Поширені запитання

Для чого призначено Amarok?

Amarok — програма для відтворення музики. Докладніше з можливостями програми можна ознайомитися у розділі резюме можливостей та за допомогою збірки знімків вікон. Початкові зауваження щодо користування Amarok можна знайти у Підручнику початкового рівня. Основна частину Підручника з Amarok починається з цього розділу.

У чому полягають відмінності між Amarok 2 і попередніми версіями програми?

Amarok 2 є фактично написаною з нуля програмою, отже спільність коду з Amarok 1.4 є незначною. Якщо вам не вистачає якоїсь з можливостей програми, будь ласка, повідомте про це за допомогою системи сповіщення про вади.

Ось короткий список нових можливостей:

  • Ймовірно, найкращою новою можливістю є сервер служб, який інтегрує дані інтернет-джерел музики безпосередньо до Amarok. За його допомогою ви зможете скористатися музичними інтернет-крамницями, мультимедійними серверами, особистими музичними скриньками тощо. Завдяки цьому серверу ви без проблем зможете отримати доступ до музичних творів з Magnatune, Jamendo, Last.fm, MP3Tunes Locker, Ampache тощо. У подальшому можна очікувати на розширення цього списку за рахунок нових великих (і малих) служб роботи з музичними даними. Докладніше про це можна дізнатися з розділу щодо інтернет-джерел музики.

  • Ще однією чудовою особливістю програми є панель Контекст, яку розташовано у центрі вікна Amarok. Ця панель замінила собою панель Перегляд контексту версії 1.x. На цій панелі може бути показано контекстні дані щодо поточної композиції, зокрема зображення обкладинки альбому, оцінку композиції, надписи, текст пісні, дані щодо виконавця, список пов’язаних композицій та виконавців, гітарні та басові акорди тощо. Завдяки технологіям Плазми на панелі Контекст можна показувати найрізноманітніші дані, зокрема з використанням AJAX, відео та анімації, і все це у приємний для споглядання спосіб. Докладніше про це у розділі Панель контексту.

  • На доповнення до панелі Контекст нами було розроблено нову панель списку відтворення з раціональним використанням простору. З метою економії місця за вертикаллю на цій панелі згруповано дані щодо назви композиції, виконавця, назви альбому та зображення обкладинки, крім того, можливе групування композицій за альбомами. Ви також можете все впорядкувати так, як вам того забажається! Якщо ви надаєте перевагу старому доброму списку відтворення версії 1.4, цього також доволі просто досягти. Докладні настанови можна знайти у розділі щодо зміни компонування списку композицій.

  • Ще однією принадою є підтримка відтворення відео. Перегляд відеокліпів у вікні Amarok — це просто чудово!

  • Ми не забули про динамічні списки композицій, можливості яких значно розширено, порівняно з попередньою версією динамічних списків композицій. Тепер за допомогою цих списків можна визначати списки композицій, які наповнюватимуться автоматично на основі особливих ймовірнісних критеріїв, які називаються «упередженнями». До динамічних списків відтворення додано новий автоматичний породжувач списків композицій, за допомогою якого можна створювати списки певної спрямованості або вказаної вами тривалості. Докладніше про це можна дізнатися з розділів Динамічні списки композицій та Автоматичний породжувач списків композицій.

Передбачено багато інших чудових можливостей, зокрема можливості з керування програмою за допомогою скриптів, динамічні збірки, зручніше користування програмою, покращені можливості роботи з носіями даних, нове керування радіотрансляціями, підтримка ширшого спектра програмних платформ тощо.

Встановлення

Чи можна користуватися Amarok без KDE?

Для встановлення і роботи Amarok потрібно встановити деякі частини KDE, але програма чудово працює у Gnome та інших стільничних середовищах, зокрема Windows і OS X. Для того, щоб користуватися Amarok достатньо встановити пакунки kdelibs та kdebase-runtime.

Щоб деякі з можливостей програми, зокрема панель індикатора, працювали належним чином, вашу програму для керування вікнами слід налаштувати так, щоб вона підтримувала відповідні стандарти freedesktop.org. Докладніше про роботу Amarok на інших програмних платформах можна дізнатися з цього розділу.

Чому у Amarok використовуються бібліотеки KDElibs?

Розробники програми вважають за потрібне забезпечувати працездатність Amarok на всіх платформах. Ми користуємося KDElibs і Qt, оскільки ці інструменти надають у наше розпорядження чудове середовище для розробки. Окрім Linux® і BSD, Amarok може працювати у Windows і MacOS, розробниками підготовано відповідні пакунки для встановлення, але на жаль, у них ще недостатньо ресурсів для повноцінної підтримки роботи програми у цих операційних системах. Майже всі розробники програми користуються вільними операційними системами, тому пріоритет надається саме цим системам. Втім, розробники будуть дуже раді, якщо розробники програм для Windows і OS X допоможуть у покращенні роботи Amarok на цих програмних платформах.

Типове користування

Як керувати Amarok за допомогою клавіатури?

Передбачено клавіатурні скорочення для виконання дій. Докладніший опис можна знайти у розділі щодо клавіатурних скорочень.

Щоб дізнатися, як керувати Amarok з консолі, віддайте команду amarok --help-all. У відповідь буде показано повний список можливих команд керування.

Де мені отримати підтримку щодо Amarok?

Ви можете скористатися одним з декількох варіантів. Часто з вирішеннями проблем, які виникають у вас з початковим встановленням Amarok, найкраще ознайомлені знавці відповідних дистрибутивів UNIX® або Linux®. Спробуйте знайти підтримку у дружніх користувачів або розробників на форумі Amarok або на каналі Amarok у IRC на сервері irc.libera.chat (канал #amarok).

Bugzilla не є місцем для пошуку підтримки. Будь ласка, створюйте повідомлення про ваду, лише якщо ви переконані, що розв’язання проблеми пов’язано з вадою самої програми Amarok.

Як повідомити про ваду?

Якщо вами буде виявлено ваду у Amarok, будь ласка, повідомте про неї за допомогою системи сповіщення про вади у KDE. Ваш звіт буде повним, якщо ви включите до нього такі дані:

  • Точні дані щодо версії Amarok (ці дані наведено у вікні, яке можна відкрити за допомогою пункту меню ДовідкаПро Amarok). Не варто повідомляти про вади у Amarok, версія якого є давнішою за поточну стабільну версію, оскільки такі вади вже не варто виправляти.

  • Точні дані щодо версій KDE та Qt™, навіть якщо Amarok працює не у середовищі KDE (ДовідкаПро KDE)

  • Точну назву модуля Phonon. Дані щодо модуля можна знайти у вікні діагностики (ДовідкаДіагностика)

  • Те, чи можна відтворити ваду. Будь ласка, не повідомляйте про вади, які не можна відтворити, оскільки такі вади майже неможливо виправити.

  • Докладний опис кроків щодо відтворення вади

Якщо у звіті щодо вади не вистачатиме якихось з цих даних, він буде неповним. Вам також варто бути готовим відповісти на питання розробників або тих, хто шукатиме причини вади. Будьте готові перевірити різні набори параметрів, які керують програмою.

Питання щодо списку відтворення

Докладніше про список відтворення можна дізнатися з відповідного розділу.

Після запуску Amarok список відтворення порожній. Як мені додати до нього мої композиції?

Скористайтеся панеллю Збірка, розташованою у вікні ліворуч, щоб перейти до пункту бажаного виконавця, альбому або композиції. Перетягніть позначки файлів на панель Список композицій, розташовану праворуч. Для створення списку ви можете скористатися засобами динамічного списку композицій або автоматичним породжувачем списків композицій. Ви також можете просто перетягнути позначки файлів композицій з вікна будь-якої програми для керування файлами, зокрема Dolphin. Крім того, ви можете двічі клацнути лівою кнопкою миші на пункті композиції, виконавця або жанру на панелі вашої збірки або панелі перегляду файлової системи, або клацнути правою кнопкою миші на пункті і вибрати у контекстному меню пункт Додати до списку відтворення або Замінити список відтворення.

Як мені вилучити композиції зі списку відтворення?

Виберіть композиції, які ви бажаєте вилучити і натисніть клавішу Delete. Або позначте всі композиції, які слід вилучити, клацніть на пункті однієї з них правою кнопкою миші і виберіть у контекстному меню пункт Вилучити зі списку композицій.

Як мені завантажити список відтворення?

Просто перетягніть і скиньте файл списку композицій до списку відтворення, як ви це робите з будь-яким іншим файлом. Це просто!

Як мені зберегти поточний список композицій?

Скористайтеся кнопкою на панелі інструментів Списку відтворення. Якщо ви утримуватимете ліву кнопку миші натисненою деякий час, програма покаже меню, за допомогою якого список можна буде зберегти до окремого файла або до бази даних.

Питання, пов’язані з відтворенням даних

Як відтворити дані зі звукового компакт-диска?

Звукові компакт-диски обробляються програмою у спосіб, відмінний від способу обробки компакт-дисків з даними, роботу з якими у програмі теж передбачено. Після вставляння звукового компакт-диска до лотка його пункт буде показано на панелі локальної збірки. Перетягніть позначені композиції до списку відтворення або панелі скидання чи просто клацніть правою кнопкою миші на пункті однієї з позначених композицій і виберіть у контекстному меню пункт Додати до списку відтворення або Замінити список відтворення.

Які типи носіїв звукової інформації підтримує Amarok?

Сама програма Amarok не відтворює музики, вона лише передає дані Phonon, а саме модулю VLC або GStreamer Phonon. Тому файли, які можуть відтворюватися цими модулями, можуть відтворюватися і Amarok. Для аналізу міток файлів Amarok використовує бібліотеку Taglib, у якій передбачено підтримку більшості типів файлів, що містять метадані.

Що таке Phonon? Для чого призначено модулі (сервери) Phonon?

Phonon — мультимедійна бібліотека KDE 4. Докладніше про неї можна дізнатися з цього розділу.

Ми рекомендуємо користуватися модулем Gstreamer або модулем VLC, оскільки обидва ці модулі активно розвиваються. Якщо ви будете відтворювати за допомогою програми потокове інтернет-мовлення, скористайтеся модулем VLC, оскільки модуль Gstreamer має певні вади з відтворенням таких даних. Не користуйтеся іншими модулями, оскільки вони вважаються розробниками застарілими.

Якщо ви користуєтеся модулем Phonon gstreamer, переконайтеся, що використовуються додатки тієї ж самої версії gstreamer, інакше можливі помилки з відтворенням.

Amarok не відтворює файли mp3, як це виправити?

Ймовірно, у вашій системі не вистачає деяких кодеків, потрібних для відтворення за допомогою вибраного вами модуля Phonon (Gstreamer або VLC). Будь ласка, якщо ви не побачили запиту щодо встановлення цих кодеків під час запуску Amarok, повідомте про цю помилку розробників вашого дистрибутива.

Мною встановлено всі потрібні кодеки, але Amarok попри це не здатен відтворити файли mp4 та mka

У разі використання модуля обробки phonon, зокрема gstreamer, Amarok може відмовитися відтворювати файли mp4 та mka. Це відома проблема, її технічний опис можна знайти тут.

Дуже простим способом вирішення проблеми є зміна суфікса назви файла. Змініть суфікс mp4 та m4a, а суфікс mka на mkv. Звичайно ж, файли мають містити лише звукові дані. Щоб визначити, які потоки даних зберігаються у певному файлі, скористайтеся програмою ffprobe. Якщо у файлі містяться відеодані, їх спочатку слід вилучити. Існує доволі багато програм, призначених для редагування даних у згаданих форматах, більшість з них засновано на ffmpeg/libav. Ви можете скористатися цими програмами, якщо вправно володієте відповідними навичками. Якщо ви надаєте перевагу програмам з графічним інтерфейсом, можете скористатися avidemux.

Нижче наведено короткий приклад команди вилучення потоку відеоданих з файла mp4 за допомогою ffmpeg. Вилучити дані з файла mkv можна подібним же чином. Спочатку слід перевірити, чи містяться у файлі відеодані:

$ ffprobe example.mp4 2>&1 | grep Video

Stream #0.1(und): Video: h264 (Baseline), yuv420p, 480x360 [PAR 1:1 DAR 4:3], 242 kb/s, 25 fps, 25 tbr, 25k tbn, 50k tbc

Якщо ви нічого не отримаєте у відповідь на цю команду, у файлі не міститься відеоданих. Щоб створити файл m4a, який міститиме лише звукові дані, віддайте приблизно таку команду:

ffmpeg -i example.mp4 -acodec copy -vn example.m4a

Ви також можете скористатися avconv замість ffmpeg, додавши ті самі параметри. Зокрема,

  • Параметр -i example.mp4 визначає файл вхідних даних

  • -acodec copy використовується для того, щоб програма не перекодовувала звукові дані, а просто скопіювала ці дані. Таким чином можна уникнути втрати якості. Крім того, ви можете перекодувати дані у інший формат, використовувати у цьому випадку контейнер m4a не обов’язково.

  • -vn вилучає потік відеоданих

  • example.m4a визначає файл даних результату

Іншим можливим шляхом вирішення проблеми є зміна модуля обробки даних phonon. Наприклад, модуль обробки VLC не має проблем з відтворенням файлів у згаданих форматах.

На моєму комп’ютері встановлено другу звукову картку і я користуюся ALSA. Як мені зробити так, щоб Amarok використовував цю картку замість типової?

Виконайте відповідне налаштування за допомогою модуля «Системних параметрів» Phonon. ПараметриНалаштувати AmarokВідтворенняНалаштувати Phonon

Де еквалайзер?

Еквалайзером можна буде скористатися, лише якщо ви користуєтеся модулем GStreamer Phonon. Доступ до еквалайзера можна отримати за допомогою меню Інструменти.

Як можна змінювати гучність лише у Amarok, не змінюючи гучність у KMix?

У більшості дистрибутивів для відтворення звуку використовується звуковий сервер PulseAudio, який обробляє параметри звуку на загальному для системи рівні. Якщо ви не можете змінити гучність у Amarok, незалежно від гучності у KMix, скористайтеся відповідним параметром налаштувань PulseAudio:

flat-volume=yes

Залежно від вашого дистрибутива, цей рядок може бути розташовано або у файлі $HOME/.pulse/daemon.conf, або у загальносистемному файлі /etc/pulse/daemon.conf. Докладніше про параметри налаштувань Pulseudio можна дізнатися зі сторінки підручника (man) pulse-daemon.conf.

Як увімкнути візуалізацію відтворення?

Візуалізації реалізовано у формі аплету. Щоб дізнатися про нього більше, зверніться до сторінки опису аплетів. Розробку візуалізацій ще не завершено, іноді можуть бути певні помилки.

Якщо додавати трансляції (подкасти)?

Перейдіть до розділу Радіотрансляції на панелі інструментів Джерела даних і виберіть пункт Додати радіотрансляцію.... Додайте адресу радіотрансляції у вказаному полі. Докладніше про трансляції можна дізнатися з цього розділу.

Крім того, ви можете скористатися службами, зокрема gpodder та Podcast Directory, для пошуку потрібних вам радіотрансляцій. Увімкнути ці служби можна за допомогою меню Параметри: Налаштувати AmarokДодатки.

Чи можна скористатися Amarok для потокового мовлення власної радіостанції?

Якщо ви бажаєте надсилати потік даних безпосередньо на сервер icecast або shoutcast, відповідь однозначна: підтримки роботи програми у такому режимі не передбачено. Для виконання поставленого вами завдання можна скористатися програмою IDJC.

Питання щодо збірок

Програма не може знайти певні теки

Якщо станеться так, що більшість ваших музичних композицій буде виявлено програмою Amarok, але програма не зможе «побачити» композицій з деяких тек, відкрийте консоль і введіть команду

touch тека

де замість слова тека слід вказати адресу проблемної теки. Після цього у Amarok виберіть пункт меню ПараметриНалаштувати Amarok і скористайтеся пунктом Локальна збіркаПовністю пересканувати всю збірку. Ваша тека має потрапити до списку тек.

Застереження

Це не спрацює у Windows, оскільки програма touch є не є частиною цієї системи.

Чи можна користуватися портативним носієм даних у Amarok?

У Amarok передбачено чудову підтримку портативних носіїв на основі Solid, бібліотеки для роботи з обладнанням у KDE, — додаткових налаштувань майже не потрібно. Вам достатньо з’єднати ваш пристрій з комп’ютером і отримати доступ до його даних з вікна Amarok. Крім того, завдяки Динамічним збіркам ваш портативний пристрій з мультимедійними даними може стати частиною вашої музичної збірки. Після з’єднання його з комп’ютером ви зможете шукати на ньому композиції та виконувати над ними потрібні вам дії за допомогою панелі Перегляду збірки.

Ви можете переписати композиції, альбоми або всі твори виконавців з вашої локальної збірки на носій даних за допомогою пункту Копіювати до збіркиНазва вашого пристрою контекстного меню. Ви також можете виконати копіювання і у іншому напрямі: скористайтеся пунктом контекстного меню Копіювати до збіркиЛокальна збірка. Докладніший опис роботи Amarok з пристроями можна знайти у цьому розділі.

Чи можу я скористатися старою збіркою Amarok у Amarok 2? Чи буде втрачено мої мітки, оцінки та рахунки?

Для вас передбачено засіб імпортування баз даних. Ви зможете зберегти ваші дані щодо оцінок та статистичні дані. Докладніше про це можна дізнатися з відповідного розділу.

Загальні питання

Для чого призначено скрипти?

Ці невеличкі програми додають певні функціональні можливості до основної програми Amarok. Створено безліч скриптів, які можна знайти на kde-apps.org. Ви також можете знайти потрібні вами скрипти і встановити їх за допомогою самої програми Amarok. Скористайтеся для цього керуванням скриптами. Докладніший опис можна знайти тут. Вікно керування скриптами можна відкрити за допомогою меню Параметри: Налаштувати AmarokСкрипти.

Чи можу я користуватися скриптами Amarok 1.4 у Amarok 2?

Ні. Ми створили новий потужний програмний інтерфейс, у якому передбачено величезні покращення, але за його допомогою не можна працювати зі старими скриптами. Нову систему роботи зі скриптами засновано на QtScript, вона значно скорочує список залежностей Amarok, величезну проблему для користувачів, не обізнаних з внутрішніми механізмами системи, та користувачів, які встановлюють програму на різних платформах, а також значно зменшує кількість зовнішніх процесів, які запускаються разом з програмою. Ще однією перевагою є те, що новий програмний інтерфейс надає змогу глибшої інтеграції скриптів з Amarok ніж стара система роботи зі скриптами. Програмний інтерфейс роботи зі скриптами у Amarok.

Для чого призначено смужку настрою?

Смужки настрою показують дані щодо амплітудно-частотної характеристики звуку на смужці поступу. Докладніше про смужку настрою можна дізнатися з цього розділу.

Чи можу я переглянути у програмі відеофайл?

Основним завданням Amarok є відтворення музичних творів, отже у програмі не передбачено засобів керування відеофайлами, підтримки керування збіркою таких файлів, відтворення DVD, показу субтитрів або будь-яких інших можливостей, пов’язаних з відео.

Amarok, AmaroK чи amaroK?

Amarok! Раніше назву програми записували як amaroK, але оскільки це виглядало трохи дивно, авторам довелося змінити написання. Це було зроблено десь у 2005 році.

Як визначаються рахунки для композицій?

Amarok визначає значення рахунка (числа у діапазоні 0-100) композиції на основі даних щодо кількості прослуховувань та даних щодо переривання відтворення. Після кожного відтворення композиції рахунок змінюється.

Ось алгоритм обчислення рахунка:

якщо( кількість_відтворень <= 0 ) # звичайно не повинна бути, але як знати...
      новий рахунок = ( попередній_рахунок + значення_у_відсотках ) / 2
   інакше
      новий_рахунок = ( ( попередній_рахунок * кількість_відтворень ) + значення_у_відсотках ) / ( кількість_відтворень + 1 )
   кінець

Ви без проблем можете створити власний скрипт на основі власного алгоритму. Докладніший опис можна знайти у Настановах з написання скриптів.

Як змінити дані рахунка композиції вручну?

Змінити оцінку вручну можна за допомогою діалогового вікна Змінити відомості про композицію: виберіть відповідний пункт у контекстному меню композиції, а потім перейдіть на вкладку Зведення.

Мені потрібна ще і система оцінки зірочками, як у інших програвачах!

У Amarok, звичайно ж, передбачено підтримку системи з визначенням оцінок користувачем. Ви можете визначити оцінку вашої композиції одним клацанням кнопкою миші на відповідній позиції аплету Поточна композиція. Ви також можете визначити оцінку за допомогою контекстного меню (викликається клацанням правою кнопкою миші): пункт Змінити відомості про композиціюЗведення. Якщо вами було визначено показ оцінок зірочками у вашому компонуванні списку відтворення, ви можете змінити оцінку за допомогою подвійного клацання лівою кнопкою миші з затримкою у списку відтворення.

Чи можу я перетягувати і скидати аплети плазми з основного вікна програми на стільницю?

Ні, але ви можете скористатися одним з декількох плазмоїдів вашої стільниці. За допомогою таких плазмоїдів ви зможете переглядати дані, надані Amarok, а також керувати Amarok.

Як зберегти дані потокового мовлення?

Спочатку вам слід завантажити дані щодо потоку до списку композицій. Існує декілька способів зробити це, зокрема можна зробити так: отримати файл, а потім відкрити його за допомогою Amarok; скористатися пунктом меню Список композиційДодати потік тощо.

Після завантаження даних щодо потоку, ви можете зберегти ці дані за допомогою кнопки на панелі списку композицій. Після цього список буде додано до списку Збережені списки композицій для подальшого використання.

Де знайти файл параметрів Amarok?

`kde4-config --localprefix`/share/apps/amarok

`kde4-config --localprefix`/share/config/amarokrc

Вирішення проблем

Як отримати дані зворотного трасування?

Якщо програма Amarok завершила роботу у аварійному режимі і ви хочете створити звіт щодо цієї аварії, будь ласка, ознайомтеся з нашими настановами щодо звітування про вади. Звіт щодо вади слід створити на bugs.kde.org, але варто перед створенням переконатися, що подібного звіту ще не було створено іншими користувачами.

Amarok просто «замерзає»! Як мені допомогти розробникам це виправити?

Отримати дані зворотного трасування з «замерзлого» екземпляра Amarok можна за допомогою gdb ось такою командою:

$ gdb -p `pidof amarok` (gdb) thread apply full bt all

Після отримання даних, вивантажте їх на PasteBin, як це описано у Настановах зі налагоджування.

Запуск Amarok триває дуже довго

Якщо таке трапилося у вашій системі, вам слід перевірити, чи не уповільнюють запуск встановлені вами скрипти та інтернет-служби. Крім того, якщо у списку відтворення на час запуску Amarok будуть потокові трансляції, запуск триватиме довше за звичайний. Щось подібне може також трапитися, якщо у вашому списку відтворення дуже багато композицій (понад 300).

Крім того, якщо вам не хочеться користуватися KDE і подобається інше стільничне середовище, час запуску програми незначно зросте, оскільки доведеться завантажувати більше бібліотек.

Питання щодо розробки

Чому Amarok не є частиною модуля мультимедійних програм KDE?

У випусків пакунків збірки програмного забезпечення KDE є певний розклад, який не збігається з ритмом розробки Amarok. Оскільки працездатність жодної з інших програм KDE не залежить від Amarok, немає причин для синхронізації випусків Amarok з випусками KDE.

Я знайшов (знайшла) ваду / У мене чудова ідея для Amarok!

Будь ласка, створіть звіт щодо вади на bugs.kde.org. Якщо у вас є список пропозицій або побажань, краще надіслати їх до нашого списку листування: amarok@kde.org. Простий допис з вашою ідеєю на каналах IRC або на якійсь глибоко схованій сторінці вікі чи у блозі може бути просто втрачено.

Чи приймаєте ви латки?

З радістю! Найкраще дати нам знати про те, що ви плануєте зробити, до того, як ви це зробите, щоб ваші ідеї можна було обговорити. Але не лякайтеся: ми ще не викинули жодної вартої ідеї! Обговорення призначене лише для правильного визначення частини Amarok, до якої слід внести виправлення. Ваші латки і код слід викладати на git.reviewboard.kde.org. Також варто ознайомитися з настановами щодо надсилання латок до Amarok. Якщо ви маєте виправлення якоїсь вади, не вагайтеся поділитися ним з іншими користувачами. Amarok є програмою з відкритим кодом.

Чому було обрано назву Amarok?

Amarok — це назва одного з альбомів британського композитора Майка Олдфілда. Автору програми дуже подобається цей альбом, і, крім того, йому здається, що ця назва гарно звучить. Ну і, звичайно ж, у цій назві є необхідна літера K.