Анотації

У Okular передбачено можливість рецензування та анотування документів.

Анотації Okular

У Okular передбачено два різних типи анотацій:

Текстові анотації, подібні до Підсвічування жовтим і Підкреслення чорним для файлів з текстом, наприклад PDF.

Графічні анотації, подібні до Контекстної нотатки, Рядкової примітки, Довільної лінії, Прямої, Багатокутника, Штампа, Підкреслювання, Еліпса та Друкарської машинки для всіх форматів, що підтримуються Okular.

За допомогою контекстних меню панелі Рецензування панелі навігації і головного меню ви можете відкрити вікно Контекстної нотатки для введення будь-якої анотації, додавання або внесення змін до коментарів.

Анотації можна додавати не лише до файлів PDF, ними можна скористатися у будь-якому з файлів, які підтримуються Okular.

У Okular передбачено можливість «архівування документів». Ця можливість полягає у створенні файла специфічного для Okular формату, для зберігання документа разом з різноманітними пов’язаними з ним метаданими (у поточній версії лише анотаціями). Ви можете зберегти відкритий документ до «архіву документа» за допомогою пункту меню ФайлЗберегти як і вибору варіанта Документ з архівом Okular у полі Фільтр. Збережені у такий спосіб документи матимуть суфікс назви .okular. Щоб відкрити архів з документом Okular, просто відкрийте відповідний файл у Okular так, як ви це зробили б, наприклад, з документом PDF.

Ви також можете зберігати анотації безпосередньо до файлів PDF. Щоб зберегти зміни до поточного файла, скористайтеся пунктом меню ФайлЗберегти. Щоб зберегти зміни до нового файла, скористайтеся пунктом меню ФайлЗберегти як....

Примітка

Через обмеження DRM (зокрема для документів PDF) додавання, зміна деяких властивостей або вилучення анотацій неможливі.

Примітка

Будь-яку дію з анотаціями (створення та вилучення анотацій, редагування довільних властивостей анотацій, пересування анотацій за допомогою натискання Ctrl і перетягування вказівником миші та редагування текстового вмісту анотації) можна скасувати або повторити за допомогою відповідного пункту з меню Зміни. Також можна скасувати дію натисканням комбінації клавіш Ctrl+Z і повторити скасовану дію натисканням комбінації клавіш Ctrl+Shift+Z.

Ви можете налаштувати типові властивості та вигляд кожної з кнопок інструментів анотування. Будь ласка, зверніться до відповідного розділу документації.

Як додати анотацію

Щоб додати якісь анотації до документа вам слід задіяти пенал анотування. Це можна зробити або за допомогою ІнструментиРецензування, або натисканням клавіші F6. Після того, як панель рецензування буде показано, для створення анотації достатньо просто натиснути одну з її кнопок або скористатися клавіатурним скороченням (натиснути клавішу від 1 до 9).

За допомогою пенала анотування ви можете створювати анотації у форматі малюнків, форм та текстових повідомлень. Ви також можете скористатися пеналом для розмічування документа (наприклад, додати лінії, еліпси, багатокутники, штампи, підсвічування, підкреслювання тощо). У наведеній нижче таблиці описано дії, які можна виконувати за допомогою типового набору кнопок пенала анотування.

Кнопка Назва засобу Опис

Контекстна нотатка

Додавання багаторядкової примітки. Примітку можна буде побачити після подвійного клацання на відповідній піктограмі у документі.

Натисніть кнопку засобу, потім клацніть у місці документа, куди має бути додано контекстну нотатку. Введіть текст контекстної нотатки, потім натисніть кнопку Закрити цю нотатку у верхньому правому куті контекстного вікна введення нотатки.

Ви можете визначити Колір, Непрозорість та Піктограму для нотатки. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеній піктограмі нотатки і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Рядкова примітка

Додавання рядкової примітки. Примітку буде показано у відповідному рядку без змін.

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник миші на місце у документі, де має бути розташовано лівий верхній кут нотатки, затисніть ліву кнопку миші і перетягніть вказівник до правого нижнього кута нотатки. Введіть текст нотатки і натисніть кнопку Гаразд, щоб зберегти нотатку, кнопку Скасувати, щоб скасувати введення нотатки або кнопку Очистити, щоб спорожнити нотатку.

Ви можете визначити Колір, Непрозорість, Шрифт, Вирівнювання та Товщину рамки для нотатки. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеній нотатці і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Довільна лінія

Малювання ліній довільної форми

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник на точку початку лінії, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, потягніть вказівник, щоб намалювати лінію.

Ви можете визначити Колір, Непрозорість та Товщину для лінії. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеній лінії і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Підсвічування

Позначення фрагмента тексту у документі за допомогою вказаного кольору тла.

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник на позицію початку фрагмента тексту, який має бути позначено, затисніть і утримуйте ліву кнопку миші, перетягніть вказівник, щоб позначити фрагмент тексту.

Ви можете визначити Тип (Підсвічування, Підкреслення хвилястою, Підкреслення або Перекреслення), Колір та Непрозорість для позначення. Просто клацніть правою кнопкою миші на підсвіченому тексті і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Пряма

Позначення за допомогою прямої лінії

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник миші на місце, де має бути розташовано початкову точку лінії, клацніть лівою кнопкою миші, перетягніть вказівник у кінцеву точку лінії і клацніть лівою кнопкою миші ще раз.

Ви можете визначити Колір, Непрозорість, Товщину, Початок лінії, Кінчик лінії, Довжину ведучої лінії та Довжину розширень ведучої лінії для лінії. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеній лінії і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Багатокутник

Малювання замкненої фігури з трьох або більшої кількості відрізків. Відповідну нотатку можна буде переглянути після подвійного клацання всередині багатокутника.

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник миші на місце у документі, де має бути розташовано першу вершину багатокутника, клацніть лівою кнопкою миші, перетягніть вказівник на місце другої вершини, клацніть лівою кнопкою миші ще раз. Повторюйте, аж доки не повернетеся у першу вершину. Двічі клацніть, якщо ви хочете додати до багатокутника якусь нотатку. Введіть текст нотатки і натисніть кнопку Гаразд, щоб зберегти нотатку, кнопку Скасувати, щоб скасувати введення нотатки або кнопку Очистити, щоб спорожнити нотатку.

Ви можете визначити Колір, Непрозорість, Заповнення форми (та його колір) та Товщину контура для багатокутника. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеному багатокутнику і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Штамп

Позначення тексту або зображення за допомогою попередньо визначеної форми

Натисніть кнопку засобу, потім наведіть вказівник миші на відповідне місце у документі і клацніть лівою кнопкою миші.

Одинарним клацанням можна вставити квадратний штамп (корисно для додавання піктограм). Щоб додати прямокутний штамп, ви можете натиснути ліву кнопку миші і розтягнути штамп, утримуючи її натиснутою, аж до нижнього правого кута.

Ви можете визначити Непрозорість та Символ штампа для штампа. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеній піктограмі штампа і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Застереження

Ця можливість є експериментальною. Нетипові штампи, які буде вставлено до документів PDF не можна буде бачити у засобах для читання PDF, відмінних від Okular.

Підкреслення

Підкреслювання фрагмента тексту

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник на позицію початку фрагмента тексту, який має бути підкреслено, затисніть і утримуйте ліву кнопку миші, перетягніть вказівник, щоб підкреслити фрагмент тексту.

Ви можете визначити Тип (Підсвічування, Підкреслення хвилястою, Підкреслення або Перекреслення), Колір та Непрозорість для підкреслювання. Просто клацніть правою кнопкою миші на підкресленому тексті і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Еліпс

Малювання еліпса або прямокутника навколо певної області у документі.

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник миші на ліву верхню вершину прямокутника, описаного навколо еліпса, затисніть і утримуйте ліву кнопку миші, перетягніть вказівник у правий нижній кут описаного навколо еліпса прямокутника, відпустіть кнопку.

Ви можете визначити Тип (Прямокутник чи Еліпс), Колір, Непрозорість, Заповнення форми (та його колір) та Товщину контура для рамки. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеній рамці і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

Друкарська машинка

За допомогою засобу «Друкарська машинка» можна вставляти до документа непрозорі літери на прозорому тлі. Корисно для заповнення неінтерактивних форм.

Натисніть кнопку засобу, наведіть вказівник миші на місце у документі, де має бути розташовано лівий верхній кут нотатки, затисніть ліву кнопку миші і перетягніть вказівник до правого нижнього кута нотатки. Введіть текст нотатки і натисніть кнопку Гаразд, щоб зберегти нотатку, кнопку Скасувати, щоб скасувати введення нотатки або кнопку Очистити, щоб спорожнити нотатку.

Ви можете визначити Шрифт і Колір тексту для тексту. Просто клацніть правою кнопкою миші на створеному блоці тексту і виберіть у контекстному меню пункт Властивості.

У Okular передбачено набір типових анотацій. За допомогою сторінки «Анотації» діалогового вікна налаштовування програми ви можете додати власні анотації, зокрема нетипові штампи, позначення тексту за допомогою Підкреслення хвилястою або Перекреслення, геометричні фігури, подібні до Прямокутника із кольором заповнення для позначення областей у документі тощо.

Примітка

До тексту анотацій можна додавати код LATEX. Будь ласка, скористайтеся конструкцією $$код$$ у тексті анотації, де код — будь-яке коректне рівняння LATEX, і виконайте настанови на екрані, щоб код було відповідним чином оброблено встановленим у вашій системі дистрибутивом LATEX.

Вміст панелі анотування можна налаштувати за допомогою сторінки «Анотації» діалогового вікна налаштовування Okular. Відкрити цю сторінку можна клацанням правою кнопкою миші на панелі анотування з наступним вибором у контекстному меню пункту Налаштувати анотації....

Для одноразового використання інструмента анотацій достатньо навести вказівник миші на кнопку інструмента анотації і клацнути лівою кнопкою миші один раз. Якщо ж вам потрібно позначити всі важливі частини документа одразу, увімкніть постійне використання інструмента подвійним клацанням на кнопці інструмента анотацій. Для вимикання постійного режиму достатньо натиснути клавішу Esc або ще раз клацнути на кнопці інструмента.

Примітка

Панель рецензування можна пришвартувати до будь-якої зі сторін області перегляду: просто перетягніть її на нове місце вказівником миші.

Примітка

Активація панелі рецензування перемкне програму у режим засобу навігації.

Для того, щоб зупинити створення анотації, ви будь-коли можете знову натиснути кнопку на панелі рецензування, за допомогою якої ви створили цю анотацію, або натиснути клавішу Esc.

Автором новоствореної анотації буде особа, яку ви встановили на сторінці Особа у діалоговому вікні налаштування Okular. Сторінкою Анотації також можна скористатися для налаштовування вмісту панелі анотування.

Як вилучити анотацію

Щоб вилучити анотацію, наведіть на неї вказівник миші, клацніть правою кнопкою і виберіть у контекстному меню пункт Вилучити або позначте анотацію за допомогою клацання лівою кнопкою миші і натисніть клавішу Del.

Після вилучення анотації її вікно, якщо його було відкрито, буде закрито.

Примітка

Цю можливість може бути і вимкнено, оскільки документ може бути створено таким чином, що вилучення анотацій з нього буде неможливим.

Як змінити анотацію

Щоб змінити анотацію, наведіть на неї вказівник миші, клацніть правою кнопкою миші і виберіть з контекстного меню пункт Властивості.... Буде відкрито діалогове вікно з загальними параметрами анотації (на зразок кольору і прозорості, імені автора тощо) і параметрами, специфічними для цього типу анотацій.

Діалогове вікно властивостей анотації

Щоб пересунути анотацію, натисніть і утримуйте клавішу Ctrl, наведіть вказівник миші на анотацію, а потім почніть пересування анотації вказівником, утримуючи натиснутою ліву клавішу миші.

Якщо ви клацнете лівою кнопкою на анотації, її буде позначено. На прямокутній рамці позначення буде показано елементи керування розмірами. У відповідь на наведення вказівника миші на один із восьми елементів керування у кутах або на краях рамки, форму вказівника буде змінено так, щоб вона позначала режим зміни розмірів. Перетягніть анотацію за будь-яку її точку, щоб змінити розташування анотації. Щоб скасувати позначення анотації, натисніть клавішу Esc або наведіть вказівник миші на будь-яку точку зображення поза анотацією і клацніть лівою кнопкою миші.

Зміну розмірів можна застосувати лише до анотацій типів «Рядкова примітка», «Друкарська машинка», «Штамп» та «Еліпс».

Примітка

Залежно від дозволів на зміну документа (це зокрема стосується документів PDF), деякі параметри може бути вимкнено.