Додаток імпортування OFX

Ace Jones

Thomas Baumgart

Отримання додатка

У KMyMoney передбачено простий і точний імпорт файлів OFX. Але цю функціональну можливість не вбудовано до основної програми. Вам доведеться отримати і встановити додаток імпортування OFX. Після встановлення цього додатка, у меню ФайлІмпортувати автоматично з'явиться пункт, призначений для імпортування файлів OFX.

Зауважте, що значна частина версій KMyMoney у пакунках зібрана з вбудованим інструментом імпортування OFX. Цей інструмент може зберігатися у окремому пакунку. Якщо ви виявили, що у вашій версії не встановлено інструменту імпортування OFX, спочатку пошукайте відповідний пакунок у тому ж сховищі, звідки ви встановлювали основний пакунок KMyMoney.

Якщо ви виконували встановлення з пакунків RPM, додаток імпортування OFX міститься у kmymoney-ofx. Цей пакунок можна знайти поряд з основним пакунком RPM KMyMoney. Якщо ви збирали програму з вихідних кодів, вам слід попередньо встановити заголовки бібліотеки та саму бібліотеку libOFX 0.9 у вашій системі. Скрипт збирання KMyMoney виявить відповідні файли і збере потрібний вам додаток. Передбачено і підтримку libOFX 0.8.2, але у цій версії бібліотеки немає підтримки декількох цікавих можливостей. На час випуску версії KMyMoney 4.6 найсвіжішою версією libofx була 0.9.4.

Якщо під час спроби збирання KMyMoney у вас виникнуть проблеми і ви впевнені, що встановили належну версію libOFX, будь ласка, зверніться до списку листування розробників за адресою по допомогу. До вашого повідомлення долучіть файл config.log, стиснутий за допомогою gzip.

Для чого призначено OFX

OFX є абревіатурою від «Open Financial Exchange» (відкритий обмін фінансовими даними). Відповідно до сайта OFX: «Open Financial Exchange (OFX) — уніфікована специфікація для обміну фінансовими даними між фінансовими установами, працедавцями та споживачами фінансових послуг за допомогою інтернету. OFX не є якоюсь окремою фінансовою установою.» Специфікація визначає формати передавання фінансових даних за допомогою файлів та безпосереднього обміну даними.

Хоча цей стандарт є набагато повнішим та стійкішим за QIF, у ньому усе ще є певна невизначеність. Отже його робота залежить від окремої реалізації фінансовою установою. Назви файлів OFX можуть мати суфікс «OFX» або «QFX» (великими або малими літерами). Використання певного суфікса не накладає ніяких окремих обмежень на вміст файла. Специфікацію засновано на XML, отже такі файли можна читати у будь-якому текстовому редакторі. Втім, оскільки використання пробілів не впливає на дані, у деяких реалізаціях пробіли не використовуються взагалі, що робить читання таких файлів людиною доволі важкою справою.

Ще одним сайтом із відомостями щодо формату є домашня сторінка OFX. На сайті можна знайти каталог фінансових установ, які проголошують підтримку OFX. Цей список може знадобитися, якщо у вас виникнуть проблеми із налаштовуванням безпосереднього обміну даними OFX. На сайті є форум для обговорення проблем із OFX.

Імпортування файла OFX

Основним способом імпортування файла OFX є вибір інструменту імпортування за допомогою панелі меню. У меню Файл оберіть пункт Імпортувати, а потім пункт OFX.... Якщо у підменю «Імпортувати» немає пункту OFX, додаток імпортування OFX не було встановлено належним чином. Будь ласка, зверніться до попереднього розділу цього підручника.

Спочатку інструмент імпортування запитає вас про назву рахунку, до якого слід імпортувати дані операцій. Якщо у файлі зберігаються дані щодо операцій для декількох рахунків, програма ставитиме це питання декілька разів.

Після імпортування деякі з записів операцій у вашій обліковій книзі буде позначено знаком оклику у жовтому трикутничку. Причиною підсвічування є невизначеність категорії відповідних записів. Інструмент імпортування не може автоматично призначити цю категорію на основі вашого журналу операцій. Ви можете змінити параметри будь-якого запису у обліковій книзі і призначити його до певної категорії. Після цього позначку буде вилучено.

Будь ласка, зауважте, що у цьому розділі описано «рідний» для програми інструмент імпортування OFX. Крім нього, файли OFX може бути імпортовано за допомогою додатка імпортування AqBanking, якщо вами було встановлено цей додаток. Зауважте, що поведінка цих двох інструментів імпортування буде дещо різною, їх написанням та супроводом переймаються зовсім різні люди.

Імпортування даних щодо інвестування

Будь ласка, зауважте, що якщо ви імпортуєте файл з записами щодо операцій з інвестування, ці записи від початку мають міститися у вашому файлі KMyMoney. Для встановлення відповідності використовується стандартний символ акції, отже переконайтеся, що цей символ у KMyMoney точно збігається з символом у файлі, який ви імпортуєте.

З'єднання з мережею

Найпростішим способом імпортування файла OFX є встановлення вебз'єднання. Відвідайте сайт вашої банківської установи і натисніть посилання для отримання файла OFX. Ваш переглядач інтернету запитає вас про назву програм, за допомогою якої ви бажаєте відкрити відповідний файл. Вкажіть на файл програми KMyMoney. Після цього отриманий файл OFX буде імпортовано до файла KMyMoney, який було відкрито у програмі останнім. Крім того, ви можете змінити прив'язку файлів у вашому стільничному середовищі, отже зробити так, що файли OFX завжди відкриватимуться у KMyMoney.

Якщо вам потрібно імпортувати файл OFX у якийсь інший файл KMyMoney, спочатку завантажте цей файл до KMyMoney, а потім відвідайте сторінку вашого банку.

Безпосереднє з'єднання

У поточній версії KMyMoney підтримується також безпосереднього з'єднання OFX (Direct Connect). Це надає вам змогу встановити безпосередній зв'язок з вашою банківською установою для отримання виписок. У майбутньому, коли буде створено докладнішу довідку, ці відомості буде пересунуто до окремого розділу.

Щоб увімкнути цю можливість, вам слід зібрати KMyMoney з параметром налаштування --enable-ofxbanking (тепер цей параметр є типовим).

Будь ласка, зауважте: багато банків вимагають окремої підписки, надають окремі паролі або коди PIN, а також можуть стягувати окрему плату за відповідну послугу. Жоден з банків не надасть вам безпосередньої підтримки KMyMoney. Вам слід повідомити працівникам банку, що ви маєте намір встановити безпосередній зв'язок за допомогою MS Money або Quicken.

На першому кроці вам слід налаштувати всі рахунки, для яких ви маєте намір отримувати виписки. Переведіть програму у режим перегляду рахунків, наведіть вказівник миші на позначку рахунку, який ви бажаєте налаштувати, клацніть правою кнопкою миші і оберіть пункт Пов'язати з мережевим рахунком. Якщо у вашій системі встановлено декілька додатків для роботи з банківськими установами за допомогою мережі, програма запитає вас про те, який з них слід використовувати. Якщо ви маєте намір використовувати вбудовану обробку OFX, оберіть пункт KMyMoney OFX. Програма отримає список банків з інтернету. За допомогою майстра ви зможете обрати назву банківської установи, ввести ім'я користувача і пароль та обрати рахунок. Якщо ви не знайдете потрібного вам банку у списку, ви зможете ввести його параметри вручну. Ваш банк має надавати потрібні програмі дані. Крім того, можливо, вам вдасться віднайти спосіб отримання цих даних власноруч.

Примітка

Налаштовування безпосереднього обміну даними OFX іноді може бути непростою справою, особливо через те, що реалізація протоколу у більшості установ не передбачає надання достатніх подробиць у повідомленнях про помилки. Ще однією з проблем є те, що у багатьох установах вимагають змінювати пароль під час першого ж сеансу доступу за допомогою інтернету, якщо використовується цей метод. На жаль, у поточній версії бібліотеки, яка використовується у KMyMoney, (libofx) не передбачено можливості інтерактивної зміни пароля. Інколи вдається змінити пароль за допомогою працівників служби підтримки. Доки нам не вдасться розширити відомості цього розділу докладнішим описом способів усування вад, якщо у вас виникатимуть проблеми із безпосередніми обміном даними, ви можете попросити про допомогу у списку листування розробників KMyMoney, .

Після того, як ваш рахунок буде налаштовано для мережевої роботи з банком, перейдіть до облікової книги цього рахунку. Потім оберіть у меню Рахунок виберіть пункт Оновити рахунок…. Програма з'єднається з вашим банком і отримає виписку за попередні 60 днів.

Примітка

У версіях KMyMoney до 4.6 назва отримувача завжди визначалося за полем PAYEEID. З версії 4.6 назва отримувача під час операції з OFX визначається на основі одного з полів PAYEEID, NAME або MEMO. Налаштувати цю можливість та деякі інші параметри безпосереднього з'єднання OFX можна за допомогою відповідної вкладки діалогового вікна редагування рахунку.

Експортування файла OFX

У поточній версії ще не передбачено можливості експортування ваших даних до файла OFX. Якщо ви можете допомогти у створенні такого інструменту експорту, будь ласка, зв'яжіться з командою розробки libofx, щоб дізнатися більше.