електронної пошти від людей, які прикидаються банками, кредитними спілками і навіть нігерійськими біженцями. У інтернеті люди повсякчас брешуть про свою особистість. Автентифікація — це спосіб забезпечення правдивості відомостей про особу за допомогою протоколу шифрування OTR.

Коли автентифікувати

Вам слід провести автентифікацію вашого приятеля (приятельки) під час найпершого ж сеансу спілкування з ними за допомогою OTR. Якщо ви цього не зробите, ви не зможете бути певні, що хтось інший не прикидається вашим приятелем або приятелькою і не стежить за вашим листуванням. Якщо ж ви вже одного разу провели автентифікацію приятеля, вам не потрібно буде робити цього ще раз. OTR автоматично виконає розпізнавання під час всіх наступних сеансів спілкування з вашим приятелем або приятелькою.

Єдиним виключенням буде випадок, коли ваш приятель або приятелька працює за декількома комп’ютерами або з декількома обліковими записами миттєвого обміну повідомленнями. У такому випадку, вам слід буде проводити одноразову автентифікацію для кожного з комп’ютерів і для кожного з облікових записів. Після виконання цих процедур, ваш приятель або приятелька зможе вільно користуватися обміном повідомленнями з вами на всіх комп’ютерах, де його чи її було розпізнано, — OTR виконуватиме розпізнавання у автоматичному режимі. Якщо ваш приятель або приятелька користуються новим комп’ютером або обліковим записом, який не відомий OTR, програма покаже вам повідомлення у вікні спілкування, у якому запитає вас про необхідність виконання автентифікації.

Коли автентифікувати
Як уповноважити

Щоб виконати уповноваження будь-якого контакту, розпочніть спілкування з цим контактом, а потім натисніть напис «Автентифікувати контакт» на кнопці OTR. Програма відкриє вікно майстра, у якому запитає вас про спосіб уповноваження, яким ви бажаєте скористатися. Будь ласка, скористайтеся порадами Майстра.

Якщо розпізнавання буде успішним, це означатиме, що ви справді спілкуєтеся з тим, з ким бажали поспілкуватися. Будь-кому зі зловмисників буде важко вгадати пароль, отже ви легко зможете виявити сторонню особу.

Канали

За допомогою каналів ви можете пропускати вхідні і вихідні повідомлення через зовнішній скрипт або виконуваний файл. Вхідне повідомлення буде пропущено через виконуваний файл перед тим, як потрапити до вашого вікна спілкування, а вихідні повідомлення пропускатимуться через виконуваний файл перед надсиланням цих повідомлень у мережу інтернет. Канали можуть отримувати текст у трьох формах:

Звичайний текст

Текст повідомлення у звичайному коді ASCII

Текст повідомлення у HTML

Текст повідомлення у коді HTML, тобто у вигляді, у якому його було надіслано вашим співрозмовником, і у якому його буде показано у вікні спілкування

Повне повідомлення у XML

Документ XML, у якому описано характеристики повідомлення, зокрема код HTML повідомлення.

У більшості випадків, ви, ймовірно, надасте перевагу звичайному тексту або тексту повідомлення у HTML. Такий текст можна використовувати для передавання програмам з перекладу або резюмування. Формат XML придатний для використання лише у програмах або скриптах, спеціально написаних для роботи з цим додатком. Якщо ви маєте намір написати програму або скрипт для роботи з даним додатком, прочитайте докладнішу документацію з цього питання.

Статистика

Цей додаток використовує базу даних для збирання статистичної інформації про активність ваших контактів. Ви можете скористатися цим додатком для того, щоб, наприклад, переглянути час, коли контакт має звичку з’єднуватися з системою миттєвого обміну повідомленнями.

Текстові ефекти

Додаток «Текстові ефекти» надасть вам змогу застосовувати різноманітне форматування у ваших повідомленнях до їх надсилання, зокрема позначення частини повідомлення іншим кольором, зміну регістру слів. Просто не забудьте задіяти цей додаток, — були випадки повідомлень про вади від забудькуватих користувачів Текстових ефектів!

Перекладач

За допомогою додатку перекладу ви можете встановити бажану мову для кожного з ваших метаконтактів, а потім перекладати повідомлення, які ви надсилаєте цим метаконтактам або отримуєте від них, за допомогою служб автоматичного перекладу у мережі, зокрема Google™. У діалоговому вікні Вибір і налаштування додатків вам слід встановити вашу власну бажану мову. Бажану мову для кожного з контактів можна встановити у контекстному меню відповідного контакту.

Наступний елемент додано до меню вікна спілкування:

ІнструментиПерекласти (Ctrl+T)

Якщо ви не вимкнули автоматичний переклад, ця дія призведе до перекладу поточної спілкування.

Присутність у Тенетах

За допомогою додатка «Присутність у Тенетах» ви можете оприлюднити дані про вашу присутність у службі миттєвого обміну повідомленнями у Тенетах. просто вкажіть, наприклад, шлях до файла на сервері FTP і програма вивантажить невеличкий шматочок коду HTML до цього файла, який ви згодом можете включити до вашої домашньої сторінки. Прозорість у мережі KDE робить такі операції простими. Цей додаток корисний для блогерів, щоб бути завжди разом з друзями, або для тих, хто використовує миттєвий обмін повідомленнями у бізнесі.

Приклад: sftp://користувач@вузол.org/шлях/до/домашньої/теки/im.html означає використання протоколу SFTP для вивантаження повідомлення про вашу присутність безпосередньо на сервер.

Перегляньте підручники з KIO, щоб дізнатися подробиці про окремі мережеві протоколи.

Як додати у програму новий додаток

Архітектура Kopete дозволяє (запросто) створювати додатки, за допомогою яких програма здобуває додаткову функціональність. Якщо у вас з’явилась добра ідея як зробити програму Kopete ще кращою, звертайтесь до нас!