Особливі ходи

Взяття на проході

Після введення правила, яке дозволяло робити перший хід пішаком у дві клітинки, пішаки могли потенційно уникнути взяття пішаком суперника ходом у дві клітинки. Щоб запобігти подібним маневрам, було введено правило взяття на проході («en passant» французькою). Взяття відбувається так, наче пішак зробив хід у одну клітинку. Для взяття на проході мають виконуватися декілька умов:

  • Пішак має зробити хід у дві клітинки від своєї початкової позиції.

  • Пішак суперника атакує клітинку, через яку перестрибує пішак, яким було здійснено хід.

  • Перший пішак може бути взято так, наче хід було здійснено лише на одну клітинку.

  • Взяття можна здійснювати лише під час наступного ходу суперника. Якщо взяття не було здійснено, пішака вже не можна буде взяти на проході до кінця гри.

На наведеній нижче діаграмі білий пішак робить свій перший хід. Він може просунутися на одну або дві клітинки вперед. Першу клітинку атакує чорний пішак (пішаки атакують по діагоналі), що позначено червоним хрестиком. Білий пішак робить хід у дві клітинки, щоб уникнути атаки. На наступному ході білий пішак пересувається на клітинку, куди б було пересунуто білий пішак, якби той зробив хід у одну клітинку. Чорний пішак успішно атакував білого пішака і взяв його на проході. Білого пішака має бути усунуто з дошки.

Рокіровка

У рокіровці беруть участь король і одна з тур. Це єдиний хід у грі, протягом якого пересувається одразу дві фігури. Протягом рокіровки король пересувається на дві клітинки у напрямку тури, після чого тура пересувається на інший бік від короля.

До проведення рокіровки висувається декілька строгих умов:

  • До рокіровки ні король, ні тура не повинні пересуватися.

  • Між королем і турою не повинно бути інших фігур.

  • Король не повинен перебувати під шахом.

  • Король не повинен перетинати під час руху на нове місце клітинок, які атаковано фігурами суперника.

  • Король не повинен завершувати хід на клітинці, яку атаковано фігурами суперника (тобто наприкінці рокіровки король не повинен потрапити під шах).

Існує два різновиди рокіровок. Одна називається «королівською рокіровкою». Цю рокіровку ще називають «короткою рокіровкою», оскільки вона виконується з боку найближчої тури: туру слід пересунути лише на дві клітинки на інший бік від короля. Цю рокіровку зображено на наведеній нижче діаграмі:

Другою формою рокіровки є рокіровка на фланзі королеви. Під час цієї рокіровки король посувається у напрямку місця, яке на початку гри займала королева. Цю рокіровку також називають «довгою рокіровкою», оскільки вона відбувається з довшого боку дошки, а туру доведеться пересунути на три клітинки так, щоб вона зайняла клітинку з іншого боку від короля. Цю рокіровку показано на наведеній нижче діаграмі:

Примітка:

У Knights, щоб здійснити рокіровку вам слід пересунути короля на дві клітинки у напрямку тури. Після цього Knights виконає всі інші процедури, пов’язані з рокіровкою. Не пересувайте туру, оскільки у такому разі Knights вважатиме, що ви хочете просто походити турою, а не здійснити рокіровку.

Заміна пішака

Якщо пішак досягне протилежного до його початкового розташування краю дошки, подальший його рух стане неможливим, оскільки пішаки завжди рухаються вперед і ніколи не рухаються назад. Такого пішака можна перетворити («замінити») на королеву, туру, слона або коня. Ця заміна є частиною ходу. Зазвичай, виконують заміну на королеву, що часто називають «коронацією». Іноді вибирають іншу фігуру, якщо такий вибір полегшує досягнення позиції мата. Пішака можна перетворити на фігуру, навіть якщо така фігура вже є на дошці. Отже у вас може бути дві королеви, три тури, слона або коня одночасно.