Додаток C. Підручник з Jabber

Цю документацію було створено на основі сторінки UserBase KDE Kopete/Jabber.

Переклад українською: Юрій Чорноіван
версія KDE
SC 4.6 (5 грудня 2010 року)

Про XMPP Jabber

XMPP або Jabber (насправді ці слова означають одне і те саме поняття) — назва відкритого, децентралізованого протоколу обміну даними мережею, який використовується для обміну миттєвими повідомленнями. Цей протокол розроблено для роботи у інфраструктурі сервер-клієнт з багатьма серверами у всій мережі Інтернет, де у кожного з користувачів є власний обліковий запис. Сервер зазвичай з’єднано з багатьма клієнтами з одного боку і іншими серверами XMPP у інтернеті з іншого. Давайте розглянемо невеличкий приклад, щоб пояснити методику роботи:

Ромео кохає Джульєтту і бажає з нею спілкуватися за допомогою мережі Jabber. Ромео може писати повідомлення у власній клієнтській програмі (яку з’єднано з montague.net) до своєї коханої, чию клієнтську програму з’єднано з сервером з назвою capulet.com.

Під час реєстрації облікового запису на сервері Ромео вибрав так званий JID (Jabber-ідентифікатор). Принципи роботи JID в основному схожі на адресу електронної пошти, його пов’язано з назвою сервера записом з використанням символу «@». Прикладом коректного JID для Ромео є romeo@montague.net.

Для спілкування з іншими користувачами мережі Ромео слід додати їхні JID до власного списку контактів. Ці користувачі можуть використовувати той самий сервер (наприклад bob@montague.net) або інший сервер (наприклад peter@wasinet.org і, звичайно ж, juliet@capulet.com).

Візуальне представлення мережі Jabber.

Візуальне представлення мережі Jabber.

Звичайно ж, Jabber/XMPP надає у розпорядження користувачів набагато більше служб (наприклад шифрування повідомлень, спілкування за допомогою голосу та відео, групове спілкування), про які ми поговоримо у цьому підручнику пізніше.

Jabber/XMPP є основою роботи двох дуже великих мереж обміну повідомленнями: Google Talk та спілкування facebook. Обліковими записами у цих системах можна скористатися як звичайними обліковими записами Jabber у Kopete. Докладніше про це ми поговоримо нижче, крім того, настанови з використання систем обміну повідомленнями можна знайти на самих сторінках цих систем обміну повідомленнями.

Наведені вище відомості надають нам змогу перейти до основної частини підручника: налаштування клієнтської програми jabber та використання чудових можливостей Kopete.