Редагування фотографій — потокова обробка

Редагування зображень/Пакетні інструменти

Стандартна процедура обробки

Під час виконання типової обробки зображень основними інструментами, на які слід звернути увагу є:

 1. Експозиція: Баланс білого

 2. Колір: Баланс білого

 3. Точки чорного і білого: Баланс білого або Налаштування рівнів

 4. Контрастність: Виправити криві

 5. Насиченість: Баланс білого, Чіткість або Відтінок/Насиченість/Освітленість

 6. Зміна розмірів (інтерполяція) : Змінити розмір

 7. Збільшення різкості

 8. Керування цифровими ресурсами (застосування міток, підписів, оцінок, даних геопозиціонування, збереження з іншою назвою)

Ми радимо вам виконати цю послідовність кроків з редагування зображення, щоб досягти оптимальної фотографічної якості отриманого зображення. Зокрема, вам ніколи не слід виконувати збільшення різкості перед останнім кроком. Для зберігання фотографій ми радимо вам скористатися форматом, збереження даних у якому не призводить до втрати якості, зокрема у форматах PNG і TIFF. У випадку, якщо ви знехтуєте цією порадою, зображення втрачатиме якість кожного разу, коли ви зберігатимете результати редагування. Якщо ви можете собі це дозволити, використовуйте формат 16 бітів/канал для ваших найкращих знімків. Якщо ви змінюєте простір кольорів, зокрема, якщо ви бажаєте працювати з CIEL*a*b, зображення у форматі 16 бітів на канал дозволять уникнути обрізання діапазону кольорів під час перетворення.

Ви можете виконати кроки 4 і 5 у зворотньому порядку, це можливе, якщо початкова контрастність зображення вже є достатньою, ви можете виконати перші 4 дії з коригування за допомогою одного інструмента, балансу білого

Багато з інструментів, які можуть знадобитися вам для редагування фотографій, включено до digiKam. Далі ви можете знайти їх опис.

Вступні зауваження щодо можливостей типових інструментів редагування

Для всіх інструментів редактора зображень, зокрема «Збільшення різкості», «Розмивання», «Зміна фокусування», «Маска зменшення різкості» тощо, використано однаковий стиль діалогових вікон. У цих вікнах ви зможете спостерігати за наслідками застосування інструменту перед його справжнім застосуванням до поточного зображення. Нижче наведено приклад роботи інструменту «Застосувати текстуру», на якому ви можете бачити типове компонування діалогового вікна:

Приклад 3.2. Робота інструменту «Текстура»


 • (1): за допомогою семи кнопок, розташованих згори ліворуч, можна вибрати стиль порівняння у області перегляду. Серед можливих режимів:

  • Початкове зображення.

  • Вертикальне розділення без дублювання. У лівій області буде показано початкове зображення, а у правій — застосування фільтра до продовження поточної збільшеної ділянки.

  • Горизонтальне розділення без дублювання. У верхній області буде показано початкове зображення, а у нижній — застосування фільтра до продовження поточної збільшеної ділянки.

  • Вертикальне розділення. У лівій частині буде показано початкове зображення, а у правій, для порівняння, — те саме зображення з застосованим ефектом.

  • Горизонтальне розділення. У верхній частині буде показано початкове зображення, а у нижній, для порівняння, — те саме зображення з застосованим ефектом.

  • Перегляд ефекту: інтерактивний перегляд результатів застосування ефекту без можливості порівняння.

  • Стиль «наведення вказівника миші»: попередній перегляд буде показано, якщо вказівник миші не перебуває у області перегляду (наприклад, знаходиться у області параметрів), у іншому випадку буде показано початкове зображення.

 • (2): тут можна бачити дві кнопки, які вмикають або вимикають пере- та недоекспонування. Кольори можна налаштувати на сторінці загального налаштування.

 • (3): область вибору інструменту перегляду. Наведіть на нього вказівник миші і перетягніть рамочку, щоб пересунути перегляд зображенням. Область перегляду, розташовану ліворуч у діалоговому вікні буде оновлено відповідним чином.

 • (4): область параметрів фільтра або інструмента.

 • (5): у нижньому лівому куті розташовано кнопки довідки і повернення до типових параметрів (параметрів, які програма запам’ятала під час попереднього використання інструмента).

 • (6): індикатор поступу для інструментів, для роботи яких потрібні обчислення.

Набір інструментів digiKam

Обробка файлів зображень цифрових негативів, процес роботи з цифровими негативами

Типова робота з цифровим негативом у digiKam може складатися з таких кроків:

 • Налаштування параметрів перетворення цифрового негатива і параметрів керування кольорами:

  • отримання профілів кольорів ICC для фотоапарата, дисплея та принтера

  • належне налаштування digiKam на бажаний робочий простір кольорів

 • Встановлення точки білого фотоапарата

 • Усування ефектів мозаїчності (зокрема інтерполяція, фільтрування шуму і виправлення хроматичної аберації)

 • Перетворення простору кольорів

 • Виправлення гами, відображення тонів

 • Призначення профілів кольорів

 • Динамічне розширення діапазону (необов’язкове)

 • Виконання стандартних робіт

Далі все дуже просто: оберіть зображення цифрового негатива і відкрийте його у редакторі. Після обробки зображення програма відкриє вікно віджета керування кольорами для коригування показу кольорів. Без застосування керування кольорами всі зображення виглядатимуть дуже тьмяними, і це нормально. Ви можете поекспериментувати з профілями, які є у вашому розпорядженні, щоб вибрати найкращий профіль для введення потрібного вам зображення (деякі з профілів даватимуть дуже ахроматичні, навіть трохи нудні зображення, інші ж даватимуть насиченіші кольорами результати тощо).

Інструменти редагування кольорів

Глибина кодування

За допомогою цього пункту ви можете змінити кількість бітів (глибину) для кодування кожного з каналів кольорів зображення. 8-бітове кодування є типовим для формату JPEG, 16-бітове кодування відповідає зображенням високої якості, але для зберігання таких зображень потрібен більший об’єм пам’яті, більший час на обчислення, крім того, його можна застосовувати лише для зображень у форматах PNG, PGF, TIFF і JPEG-2000.

Керування кольорами

За допомогою цього інструменту ви зможете перетворити дані зображення з одного простору кольорів до іншого простору. Докладні настанови щодо використання профілів кольорів можна знайти у >главі, присвяченій керуванню кольорами.

Інструменти автоматичного виправлення

У цьому інструменті передбачено п’ять рівнів автоматичного виправлення, які, зазвичай, покращують вигляд зображення. Скористайтеся цим інструментом до застосування інших виправлень, які буде виконано вручну.

У підменю, яке можна відкрити за допомогою пункту меню ВиправленняАвтоматичне виправлення..., ви знайдете пункти Нормалізувати, Зрівняти, Авторівні, Розтягнути контрастність та Автоекспозиція. За допомогою цих пунктів можна спробувати виконати автоматичну обробку рівнів кольорів. Для того, щоб вибрати найкращий варіант виправлення кольорів на вашій фотографії, вам варто ознайомитися з результатами застосування кожного з них.

 • Авторівні: ще не написано.

 • Нормалізувати: за використання цього методу значення яскравості вибраного зображення буде масштабовано таким чином, що найтемніша точка зображення стає чорною, а найяскравіша точка стає настільки яскравою, наскільки це дозволено без зміни відтінку. Ця операція часто є «магічним виправленням» для зображень, які є тьмяними або розмитими.

  Приклад 3.3. Перегляд виправлення кольорів нормалізацією


 • Зрівняти: за використання цього методу програма виправляє яскравість кольорів у вибраному зображенні таким чином, що гістограма для значень каналів стає якомога прямішою, тобто, кожне можливе значення яскравості стає у майже таким самим як і для інших значень яскравості. Іноді операція "Зрівняти" ідеально працює для збільшення контрастності зображення. У інших випадках ви отримаєте замість зображення мотлох. Ця операція є дуже потужною, яка може як спрацювати, так і знищити зображення.

  Приклад 3.4. Перегляд виправлення кольорів зрівнюванням


 • Авторівні: за використання цього методу програма робить діапазон тонів Червоного, Зеленого та Синього каналів максимальним. Буде визначено тіні зображення і зібрано граничні значення, а потім налаштовано Червоний, Зелений і Синій канали на повний діапазон гістограми.

  Приклад 3.5. Перегляд виправлення кольорів автоматичним вирівнюванням


 • Розтягнути контрастність: за використання цього варіанта програма підвищує контрастність і яскравість значень RGB зображення шляхом розтягування найнижчого і найвищого значень повного діапазону, з налаштуванням всіх проміжних значень. Зміни будуть помітними лише на вилинялих фотографіях. Використання цього пункту добре зарекомендувало себе у виправленні знімків, виконаних з помилками.

  Приклад 3.6. Виправлення розтягненням контрастності


Результати будь-якого виконаного вами коригування не буде записано до того часу, коли ви вирішите зберегти зображення.

Фільтри перетворення на чорно-біле

Чорно-біла фотографія завжди захоплювала митців своїми можливостями абстрагування. З приходом доби цифрової фотографії чорно-біла фотографія перейшла з практичної сфери до сфери певних маніпуляцій над кольоровим зображенням, оскільки кольорові зображення з легкістю може бути перетворено за допомогою комп’ютера на чорно-білі. Для такого перетворення навіть передбачено набір фільтрів, що імітують ефекти застарілих касет з плівкою. Цей фільтр також здатен імітувати традиційні матеріали інфрачервоної плівки.

Імітація давніх чорно-білих плівок

У digiKam передбачено декілька чорно-білих фільтрів, які ви можете використати для перетворення ваших фотографій. За допомогою меню КолірПеретворити на чорно-біле ви можете отримати доступ до списку класичного чорно-білого хімічного тонування аналогової фотографії. Панель відповідного інструменту поділено на чотири пункти: Плівка, Фільтри об’єктива, Тон і Освітленість, як це показано на знімку вікна, наведеному нижче. Фільтри плівки, об’єктива і тонування кольорів може бути застосовано незалежно один від одного (або один за одним). Насправді фільтри впливають на змішування каналів RGB, а тонування просто додає однорідний монохроматичний відтінок до чорно-білого зображення на фотографії. За допомогою панелі «Освітленість» ви зможете скористатися інструментом виправлення тональності (подібним до виправлення кривої), інструментом налаштування контрастності та індикатором надмірної експозиції, призначеними для покращення вигляду чорно-білого зображення.

Приклад 3.7. Дія фільтра перетворення зображення на чорно-біле


У наведеній нижче таблиці докладно продемонстровано результати застосування всіх фільтрів і відтінків.

ПереглядІмітація фотоплівки

Передбачено пункти призначені для імітації декількох відомих чорно-білих фотографічних плівок:

Звичайна

Agfa 200X, Agfa Pan 25, Agfa Pan 100, Agfa Pan 400

Ilford Delta 100, Ilford Delta 400, Ilford Delta 400 Pro 3200, Ilford FP4 Plus, Ilford HP5 Plus, Ilford PanF Plus, Ilford XP2 Super, Ilford SPX 200 (інфрачервона), Ilford SPX 400 (інфрачервона), Ilford SPX 800 (інфрачервона)

Kodak Tmax 100, Kodak Tmax 400, Kodak TriX, Kodak HIE (інфрачервона)

ПереглядТип фільтра лінз
Початкове зображення пейзажу Нової Зеландії.
Без лінзового фільтра: імітація експозиції чорно-білої нейтральної плівки.
Зелений фільтр: імітація експозиції чорно-білої плівки з зеленим фільтром об’єктива. Дає добрі результати для всіх сценічних зображень, особливо пасує для портретів на тлі неба (подібний до зеленого фільтра 004 Cokin(tm)).
Жовтогарячий фільтр: імітація експозиції чорно-білої плівки з жовтогарячим фільтром об’єктива. Покращує вигляд пейзажів, зображень моря та аерофотозйомки (подібний до жовтогарячого фільтра 002 Cokin(tm)).
Червоний фільтр: імітація експозиції чорно-білої плівки з червоним фільтром об’єктива. Створює вражаючі ефекти неба і може імітувати сцени з місячним світлом для знімків, виконаних вдень (подібний до червоного фільтра 003 Cokin(tm)).
Жовтий фільтр: імітація експозиції чорно-білої плівки з жовтим фільтром об’єктива. Найприродніше виправлення тонів, покращує контрастність. Ідеальний для пейзажів (подібний до зеленого фільтра 001 Cokin(tm)).
ПереглядВідтінок кольору
Оливково-брунатний фільтр: створює тепле підсвічування і проміжні тони з додаванням незначної холодності до тіні — ефекти дуже подібний до обробки відбитка знебарвленням або повторного проявлення у тонері з сепією (типово для фотографій часів наших бабусь). Подібний до оливково-брунатного фільтра 005 Cokin(tm).
Коричневий фільтр: подібний до фільтра оливково-брунатного кольору, але менш виразний.
Холодний фільтр: почати друк на тонкому копіювальному папері у холодних тонах чорного і білого, так як під час друку на бромідному збільшувальному папері.
Селеновий фільтр: цей ефект відтворює традиційне селенове хімічне тонування, проведене у темній кімнаті.
Платиновий фільтр: цей ефект відтворює традиційне платинове хімічне тонування, проведене у темній кімнаті.
Імітація інфрачервоної плівки

Імітація класичних зображень на інфрачервоній плівці (остаточне зображення буде чорно-білим) створює цікавий абстрактний ефект, навіть драматичніший за просте чорно-біле перетворення. Покращується контрастність і відчуття абстрактності зображення, це може підкреслити творчий задум фотомитця. Результат буде подібним до результату створення знімків з червоним фільтром об’єктива на чорно-білій плівці. Області, які відбиватимуть мало червоного світла, наприклад, небо, буде перетворено на області низької світності, темні області. Області, які мають чудові властивості щодо відбиття червоного світла, наприклад, рослинність, буде перетворено на області з високою світністю. Снігові пейзажі, перетворені за допомогою цього фільтра, набувають по-справжньому драматичного вигляду.

Алгоритм засновано на способі з підручника «Імітація інфрачервоної плівки» з вебсайта GimpGuru.org, доступного за цією адресою. У фільтрі виконано спробу відтворити знамениту інфрачервону плівку Ilford(tm) SFX. Ця плівка має діапазон чутливості у 200-800 ISO.

За допомогою лівої частини цього діалогового вікна ви зможете вибрати область, яку буде показано на панелі попереднього перегляду. Пересуньте червоний прямокутник за допомогою вказівника миші, щоб побачити результат застосування ефекту до різних частин зображення.

У нижній частині вікна передбачено два інструменти керування: «Зерно плівки» і «Світлочутливість (ISO). Позначте пункт Додати зернистість плівки, якщо вам потрібна імітація зернистої текстури високочутливої плівки. За допомогою повзунка рівня ISO можна змінити величину доданої зернистості плівки і обсяг зеленого кольору (у природі хлорофілу) у мікшері перетворення. Зелені луки стануть білими як сніг! Спробуйте.

Примітка

Оскільки фільтр змішує канали кольорів у спробі відтворити інфрачервону плівку (з акцентом на каналі зеленого), імітація інфрачервоного ефекту неможлива для чорно-білих фотографій, оскільки у них не міститься даних про кольори зображення.

Тут наведено приклад застосування ефекту інфрачервоної плівки до кольорової фотографії пейзажу Нової Зеландії. Показано початкове зображення (1) та перетворене зображення (2). Світлочутливість плівки, використана для імітації інфрачервоної плівки, відповідає ISO-400. Вищі значення ISO призведуть до створення чогось на зразок аури поряд з ділянками, які відбивають світло.

Робота інфрачервоного фільтра

Виправлення кольорів

У цифрових фотоапаратів часто виникають проблеми з умовами освітлення, отже, немає нічого незвичайного у бажанні виправити контрастність кольорів та яскравість зображення на фотографії. Ви можете поекспериментувати зі зміною рівнів різних параметрів ваших фотографій за допомогою меню Колір. За наслідками застосування параметрів можна буде спостерігати за допомогою панелі попереднього перегляду зображення. Після визначення потрібних вам параметрів натисніть кнопку Гаразд, щоб наказати програмі застосувати їх до знімка.

Приклад 3.8. Дія інструменту балансу кольорів


Якщо ваш знімок виглядає злинялим (таке часто трапляється зі знімками при яскравому освітленні), спробуйте скористатися інструментом «Відтінок/Насиченість/Освітленість». Цей інструмент надасть у ваше розпорядження чотири регулятори: відтінок, насиченість, резонанс і освітленість. Ймовірно, покращити зображення може збільшення насиченості. У деяких випадках допоможе одночасна зміна освітленості. Тут «освітленість» подібна до «яскравості» у інструменті «Яскравість/Контрастність/Гама», але формується з іншої комбінації червоного, зеленого і синього каналів.

Якщо ви знімаєте за поганого освітлення, може виникнути протилежна проблема: зависокий рівень насиченості. Тут знову ж таки вам у пригоді стане інструмент «Відтінок/Насиченість», але цього разу слід зменшити насиченість, замість збільшення. За наслідками зміни параметрів можна спостерігати на панелі попереднього перегляду зображення. Після встановлення потрібних вам параметрів натисніть кнопку Гаразд, щоб ці параметри набули чинності.

Приклад 3.9. Дія інструменту Відтінок/Насиченість/Освітленість


Виправити криві

Інструмент digiKam Виправлення кривих є інструментом для нелінійного виправлення рівня освітленості і каналів кольорів.

Інструмент коригування кривих є найскладнішим з можливих інструментів для виправлення тональності зображень. Запустити цей інструмент можна за допомогою пункту меню редактора зображень КолірВиправлення кривих. Він надає вам змогу натискати і перетягувати точки керування на кривій для створення функції, що відображатиме вхідні рівні яскравості на вихідні рівні яскравості. Інструмент коригування кривих може відтворити будь-який з ефектів, яких можна досягти за допомогою інструментів «Яскравість/Контрастність/Гама» або «Налаштування рівнів», отже, є потужнішим за кожен з цих інструментів. Цей інструмент може виконати додаткові дії: він допоможе вам покращити тональну якість ваших фотографій до чудової покрокової шкали сірого. І не забудьте, що чим кращими є фотографії (добра експозиція, формат зберігання без втрати якості, 24- або 32-бітова глибина кольорів), тим більше ви можете його покращити. Відвідайте розділ "Achieving ultimate tonal quality" (Як досягти остаточної тональної якості) цієї повчальної сторінки: Тональна якість і динамічний діапазон у цифрових фотоапаратах від Нормана Корена (Norman Koren). Скористайтеся інструментом виправлення кривих для виконати подібні дії!

Цей інструмент створює криві, за допомогою яких ви можете змінити значення інтенсивності активного шару, показані як нелінійні ділянки гістограми. У режимі редагування гладкої кривої ви можете змінити форму кривої додаванням нових точок або пересування розташування кінцевих точок. Іншим режимом є малювання всіх кривих вручну у режимі довільного малювання кривої. У обох випадках наслідок зміни кривих буде негайно показано у області попереднього перегляду зображення, розташованій ліворуч. Перегляд можна налаштувати натисканням піктограм, розташованих вгорі ліворуч.

Користування інструментом виправлення кривих

Діалогове вікно інструменту виправлення кривих

У лівій частині вікна буде показано розділений на половинки перегляд початкового і зміненого зображення. Частину зміненого зображення буде автоматично оновлено відповідно до параметрів віджетів. За допомогою правої частини ви можете змінити такі параметри:

 • Канал: за допомогою цього спадного списку ви можете вказати окремий канал, який буде змінено за допомогою цього інструменту:

  • Яскравість світла: змінити інтенсивність всіх пікселів зображення.

  • Червоний: надає змогу змінити насиченість червоного кольору для всіх пікселів.

  • Зелений: надає змогу змінити насиченість зеленого кольору для всіх пікселів.

  • Синій: надає змогу змінити насиченість синього кольору для всіх пікселів.

  • Альфа: надає змогу змінити прозорість всіх пікселів.

 • Поряд з цією панеллю розташовано дві піктограми, призначені для вибору лінійного або логарифмічного показу гістограми. Для зображень, знятих цифровим фотоапаратом, зазвичай краще скористатися лінійним режимом. Але для зображень, на яких містяться значні однотонні області лінійна діаграма часто перетворюється на єдиний стовпчик. У такому разі краще скористатися логарифмічною гістограмою.

 • Основна область редагування кривих: горизонтальна шкала (вісь x) відповідає вхідним значенням (тобто значення рівнів від 0 до 255). Вертикальна шкала (вісь y) є шкалою для вихідних кольорів вибраного каналу. Криву буде накреслено на сітці, вона перекреслюватиме гістограму вздовж діагоналі. Над сіткою буде постійно показано вказівник позиції x/y. Якщо ви наведете вказівник миші на криву і клацнете лівою кнопкою миші, буде створено контрольну точку. Ви зможете пересувати цю точку для зміни форми кривої. Якщо точку, на яку було наведено вказівник, буде розташовано поза кривою, програма також створить контрольну точку, через яку буде автоматично проведено криву. Отже, кожна точка кривої відповідає «x» перенесеному на рівень виходу «y».

 • Тип кривої каналу: під областю редагування кривої розташовано декілька піктограм, за допомогою натискання яких можна визначити режим редагування: режим гладкої кривої або режим довільного малювання. Режим гладкої кривої обмежує тип кривої до гладких кривих з розтягуванням і відповідає реалістичному відтворенню. Режим довільного малювання надасть вам змогу довільно намалювати криву за допомогою миші. Якщо фрагменти кривої буде розсіяно координатною сіткою, результат буде несподіваним, але його буде важко відтворити на інших зображеннях. На панелі передбачено також і кнопку повернення до типових значень.

 • Якщо, наприклад, ви пересунете сегмент кривої праворуч, тобто до області світлих ділянок, вихідні тони світлих ділянок стануть потемнішають, а пікселі зображення, що відвідають сегменту кривої стануть темнішими.

 • Для каналів кольорів пересування праворуч зменшить насиченість до досягнення комплементарного кольору. Щоб вилучити всі контрольні точки (окрім обох кінцевих точок), натисніть кнопку Скинути. Щоб вилучити лише одну точку, пересуньте точку у розташування іншої точки. Просто пограйтеся з кривою і поспостерігайте за результатами. Ви можете навіть створити ефект вигорання зображення на частині тонального діапазону. Подібного ефекту можна досягти інвертуванням частини кривої.

 • На панелі перегляду зображення результату ви побачите червону позначку. Якщо ви розташуєте цю позначку у зоні, яку ви бажаєте змінити, на панелі кривої вертикальною лінією буде показано відповідне початкове значення. Для зміни кривої відповідно до ваших потреб, створіть точку на кривій та пересуньте її вгору або вниз.

 • Зберегти як і Завантажити: ці кнопки виконують завдання, які зрозумілі з їх назв. Будь-які налаштовані вами криві можна зберегти до файлової системи і пізніше завантажити. Для збереження даних у файлі використовується формат кривих програми Gimp.

 • Скинути: натискання цієї кнопки відновлює всі значення кривих для всіх каналів.

У інструменті виправлення кривої передбачено декілька можливостей полегшити позиціонування контрольних точок на кривій. Якщо навести вказівник миші на область перегляду початкового зображення і клацнути лівою кнопкою миші, на графіку кривої буде створено вертикальний стовпчик, обмежений пунктирною лінією. Позиція стовпчика відповідатиме значенню пікселя під вказівником миші на панелі зображення. Клацання з перетягуванням призведе до інтерактивного оновлення позиції вертикального стовпчика. Таким чином, ви зможете побачити, де на зображенні кривої розташовано пікселі з різними значеннями, отже вам легше буде визначити розташування пікселів тіні, проміжного тону та світлих областей.

За допомогою цього режиму та трьох кнопок Піпеток кольорів можна автоматично створювати контрольні точки на кривій на всіх каналах для тіні, проміжного тону і тонів світлих ділянок. Натисніть кнопку піпетки кольору, якою бажаєте скористатися, а потім наведіть вказівник миші на область перегляду початкового зображення і клацніть лівою кнопкою миші, щоб встановити контрольні точки для кожної з кривих: червоного, зеленого, синього кольорів і яскравості світла.

Дія інструменту виправлення кривих

Нижче наведено чорно-білу фотографію, виправлену на каналі Яскравості світла. Для визначення кривих, які застосовано до початкового зображення, використано інструмент піпетки тону тіні та світлих ділянок. Початкове зображення позначено (1), виправлене зображення — (2).

Дія інструменту налаштування рівнів

Налаштувати рівні

За допомогою інструменту програми digiKam Налаштувати рівні ви зможете вручну скоригувати канали гістограми зображення.

Інструмент налаштування рівнів, призначений для покращення параметрів експозиції, займає проміжне місце між складнішим інструментом «Виправити криві» та простішим інструментом «Яскравість/Контрастність/Гама». Хоча діалогова панель цього інструменту і виглядає дуже складною, для типового користування, яке ми тут розглянемо, нам потрібна буде лише частина панелі, пов’язана з Вхідними рівнями, а саме 3 повзунки, розташовані під гістограмою.

На цьому віджеті міститься графік значень інтенсивності активного шару або вибраної ділянки (гістограма). Під графіком розташовано п’ять повзунків, елемент керування яких можна натискати і перетягувати для того, щоб обмежити і змінити рівень інтенсивності на зображенні. Ліві позиції повзунків відповідають ділянкам темних кольорів, а праві, відповідно, — світлих кольорів.

Користування інструментом налаштування рівнів

Діалогове вікно інструменту налаштування рівнів

Насправді, найпростішим способом вивчення способів використання цього інструменту є експеримент з пересуванням повзунків (достатньо поспостерігати за тим, як змінюється зображення).

Праворуч буде показано обидва зображення: початкове і змінене. Вигляд зміненого зображення буде динамічно оновлюватися відповідно до позицій повзунків. Ліворуч буде наведено такі пункти:

 • Змініть рівні для Каналу: за допомогою цього спадного списку ви можете вибрати окремий канал, параметри якого буде змінено цим інструментом:

  • Яскравість світла: за допомогою цього параметра можна змінити інтенсивність кольорів кожного пікселя зображення.

  • Червоний: за допомогою цього пункту можна змінити насиченість червоного компонента кольору всіх пікселів зображення.

  • Зелений: за допомогою цього пункту можна змінити насиченість зеленого компонента кольору всіх пікселів зображення.

  • Синій: за допомогою цього пункту можна змінити насиченість синього компонента кольору всіх пікселів зображення.

  • Альфа: за допомогою цього пункту можна змінити рівень прозорості всіх пікселів зображення.

 • Встановіть Шкалу для каналу: за допомогою відповідних кнопок ви можете вибрати шкалу для гістограми (лінійну або логарифмічну). Для зображень, знятих цифровим фотоапаратом, зазвичай краще скористатися лінійним режимом. Але для зображень, на яких містяться значні однотонні області лінійна діаграма часто перетворюється на єдиний стовпчик. У такому разі краще скористатися логарифмічною гістограмою.

 • Вхідні рівні: за допомогою інструментів керування вхідними рівнями ви можете вручну встановити рівні для кожного з діапазонів. Основна область відповідає вмісту зображення темного, проміжного і світлого тонів. За абсцисою їх розташовано від рівня 0 (чорний) до рівня 255 (білий). Кількість пікселів відповідного рівня відкладено за віссю ординат. Площа під кривою відповідає кількості всіх пікселів зображення на вказаному каналі (гістограми). На зображенні з належним балансом рівні (тони) розподілено у всьому діапазоні рівнів. Якщо на зображенні, наприклад, домінує синій колір, створену гістограму буде зсунуто ліворуч на каналах зеленого і червоного кольорів, що означатиме недостатню кількість зеленого і червоного кольорів на світлих ділянках зображення. Змінити діапазон рівнів можна у три способи:

  • Три повзунки: перший, у верхній частині, призначено для темних тонів, другий — для світлих, і останній, у нижній частині, — для проміжних тонів (часто його називають значенням гами).

  • За допомогою трьох полів для введення, призначених для безпосереднього введення значень.

  • Три кнопки піпеток, за допомогою яких можна на основі кольорів області перегляду початкового зображення автоматично налаштувати параметри вхідних рівнів для тіней, напівтіней та світлих ділянок. Крім того, передбачено кнопку налаштування у автоматичному режимі, розташовану поруч з кнопкою відновлення початкових значень параметрів.

 • Вихідні рівні: за допомогою інструменту керування вихідними рівнями можна вручну обмежити діапазон вихідних рівнів. Крім того, тут розташовано два повзунки, за допомогою яких ви можете у інтерактивному режимі змінити вихідні рівні подібно до Вхідних рівнів. Таке стискання вихідних рівнів можна, наприклад, застосувати для створення знебарвленого зображення, яке буде тлом для якогось іншого зображення переднього плану.

 • Автоматично: на допомогою натискання цієї кнопки можна наказати програмі встановити рівні автоматично на основі інтенсивностей пікселів зображення.

 • Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри рівнів, які ви встановили, може бути збережено у файловій системи, а потім знову завантажено. Для зберігання рівнів буде формат файлів рівнів Gimp.

 • Типові значення: натискання цієї кнопки відновлює всі значення Вхідних рівнів та Вихідних рівнів на всіх каналах.

У інструменті налаштування рівнів передбачено декілька можливостей полегшити позиціонування повзунків вхідних рівнів. Якщо навести вказівник миші на область перегляду початкового зображення і клацнути лівою кнопкою миші, на області графіка гістограми буде створено вертикальний стовпчик, обмежений пунктирною лінією. Позиція стовпчика відповідатиме значенню пікселя під вказівником миші на панелі зображення. Клацання з перетягуванням призведе до інтерактивного оновлення позиції вертикального стовпчика. Таким чином, ви зможете побачити, де на зображенні розташовано пікселі з різними значеннями на повзунках вхідних рівнів, отже вам легше буде визначити розташування пікселів тіні, проміжного тону та світлих областей.

За допомогою цього режиму та трьох кнопок Піпеток кольорів можна автоматично налаштувати параметри вхідних рівнів на всіх каналах для тіні, проміжного тону і тонів світлих ділянок. Натисніть кнопку піпетки кольору, якою бажаєте скористатися, а потім наведіть вказівник миші на область перегляду початкового зображення і клацніть лівою кнопкою миші, щоб встановити вхідні рівні для кожного з каналів гістограми: червоного, зеленого, синього і яскравості світла.

Якщо ви позначите пункт Індикатор надмірної експозиції, програма перевірить всі канали кольорів, знайде пікселі з надмірною експозицією більше, ніж одного каналу і покаже змішаний колір на основі параметрів рівня каналу. Дію цього пункту буде застосовано лише до області попереднього перегляду, вона не вплине на вигляд остаточного зображення.

Дія інструменту налаштування рівнів

Нижче наведено приклад налаштування Вхідних рівнів, застосованого до кольорового червоного/зеленого/синього каналів кольорового зображення. Канали інтенсивності/прозорості та Вхідних рівнів не було змінено. Початкове зображення позначено як (1), змінене зображення —(2).

Дія інструменту налаштування рівнів

Виправлення експозиції

Простіший інструмент зміни яскравості/контрастності/гами. Крім того, цей інструмент є менш потужним, але у багатьох випадках може виконувати всі потрібні вам завдання. Цей інструмент часто виявляється корисним для виправлення зображень з надмірною або недостатньою експозицією. Він не зможе виправити проблеми з кольорами. На панелі інструменту передбачено три повзунки: «Яскравість», «Контрастність» і «Гама». Наслідки застосування набору параметрів можна бачити на панелі попереднього перегляду зображення. Після визначення потрібних вам параметрів натисніть кнопку Гаразд, щоб ці параметри набули чинності.

Приклад 3.10. Дія інструменту Яскравість/Контрастність/Гама


Ще один важливий інструмент можна задіяти за допомогою пункту меню КолірНалаштування рівнів. У цьому інструменті передбачено можливість загального перегляду наслідків одночасної зміни декількох рівнів та збереження параметрів рівнів для наступного застосування до декількох фотографій. Остання можливість буде корисною, якщо ваш фотоапарат або сканер часто робить однакові помилки і вам доводиться застосовувати однакові виправлення. Щоб дізнатися більше, зверніться до настанов з налаштування рівнів.

Дуже потужним інструментом усування проблем, пов’язаних з експонуванням (витримкою), є інструмент коригування кривих, викликати який можна за допомогою пункту меню КолірВиправлення кривих.

Змішувач каналів

Змішувач каналів зображення у digiKam — це інструмент для змішування каналів кольорів зображення з метою покращення або зміни відтінків кольорів фотографії.

Змішувач кольорів є ще одним складним інструментом для покращення тональності зображення. Запустити його можна за допомогою пункту КолірЗмішувач каналів меню редактора зображень.

Користування змішувачем каналів

Діалогове вікно інструменту змішувача каналів

За допомогою спадного списку каналів ви можете наказати програмі показати гістограму для вибраного вами кольору. Ця гістограма вкаже вам спосіб виправлення відносного розподілу та амплітуди каналів. На панелі ліворуч буде показано попередній перегляд результатів застосування параметрів, які ви змінили. Ще лівіше буде показано область початкового зображення, наведену для порівняння.

На панелі перегляду зображення результату ви побачите червону позначку. На гістограмі вертикальною лінією буде показано значення рівня кольору на поточному вибраному каналі у пікселі під позначкою.

Розглянемо тепер інструменти керування, розташовані внизу праворуч: повзунки Червоний, Зелений і Синій керують змішуванням каналів. Якщо ви позначите пункт Зберігати яскравість світла зображення зберігатиме загальну яскравість світла, відбудеться лише перерозподіл його компонентів. Ця можливість буде зокрема корисною, якщо ви позначите пункт Чорно-біле. Ось чому змішувач каналів є ЧУДОВИМ інструментом для перетворення ваших знімків на чорно-білі. Під час створення чорно-білих портретів намагайтеся зсунути зелений канал у напрямку чорного кольору.

Примітка

Іноді, особливо під час виконання монохроматичного (чорно-білого) змішування, зменшення частки одного з каналів кольорів може збільшити рівень видимого шуму, пов’язаного з хроматичним шумом. Хроматичний шум — це невеличкі шумові елементи, які мають різне розташування для окремих каналів кольору так, що шумові візерунки є різними на кожному з каналів кольору. Якщо на зображенні виникає подібний шум, ви можете покращити якість перетворення зображення на чорно-біле: достатньо спочатку усунути хроматичний шум.

Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних їх назвам дій. Будь-які встановлені вами параметри змішувача може бути збережено до файла і пізніше завантажено. Для зберігання у файлі буде використано формат змішувача каналів програми Gimp.

За допомогою пункту Індикатор надмірної експозиції можна додати на зображення кольори, якщо один з каналів пікселя має надмірну експозицію, після чого ви побачите комбінований колір, який є результатом застосування параметрів підсилення каналів. Дію цього пункту буде застосовано лише до області попереднього перегляду, вона не вплине на вигляд остаточного зображення.

Натискання кнопки Типові значення відновлює всі типові параметри змішувача каналів.

Дія інструменту змішування каналів

Нижче ви можете бачити результати виправлення тонів кольорів фотографії для каналу Синього. Було позначено пункт Зберігати яскравість світла. Початкове зображення позначено (1), виправлене зображення — (2).

Дія інструменту змішування каналів

Баланс білого

У digiKam Баланс білого є напівавтоматичним інструментом для коригування балансу білого на фотографії.

Баланс білого є типовою проблемою для цифрових фотоапаратів. У «старі добрі часи» касет з плівкою балансом білого переймалися працівники фотолабораторій. Сьогодні ж, бідолашний маленький фотоапаратик має вгадати, що на знімку є білим, а що чорним. Здебільшого точка, яку фотоапарат вважає білою, не є такою за тоном або відтінком. За допомогою інструменту виправлення балансу білого ви можете усунути цю проблему. У інструменті передбачено багато параметрів, які ви можете змінити, щоб отримати найкращий результат.

Примітка

Дію інструменту виправлення балансу білого дещо обмежено тим фактом, що його робота відбувається у просторі кольорів з 8 бітами на канал. Отже, якщо результат значно відрізняється від початкового зображення, на знімку можуть з’явитися ділянки з надмірною експозицією. Якщо ви маєте змогу виправити баланс білого у режимі перетворення цифрового негатива (перетворення відбувається у 16-бітовому просторі), можливості для виправлення будуть значно ширшими.

Роботу цього інструменту засновано на алгоритмі обчислення балансу кольорів білого, авторські права на який належать Pawel T. Jochym. Скористатися ним можна за допомогою пункту меню КолірБаланс білого редактора зображень.

Користування інструменту виправлення балансу білого

Діалогове вікно інструменту виправлення балансу білого

Розмір панелі попереднього перегляду можна змінити. Ліворуч буде показано вкладки початкового зображення та результату. Зображення результату динамічно оновлюватиметься відповідно до зміни параметрів інструменту. Якщо ви бажаєте поглянути на остаточний баланс білого, просто наведіть вказівник на заголовок цієї вкладки і клацніть лівою кнопкою миші.

На панелі перегляду зображення результату ви побачите червону позначку. На гістограмі вертикальною лінією буде показано значення освітленості пікселя під позначкою.

У верхньому правому куті розташовано віджет гістограми, вміст якого динамічно оновлюватиметься зі зміною параметрів. Ця гістограма є дуже корисною, оскільки за її допомогою можна переконатися, що навіть на фотографіях з належною експозицією більшість пікселів мають дуже малий рівень світності. За допомогою кнопки ви можете вибрати показ одного з 3 кольорів (або їх суми, яка і називається світністю (яскравістю світла)).

За допомогою пункту Експозиція ви можете виконати цифрове виправлення експозиції початкової фотографії. У разі збільшення експозиції збільшується ризик появи видимого піксельного шуму та пересвічування світлих ділянок. Позначте пункт Індикатор надмірної експозиції, розташований у нижній правій частині панелі, щоб програма демонструвала вам можливі проблеми з насиченістю. Пунктом Точка чорного можна скористатися для підрізання гістограми з лівого краю. Подібне виправлення знадобиться вам, якщо ваша фотографія виглядає затуманеною (на гістограмі порожнє місце з лівого, чорного краю). Програма може автоматично обчислити значення параметрів Експозиція і Точка чорного: для цього натисніть кнопку Автоматичне коригування експозиції. Таким чином можна досить точно встановити точку чорного.

Контрастність отриманого в результаті редагування зображення залежить від значень параметрів Тіні, Насиченість і Гама. За допомогою зміни параметра Тіні ви можете збільшити або зменшити деталізацію тіней на вашій фотографії.

Збільшення контрастності вашої фотографії має побічний ефект: зменшення видимої Насиченості. Значення більші за 1 збільшать насиченість фотографії, а значення менші за 1 — зменшать. Значення рівне 0 перетворить вашу фотографію на чорно-білу. Не вагайтеся у невеликому збільшенні насиченості ваших фотографій. Загальне правило полягає у тому, що чим більшою є контрастність (меншою Гама), тим більшою має бути Насиченість.

Наступний набір параметрів є основним набором параметрів балансу білого, за допомогою цього набору можна керувати співвідношенням між трьома каналами кольорів. Тут ви можете встановити Температуру кольору, тобто зробити кольори вашого знімка теплішими або холоднішими. Вища температура зробить кольори теплішими. Встановлення співвідношення між трьома каналами кольорів вимагає зміни двох параметрів. Оскільки налаштування температури здебільшого стосується співвідношення між червоним і синім каналами, природно, що другим параметром є параметр, який керує інтенсивністю каналу Зеленого кольору.

Окрім зміни наведених вище параметрів, ви можете просто скористатися натисканням кнопки Піпетка кольору тону температури. Після натискання цієї кнопки наведіть вказівник миші на якусь з точок панелі перегляду початкового зображення і клацніть лівою кнопкою миші, щоб програма визначила колір виводу, який буде використано для обчислення параметрів температури балансу білого кольору. На основі обчислень буде автоматично визначено значення полів Температура і Колір.

Крім того, ви можете встановити баланс білого за допомогою списку шаблонів. Ви можете скористатися такими температурними шаблонами балансу білого:

Кольорова температураОписГрадуси Кельвіна
40 Вт 40-ватна лампа розжарювання 2680
200 Вт 200-ватна лампа розжарювання, студійне світло. 3000
Світанок Світло сонця на світанку у сутінках. 3200
Вольфрам Лампа розжарювання або світло за 1 годину після світанку або до сутінок. 3400
Нейтральне Нейтральна кольорова температура. 4750
Ксенон Ксенонова лампа або електрична дуга. 5000
Сонце Сонячне світло близько опівдня. 5500
Спалах Електронний фотоспалах. 5600
Небо Світло під час хмарного дня. 6500

Використання параметра Температура кольорів є спрощеним способом характеризації спектральних властивостей джерела світла. У реальних умовах колір світла визначається внеском кожної з точок спектральної кривої у загальну потужність світлового потоку. Результат можна обчислити у лінійному масштабі. Це значення може бути корисним, наприклад, для визначення правильного балансу білого у цифровій фотографії, а також для визначення правильного джерела світла під час розробки світлової архітектури. Але слід мати на увазі, що джерела світла однакового кольору (метамери) можуть значно відрізнятися за якістю світла, яке ними випромінюється.

За низької Температури кольорів у світлі переважають жовто-червоні відтінки, а за високої — сині. На світанку денне світло має досить низьку температуру, яка підвищується у розпалі дня. Тому іноді буває варто встановити систему електричного підсвічування, яка за потреби доповнюватиме денне світло холодними кольорами і робитиме світло теплішим вночі. З цим ефектом пов’язано те, що вночі ми надаємо перевагу теплішим кольорам світла від свічок та вогнища. Стандартною одиницею виміру температури кольорів є градус Кельвіна (K).

За допомогою пункту Індикатор надмірної експозиції можна додати на зображення кольори, якщо один з каналів пікселя має надмірну експозицію, після чого ви побачите комбінований колір, який є результатом застосування параметрів керування балансу білого кольору. Дію цього пункту буде застосовано лише до області попереднього перегляду, вона не вплине на вигляд остаточного зображення.

Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри балансу білого кольору, які ви встановили, може бути збережено у текстовому файлі файлової системи, а потім знову завантажено.

За допомогою натискання кнопки Скинути всі ви можете відновити початкові значення параметрів, які відповідають нейтральному балансу білого кольору. (Увага, навіть нейтральні параметри можуть змінити вашу початкову фотографію. Якщо ви збережете її, баланс білого буде змінено.)

Засіб кольорових негативів

ЩЕ НЕ НАПИСАНО

Покращення якості зображення

Виправлення викривлення, спричиненого об’єктивом

Інструмент Виправлення викривлень об’єктивом призначено для виправлення наслідків сферичної аберації на фотографіях. Під час розробки інструменту використано алгоритм, авторські права на який належать Девіду Годсону (David Hodson).

Викривлення здуття пов’язано з використанням ширококутових об’єктивів або об’єктивів з мінімальним збільшенням. Внаслідок такого викривлення зображення починає дещо нагадувати зображення, наклеєне на сферу (викривлене назовні), тобто стає подібним до бічної поверхні діжки. Ви можете помітити таке викривлення, якщо поглянете на прямолінійні об’єкти, розташовані на периметрі зображення. Викривлення втягування є протилежним дефектом, його пов’язано з телеоб’єктивами (за максимального збільшення) або підводними зйомками. Зображення виглядає як втиснуте (викривлене всередину) у напрямку центра. Втягування часто менш помітне, але також видиме на об’єктах, розташованих поряд з краєм. Такі викривлення може бути просто вилучено без видимої втрати якості за допомогою відповідного інструменту програми.

Примітка

За допомогою цього інструменту виконуються геометричні викривлення. Цей інструмент не може виправляти наслідки хроматичної аберації.

На наступних зображеннях наведено основні типи геометричних викривлень:

 • (1): викривлення втягування.

 • (2): без викривлення.

 • (3): викривлення здуття.

Типи оптичного виправлення

Користування інструментом виправлення викривлення

Примітка

Спочатку трохи пояснень. Для геометричного виправлення використовуються коефіцієнти полінома четвертого степеня.

 • Коефіцієнт при змінній першого порядку визначає розмір зображення. У інструменті його названо Масштаб.

 • Коефіцієнт при змінній у другому степені визначає основне геометричне викривлення лінз і може виправити опуклу чи увігнуту форму зображення.

 • Коефіцієнт при змінній у третьому степені визначає подібний до попереднього коефіцієнта ефект округлення, але з ухилом до країв. Подібне виправлення не задіяне у роботі інструменту.

 • Коефіцієнт при змінній у 4 степені виправляє дальні краї після заокруглення, яке виникає внаслідок використання степеня 2. У комбінації з виправленням другого степеня цей коефіцієнт може майже повністю усунути геометричні викривлення.

Діалогове вікно виправлення викривлення, спричиненого об’єктивом

Керувати фільтром виправлення викривлення можна за допомогою чотирьох параметрів:

Основне: це значення керує величиною плоского викривлення. Від’ємні значення виправляють викривлення здуття, а додатні значення виправляють викривлення втягування.

Край: значення цього параметра керує величиною викривлення 4-го степеня. Це значення більшою мірою змінює вигляд зображення на краях, а не у центрі. Для більшості об’єктивів знак значення параметра Край має бути протилежним до знаку значення параметра Основне.

Масштаб: значення цього параметра змінює загальний масштаб зображення (виправлення 1-го степеня). Від’ємні значення призводять до зменшення зображення, додатні — до збільшення.

Підсвічування: за допомогою цього параметра можна визначити яскравість у кутах зображення. Від’ємні значення призведуть до зменшення яскравості у кутах, додатні — до збільшення.

Щоб допомогти вам у виборі найкращих параметрів фільтра, на панелі інструменту передбачено мініатюрну область перегляду, де виправлення викривлення застосовано до прямокутної сітки. Значення параметрів, які ви застосуєте до зображення, буде збережено. Програма використає їх як типові для наступних сеансів роботи з інструментом.

Примітка

Виправлення викривлень здуття-втягування слід виконувати до обрізання або зміни розмірів зображення (зокрема до виправлення перспективи). Фактично, виправлення здуття-втягування має бути найпершим кроком у обробці знімка. Якщо ви обріжете зображення, а потім спробуєте виправити здуття, результат буде очевидно помилковим.

Щоб допомогти вам у пошуках найкращого виправлення, у інструменті передбачено вертикальну і горизонтальну напрямні. Наведіть вказівник миші на область попереднього перегляду зображення. У відповідь програма покаже штрихові напрямні. Пересуньте вказівник на важливе місце на зображенні, наприклад, поверхню морі або стіну будинку, і клацніть лівою кнопкою миші, щоб зафіксувати розташування штрихових ліній. Після цього налаштуйте виправлення здуття-втягування так, щоб лінії об’єктів на зображенні було вирівняно за напрямними.

Після виправлення втягування у кутах зображення залишиться чорна рамка. Вам слід обрізати її за допомогою інструменту, скористатися яким можна відкривши пункт меню редактора зображень ПеретворенняОбрізати.

Для більшості зображень буде достатньо скористатися виправленням здуття, але для деяких знімків, зокрема знімків для обкладинок, настінних зображень, картин наступним логічним кроком є виправлення перспективи, яке зробить всі кути прямими. Зауважте, що, якщо під час зйомки ви тримаєте фотоапарат в руках, майже завжди буде помітним деяке викривлення перспективи.

Робота інструменту виправлення викривлення

У нашому прикладі застосовано виправлення здуття до зображення церкви на півночі Норвегії. Початкове зображення позначено (1), виправлене — (2).

Для цього прикладу було використано такі значення:

 • Основне = -40.

 • Край = 0.

 • Масштаб = -20.

 • Підсвічування = 0.

Перегляд виправлення викривлення

Прибирання яскравих точок

Інструмент Яскраві точки програми digiKam полегшує вилучення яскравих пікселів з фотографій, створених за допомогою фотоапарата з матрицею ПЗЗ. Для створення інструменту використано алгоритми з проєкту JPEGPixi, авторські права на які належать Мартіну Дікопу (Martin Dickopp).

Більшість сучасних цифрових фотоапаратів створюють зображення з декількома яскравими кольоровими «дефектними пікселями», якщо зйомка виконується за повільного руху затвора. Нічні знімки може бути спотворено такими «дефектними пікселями». Існує три різновиди «дефектних пікселів»:

 • Залиплі пікселі: це пікселі, датчики яких завжди повідомляють про високу або максимальну потужність за будь-якої експозиції. Наявність подібних пікселів призводить до появи яскравих цяток, зазвичай, червоного, синього або зеленого кольору на остаточному зображенні. Залиплі пікселі проявляються незалежно від швидкості затвора, розміру діафрагми чи інших визначених користувачем параметрів. Наслідки існування цих пікселів можна спостерігати за звичайної експозиції, вони стають помітнішими за умови яскравого освітлення.

 • Мертві пікселі: пікселі, датчики яких завжди повідомляють про нульовий рівень освітленості за будь-якої експозиції. Наявність таких пікселів призводить до появи чорних цяток на остаточному зображенні. Подібно до залиплих пікселів, мертві пікселі проявляються незалежно від швидкості руху затвора, розмірів діафрагми або інших визначених користувачем параметрів.

 • Гарячі пікселі: це пікселі, датчики яких визначають високий ступінь освітленості (яскравість) за довгої експозиції як білий, червоний або зелений колір. Чим довшим буде час експозиції, тим помітнішими ставатимуть «гарячі пікселі». Подібні пікселі є непомітним за умов яскравого освітлення.

Зауважте, що залиплі або мертві пікселі завжди розташовано у однакових місцях зображення. Якщо залиплий або мертвий піксель змінює розташування, цей піксель є за нашою класифікацією «гарячим».

«Залиплі», «мертві» та «гарячі» пікселі є зокрема проблемою під час зйомки у високоякісному режимі цифрового негатива, оскільки у багатьох фотоапаратах є вбудований механізм придушення яскравих пікселів, який автоматично застосовується під час стиснення JPEG (що є типовою дією під час фотографування).

Цей інструмент можна використати для виправлення «гарячих пікселів» і «залиплих пікселів» на фотографіях за допомогою методу віднімання чорного кадру. Окремого редактора для вибору дефектних пікселів вручну ще не реалізовано.

Створення чорних кадрів

Найточнішим способом усування «гарячих пікселів» та «залиплих пікселів» є метод віднімання чорного кадру. Спочатку вам слід створити еталонний «чорний кадр». Зробити це дуже просто. Після завершення зйомки з тривалою експозицією закрийте об’єктив кришкою і зробіть ще один «темний» знімок з тією самою експозицією, що і попередні. Цей знімок буде повністю чорним, але, якщо ви поглянете на нього уважніше, ви побачите яскраві та залиплі пікселі (кольорові точки). Їх буде розташовано у тих самих місцях, що і на попередніх знімках.

Завантажте цей файл у віджет за допомогою кнопки Чорний кадр. Інструмент виконає автоматичне визначення «гарячих» та «залиплих» пікселів. Після цього їх буде підсвічено у області попереднього перегляду панелі керування.

Застереження

Якщо ви користуєтеся старим фотоапаратом, важливо повторно зняти «чорний кадр» наступного разу, коли ви зніматимете зображення з довгою експозицією для виявлення нових «гарячих» і «залиплих» пікселів на дефектах ПЗЗ.

Користування інструментом усування яскравих точок

Діалогове вікно «Яскраві точки»

По-перше, як ми вже згадували у попередньому розділі, для виправлення знімка вам спочатку слід завантажити чорний кадр. Програма виконає автоматичну обробку цього кадру і знайде на ньому пошкоджені пікселі. Зауважте, що віджет запам’ятовує параметри попереднього чорного кадру, використаного під час попереднього сеансу обробки, і автоматично відкриває зображення цього кадру під час наступного сеансу.

Панелі зображення і попереднього перегляду допоможуть вам у панорамуванні зображенням. За допомогою вікна попереднього перегляду ви зможете спостерігати за наслідками застосування фільтра з поточними параметрами. Пошкоджені пікселі буде підсвічено у всіх областях попереднього перегляду.

Щоб побачити пошкоджені пікселі на панелі попереднього перегляду і фільтрувати результат за допомогою параметрів «Окремого перегляду» на панелі зображення, позначте певну ділянку зображення. Оберіть найкращий методику інтерполяції пікселів або блоків пікселів у полі Фільтр. Ви можете скористатися одним з таких фільтрів:

 • Середній: буде використано осереднений колір пікселів певного блоку. Отриманий колір буде використано для розфарбування всіх пікселів блоку. Для одновимірної інтерполяції цю процедуру буде виконано окремо для горизонтальної і вертикальної смуг товщиною у один піксель.

 • Лінійний: пікселі, розташовані на відстані 1 від блоку пікселів буде використано для побудови білінійної поверхні (двовимірної) або групи лінійних кривих (одновимірної), яку згодом буде використано для призначення наближених кольорів пікселям блоку.

 • Квадратичний: це типовий метод фільтрування. Пікселі, розташовані на віддалі, що не перевищує 2, від блоку пікселів, буде використано для обчислення параметрів біквадратичної поверхні (двовимірної) або групи квадратичних кривих (одновимірної), після цього обчислені параметри буде використано для призначення наближених кольорів пікселям блоку.

 • Кубічний: пікселі, відстань яких від блоку пікселів не перевищує 3, буде використано для обчислення параметрів бікубічної кривої (двовимірної) або групи кубічних кривих (одновимірних), після цього обчислені параметри буде використано для призначення наближених кольорів пікселям блоку.

Робота інструменту усування яскравих точок

Нижче наведено результати застосування інструменту виправлення яскравих пікселів до кольорової фотографії, знятої дефектним цифровим фотоапаратом з чутливістю ISO 200 за тривалої експозиції. Початкове зображення до масштабу 300% позначено (1), змінене зображення — (2).

Перегляд виправлення пікселів

Засіб локальної контрастності

Інструмент Локальна контрастність призначений для імітації широкого динамічного діапазону кольорів на зображенні.

Існує декілька способів створення зображення із високим динамічним діапазоном для покращення фотографій з недо- і переекспонованими областями. У фотокамерах звичайні інструменти надають вам змогу об’єднати декілька знімків із різними експозиціями у одну фотографію із ідеальною експозицією. Ці інструменти дають добрі результати, але мають значні обмеження, зокрема працюють лише для статичних об’єктів. Що ж робити, якщо у вас лише один знімок або знімок із рухомими об’єктами? Ви можете спробувати скористатися інструментом локальної контрастності. Його дію засновано на засобах відображення тонів низького динамічного діапазону, які розроблено для покращення динамічного діапазону зменшенням його загальної контрастності із збільшенням локальної контрастності. Ці засоби створюють ненасичену і розмиту версію фотографії. Далі, вони поєднують канали RGB початкової фотографії зі каналами ненасиченого розмитого зображення із використанням лінійної або степеневої функції. Звучить складно? Не переймайтеся, користуватися інструментом локальної контрастності просто, отже вам не доведеться ознайомлюватися із усіма тонкощами його роботи, щоб отримати задовільні результати.

Приклад 3.11. Дія інструменту «Локальна контрастність»


Відкрийте фотографію у редакторі і скористайтеся пунктом меню ПокращенняЛокальна контрастність. Інструмент надає вам змогу застосовувати до чотирьох операцій з відображення тонів, які називаються кроками. На кожному кроці ви можете змінити значення двох параметрів: потужності і розмиття. Перший параметр визначає рівень усування насиченості, а за допомогою другого параметра ви зможете скоригувати межі областей фотографії, до яких буде застосовано обробку. Щоб переглянути результати, натисніть кнопку Спробувати. Коли буде отримано задовільні результати, натисніть кнопку Гаразд, щоб обробити фотографію відповідним чином.

Хоча інструмент локальної контрастності може здаватися простим інструментом покращення фотографій, вам слід бути обережним з його використанням: іноді він може завдати більше шкоди, ніж принести користі. Результат його застосування може виглядати неприродно.

Вилучення шумів

Інструмент digiKam Вилучення шумів є потужним інструментом, призначеним для зменшення шумності зображення. У інструменті використано алгоритм, автором якого є Peter Heckert.

У цьому інструменті передбачено декілька фільтрів зображення, призначених для вилучення цяток або інших дефектів, спричинених сторонніми предметами, зокрема пилом або волосиною на поверхні об’єктива. Цим інструментом також можна скористатися для вилучення апаратного шуму, який спричинено характеристиками самого фотоапарата, зокрема завищеними параметрами ISO, а також так званим муаром на сканованих зображеннях з книжок та журналів.

Якщо ви бажаєте дізнатися більше про природу сенсорного шуму цифрових фотоапаратів, будь ласка, ознайомтеся з цим підручником.

Користування інструментом вилучення шумів

Діалогове вікно «Вилучення шумів»

Вище наведено типовий знімок, створений за допомогою цифрового фотоапарата з налаштуваннями на високу чутливість ISO. На знімку можна бачити зернистий шум, який успішно усувається за допомогою інструменту, який ми обговорювали вище.

На панелі зображення, розміри якої ви можете змінити, буде показано попередній перегляд ділянки початкового зображення, за допомогою якого ви зможете здійснювати панорамування зображенням. Пересувайте червоний прямокутник, щоб вибрати ділянку, яка допоможе вам визначитися з оптимальними параметрами фільтрування. На панелі попереднього перегляду буде показано результат дії фільтра з поточними параметрами. Її розташування можна змінити за допомогою натискання піктограм, розташованих над попереднім переглядом початкового зображення. На знімку вікна показано перше з можливих компонувань, за якого показано однакову ділянку для порівняння. Під областю попереднього перегляду розташовано параметри Масштабу, за допомогою яких можна змінити масштаб ділянки зображення.

Нижче наведено повний опис всіх параметрів. Здебільшого можна обмежитися лише вкладкою Подробиці, типові ж значення інших параметрів, які можна змінити за допомогою вкладки Додаткові параметри, ви можете не змінювати.

 • Радіус: це елемент керує вибором розміру ковзного вікна, що використовується для фільтрування. Більші значення не збільшують час, потрібний на виконання операції, але можуть спричинити надмірне розмиття. Ковзне вікно рухається зображенням, а кольори в ньому згладжуються з метою усунення дефектів. У будь-якому разі, це значення повинне бути того ж порядку, що і розмір елемента шуму, або трохи його перевищувати. Якщо його понад міру збільшити, таке значення спричинить небажане замилювання зображення.

 • Поріг: за допомогою повзунка можна виконати грубе налаштування, поле лічильника надасть вам змогу визначити значення параметра точніше. Значення параметра визначає чутливість алгоритму визначення країв елементів. Підібрати значення слід так, щоб краї та деталі зображення було чітко видно, а шум було розмито. Значення параметра не пов’язано з будь-яким значенням інтенсивності, його пов’язано з другою похідною від значень інтенсивності. Спростити визначення параметра можна спостерігаючи за попереднім переглядом зображення. Налаштування слід виконувати з обережністю, оскільки проміжок між засміченим, гладким та розмитим зображеннями є досить незначним. Виконуйте налаштування з тією самою обережністю, з якою ви фокусуєте фотоапарат.

 • Текстура: цей інструмент керування визначає точність текстури. Ним можна скористатися для збільшення або зменшення точності текстури. Якщо зменшити значення, шум та текстуру буде розмито, якщо ж значення буде збільшено, текстура стане чіткішою, але зросте і рівень шумності. Вплив значення на краях зображення буде зовсім незначним, на відміну від параметра фільтра Край, який визначає розмивання країв у разі збільшення його значення. Якщо буде вказано таке значення параметра Край, що краї залишаться чіткими, а у основній області зображення залишиться забагато шуму, ви можете скористатися параметром Текстура для зменшення шумності без розмивання країв. Ще одним способом боротьби з подібним шумом є зменшення значення параметра Радіус зі збільшенням значення параметра Край.

 • Чіткість: цей параметр визначає рівень чіткості. Це значення визначає довжину області випередження, у якій фільтр шукає зміну у освітленості, у пікселях. Збільшення цього значення призведе до вилучення пікоподібного шуму. Нарешті, після зміни цього параметра ви можете змінити значення параметра Край. Якщо це значення буде зависоким, адаптивний фільтр не зможе точно відстежити елементи зображення, отже на зображенні може з’явитися шум або розмивання.

 • Випередження країв: керує точністю відтворення країв під час зміни різкості. Це значення покращує частотну характеристику фільтра. Якщо вона засильна, не буде прибрано весь шум або може з’явитися імпульсний шум. Встановіть значення близьке до максимального, якщо ви бажаєте прибрати дуже слабкий шум або дефекти, спричинені стисненням JPEG, без втрати деталізації.

 • Розмиття: за допомогою цього пункту можна визначити фазовий зсув країв. За допомогою цього значення можна наказати програмі розмити окремі пікові значення, застосувати ефект згладжування до країв та зробити краї різкішими за рахунок розмивання, отже шум на краях також буде розмито. Результат зміни параметра залежатиме від значень параметрів Чіткість, Послаблення та Краї. Встановіть мінімальне значення, якщо бажаєте вилучити слабкий шум або дефекти JPEG. За збільшених значень параметра часто буває корисним збільшення значення параметра Послаблення. Подібні налаштування забезпечують ефект збільшення різкості та згладжування на краях під час виправлення пікового шуму.

 • Яскравість: цей параметр визначає порогову яскравість зображення. Для виправлення зображення рекомендуємо вам використовувати або параметр Колір, або параметр Яскравість, але не обидва параметри одночасно. Значення цих параметрів не впливають на основний процес згладжування, яким керують параметри вкладки Подробиці.

 • Колір: цей параметр визначає порогове значення кольору зображення. Для виправлення зображення рекомендуємо вам використовувати або параметр Колір, або параметр Яскравість, але не обидва параметри одночасно. Значення цих параметрів не впливають на основний процес згладжування, яким керують параметри вкладки Подробиці.

 • Гама: цей засіб керування встановлює діапазон гами зображення. Це значення можна використовувати для збільшення чутливості для темних областей (які, зазвичай, є більш засміченими). Цей параметр може призвести до надмірного розмиття затінених областей.

 • Послаблення: цей елемент керування встановлює налаштування послаблення фазової флуктуації. Це значення визначає як швидко реагуватиме радіус області фільтрування на зміни в освітленості. Якщо параметр збільшити, то краї виглядатимуть плавнішими; якщо значення зависоке, то навіть розмитими. Якщо встановлено мінімальне значення, на краях можливе виникнення шуму та фазової флуктуації. Цей параметр може придушити імпульсний шум, якщо його збільшити; цьому способу придушення слід віддавати перевагу.

 • Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри зменшення шумності, які ви встановили, може бути збережено у файловій системі, а потім знову завантажено.

 • Типові: за допомогою цієї кнопки можна відновити типові значення параметрів.

Результат роботи фільтра «Вилучення шумів»

Ось приклад того, як інструмент усування шуму може змінити ваше зображення. Початкове зображення позначено (1), змінене зображення — (2). Інструмент усування шуму було застосовано за типових параметрів.

Результат дії фільтра «Вилучення шумів»

Інструмент розмивання

Інструмент розмивання призначено для пом’якшення переходів між областями на зображенні.

Іноді зображення є занадто пістрявим. Усунути пістрявість можна за допомогою невеличкого розмивання: на щастя розмивання зображення є набагато простішим за збільшення різкості. Скористайтеся інструментом розмивання за допомогою пункту меню ПокращенняРозмивання і трохи пограйтеся з рівнем. За допомогою панелі попереднього перегляду, розташованої праворуч у діалоговому вікні, ви зможете спостерігати за наслідками зміни рівня для вашої фотографії.

Приклад 3.12. Результат дії інструменту «Розмивання»


Відновлення фотографій

cimglogo

Інструмент digiKam Відновлення фотографій є, напевне, одним з найдосконаліших інструментів, призначених для усування артефактів з фотографії.

Цей фантастичний фільтр відновлення є новітньою розробкою, яка надає безпрецедентну можливість вилучати більшість небажаних елементів зображення без застосування професійних інструментів. Фільтр добре адаптовано до зображень низької якості з Гаусовим шумом, зернистістю плівки, подряпинами або дефектами стискання, а також локальними пошкодженнями, типовими для цифрових (оригінальних чи оцифрованих) зображень. Згладжування виконується вздовж кривих ліній зображення, отже змістовна частина зображення стає дуже подібною до того, що бажало б бачити людське око.

Той самий алгоритм можна використати для розфарбування і заміни текстури, що і зроблено у іншому інструменті (замальовування). Алгоритм відновлення зображення було розроблено командою IMAGE лабораторії GREC CNRS у Кані (Франція), цей алгоритм є частиною проєкту CImg.

Користування інструментом відновлення

Діалогове вікно відновлення фотографій

У інструменті передбачено декілька типових наборів налаштувань, які можна використати як початкові для спрощення процесу відновлення. Ви можете змінювати такі параметри наборів налаштувань:

 • Жодного: використовувати найпоширеніші типові параметри фільтра не оптимізовані для жодної певної мети.

 • Прибрати однорідний шум: оптимальний набір параметрів для усування сенсорного шуму.

 • Прибрати дефекти JPEG: стискання JPEG не є ідеальним, фактично, для зображень певних типів це стискання дає результати дуже далекі від ідеальних. Через алгоритм стискання з втратою якості під час стискання виникають «дефекти», які проявляються на розпакованому зображенні. Цей фільтр призначено для виправлення подібних проблем.

 • Прибрати текстуризацію: оптимізовано для вилучення дефектів, які є наслідком сканування, цифрування або появи муарових візерунків.

Якщо ви бажаєте встановити точніші параметри фільтрів, скористайтеся вкладками Параметри згладжування і Додаткові параметри:

Параметри згладжування під час відновлення

 • Параметр Рівень деталізації p [0, 100]: керує рівнем збереження викривлень (елементів зображення). За використання менших значень буде застосовано рівномірне згладжування, більші ж значення призведуть до переважного згладжування однорідних ділянок і збільшення різкості на деталях (невеличких елементах зображення). Якщо скористатися значенням 0,9, програма достатньо добре збереже деталі, отже збільшення різкості під час наступної обробки не знадобиться. Зауважте, що Рівень деталізації є лише допоміжним параметром до пункту Анізотропія.

 • Анізотропія alpha [0, 100]: малі значення призведуть до рівномірного згладжування у всіх напрямках, а значення, близькі до 1 — до згладжування лише у одному напрямку. Якщо на вашому зображенні присутні ефекти, які є наслідком зернистості плівки або шумності ПЗЗ, використання великих значень цього параметра призведе до утворення хвилеподібних візерунків, а з дефекти JPEG краще боротися саме за допомогою значень, близьких до 1.

 • Згладжування [0, 500]: за допомогою цього параметра можна встановити максимальний загальний коефіцієнт згладжування (якщо p визначає відносне згладжування). Встановіть його відповідно до рівня шумності.

 • Регулярність [0, 100]: цей параметр, пов’язано з однорідністю згладжування. Уявіть собі процес згладжування як складання зображення елементів стільників. Тоді параметр регулярності відповідатиме розміру стільника. Збільшення цього значення призведе до збільшення рівномірності згладжування. Цей параметр є важливим, якщо на зображенні багато шуму, оскільки у такому разі програмі важко оцінити геометрію об’єктів. Крім того, якщо ви бажаєте отримати ефекти вихорів у стилі ван Гога, рекомендуємо вам використати значення більші за 3.

 • Кількість ітерацій: кількість послідовних застосувань розмивання. Зазвичай, достатньо 1 або 2.

Додаткові параметри відновлення

 • Крок зміни кута da [5, 90]: кутова інтеграція параметра анізотропії alpha. Якщо вибрано мале значення alpha, слід вибрати мале значення da. Але майте на увазі: малі кути збільшують час обробки! Оберіть найбільше з прийнятних значень.

 • Крок інтегрування [0,1; 10]: крок просторового інтегрування у пікселях. Варто вказувати значення, що не перевищують 1 (субпіксельне згладжування). Використовувати значення, вищі за 2, взагалі не варто.

 • Використовувати лінійну інтерполяцію: виграш у якості, у разі позначення цього пункту, буде незначним, але призведе до зменшення швидкості у 2 рази. Рекомендуємо вам не позначати цей пункт.

Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри фільтра відновлення фотографій, які ви встановили, може бути збережено у текстовому файлі файлової системи, а потім знову завантажено.

Застереження

Інструмент відновлення фотографії сам є (порівняно) швидким, але через обсяг завдання може працювати досить довго і значно навантажувати процесор. Ви будь-коли можете перервати процедуру обчислення натисканням кнопки Перервати.

Робота інструменту відновлення

Нижче наведено результати застосування типу відновлення Прибрати однорідний шум до чорно-білої фотографії, знятої за допомогою фотоапарата Minolta(tm) 700Si на плівку Ilford(tm) HP-5 з встановленою чутливістю ISO 3200. На краях помітна яскраво виражена зернистість плівки. Початкове зображення позначено (1), змінене — (2).

Попередній перегляд інструменту зменшення однорідного шуму

Нижче наведено ще один приклад виправлення фотографії за допомогою типу виправлення Прибрати текстуризацію, застосованого до старої кольорової фотографії, оцифрованої за допомогою цифрового планшетного сканера. Ви можете бачити яскраво виражені дефекти, щоб виникли внаслідок відбиття світла лампи сканера від пластикової поверхні фотографії. Початкове зображення позначено (1), змінене — (2).

Попередній перегляд інструменту зменшення текстуризації

Виправлення віньєтування

Інструмент Виправлення віньєтування програми digiKam призначено для виправлення віньєтування зображення (недостатнього експонування у кутах зображення).

Широкоформатні об’єктиви, особливо ті з них, що використовуються для створення фотографій середнього або великого формату, часто мають дефекти пов’язані з нерівномірним освітленням площини світлочутливої матриці фотоапарата. Це призводить до «віньєтування» (затінення) країв і кутів знімка, суттєво зменшуючи світловий потік, що падає на датчики матриці у відповідних точках. Об’єктиви приладів відеозапису також мають подібні дефекти віньєтування.

Традиційним вирішенням проблеми є додавання до об’єктива «центрального фільтра». Це фільтр нейтральний фільтр щільності на оптичній вісі об’єктива, прозорий на периметрі зі щільністю, що змінюється обернено до віньєтування об’єктивом. Центральний фільтр має багато переваг: оскільки виправлення відбувається на передньому плані об’єктива, він не лише автоматично виправляє знімки на всій площі кадру, але і компенсує позацентрове віньєтування, яке є наслідком руху фотоапарата під час пошуку перспективи або площини фокусування.

Але у цього способу є і недоліки. Для багатьох центральних фільтрів потребує використання діафрагмових чисел 1,5 або 2, що, у свою чергу, може вимагати значного сповільнення руху затвора (оскільки широкоформатні об’єктиви, навіть з центральними фільтрами, найкраще використовувати для апертур f/16 або навіть менших), який робить неможливим зйомку без штатива. Крім того, постає проблема розмивання на фотографії об’єктів, що рухаються.

У добу сучасних плівок з широким діапазоном експозиції та глибини кольорів (або відтінків сірого) сучасних цифрових фотоапаратів або плівкових сканерів, можна зімітувати ефект центрального фільтра застосуванням еквівалентного перетворення до зображення цифрового негатива, отриманого без застосування фільтра. Відповідний інструмент усування віньєтування застосовує перетворення центрального фільтра до зображення з використанням алгоритму, авторські права на який належать Джону Волкеру (John Walker).

Користування інструментом виправлення віньєтування

Діалогове вікно виправлення віньєтування

Керувати фільтром виправлення віньєтування можна за допомогою п’яти повзунків та ще трьох повзунків, призначених для керування експозицією зміненого зображення:

Потужність: значення цього параметри визначає ступінь послаблення яскравості світла фільтром у точці максимальної потужності. Типовим значенням потужності є 2,0, що відповідає оптичному фільтру з апертурою фільтра 1 f (або, за невідповідності, коефіцієнту 2 у яскравості світла). Збільшіть значення потужності, щоб виправити сильніше віньєтування, зменшіть, якщо віньєтування є незначним.

Степінь: значення цього параметра визначає показник степеневої функції, за якою інтенсивність фільтра спадає від точки максимальної величини до периметра. Типове значення 1 визначає лінійне відносно відстані від центра спадання потужності фільтра. Показники, більші за 1,0, спричиняють швидше спадання (наприклад, показник, рівний 2, дає спадання потужності за квадратичною функцією відстані від центра) і концентрують ефект фільтрування у центрі фільтра. Показники зі значеннями меншими за 1 розподіляють потужність фільтра у напрямку периметра; якщо вибрати показник рівний 0,5, потужність спадатиме як функція кореня квадратного з відстані від центра.

Радіус: значення цього параметра визначає радіус, відносно половини діагоналі знімка, на якому потужність фільтра спадає до нуля (або, іншими словами, фільтр стає прозорим). Типове значення, рівне 1,0, вказує на прозорість фільтра у кутах знімка. Визначення радіуса більшого за 1 поширює вплив ефекту центрального фільтрування на точки, розташовані поза межами знімка. Значення ж радіуса менші за одиницю обмежують дію фільтра лише частиною зображення. Якщо компенсація віньєтування об’єктивом використовується для виправлення дефектів фотоапаратів з широкоформатними або середньоформатними об’єктивами, типове значення параметра радіуса, 1, рідко буває правильним! Такі об’єктиви часто «вкривають» коло зображення, значно більше за область кадру плівки, щоб уможливити рух фотоапарата, призначені для керування перспективою і фокусом, а отже мають область віньєтування, яка є значно ширшою за кадр плівки. Отже, у такому разі слід використовувати значення радіуса більші за 1, щоб зімітувати центральний фільтр, що вкриває всю область зйомки.

Єдиним способом переконатися, що значення параметрів Потужність, Степінь і Радіус якнайкраще компенсують справжні оптичні характеристики певного об’єктива, з створення знімка рівномірно освітленого предмета (наприклад, сірої картки, освітленої розсіяним світлом), а потім виконати вимірювання щільності на отриманому зображенні (наприклад, на основі розташування стовпчика на гістограмі інструменту налаштування рівнів). Якщо вам не вдасться виконати таке вимірювання або специфікації виробника вказують на точні значення віньєтування для одної або декількох апертур, ви можете спробувати погратися з різними значеннями параметрів, щоб знайти ті з них, які краще за все працюватимуть з кожним з ваших об’єктивів. Щоб допомогти вам у цій справі, на панелі інструменту передбачено невеличку область перегляду застосування фільтра до зображення. На щастя, реакція людського ока є логарифмічною, а не лінійною, як у більшості матриць цифрових фотоапаратів, отже, потреби у точному компенсуванні віньєтування для створення зображень, які спостерігач вважатиме рівномірно освітленими, немає.

Параметри Відступ за X і Відступ за Y: за допомогою цих параметрів можна пересунути центр фільтрування у горизонтальному або вертикальному напрямку відносно меж зображення на вказане значення у відсотках. Від’ємне значення відступу за X пересуне фільтрування ліворуч, а додатне значення — праворуч. Від’ємне значення за Y пересуне фільтрування вгору, а додатне — вниз.

Параметри Яскравість, Контрастність і Гама: обробка зображення за допомогою цього інструменту усування ефектів віньєтування зменшує значення яскравості світла (світності) пікселів. Щоб усунути це подібні наслідки, вам доведеться змінити експозицію зображення-результату за допомогою цих параметрів. На повзунках ви побачите лише додатні значення, оскільки вам знадобиться лише підсилення світності зображення.

Додати віньєтування: деякі фотографії виглядають прісно через не дуже цікаве тло або інші вади композиції. Хоча здебільшого віньєтування є дефектом фотографії, іноді вибіркове додавання віньєтування може покращити виразну частину фотографії і привернути увагу до бажаного об’єкта. Якщо ви є поціновувачем фотомистецтва, ви можете скористатися цим пунктом, щоб затемнити кути фотографії.

Примітка

Якщо вам потрібне точніше налаштування експозиції для зміненого зображення, не змінюйте нульових значень параметрів Яскравість/Контрастність/Гама і скористайтеся інструментом «Виправити криві», доступ до якого можна отримати за допомогою пункту меню редактора зображень КолірВиправити криві.

Робота інструменту виправлення віньєтування

Нижче наведено приклад застосування фільтра усування віньєтування, застосованого до зображення. На початковому зображенні, позначеному (1), помітне віньєтування у кутах, на виправленому зображення, позначеному (2), віньєтування значно зменшено. За допомогою інструмента усування віньєтування до виправленого зображення також було застосовано корекцію яскравості та контрастності.

Для цього прикладу було використано такі значення:

 • Щільність = 2.6.

 • Потужність = 0.9.

 • Радіус = 1.1.

 • Яскравість = 20.

 • Контрастність = 50.

 • Гамма = 20.

Робота фільтра редактора зображень, призначеного для виправлення віньєтування

Замальовування фотографії

cimglogo

Інструмент Замальовування фотографії точно є одним з найскладніших інструментів, призначених для вилучення небажаних дефектів. Цей інструмент має безпрецедентні параметри швидкодії.

Алгоритм замальовування було розроблено командою IMAGE лабораторій GREC CNRS у Кані (Франція), цей алгоритм є частиною проєкту CImg.

Користування інструментом замальовування

Діалогове вікно замальовування фотографії

У інструменті передбачено декілька типових наборів налаштувань, які можна використати як початкові для спрощення процесу відновлення. Ви можете змінювати такі параметри наборів налаштувань:

 • Жодного: використовувати найпоширеніші типові параметри фільтра не оптимізовані для жодної певної мети.

 • Вилучити малий дефект: .

 • Вилучити середній дефект: .

 • Вилучити великий дефект: .

Якщо ви бажаєте встановити точніші параметри фільтрів, скористайтеся вкладками Параметри згладжування і Додаткові параметри:

Параметри згладжування ефекту «Замальовування»

 • Параметр Рівень деталізації p [0, 100]: керує рівнем збереження викривлень (елементів зображення). За використання менших значень буде застосовано рівномірне згладжування, більші ж значення призведуть до переважного згладжування однорідних ділянок і збільшення різкості на деталях (невеличких елементах зображення). Якщо скористатися значенням 0,9, програма достатньо добре збереже деталі, отже збільшення різкості під час наступної обробки не знадобиться. Зауважте, що Рівень деталізації є лише допоміжним параметром до пункту Анізотропія.

 • Анізотропія alpha [0, 100]: малі значення призведуть до рівномірного згладжування у всіх напрямках, а значення, близькі до 1 — до згладжування лише у одному напрямку. Якщо на вашому зображенні присутні ефекти, які є наслідком зернистості плівки або шумності ПЗЗ, використання великих значень цього параметра призведе до утворення хвилеподібних візерунків, а з дефекти JPEG краще боротися саме за допомогою значень, близьких до 1.

 • Згладжування [0, 500]: за допомогою цього параметра можна встановити максимальний загальний коефіцієнт згладжування (якщо p визначає відносне згладжування). Встановіть його відповідно до рівня шумності.

 • Регулярність [0, 100]: цей параметр, пов’язано з обробкою елементів з великими розмірами. Збільшення цього значення призведе до збільшення рівномірності згладжування. Цей параметр є важливим, якщо на зображенні багато шуму, оскільки у такому разі програмі важко оцінити геометрію об’єктів. Крім того, якщо ви бажаєте отримати ефекти вихорів у стилі ван Гога, рекомендуємо вам використати значення більші за 3.

 • Кількість ітерацій: кількість послідовних застосувань розмивання. Зазвичай, достатньо 1 або 2.

Додаткові параметри ефекту «Замальовування»

 • Крок зміни кута da [5, 90]: кутова інтеграція параметра анізотропії alpha. Якщо вибрано мале значення alpha, слід вибрати мале значення da. Але майте на увазі: малі кути збільшують час обробки! Оберіть найбільше з прийнятних значень.

 • Крок інтегрування [0,1; 10]: крок просторового інтегрування у пікселях. Варто вказувати значення, що не перевищують 1 (субпіксельне згладжування). Використовувати значення, вищі за 2, взагалі не варто.

 • Використовувати лінійну інтерполяцію: виграш у якості, у разі позначення цього пункту, буде незначним, але призведе до зменшення швидкості у 2 рази. Рекомендуємо вам не позначати цей пункт.

Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри фільтра замальовування фотографій, які ви встановили, може бути збережено у текстовому файлі файлової системи, а потім знову завантажено.

Застереження

Інструмент замальовування фотографії сам є (порівняно) швидким, але через обсяг завдання може працювати досить довго і значно навантажувати процесор. Ви будь-коли можете перервати процедуру обчислення натисканням кнопки Скасувати.

Робота інструменту малювання

Нижче наведено приклад типу Вилучити малий дефект замальовування, застосованого до кольорової фотографії, знятої за допомогою аналогового фотоапарата у місті Гватемала. На знімку можна бачити дивні чорні дефекти переднього плану, причиною яких є неналежні умови зберігання плівки під час подорожі. Початкове зображення позначено (1), змінене зображення — (2).

Перегляд фільтру малювання

Вилучення наслідків ефекту «червоних очей» з фотографії

Ефект «червоних очей» виникає за умови використання спалаху фотоапарата для портретних знімків. Червоний колір — це відбите від дна ока світло. Подібне відбиття є наслідком того, що зіниці ока не встигають зреагувати (звузитися) на спалах світла. До речі, якщо спалах буде розташовано не на самому фотоапараті, ефекти «червоних очей» буде менш помітним через відмінність між кутом розповсюдження світла спалаху і кутом, під яким спрямовано об’єктив. Ви можете виправити найгірші наслідки ефекту «червоних очей». Для цього позначте ділянку з оком на фотографії у той самий спосіб, що і для обрізання, а потім скористайтеся пунктом меню ПокращенняЗасіб для вилучення ефекту "червоних очей".

Як це працює

 • Встановлення бажаних налаштувань у режимі перегляду

 • Параметр Чутливість визначає потужність вилучення ефекту «червоних очей» (тобто, чи буде вилучення агресивним, чи ні)

 • За допомогою повзунка Розмивання можна визначити ступінь розмивання ділянки, яку буде затемнено, щоб зробити вигляд зіниці природнішим.

 • Значення Відтінку зафарбовування визначає колір зафарбовування зіниці. Якщо вам потрібно зробити очі блакитними замість чорних, ви можете зробити це за допомогою цього параметра.

 • Рівень відтінку налаштовує яскравість світла нового кольору зіниць.

Приклад 3.13. Результат дії інструменту «Коригування ефекту «червоних очей»»


Збільшення різкості зображення

У digiKam передбачено три різних інструменти для збільшення різкості, кожен з яких має певні переваги у власній області застосування.

 • Збільшити різкість є традиційним інструментом збільшення різкості, який є швидким і простим у користуванні, але може створити зернистість на зображенні, особливо у темних частинах зображення.

 • Інструмент Маска зменшення різкості працює з контрастністю країв ділянок для того, щоб зробити зображення чіткішим, але різкості не збільшує, його роботу насамперед пов’язано з психовізуальними ефектами. Ним можна скористатися для усування атмосферного туманного серпанку, цей інструмент дуже добре впорається з подібним завданням. Алгоритм було запозичено з програми Gimp, авторські права на нього належать Вінстону Чену (Winston Chang).

 • Повторне фокусування є, ймовірно, найкращим з цих трьох інструментів, оскільки цей інструмент покращує різкість. Інструмент трохи складніший у застосуванні, оскільки у ньому передбачено декілька параметрів, які ви можете змінювати.

Під час обробки розфокусованих фотографій, а також більшості цифрових фотографій, вам доведеться виправляти різкість. Розфокусування спричинено процесом перетворення зображення у цифрове, за якого неперервний простір кольорів розрізається між точками з трохи різним кольорами: елементи, тонші за частоту вибірки, буде, внаслідок осереднення, показано певним середнім. Таким чином, різкі краї дещо розмиваються. Те саме явище спостерігається під час друку кольорових точок на папері. Зображенням, знятим за допомогою однооб’єктивних дзеркальних фотоапаратів, збільшення різкості потрібне навіть частіше за зображення, зняті звичайними фотоапаратами масового споживання.

Оскільки до зображень JPEG застосовуються вбудовані у фотоапарат ефекти збільшення різкості, різкість зображень цифрових негативів завжди слід збільшувати під час обробки.

Деякі з сканерів застосовують фільтр збільшення різкості під час сканування. Варто вимкнути цей фільтр, щоб мати змогу встановити потрібну різкість власноруч.

Коригування різкості
Збільшення чіткості фотографії

Якщо вибрано неточний фокус або якщо під час зйомки фотоапарат рухався відносно об’єкта, фотографія буде розмитою. Якщо розмивання буде досить значним, ймовірно, ви не зможете виправити його за допомогою будь-якої методики. Якщо ж величина розмивання є досить помірною, ви зможете покращити вигляд зображення. У багатьох однооб’єктивних дзеркальних фотоапаратах обробка зображення є меншою, ніж у простіших фотоапаратах (у таких фотоапаратах часто штучно збільшується контрастність, що робить зображення пістрявим). Якщо подібна недостатня обробка спричинила незначне розмивання, його легко можна усунути за допомогою інструментів програми.

Іноді корисні результати можна отримати збільшенням різкості зображення за допомогою інструменту збільшення різкості, який можна викликати ПокращенняЗбільшити різкість.

Приклад 3.14. Результат дії інструменту «Збільшення різкості»


Але все ж вам слід бути обережними з використанням подібних інструментів, оскільки вони можуть призвести до неприродного вигляду зображення: після збільшення різкості краї на фотографії стануть чіткішими, але збільшиться шумність зображення. Загалом кажучи, найкращою методикою збільшення різкості фотографії є застосування інструменту «Зміна фокуса». Скористатися цим інструментом можна за допомогою пункту меню ПокращенняЗміна фокуса. Докладніший опис та порівняння з іншими методиками викладено у розділі Зміна фокуса.

Зменшення зернистості на фотографії

Якщо ви знімаєте за умов поганого освітлення або з дуже малим часом експозиції, фотоапарат не отримає достатніх даних для оцінки справжнього кольору кожного з пікселів, отже, отриманий знімок виглядатиме зернистим. Ви можете «згладити» зернистість розмиванням зображення, але у такому випадку ви також втратите різкість. Ймовірно, найкращим виходом у такому разі, якщо зернистість є незначною, буде використання фільтра Вилучення шумів, доступ до якого можна отримати за допомогою пункту меню ПокращенняВилучення шумів.

Пом’якшення кольорів на фотографії

Іноді виникає протилежна проблема: зображення є занадто пістрявим. У такому разі вам допоможе незначне розмивання: на щастя розмити зображення набагато простіше, ніж збільшити його різкість. Оберіть Інструмент розмивання за допомогою пункту меню ПокращенняРозмивання і поекспериментуйте зі зміною рівня. У вікні попереднього перегляду, розташованому праворуч, ви побачите результат застосування до вашої фотографії розмивання з вказаними вами параметрами.

Фільтр маски зменшення різкості

Примітка

Фільтр маски зменшення різкості є чудовим інструментом для вилучення димки з ваших фотографій, зразок застосування можна знайти за цією адресою.

Діалогове вікно «Маска зменшення різкості»

Панелі зображення і попереднього перегляду допоможуть вам у панорамуванні зображенням. За допомогою вікна попереднього перегляду ви зможете спостерігати за наслідками застосування фільтра з поточними параметрами.

Ефектом керують два важливих параметри, Радіус і Величина. Часто достатньо скористатися типовими значеннями, отже розпочати слід саме з цих значень. Збільшення значень Радіуса або Величини підсилює ефект. Але не посилюйте ефект понад розумну міру: якщо ви зробите ефект маски зменшення різкості надто сильним, збільшиться шумність зображення, а поряд з різкими переходами кольорів з’являться видимі викривлення зображення, зокрема кольорові рубці.

За допомогою параметра Радіус ви можете визначити кількість пікселів навколо країв об’єктів, на які вплине збільшення різкості. Для зображень з високою роздільною здатністю можна використовувати більше значення радіуса. Збільшення різкості завжди краще виконувати для зображення з остаточним значенням роздільної здатності.

За допомогою параметра Величина ви можете вказати значення відмінності у відсотках між початковим зображенням і зображенням зі збільшеною різкістю, цю відмінність буде додано до початкового зображення. Таким чином ви можете встановити силу ефекту збільшення різкості.

Значення параметра Поріг визначає граничне значення відношення значення RGB у точці до максимального, за якого можливе застосування величини відмінності. За допомогою цього параметра ви можете встановити мінімальну відмінність у значеннях пікселів, яка визначатиме краї елементів, до яких слід застосувати збільшення різкості. Таким чином, ви можете захистити області плавного переходу тонів від збільшення різкості та уникнути створення плям на обличчях, небі або поверхні води.

Результат дії маски зменшення різкості

Ось приклад того, яким чином інструмент маски зменшення різкості може змінити ваше життя. Початкове зображення позначено (1), а змінене зображення — (2). Було застосовано маску зменшення різкості з параметрами Радіус = 6,0, Величина = 0,5, Поріг = 0,0.

Результат дії інструменту маски зменшення різкості

Зміна фокуса на фотографії

Інструмент Зміна фокуса програми digiKam призначено для зміни фокусування зображення покращенням його різкості. Цей інструмент використовує алгоритм Фільтра розгортання, автором якого є Ернст Ліппе (Ernst Lippe).

Цей інструмент робить спробу «повторного фокусування» зображення шляхом скасування розфокусування. Подібна методика працює краще за збільшення різкості фотографії. Для роботи інструменту реалізовано методику з назвою Фільтрування Вінера за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою. Традиційною методикою для збільшення різкості зображень є використання маски зменшення різкості. Зміна фокусування, зазвичай, дає кращі результати, ніж маска зменшення різкості. Скористатися цим інструментом можна за допомогою пункту меню редактора зображення ПокращенняРізкістьЗміна фокуса.

Робота методики зміни фокусування відрізняється від роботи Маска зменшення різкості, а також від фільтра збільшення різкості, обидва цих фільтра збільшують контрастність країв елемента зображення. Зміна фокусування виконує зворотну дію відносно дії з розмивання кільцевою діафрагмою фотоапарата. За допомогою цієї методики можна отримати зображення, якомога ближче до «фокусованого» зображення. Інструмент зміни фокусування використовує дуже потужний алгоритм розгортання (оберненої згортки), за допомогою якого можна відновити дані, які було змішано. З математичної точки зору, розмивання, зазвичай, є результатом застосування згортки, а розгортання є оберненою дією, саме розгортання і виконує інструмент зміни фокусування. Крім того, методика фільтрування за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою надає змогу вилучити більшу частину шуму і зернистості, який часто стає видимим у процесі збільшення різкості за допомогою будь-якого з фільтрів збільшення різкості.

Користування інструментом зміни фокуса

Діалогове вікно зміни фокуса

Панелі зображення і попереднього перегляду допоможуть вам у панорамуванні зображенням. За допомогою вікна попереднього перегляду ви зможете спостерігати за наслідками застосування фільтра з поточними параметрами.

Здебільшого (розмивання об’єктивом фотоапарата) погіршення зображення спричиняється кільцевою згорткою, але існує два різновиди згортки:

 • Кільцева згортка: кожна точка початкового зображення рівномірно зміщується упоперек невеличкого диска з фіксованим радіусом. З технічної точки зору, так описуються ефекти використання (ідеального) об’єктива з неправильним фокусуванням.

 • Гаусова згортка: цей різновид математично подібний до нормального розподілу з дзвоноподібною кривою. Причиною є неприродне розмивання (програмне розмивання). З теоретичної точки зору, Гаусова згортка є наслідком застосування великої кількості незалежних випадкових згорток.

У інструменті зміни фокусування підтримуються обидва типи (кільцева та гаусова) згорток, а також суміші цих двох типів.

На практиці, здебільшого кільцева згортка працює набагато краще за Гаусову згортку. Гаусова згортка є занадто неточною, отже, математично, результат застосування згортки залежить від опорних точок, розташованих на значній віддалі від початкової опорної точки. Значний вплив на виконання зворотного перетворення за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою Вінера Гаусової згортки, здебільшого мають саме віддалені точки, отже використання відповідного фільтра призводить до небажаних результатів.

Для правильного налаштування фільтра розгортання у додатку передбачено такі параметри:

 • Кругова різкість: це радіус фільтра кільцевої згортки. Кругова різкість є найважливішим параметром використання додатка. Для більшості зображень типове значення, рівне 1, дасть добрі результати. Більші значення слід використовувати для зображень з сильним розмиванням, але остерігайтесь створення німбів.

 • Кореляція: збільшення кореляції може допомогти в усуненні дефектів. Кореляція може змінюватися у діапазоні 0-1. Потрібні значення зосереджено близько до 0.5 і значень близьких до 1, наприклад, 0.95 і 0.99. Використання вищих значень кореляції зменшить ефект збільшення різкості додатка.

 • Фільтр шуму: збільшення значення параметра Фільтр шуму допомагає усувати дефекти. Можна вказувати значення у діапазоні 0-1, але значення, більші за 0,1, допомагають лише у рідкісних випадках. Якщо рівень фільтра шуму є занизьким, наприклад, рівним 0, якість зображення буде жахливою. Для початку, ви можете скористатися значенням рівним 0,03. Якщо ви скористаєтеся більшим значенням, зросте рівень розмивання зображення.

 • Гаусова різкість: це радіус Гаусового фільтра згортки. Цей параметр слід використовувати за Гаусового розмивання (здебільшого через попереднє фільтрування розмиванням). Здебільшого, вам не слід змінювати типового значення цього параметра, 0, оскільки його зміна може призвести до жахливих дефектів зображення. Якщо ви використовуєте ненульові значення, вам, ймовірно, слід збільшити також і параметри Кореляція і/або Фільтр шуму.

 • Розмір матриці: цей параметр визначає розмір матриці перетворення. Збільшення значення Розміру матриці може дати кращі результати, особливо, якщо ви обрали великі значення Кругової різкості або Гаусової різкості. Зауважте, що робота додатка значно уповільниться, якщо ви оберете для цього параметра велике значення. Здебільшого вам слід використовувати значення у діапазоні 3-10.

 • Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри зміни фокусування, які ви встановили, може бути збережено у файловій системі, а потім знову завантажено.

 • Типові: за допомогою цієї кнопки можна відновити типові значення параметрів.

Нижче наведено декілька порад, які допоможуть вам якнайкраще використати додаток зміни фокусування:

 • Бажано виконати обрізання і виправлення кольорів та кривої інтенсивності зображення до використання додатка.

 • Щодо іншого, скористайтеся цим додатком перед виконанням будь-яких інших дій над зображенням. Причиною цього є те, що багато дій над зображенням залишають за собою певні сліди, які непомітні на перший погляд, але можуть спричинитися до появи помітних дефектів зображення після застосування додатка.

 • Якщо ви отримуєте зображення за допомогою сканера і стискаєте їх, наприклад у форматі JPEG, вам слід скористатися цим додатком для розпакування зображення.

Порівняння методики зміни фокусування з іншими методиками

Порівняємо з двома іншими методиками, які часто використовуються для покращення зображення, а саме:

Інструмент збільшення різкості застосовує невелику матрицю згортки, яка збільшує відмінності між опорним пікселем та його безпосередніми сусідами. Фільтрування Вінера за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою є загальнішою методикою, оскільки ця методика надає змогу використовувати набагато ширше сусідство та кращу параметризацію. Збільшення різкості може дати добрі результати, лише якщо зображення розмито зовсім трохи. Крім того, за високого рівня параметра збільшення різкості результати часто стають «шумними». За допомогою фільтрування Вінера за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою рівень цього шуму можна значно зменшити вибором більших значень параметрів Кореляція та Фільтру шуму.

Використання маски зменшення різкості є дуже популярною методикою покращення якості зображення. З математичної точки зору використання цієї методики є дещо сумнівним, але багато хто просто закоханий у неї. На першому кроці створюється розмита копія опорного зображення. Після цього від опорного зображення віднімається розмите зображення, звідси і походить назва: «маскування зменшення різкості». Фактично, маскування зменшення різкості більшою мірою покращує важливі елементи зображення, ніж це робить просте збільшення різкості. Цей інструмент не усуває ефекти, що виникають внаслідок інтерференції у діафрагмі, як ще робить інструмент зміни фокусування.

Загалом кажучи, застосування маски зменшення різкості дає кращі результати, ніж збільшення різкості. Причиною цього є той факт, що у разі застосування маски зменшення різкості буде використано більшу сусідню область, ніж за збільшення різкості.

З теоретичної точки зору, маскування зменшення різкості завжди має призводити до створення дефектів зображення. Навіть за ідеальних умов подібне фільтрування не може повністю усунути ефекти розмивання. Можна довести, що оптимальним лінійним фільтром є фільтр Вінера. На практиці за будь-яких умов результати фільтрування Вінера за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою є принаймні такої самої якості, що і результати застосування фільтра маскування зменшення різкості. Часто фільтрування Вінера за допомогою фільтра зі скінченною імпульсною характеристикою дає кращі результати у відновленні невеличких деталей.

Нижче наведено порівняння застосування різних фільтрів до невеличкого розфокусованого зображення:

ПереглядТип

Початкове розмите кольорове зображення. Знімок було зроблено за допомогою аналогового фотоапарата. Втрату фокусування спричинено недостатнім освітленням для автофокусування об’єктива.

Знімок, виправлений за допомогою простого фільтра збільшення різкості. Встановлено значення різкості рівне 80.

Зображення, виправлене за допомогою фільтра маски зменшення різкості. Використано такі параметри: Радіус=50, Величина=5 і Поріг=0.

Зображення, виправлене за допомогою фільтра зміни фокуса. Використано такі параметри: Кругова різкість=1,3, Кореляція=0,5, Фільтр шуму=0,020, Гаусова різкість=0 і Розмір матриці=5.

Примітка

Докладніші відомості щодо способів виправлення різкості у цифровій фотографії можна знайти у порівнянні технік за цією адресою.

Засіб автовиправлення об’єктива

ЩЕ НЕ НАПИСАНО

Інструменти перетворення зображень

Обрізання фотографії

Обрізання вручну

Обрізання фотографії є не лише типовою дією, фотографи часто недооцінюють значення обрізання для правильного компонування зображення. У редакторі зображень виконати обрізання дуже просто. Щоб обрізати фотографію, просто намалюйте на зображенні прямокутник перетягуванням вказівника миші з одночасним утримуванням натиснутою лівої кнопки миші. У відповідь на перетягування вказівника програма малюватиме штрихову рамку.

Приклад 3.15. Поточне виділення на зображення у редакторі зображень


Після відпускання кнопки миші кольори області фотографії, яку буде вилучено після обрізання, буде притлумлено. Таким чином, ви зможете попередньо переглянути вашу фотографію після обрізання. Змінити розміри вирізаного прямокутника можна перетягуванням його кутів. Якщо ви бажаєте створити нову область обрізання, просто перетягніть вказівник знову, щоб створити новий прямокутник.

Після завершення визначення області обрізання натисніть кнопку Кнопка обрізання редактора зображень на панелі інструментів, щоб програма виконала обрізання (Ctrl+X). Щоб зберегти нову обрізану фотографію, скористайтеся пунктом меню ФайлЗберегти або пунктом меню ФайлЗберегти як.

Автообрізання

Засіб автообрізання вилучає зайві смужки на краях зображення. Алгоритм виконує пошук найширшої рамки, що містить точки певного кольору, а потім вирізає відповідну зовнішню частину зображення, подібно до того, як це робить інструмент обрізання налаштований вручну.

Цим інструментом можна, наприклад, скористатися для обрізання зшитої панорами, зібраної з декількох зображень, що призвело до утворення зайвих чорних смужок на краях.

Приклад 3.16. Обробка зшитої панорами за допомогою засобу автообрізання


Пропорційне обрізання

Точнішу дію з обрізання можна виконати за допомогою інструменту обрізання за співвідношенням сторін. Під час редагування цифрових зображень часто виникає потреба у створенні зображень, сумісних, наприклад, з вашим фотоальбомом або форматами фотографічного паперу. Якщо ви надрукуєте знімок з вашого цифрового фотоапарата, а потім спробуєте вставити його до вашого фотоальбому, ви можете виявити, що відношення ширини до висоти знімка з фотоапарата відрізняється від відношення сторін кадру звичайної фотографічної плівки. Отже, вам доведеться обрізати ваші цифрові знімки до заданого співвідношення (наприклад, 5:7 або 2:3 — типових співвідношень фотопаперу).

Приклад 3.17. Діалогове вікно інструменту обрізання за співвідношенням


У області попереднього перегляду ви можете змінити розмір прямокутника обрізання пересуванням кутів за допомогою вказівника миші. Програма зберігатиме співвідношення сторін, встановлено у нижній частині діалогового вікна.

У параметрах інструменту обрізання зі збереженням співвідношення розмірів ви можете вказатиОрієнтацію: Книжкова або Альбомна. За книжкової орієнтації більшою стороною буде Висота, а за альбомної — Ширина.

У інструменті обрізання за співвідношенням сторін використовується коефіцієнт співвідношення сторін (величина, яка немає розмірності). Це означає, що цей коефіцієнт не залежатиме від вибору одиниці виміру (сантиметрів або дюймів) і не виражатиме фізичний розмір. Для прикладу, нижче наведено список відповідності традиційних розмірів фотопаперу і співвідношення розмірів.

Стандартний розмір фотопаперуОбрізання за співвідношенням
10x15 см 20x30 см 30x45 см 3.5x5" 4x6" 8x12" 12x18" 16x24" 20x30" 2:3
6x8 см 15x20 см 18x24 см 30x40 см 3.75x5" 4.5x6" 6x8" 7.5x10" 9x12" 3:4
20x25 см 40x50 см 8x10" 16x20" 4:5
15x21 см 30x42 см 5x7" 5:7
21x30 см 42x60 см 7:10

У дальній правій частині діалогового вікна розташовано дві кнопки, призначені для пересування області обрізання у автоматичному режимі так, щоб її було розташовано вертикально або горизонтально за центром зображення.

У найнижчому рядку діалогового вікна розташовано кнопку Макс. співвідн., за допомогою натискання якої ви можете встановити максимальний розмір області обрізання, відповідний поточним параметрам співвідношення сторін та орієнтації.

Примітка

Інструмент обрізання країв у співвідношенням запам’ятовує параметри залежно від орієнтації зображення (горизонтальної або вертикальної). Під час наступного використання інструменту обрізання ці параметри буде використано як типові значення, що залежатимуть від орієнтації зображення. Змінені виміри зображення буде збережено у таблицях EXIF, отже поля даних EXIF відбиватимуть дані обрізаного зображення, а не дані початкового зображення.

Напрямні компонування

Коли спостерігач розглядає зображення, його погляд рідко коли зупиняється у центрі зображення, натомість мандруючи з верхнього лівого кута праворуч, а потім знову від нижнього лівого кута праворуч. Така поведінка ока є несвідомою, але підтвердженою експериментами. Ймовірно, цю поведінку пов’язано зі способом читання, поширеним у західному світі. Метою фотографа є провести погляд спостерігача до об’єкта, враховуючи спосіб, у який більшість людей сприймають зображення.

За допомогою параметрів Напрямних компонування можна розташувати елементи вашого зображення відповідно до правил композиції. Серед можливих правил композиції:

 • Правило третин: сітка, яка поділяє зображення на третини у кожному з напрямків (тобто ділить зображення на 9 частин). Такі пропорції близькі до правила золотого перерізу і є наслідком вивчення поля зору людського ока. Подібні пропорції використовуються з невеликими змінами у компонуванні багатьох поширених об’єктів. Утворена сітка поділяє зображення на області, у яких розташовано важливі частини зображення. Той самий принцип використовується для визначення позиції горизонту та пропорцій між землею та небом.

  Багато фотографів і художників використовують правило третин, за якого зображення поділяється на три розділи вертикально і на три області горизонтально, а точки перетину ліній поділу визначають розташування важливих візуальних елементів. Розташування лінії горизонту на ландшафті у позицію однієї з горизонтальних ліній поділу часто є ефективнішим за розташування горизонту посередині зображення. Крім того лінію горизонту можна розташувати на одну четверту або одну шосту висоти від нижнього краю зображення. Використання правила третин не є обов’язковим. У розташуванні важливих візуальних елементів для створення ефектних композицій, окрім пропорцій, слід враховувати багато чинників, зокрема колір, домінантність, розмір і баланс. Часто деяка зміна балансу або розтягування зображення може зробити композицію ефектнішою.

  Приклад 3.18. Приклад композиції зображення з використанням правила третин


 • Гармонійні трикутники: гармонійний поділ на основі принципу подібності. Подібно до правила третин, гармонійні трикутники є ще одним способом поділу зображення з використанням поділу прямокутника на рівнокутні гармонійні трикутники, вирівняні за діагоналлю прямокутника.

  Приклад 3.19. Приклад композиції зображення з використанням гармонійних трикутників


 • Золота середина: золота середина (переріз) є співвідношенням, яке ми бачимо у численних візерунках природи (від спіралі молюсків-корабликів до розташування листків соняшника), це співвідношення таємничим чином проявляється у всіх речах, які здаються нам красивими.

  Коефіцієнт золотого перерізу є ірраціональним числом, приблизно рівним 1,618033988... Його використовували ще давні єгиптяни та греки, які будували свої храми та піраміди відповідно до коефіцієнта золотого перерізу. Художники і архітектори всіх часів використовували золотий переріз для компонування своїх картин, будівель і навіть фотографій для того, щоб надати своїм творам природного порядку та краси.

  Коефіцієнт «золотого перерізу» тісно пов’язано з послідовністю чисел Фібоначчі: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 тощо, у якій кожен наступний член після 1 дорівнює сумі двох попередніх членів. Вважається, що співвідношення 1:1.618 є співвідношенням золотої середини (перерізу). Компонування, яке відповідає «золотому перерізу» вважається візуально гармонійним.

  За допомогою «золотого перерізу» можна створити багато різновидів напрямних, які використовуються для компонування зображень. Нижче наведено перелік цих напрямних:

  • Напрямна Золотої спіралі збільшує ваші шанси на створення привабливих для глядача результатів на ваших фотографіях. На відміну від правила третин, «золота спіраль» формує для погляду лінію, за якою погляд рухається зображенням. За цього стилю компонування погляд спостерігача спрямовується вздовж спіралі, що створює симетричніший візуальний потік даних і створює загальний приємний вигляд.

   Приклад 3.20. Приклад композиції зображення з використанням «золотої» спіралі


  • Ще одним правилом є правило Сегменти золотої спіралі (або золотих прямокутників). Для побудови золотої спіралі використовуються відповідні прямокутники. На зображенні має бути щось, що привабить погляд до центру композиції. Цим «щось» може бути лінія або послідовність об’єктів. Ці об’єкти можуть самі не приваблювати погляд, але вони виконують своє завдання.

   Приклад 3.21. Приклад композиції зображення з використанням перерізів «золотої» спіралі


  • Правило Золоті трикутники є похідним від правила золотої спіралі, описаного вище. Основними точками правила є середини сторін «золотого» прямокутника. Зауважте, що на відміну від гармонійних трикутників, «золоті» трикутники не є рівнокутними. Розташування елементів зображення вздовж цих ліній може зробити вигляд статичного об’єкта динамічнішим.

   Якщо для компонування вашого знімка ви використовуєте правило «золотих» трикутників, ви створюєте ефект, який експерти у професійній фотографії називають динамічною симетрією. Намагайтеся розташовувати основний об’єкт у одній з точок перетину, а іншу візуальну інформацію у трикутниках, на які поділено зображення. Результатом буде дуже приваблива композиція, яка інакше не привабила б вашого погляду.

   Приклад 3.22. Приклад композиції зображення з використанням «золотих» трикутників


  • Подібно до правила третин, правила Золотих перерізів впливає на співвідношення розмірів зображення, а також на розташування основних об’єктів на фотографії. Це співвідношення близьке до співвідношення на 35 мм плівці, отже вам здебільшого не потрібно буде змінювати розміри фотографії. Але вам слід врахувати композицію: основний об’єкт має лежати на одній з чотирьох ліній або чотирьох їх перетинів (наприклад, ока людини на портреті). Якщо бути точним, ці правила не є тотожними. Правило третин є спрощеною версією правила «золотого перерізу».

   Приклад 3.23. Приклад композиції зображення з використанням «золотих» перерізів


Пунктами Віддзеркалити горизонтально and Віддзеркалити вертикально можна скористатися для застосування перетворення віддзеркалення до гармонійних вимірів.

За допомогою кнопки Колір ви можете вказати колір напрямних. Якщо ви маєте справу з зображенням з високою контрастністю кольорів, напрямні можуть стати малопомітними. До речі, ви можете скоригувати колір напрямних відповідно до кольорів поточного зображення.

Довільний поворот

Інструмент digiKam Довільний поворот призначено для повороту зображення на довільний кут.

Під час зйомки, зазвичай, важко утримати фотоапарат строго вертикально або горизонтально, що призводить до ухилу об’єктів на зображенні на певний кут. Виправити цей ухил можна за допомогою редактора зображень digiKam за допомогою інструменту довільного обертання. Скористайтеся пунктом меню ПеретворенняДовільний поворот і вкажіть кут повороту.

Інструмент довільного повороту

Обертання можна здійснити за допомогою повзунка Кут (значення слід вказати у градусах). Натискання кнопки Відновити типове значення, щоб відновити нульове значення у полі повороту. У правій частині діалогового вікна буде показано попередній перегляд результатів застосування вказаних параметрів. Програма також покаже нові значення розмірів зображення.

Щоб полегшити користування інструментом, у інструменті довільного повороту передбачено показ вертикальної та горизонталної напрямних. Наведіть вказівник миші на область попереднього перегляду зображення, щоб програма показала штрихову напрямну. Наведіть курсор на об’єкт на зображенні, який має бути вертикальним або горизонтальним (море або стіна будинку), і натисніть ліву кнопку миші, щоб зафіксувати розташування штрихової лінії. Після цього виправте кут відповідно до напрямної.

Застереження

Після повороту зображення часто вигляд зображення покращується, але залишається неідеальним. Одним з вирішення цієї проблеми є додатковий поворот, але подібний підхід має свої недоліки. Кожен поворот зображення через неточне вирівнювання пікселів, порівняно з початковими пікселями зображення, неминуче призводить до невеличкого розмивання. Якщо буде виконано єдине обертання, рівень розмивання буде незначним, але повторне обертання збільшить розмивання вдвічі, отже, немає причин збільшувати розмивання: намагайтеся обійтися одним обертанням. Звичайно, інструмент напрямних, яким можна скористатися у області попереднього перегляду інструменту довільного повороту, може допомогти вам виконати виправлення зображення одним поворотом.

Дія з довільного повороту

Результати дії діалогового вікна довільного повороту наведено нижче.

Діалогове вікно інструменту довільного повороту

Після обертання зображення утворяться негарні трикутні «порожнини» на краях зображення. Одним зі способів їх усування є використання пункту ПеретворенняОбрізати меню редактора зображень.

Елегантнішими способом обрізання повернутого зображення є використання можливості Автообрізання. Відповідно до ваших уподобань, оберіть один з варіантів з відповідного спадного списку:

 • Найширша область за вибору цього варіанта обернуте зображення буде обрізано за найширшим можливим (за шириною) прямокутником.

 • Найбільша область за вибору цього варіанта повернуте зображення буде обрізано за найбільшою площею.

Затримайте вказівник миші над спадним списком і прокручуйте коліщатко миші, щоб змінити варіант.

Позначення пункту Згладжування призведе до незначного згладжування зображення після обертання. Будь ласка, ознайомтеся з попередженням, наведеним вище.

Налаштування перспективи

Інструмент digiKam Налаштування перспективи призначено для коригування перспективи зображення.

За допомогою цього інструменту ви можете змінити перспективну вашої фотографії. Цей інструмент буде корисним для роботи з фотографіями, на яких присутнє трапецеїдальне викривлення. Трапецеїдальне викривлення є наслідком фотографування об’єкта під певним кутом. Прикладом такого викривлення є зйомка високого будинку з рівня землі. За таких умов, здається, що лінії стін будинку перетинаються у певній віддаленій точці. З іншого боку, ви можете скористатися цим інструментом для створення нової перспективи, яка може надати пласкому зображенню певної творчої родзинки.

Використання налаштування перспективи

Всі перетворення перспективи виконуються навколо фіксованої точки, яку називають точкою відліку. Ця точка знаходиться у центрі об’єкта, який ви перетворюєте, її буде позначено червоним колом.

Щоб змінити перспективу, перетягніть квадратні області у кутах зображення. Попередній перегляд перспективи буде автоматично оновлено. У правій частині діалогового вікна буде показано набір даних, який допоможе вам у керуванні зміною перспективи:

 • Нова ширина: показує ширину нового зображення у пікселях разом з порожньою ділянкою навколо зображення, яка буде результатом геометричного перетворення.

 • Нова висота: показує висоту нового зображення у пікселях разом з порожньою ділянкою навколо зображення, яка буде результатом геометричного перетворення.

 • Верхній лівий кут: показує у градусах поточний верхній лівий кут області перспективи.

 • Верхній правий кут: показує у градусах поточний верхній правий кут області перспективи.

 • Нижній лівий кут: показує у градусах поточний нижній лівий кут області перспективи.

 • Нижній правий кут: показує у градусах поточний нижній правий кут області перспективи.

Застереження

Після застосування виправлення перспективи зображення неодмінно буде дещо розмито. Якщо виправлення буде одноразовим, розмивання буде досить незначним, але наступні зміни перспективи збільшуватимуть розмивання, отже, намагайтеся обмежуватися однією зміною перспективи.

Після коригування перспективи зображення утворяться негарні трикутні «порожнини» на краях зображення. Одним зі способів їх усування є використання пункту ПеретворенняОбрізати меню редактора зображень.

Дія з налаштування перспективи

Результати дії діалогового вікна налаштування перспективи наведено нижче.

Діалогове вікно коригування перспективи

Зміна розміру зображення

cimglogo

Інструмент Збільшення фотографії digiKam, напевне, є одним з найдосконалішихх інструментів, призначених для збільшення розмірів фотографії з мінімальною втратою якості зображення.

Зміна масштабу, яка робить зображення меншим, є простою справою. Важчою є відповідь на таке питання: як збільшити розміри зображення без втрати чіткості його елементів? Як виконати збільшення зображення за межі роздільної здатності? Як відтворити або вгадати відсутні дані, потрібні для заповнення прогалин, які неодмінно утворяться на зображенні після збільшення? Гаразд, алгоритм CImg, який використано у нашій програмі, показує чудові результати у вирішенні всіх цих питань: просто спробуйте і переконайтеся у цьому!

Зміна розмірів фотографії

Якщо фотографія має неправильні розміри, ви можете змінити розмір до потрібного за допомогою інструменту перетворення зміни розмірів. Скористайтеся пунктом меню ПеретворенняЗмінити розмір і вкажіть потрібні вам значення. Зразок діалогового вікна зміни розміру наведено нижче.

Приклад 3.24. Діалогове вікно зміни розмірів


Цей інструмент зміни розмірів зображення використовує стандартний метод інтерполяції для наближення кольорів пікселів. Якщо ви бажаєте збільшити мале зображення з кращою якістю, спробуйте скористатися інструментом «Розтягування».

Збільшення розміру зображення (відновлення)

У багатьох програм для редагування зображень для збільшення зображень використовують певні наближення, наприклад, інтерполяцію сплайнами. У digiKam використано складніший підхід. Алгоритм, що лежить в основі роботи інструменту відновлення, було розроблено командою IMAGE лабораторії GREC CNRS у Кані (Франція), він є частиною проєкту CImg.

Діалогове вікно збільшення фотографії

Вам слід повідомити інструмент про параметри зміни розмірів, яку ви бажаєте виконати. Ці параметри буде показано на вкладці Новий розмір, їх перелічено нижче:

 • Зберігати співвідношення розмірів: якщо буде позначено цей пункт, визначення нового розміру зображення не змінить співвідношення розмірів початкового зображення.

 • Ширина: нова ширина зображення після розтягування.

 • Висота: нова висота зображення після розтягування.

Якщо ви бажаєте встановити точніші параметри фільтрів, скористайтеся вкладками Параметри згладжування і Додаткові параметри:

Параметри згладжування під час розтягування

 • Параметр Рівень деталізації p [0, 100]: керує рівнем збереження викривлень (елементів зображення). За використання менших значень буде застосовано рівномірне згладжування, більші ж значення призведуть до переважного згладжування однорідних ділянок і збільшення різкості на деталях (невеличких елементах зображення). Якщо скористатися значенням 0,9, програма достатньо добре збереже деталі, отже збільшення різкості під час наступної обробки не знадобиться. Зауважте, що Рівень деталізації є лише допоміжним параметром до пункту Анізотропія.

 • Анізотропія alpha [0, 100]: малі значення призведуть до рівномірного згладжування у всіх напрямках, а значення, близькі до 1 — до згладжування лише у одному напрямку. Якщо на вашому зображенні присутні ефекти, які є наслідком зернистості плівки або шумності ПЗЗ, використання великих значень цього параметра призведе до утворення хвилеподібних візерунків, а з дефекти JPEG краще боротися саме за допомогою значень, близьких до 1.

 • Згладжування [0, 500]: за допомогою цього параметра можна встановити максимальний загальний коефіцієнт згладжування (якщо p визначає відносне згладжування). Встановіть його відповідно до рівня шумності.

 • Регулярність [0, 100]: цей параметр, пов’язано з обробкою елементів з великими розмірами. Збільшення цього значення призведе до збільшення рівномірності згладжування. Цей параметр є важливим, якщо на зображенні багато шуму, оскільки у такому разі програмі важко оцінити геометрію об’єктів. Крім того, якщо ви бажаєте отримати ефекти вихорів у стилі ван Гога, рекомендуємо вам використати значення більші за 3.

 • Кількість ітерацій: кількість послідовних застосувань розмивання. Зазвичай, достатньо 1 або 2.

Додаткові параметри під час розтягування

 • Крок зміни кута da [5, 90]: кутова інтеграція параметра анізотропії alpha. Якщо обрано мале значення alpha, слід вибрати мале значення da. Але майте на увазі: малі кути збільшують час обробки! Виберіть найбільше з прийнятних значень.

 • Крок інтегрування [0,1; 10]: крок просторового інтегрування у пікселях. Варто вказувати значення, що не перевищують 1 (субпіксельне згладжування). Використовувати значення, вищі за 2, взагалі не варто.

 • Використовувати лінійну інтерполяцію: виграш у якості, у разі позначення цього пункту, буде незначним, але призведе до зменшення швидкості у 2 рази. Рекомендуємо вам не позначати цей пункт.

Кнопки Зберегти як і Завантажити використовуються для виконання відповідних дій. Будь-які параметри фільтра збільшення фотографій, які ви встановили, може бути збережено у текстовому файлі файлової системи, а потім знову завантажено.

Застереження

Інструмент збільшення фотографії сам є досить швидким, але через обсяг завдання може працювати досить довго і значно навантажувати процесор. Ви будь-коли можете перервати процедуру обчислення натисканням кнопки Скасувати.

Робота інструменту збільшення фотографій

На розташованому нижче знімку наведено приклад застосування збільшення до невеличкого кольорового зображення (коефіцієнт збільшення дорівнює 2). Початкове зображення позначено (1), результат збільшення — (3). Цифрою (2) позначено результат застосування стандартного лінійного способу збільшення, наведений для порівняння.

Попередній перегляд фільтра збільшення фотографії

Інструмент пошарового вирізання

ЩЕ НЕ НАПИСАНО

Обертання та віддзеркалення фотографій

Якщо орієнтація показу фотографії є неправильною, ви можете Віддзеркалити або Повернути її у довільний спосіб за допомогою інструментів перетворення віддзеркалення або повороту, доступ до яких можна отримати за допомогою пунктів меню ПеретворенняПовернути або ПеретворенняВіддзеркалити.

За допомогою пунктів віддзеркалення ви можете віддзеркалити або обернути зображення горизонтально або вертикально подібно до колоди карт. За допомогою пунктів обертання ви можете обертати зображення за годинниковою стрілкою кроками у 90°. Цими пунктами можна скористатися для зміни режиму показу на книжковий або альбомний. Зауважте, що подібне обертання може призвести до втрати якості, якщо ви використовуєте зображення у форматі JPEG. Крім того, ви можете наказати програмі здійснити обертання на визначений вами кут за допомогою інструменту довільного обертання. Доступ до цього інструменту можна отримати за допомогою пункту меню ПеретворенняДовільне обертання. Щоб дізнатися більше, див. відповідний довідний з довільного обертання.

Зсування зображення

Інструмент digiKam Зсування зображення призначено для зсування зображення у горизонтальному або вертикальному напрямку.

Інструмент зсування зображення використовується для зсування однієї частини зображення у одному напрямку, а іншу частину — у протилежному напрямі. Наприклад, горизонтальне зсування пересуне верхню частину зображення праворуч, а нижню його частину — ліворуч. Таке перетворення не є обертанням: зображення буде викривлено. Іншими словами, воно перетвориться з прямокутника на паралелограм. Доступ до цього інструменту можна отримати за допомогою пункту меню ПеретворенняЗсування.

Використання інструменту зсування

Зсунути ваше зображення можна за допомогою повзунків Горизонтальний кут і Вертикальний кут (значення буде показано у градусах). Ви одночасно можете зсувати зображення у горизонтальному і вертикальному напрямку одночасно. Відновити початкові значення можна за допомогою натискання кнопки Відновити типове значення. Панель попереднього перегляду застосування ефекту зсування буде показано у центрі діалогового вікна. Розміри нового зображення у пікселях буде показано у правій частині діалогового вікна.

Щоб полегшити вам вирівнювання, у інструменті передбачено вертикальну і горизонтальну напрямні. Наведіть вказівник миші на область попереднього перегляду зображення, щоб програма показала штрихову напрямну. Наведіть курсор на об’єкт на зображенні, який має бути вертикальним або горизонтальним (море або стіна будинку), і натисніть ліву кнопку миші, щоб зафіксувати розташування штрихової лінії. Після цього виконайте виправлення зсування відповідно до напрямної.

Застереження

Після застосування виправлення зсування зображення неодмінно буде дещо розмито. Якщо виправлення буде одноразовим, розмивання буде досить незначним, але наступні зсування збільшуватимуть розмивання, отже, намагайтеся обмежуватися одним зсуванням.

Після перекошування зображення утворяться негарні трикутні «порожнини» на краях зображення. Одним зі способів їх усування є використання пункту ПеретворенняОбрізати меню редактора зображень.

Дія з зсування зображення

Результати дії діалогового вікна зсування зображення наведено нижче.

Діалогове вікно інструменту зсування

Додавання декоративних елементів

Застосування текстури

Інструмент програми digiKam Застосувати текстуру призначено для накладання декоративних текстур на зображення.

Додаванням кольорової або чорно-білої текстури до вашого зображення, ви можете змінити його вигляд так, що зображення здаватиметься намальованим олійною фарбою на полотні, старовинною гравюрою, портретному у стилі поп-арт, складеним зі збільшених крапок різних напівтонів, або навіть настінною фрескою або малюнком на цегляній стіні. Для додавання текстури можна скористатися пунктом ДекоруванняЗастосувати текстуру меню редактора зображень.

Користування інструментом текстури

Діалогове вікно інструменту «Застосувати текстуру»

Ви зможете налаштувати застосування текстури до зображення за допомогою двох параметрів:

Тип: за допомогою цього параметри можна вказати стиль декоративної текстури, яку буде застосовано до зображення.

Рельєф: перетягування повзунка цього параметра праворуч збільшить видиму глибину або тривимірність текстури зображення.

Робота інструменту «Текстура»

Нижче наведено результат застосування ефекту текстури Папір до фотографії. Початкове зображення позначено як (1), а зображення з застосованим ефектом позначено як (2). Було використано значення коефіцієнта Рельєф рівне 200.

Перегляд ефекту текстури

Додавання рамки

Інструмент digiKam Додати рамку призначено для додавання до зображень декоративних рамок.

Зосередження уваги глядача у межах фотографії не є простою задачею. Одним з найпростіших шляхів досягти такого зосередження є створення декоративної рамки навколо зображення. Така рамка працює як психологічний бар’єр, який не дає вирватися погляду за межі зображення. Для створення рамки ви можете скористатися пунктом ЗображенняДодати рамку меню редактора зображень.

Користування інструментом «Додавання рамки»

Ви зможете налаштувати створенням декоративної рамки зображення за допомогою чотирьох параметрів:

Тип: за допомогою цього пункту можна визначити стиль декоративної рамки, яку буде застосовано до зображення. За використання стилю Суцільний зображення буде оточено кольоровою лінією. Використання стилю Ньєпс зображення буде оточено вузькою лінією і широкою рамкою (подібний стиль ідеально пасує до чорно-білих зображень). Стиль З фаскою додає додатковий вимір до вашого зображення (він ідеальний для створення ефекту кнопки), а Декоративний стиль надає змогу додати орнаментовану рамку з використанням візерунків.

Ширина: за допомогою цього параметра можна вказати ширину рамки у відсотках до розмірів зображення. Рамку буде додано з зовнішньої частини зображення. Для ширини можна використовувати значення у діапазоні від 1% до 50%.

Перший: за допомогою цього пункту можна вказати перший колір, який буде використано для поточного типу рамки.

Другий: за допомогою цього пункту можна вказати другий колір, який буде використано для поточного типу рамки.

Натисніть кнопку Гаразд, щоб накласти рамку навколо поточного зображення.

Примітка

Рамка декорованого зображення-результату буде ширшою за початкову, але зберігатиме початкове співвідношення сторін. Використання такого варіанта важливе для друку зображень, особливо, якщо ви ще не скористалися інструментом обрізання за співвідношенням сторін.

Дія інструменту додавання рамки

Результати дії діалогового вікна додавання рамки наведено нижче.

Дія інструменту додавання рамки

Вставка тексту

Інструмент програми digiKam Вставка тексту призначено для додавання тексту до зображення.

Це зручний інструмент, оскільки він надає вам змогу, за потреби, легко додавати форматований текст до зображення у довільному місці.

Користування інструментом «Вставка тексту»

Користування цим інструментом дуже просте і зрозуміле. Введіть ваш текст і розташуйте його на зображенні за допомогою перетягування вказівником миші. Скористайтеся будь-якими бажаними параметрами вирівнювання. Виберіть орієнтацію, колір з простору кольорів і шрифт символів з усіма його властивостями. Вам слід вибирати розмір шрифту відповідно до розмірів зображення: чим більшим буде зображення, тим більшим слід обрати розмір шрифту символів! Нарешті, вкажіть, чи слід додавати рамку навколо тексту і/або напівпрозоре тло. Voilà, ось і все!

Будь-який з визначених вами параметрів тексту можна змінити до натискання кнопки «Гаразд». У збережених або перезавантажених зображеннях текст стане частиною зображення, ви більше не зможете змінити його параметри.

Робота інструменту «Вставка тексту»

Результати дії діалогового вікна вставки тексту наведено нижче.

Робота інструменту «Вставка тексту»

Спеціальні ефекти (Фільтри)

Ефекти розмивання

Набір ефектів Ефекти розмивання. digiKam є набором ефектів розмивання для цифрових фотографій.

За допомогою цього набору фільтрів ви зможете за допомогою дій з розмивання перетворити звичайну фотографію на твір мистецтва, гідний створення картинки у рамці. У наборі використано алгоритми, авторство яких належить Pieter Voloshyn.

Користування ефектами розмивання

Ось перелік можливих ефектів розмивання:

ТипПерегляд
Розмивання трансфокацією: розмивання зображення відбувається вздовж радіальних ліній, що виходять з вказаної центральної точки. Цей ефект імітує розмивання внаслідок зміни фокусування об’єктива, надаючи фотографії динамічності, яку часто можна помітити у спортивній фотографії.

Радіальне розмивання: розмивання зображення відбувається внаслідок обертання пікселів навколо вказаної центральної точки. Цей ефект імітує розмивання внаслідок обертання фотоапарата.

Розмивання віддаленням: розмивання зображення імітує ефект розфокусування об’єктива фотоапарата. Об’єкт фотографування неначебто пересувається у тло.

Розмивання рухом: розмивання відбувається пересуванням пікселів у горизонтальному напрямку. Цей ефект імітує розмивання внаслідок лінійного пересування фотоапарата, тобто знімки, виконані з автомобіля або потяга, що рухаються.

Фокусне розмивання: розмивання у кутах зображення, що відтворює астигматичне викривлення внаслідок недосконалості об’єктива.

Розмивання пом’якшенням: трошки розмиває зображення у областях з темними тонами і сильно розмиває світлі ділянки. Цей фільтр надає фотографіям замріяного і глянсуватого м’якого ефекту фокусування (ефекту Гамільтона). Цей ефект ідеальний для створення романтичних портретів, гламурних фотографій або додавання до фотографії тепла і відтінку сяйва.

Розмивання перескакуванням: розмиває зображення випадковим пересуванням пікселів, імітуючи розмивання випадковими рухами фотоапарата.

Кмітливе розмивання: програма знаходить краї кольорових ділянок зображення і розмиває їх без засмічування решти зображення.

Матове скло: розмиває зображення, імітуючи випадкове розсіювання світла, яке є наслідком споглядання зображення крізь матове прозоре скло.

Мозаїка: розмиває зображення поділом фотографії на прямокутні комірки з наступним повторним складанням зображення з комірок, заповнених середнім кольором пікселів комірки.

Застереження

Застосування деяких ефектів може тривати досить довго через значне навантаження на процесор комп’ютера. Ви можете скасувати застосування ефекту натисканням кнопки Перервати.

Робота ефектів розмивання

Нижче наведено приклад результатів роботи діалогового вікна ефектів розмивання.

Попередній перегляд діалогового вікна інструменту ефектів розмивання

Малювання вугільним олівцем

За допомогою фільтра digiKam Малювання крейдою можна створити ефект ескіза крейдою.

У фільтрі Малювання вугільним олівцем digiKam градієнти кольору і освітленості буде використано для створення ескіза «вугільним олівцем» у тонах сірого. За допомогою ліній буде створено контури об’єктів зображення. Якщо на зображенні немає різких змін градієнтів, таке зображення не є ідеальним для застосування цього ефекту. Корисно уявити собі сцену на ескізі створеному вручну, щоб правильно вибрати зображення, до якого б пасував цей ефект.

Користування фільтром малювання вугільним олівцем

Передбачено два повзунки для керування масштабом ефекту 1-100. За допомогою верхнього повзунка можна вибрати розмір пензля, а другий повзунок налаштовує контрастність (розмивання).

Робота фільтра малювання вугільним олівцем

Тут наведено приклад використання фільтра малювання вугільним олівцем. Показано початкове (1) і перетворене (2) зображення. Під час застосування ефекту було використано типові значення 30 і 10. Результат можна покращити зміною рівнів освітленості.

Робота фільтра малювання вугільним олівцем

Ефекти фільтрування кольорів

У інструменті digiKam Ефекти кольорів передбачено чотири ефекти кольорів: ефект вигорання, ефект вельвії, ефект неонового світла, ефект краю та ефект Lut3D.

У добу створення знімків за допомогою хімічного процесу, ефект вигорання (також відомий як ефект Сабатьє) створювали експонуванням частково проявленого знімка за допомогою короткого спалаху світла з наступним завершення процедури проявлення. Зафарбовані, темніші ділянки знімка захищали чутливі шари фотопаперу від потрапляння додаткового світла, що відповідно робило світліші ділянки темнішими та призводило до інверсії кольорів під час другого експонування. Результат частково нагадував негатив. За допомогою відповідного інструменту програми ви зможете з легкістю налаштувати параметри цього цікавого ефекту.

Ефект вигорання

За допомогою пункту Інтенсивність ви зможете спостерігати за вигоранням, збільшуючи значення параметра. На рівні інтенсивності, близькому до 50%, буде показано зображення з найбільшим рівнем вигорання, якого можна досягти під час хімічної обробки. Якщо збільшувати інтенсивність, зрештою ви отримаєте зображення негатива, тобто досягнете етапу інвертування, якого не можна досягти за допомогою фотографічного паперу.

Тут наведено приклад застосування ефекту вигорання. Початкове зображення позначено (1), а виправлене зображення — (2). Рівень застосованої Інтенсивності дорівнює 30%.

Перегляд результатів застосування ефекту вигорання зображення

Ефект чіткості (фільтр вельвії)

Фільтр чіткості імітує те, що відоме під назвою ефекту «вельвії». Наслідки застосування цього ефекту відрізняються від наслідків зміни насиченості: за допомогою цього ефекту можна отримати зображення з вираженішою контрастністю, кольори якого будуть яскраво-живими і сяючими. Спробуйте його, він може надати нових фарб багатьом зображенням!

Вельвія (Velvia) — це марка збалансованої для денного світла реверсивної плівки, яку виробляла японська компанія Fujifilm. Назва є скороченням комбінації слів «Velvet Media» (оксамитовий носій), цю назву пов’язано з гладкістю структури зображень, які можна було створити за допомогою цієї плівки. Вельвія давала дуже насичені кольори з високою контрастністю у денному світлі. Таке поєднання характеристик зробило цю плівку вибором більшості фотографів-пейзажистів. Але дуже насичені кольори вельвії вважалися підробними багатьма фотографами, особливо тими, для яких зйомки пейзажів не були основним творчим уподобанням.

Приклад 3.25. Початкове зображення і зображення з застосованим фільтром чіткості


Ефект неонового світла

Неоновий фільтр імітує ефекти неонового світла навколо контрастних країв елементів зображення. За допомогою параметра рівня можна керування освітленістю результату, а повзунок взаємодії визначає ширину області неонового світла. Якщо розміри зображення досить великі, застосування цього фільтра може на деякий час значно навантажити процесор комп’ютера.

Приклад 3.26. Фільтр неонового світла


Ефект виявлення країв

ЩЕ НЕ НАПИСАНО

Ефект Lut3D

ЩЕ НЕ НАПИСАНО

Ефекти викривлення

Набір ефектів Ефекти викривлення. digiKam є набором ефектів викривлення для цифрових фотографій.

За допомогою цього набору фільтрів ви зможете за допомогою дій з викривлення перетворити звичайну фотографію на твір мистецтва, гідний створення картинки у рамці. У наборі використано алгоритми, авторство яких належить Pieter Voloshyn.

Користування фільтром

Ось перелік можливих ефектів викривлення:

ТипПерегляд
Риб’ячі очі: натягує фотографію на просторову сферичну поверхню для відтворення типового фотографічного ефекту «риб’ячого ока».

Вихор: закручує фотографію, що створює ефекти вихору.

Циліндричне гор.: натягує фотографію на горизонтальний циліндр.

Циліндричне верт.: натягує фотографію на вертикальний циліндр.

Циліндричне Г/В: натягує фотографію одразу на 2 циліндри, вертикальний і горизонтальний.

Карикатура: викривляє зображення за допомогою ефекту, зворотного до ефекту «Риб’ячі очі».

Декілька кутів: розбиває фотографію на візерунок з декількома кутами.

Хвилі гор.: викривляє зображення у формі горизонтальних хвиль.

Хвилі верт.: викривляє зображення у формі вертикальних хвиль.

Блокові хвилі 1: поділяє зображення на комірки, а потім створює ефект перегляду зображення крізь стіну зі скляних блоків.

Блокові хвилі 2: подібний до Блокових хвиль 1, але з використанням іншого різновиду викривлення скляними блоками.

Кругові хвилі 1: викривляє зображення у формі кругових хвиль.

Кругові хвилі 2: інший варіант ефекту кругових хвиль.

Поляризація: перетворює прямокутні декартові координати фотографії на полярні.

Розполяризація координат: ефект, протилежний до ефекту «Поляризація».

Мозаїка: фотографію буде поділено на квадратні блоки, які потім буде випадковим чином пересунуто зображенням.

Застереження

Застосування деяких ефектів може тривати досить довго через значне навантаження на процесор комп’ютера. Ви можете скасувати застосування ефекту натисканням кнопки Перервати.

Робота фільтра викривлення

Нижче наведено приклади роботи діалогового вікна ефектів викривлення.

Попередній перегляд діалогового вікна інструменту ефектів викривлення

Створення ефекту барельєфа

Фільтр Барельєф digiKam створює просторове зображення вашої фотографії так, неначебто її було відтиснуто у воску. Авторство алгоритму ефекту належить Pieter Voloshyn.

Фільтр Барельєф digiKam є швидким інструментом для створення на ваших фотографіях просторового ефекту. Цей фільтр досить добре працює для зображень з простою структурою, на яких колір не є найважливішою складовою зображення. Для роботи фільтр використовує різницю між кольорами і освітленістю для перетворення зображення на сірий, подібний до місячного, пейзаж з джерелом світла, розташованим згори ліворуч.

Користування фільтром «Барельєф»

За допомогою елемента керування Глибина ви можете визначити контрастність фільтрування. Типовим є значення 30 (10%).

Робота фільтра «Барельєф»

Тут наведено приклад роботи фільтра барельєфа. Показано початкове зображення (1) і перетворене зображення (2). Використано значення параметра Глибина у 10%.

Робота фільтра «Барельєф»

Зернистість фотоплівки

Фільтр digiKam Зернистість плівки імітує зображення, створені за допомогою традиційних високошвидкісних зернистих плівок.

Фільтр зернистість плівки digiKam — це простий інструмент для відтворення зернистості плівки на ваших фотографіях. Подібну зернистість можна побачити на фотографіях, створених за допомогою класичної високошвидкісної плівки, наприклад, знаменитої плівки B/W KodaK Tri-X. Щоб збільшити чутливість плівки, виробники додавали більші зерна сполук срібла у фотоемульсію.

За допомогою ефекту зернистості ви можете надати вашим знімкам певного настрою або неначебто перенести їх у часі. Результатом застосування ефекту буде зображення у дусі непідвладності часу, відокремлене від щоденного життя. Якщо вам потрібна саме ця атмосфера шерехуватості, художності, вуличної фотографії, особливо на чорно-білих зображеннях, скористайтеся цим фільтром.

Користування фільтром «Зернистість плівки»

Передбачено повзунок, призначений для калібрування інтенсивності зерен і зернистості у одиницях чутливості ISO. Типовим є значення ISO-2400, хоча часто виникає потреба у вищих значеннях. Якщо вам потрібна вища зернистість, застосуйте фільтрування декілька разів.

Робота фільтра

Тут наведено приклад застосування ефекту зернистості плівки, застосованого до чорно-білого зображення. Показано початкове зображення (1) і виправлене зображення (2). Для імітації зернистості плівки вибрано чутливість плівки, що відповідає ISO-1600.

Робота фільтра «Зернистість плівки»

Малювання олією

За допомогою фільтра digiKam Малювання олією ви можете надати вашій фотографії вигляд намальованої олією картини. Використано алгоритм, автором якого є Pieter Voloshyn.

За допомогою фільтра digiKam Малювання олією ви можете надати цифровим фотографіям вигляду картин, намальованих олійною фарбою. Для застосування цього ефекту найкраще пасують зображення природи та натюрморти.

Користування фільтром «Олійна фарба»

Для керування цим ефектом ви можете скористатися двома повзунками. За допомогою верхнього повзунка ви можете вибрати Розмір пензля у межах від 1 до 5. Більші пензлі пасують до великих зображень. Розмивання керує плавністю або, навпаки, зубчастістю мазків.

Робота фільтра «Олійна фарба»

Тут наведено приклад застосування фільтра малювання олією. Показано початкове зображення (1) і перетворене зображення (2). Розмір пензля для цього зображення з розміром 640 пікселів було вибрано рівним 1, Розмивання рівне 17.

Попередній перегляд результатів застосування фільтра «Олійна фарба»

Краплі дощу

Фільтр digiKam Краплі дощу створить на вашому зображенні чудову імітацію крапель дощу.

Краплі дощу — це чудовий невеличкий інструмент, за допомогою якого ви можете додати краплі дощу на ваші зображення. Як зрозуміло з назви, використання цього фільтра надає вашому зображенню вигляду змоченого краплями дощу. Для фільтрування використовується алгоритм, автором якого є Pieter Voloshyn.

Користування фільтром «Краплі дощу»

Інструмент «Краплі дощу»

Керувати параметрами ефекту ви можете за допомогою трьох повзунків:

Очевидно, поле Розмір краплі надає змогу змінити розмір крапель. Оскільки розмір крапель не змінюється у автоматичному режимі зі зміною розмірів зображення, часто виникає потреба у зменшенні розміру для маленьких зображень. Параметр Кількість керує кількістю та щільністю крапель. Параметр Коефіцієнт «риб’ячого ока» керує оптичним ефектом у краплях на зображенні.

Примітка

Ви можете створити ділянку, вільну від крапель дощу за допомогою інструменту Вибір редактора зображень digiKam. Оберіть ділянку вільну від крапель (наприклад, обличчя) до запуску фільтра Краплі дощу, щоб наказати програмі звільнити цю ділянку від крапель.

Робота фільтра «Краплі дощу»

Тут наведено приклад застосування фільтра крапель дощу. На початковому зображенні (1) показано захід сонця, на перетвореному зображенні (2) — захід сонця після грози. Для перетворення зображення було використано типові значення фільтрування.

Попередній перегляд результатів застосування фільтра «Краплі дощу»