глосарій

Цю главу присвячено поясненню значення різноманітних термінів, які використовуються у документації Krusader. Якщо ви вважаєте, що у ній немає пояснення деяких незрозумілих скорочень чи термінів, будь ласка, не вагайтеся і зв’яжіться з командою з документування Krusader.

Дякуємо wikipedia.org вільній енциклопедії, внесок до якої може зробити кожен.

ACL

Списки керування доступом (Access Control List) — інструмент у галузі комп’ютерної безпеки, який використовується для примусового розмежування прав доступу. На його основі визначаються відповідні права доступу до певного об’єкта на основі характеристик процесу, від якого надійшов запит на доступ.

BSD

Berkeley Software Distribution — термін, яким позначають деякі з вільних сумісних з UNIX® операційних систем, які є спадкоємцями BSDUNIX®.

CVS

Concurrent Versions System (Паралельна система версій) — важливий компонент керування налаштуваннями кодів (Source Configuration Management або SCM). За її допомогою розробники можуть здійснювати запис журналу змін у файлах кодів і документах.

DEB

Бінарний формат файлів, який використовується у Debian® та заснованих на Debian® дистрибутивах. Це суфікс назви файлів пакунків для встановлення програмного забезпечення, спеціально зібраних для таких дистрибутивів; наприклад krusader_1.70.1-1_amd64.deb. Якщо коротко, це особливий архів, у якому містяться всі файли програми та дані про їх розташування у системі.

D-Bus

D-Bus — система обміну повідомленнями між службами. Цю систему розроблено Red Hat®, значний вплив на розробку мала система KDE 3 DCOP, наступником якої стала D-Bus. Krusader може використовувати D-Bus для обміну даними з іншими програмами. З іншого боку, ви можете скористатися D-Bus для керування Krusader з інших програм. Для ознайомлення з можливостями інтерфейсу скористайтеся програмою qdbusviewer.

DCOP

Desktop Communication Protocol (протокол обміну даними у стільниці) — протокол обміну даними між процесами, який використовується у стільничному середовищі KDE. За його допомогою різноманітні програми KDE можуть обмінюватися даними одна з одною. У KDE 4 замінено на D-Bus.

ЧаП

Часті питання (Frequently Asked Questions або FAQ) — документ, у якому дано відповіді на питання, які виникають найчастіше. Якщо у вас є питання до розробників Krusader, завжди спочатку зазирніть до ЧаП.

FTP

File Transfer Protocol (протокол передавання файлів) — протокол інтернету, за допомогою якого ви можете отримувати файли з так званих серверів FTP.

Git

Git — розподілена система керування версіями, яка є замінює собою Subversion. Ця система використовується у багатьох проєктах з розробки програмного забезпечення, зокрема KDE і Krusader.

GPL

GNU General Public License (загальна публічна ліцензія GNU) — ліцензія на програмне забезпечення, створена Фондом вільного програмного забезпечення, у якій визначаються умови користування вільним програмним забезпеченням.

Графічний інтерфейс (GUI)

Графічний інтерфейс користувача.

ISO

Образ ISO (.iso) — це неформальний термін для позначення образу диска з файловою системою ISO 9660. У ширшому значенні, позначає будь-який образ оптичного диска, навіть образ UDF.

KDE

Стільничне середовище (K Desktop Environment) — проєкт з розробки вільного графічного стільничного середовища для сумісних з UNIX® систем.

Прив’язка клавіш

Доступ до всіх можливостей Krusader можна отримати за допомогою панелі меню, крім того, ви можете пов’язати натискання певних комбінацій клавіш з цими функціональними можливостями. Якщо ви почнете користуватися клавіатурними скороченнями, ви зрозумієте, що можна виконання завдань за допомогою клавіатури значно швидше за використання смужки меню та графічного інтерфейсу. Використання клавіатури є важливим елементом класичних інструментів керування файлами. Krusader постачається з декількома попередньо визначеними наборами клавіатурних скорочень.

KPart

Kpart — назва компонента оболонки стільничного середовища KDE. KPart — це аналог компонент Bonobo у GNOME, обидва різновиди компонент споріднено з Microsoft® OLE. Наприклад, ви можете скористатися переглядачем Krusader для перегляду файла PDF, — у переглядачі Krusader буде запущено Okular.

KIO або kioslave

KDE Input/Output (ввід/вивід KDE) —також відомий як підлеглі засоби KIO, частина архітектури KDE. Надає доступ до файлів, вебсайтів та інших ресурсів за допомогою єдиного однорідного API.

mount

Монтування у комп’ютерних науках є процесом, за допомогою якого файлова система стає доступною до використання операційною системою, типово, шляхом випереджувального читання певних структур даних покажчика з носія зберігання до пам’яті. Цей термін залишився у спадок від тих часів, коли оператор мав встановити (змонтувати) магнітну стрічку або жорсткий диск на шпіндель перед використанням носія даних.

OFM

Orthodox File Manager (класичний інструмент роботи з файлами) — іноді ще називають «Commander» (командер). Програми з цього сімейства використовують простий, але дуже потужний інтерфейс, який є прямим спадкоємцем інтерфейсу Norton Commander (NC).

RPM

Це бінарний формат файлів для дистрибутивів, що використовують керування пакунками RPM, поширений інструмент роботи з пакунками у операційних системах Linux®. Якщо вам потрібен пакунок з Krusader, а ваша система використовує пакунки RPM, вам слід отримати файл пакунка Krusader, назва якого завершується на .rpm.

SSH, безпечна оболонка

SSH — набір стандартів і відповідний мережевий протокол, за допомогою якого можна встановлювати безпечні канали між локальним та віддаленим комп’ютерами.

SVN, Subversion

Subversion — система керування версіями, яка є спадкоємицею і замінником CVS. Ця система використовується у багатьох проєктах з розробки програмного забезпечення, зокрема KDE.

Емулятор термінала

Емулятор термінала — це проста оболонка у вікні; таке вікно відоме як вікно командного рядка у деяких інших середовищах. Якщо ви бажаєте використовувати цю оболонку і вводити до неї команди, вам слід знати принаймні декілька команд системного рівня у вашій операційній системі.

POSIX

Portable Operating System Interface for uniX — спільна назва сімейства пов’язаних між собою стандартів, створених IEEE для визначення програмного інтерфейсу (API) для програмного забезпечення, сумісного з варіантами операційної системи UNIX®.

URL

Universal Resource Locater (єдиний вказівник ресурсів) — технічний термін, що відповідає тому, що ми зазвичай називаємо адресою вебсайта. Серед прикладів URL https://krusader.org і віддалені з’єднання.

VFS

Virtual file systems (віртуальні файлові системи) є основною можливістю OFM. VFS є шаром абстрагування над всіма видами архівованих даних (ZIP-файлів, FTP-серверів, TAR-архівів, файлових систем NFS, спільні ресурси SAMBA, образи ISO компакт-дисків і DVD, каталоги RPM тощо), за допомогою якого користувач може отримувати доступ до всіх даних, що зберігаються у цих різних файлових системах у прозорому режимі — подібно до входу до звичайних підкаталогів! Krusader підтримує декілька віртуальних файлових систем (VFS).

XML

Extensible Markup Language (придатна до розширення мова розмітки) — дуже гнучкий текстовий формат, що походить від SGML (ISO 8879). Розроблена для задоволення вимог великоформатної електронної поліграфії. Крім того, XML відіграє все важливішу роль у обміні широким спектром даних у мережі та інших системах.

Zeroconf

Zeroconf або Zero Configuration Networking є набором методик, за допомогою яких можливе автоматичне створення придатного до використання мережі IP без налаштування або спеціальних серверів. За його допомогою недосвідчені користувачі можуть з’єднувати комп’ютери, мережеві принтери та інші пристрої так, щоб вони могли працювати у автоматичному режимі.