Розділ 11. Часті питання (ЧаП)

Якщо у вас виникають проблеми з Krusader, будь ласка, переконайтеся, що ви виконали настанови з встановлення, оскільки вашу проблему може бути пов’язано з неправильним встановленням програми.

ЧаП поділено на три розділи:

Якщо ви вважаєте, що у цьому ЧаП немає деяких відомостей або щось у ньому для вас незрозуміле, будь ласка повідомте нам про це.

ЧаП зі встановлення

1. Чи обов’язкова для запуску Krusader Плазма?
2. Які бібліотеки потрібні для запуску Krusader?
3. Мною було виконано всі попередні кроки, але команда make скаржиться на відсутність бібліотек або заголовків. Що робити?
4. Як зібрати Krusader, якщо на моєму комп’ютері встановлено 64-бітовий процесор?
5. Я отримав (отримала) SRPM krusader-x.xx.dist.src.rpm, що з ним робити?
6. Намагаюся встановити пакунок з бінарними файлами (RPM або DEB), але система повідомляє про помилку. Що не так?
7. Не можу знайти пакунок RPM або DEB Krusader, що робити?
8. Після оновлення Krusader у програмі відсутні деякі з нових пунктів меню, що не так?
9. У мене виникають проблеми зі збиранням і встановленням Krusader, як звернутися по допомогу?
10. Як мені зібрати пакунок RPM для Krusader?
11. Чому версія Krusader з Git показує старий номер версії у діалоговому вікні «Про програму»?
12. Чому Krusader не вдається запустити у Mac® OS?

1.

Чи обов’язкова для запуску Krusader Плазма?

Ні, для запуску Krusader у вашій системі не потрібен інструмент керування вікнами Плазми, але природним середовищем Krusader є KDE, оскільки для роботи програма покладається на служби, роботу яких забезпечують базові бібліотеки KDE Frameworks5. Потрібні лише деякі спільні бібліотеки, наприклад бібліотеки KF5, бібліотеки Qt™ тощо. Це означає, що Krusader можна користуватися у GNOME, AfterStep, XFce та інших інструментах керування вікнами, якщо відповідні бібліотеки встановлено у системі. Це не має бути проблемою, оскільки бібліотеки може бути встановлено за залежностями інструментом керування пакунками.

Для користування Krusader вам не потрібно запускати Плазму; ви можете продовжити користуватися GNOME, AfterStep, XFce або іншим інструментом керування вікнами. Але налаштування шрифтів Krusader і деяких аспектів поведінки можна визначити у графічному режимі, лише за допомогою systemsettings.

Багато залежить від того, які дії ви маєте намір виконувати за допомогою Krusader. Вам слід знати, що Krusader використовує підлеглі засоби KIO KF5 для доступу до віддалених файлових систем і підтримує лише файлові системи з обмеженого переліку, який постачається з бібліотеками KF5, більшість підлеглих засобів KIO пов’язано з основними бібліотеками KDE Frameworks5 (зокрема fish, sftp і tar).

Коротко: якщо вам потрібен працездатний Krusader, встановіть KDE Frameworks5. Якщо вам потрібний Krusader з усіма функціональними можливостями, вас слід встановити KDE Frameworks5 і деякі додаткові пакунки Плазми. Якщо перелік функціональних можливостей має бути повним, для Krusader потрібні деякі програми KDE (Ark, KDiff3, KRename), але сам інструмент керування вікнами Плазми встановлювати не обов’язково.

2.

Які бібліотеки потрібні для запуску Krusader?

Для запуску Krusader (наприклад, якщо ви встановили Krusader з бінарного RPM) вам потрібно менше бібліотек, ніж для збирання Krusader з вихідних кодів. Наприклад, компілятор C, gcc, вам потрібен буде, лише якщо ви збираєте Krusader з кодів (див. наступне питання).

Ознайомтеся з вмістом розділу Залежності Krusader нашої глави зі встановлення.

Якщо ви хочете дізнатися про все докладніше, зазирніть до списку залежностей Krusader для Ubuntu. Пункти «depends» є необхідними, пункти «suggests» зроблять Krusader потужнішим.

3.

Мною було виконано всі попередні кроки, але команда make скаржиться на відсутність бібліотек або заголовків. Що робити?

Встановіть потрібні пакунки.

Зазирніть до розділу Вимоги для збирання глави, присвяченої встановленню програми.

У більшості заснованих на RPM дистрибутивах файли заголовків відокремлено від самих бібліотек. Для збирання Krusader вам потрібні будуть заголовки. Пошукайте пакунки з назвами, схожими на щось-devel-*.rpm (напр., kdelibs-devel-foo.i586.rpm) або щось-dev-*.deb для дистрибутивів, заснованих на Debian®. Ці пакунки, зазвичай, включено до вашого дистрибутива.

Підказка

Якщо вам не вдається знайти потрібний пакунок, скористайтеся rpmfind і позначте пункт 'missing lib or header' у рядку пошуку, або скористайтеся командою apt-cache search щось для пошуку відповідного пакунка у заснованих на Debian® дистрибутивах.

4.

Як зібрати Krusader, якщо на моєму комп’ютері встановлено 64-бітовий процесор?

Наскільки нам відомо, ніяких проблем не повинно виникнути. Крім того, Krusader доступний для багатьох інших архітектур.

5.

Я отримав (отримала) SRPM krusader-x.xx.dist.src.rpm, що з ним робити?

 1. Перевірте належність відповідному користувачеві і права доступу до каталогу /usr/src/RPM/ та всі підлеглих каталогів та можливість читання-запису-виконання вашого звичайного користувача у цих каталогах.

 2. Щоб створити RPM з бінарними файлами на вашому комп’ютері, виконайте таку команду:

  $ rpm --rebuild </path/to/rpmfile/> krusader-x.xx.dist.src.rpm

 3. Якщо всі залежності встановлено, буде створено бінарний RPM krusader-x.xx.dist.rpm у каталозі /usr/src/RPM/RPMS/i586 (замініть i586 на вашу архітектуру).

 4. Перевірте, чи немає у RPM помилок, перш ніж встановлювати пакунок:

  $ rpm -i --test </шлях/до/rpm> krusader-x.xx.dist.rpm

  Якщо після виконання команди ви не побачите жодного повідомлення про помилку, все гаразд.

 5. Встановіть бінарний RPM у звичний спосіб, наприклад:

  $ su -c 'rpm -Uvh </шлях/до/rpm> krusader-x.xx.dist.rpm'

  Система надішле вам запит на пароль адміністративного користувача.

 6. Тепер можете запустити Krusader.

Підказка

Докладніше про RPM можна дізнатися з rpm.org і прочитайте Підручник з RPM, автором якого є Eric Foster-Johnson.

6.

Намагаюся встановити пакунок з бінарними файлами (RPM або DEB), але система повідомляє про помилку. Що не так?

Оскільки ми готуємо (і використовуємо) лише вихідні коди, нам ніяк про це не дізнатися. Чи перевіряли ви бінарний RPM перед встановленням?

$ rpm -i --test </шлях/до/файла/rpm> krusader-x.xx.дистрибутив.rpm

Якщо не буде виведено жодних повідомлень, з пакунком все гаразд. Пакунки RPM, отримані з нашого вебсайта, зазвичай, створено користувачами Krusader. Відвідайте вебсайт вашого дистрибутива і пошукайте там оновлений пакунок RPM.

Якщо з пакунком RPM все гаразд, спробуйте знайти інший пакунок у архівах програмного забезпечення Linux®, зокрема на freshmeat.net або linux-apps.com. Якщо вам все ж не вдалося знайти відповідний пакунок для вашого дистрибутива Linux®, рекомендуємо пошукати його за допомогою rpmfind або rpmpbone.

Загалом, у вашому дистрибутиві може працювати пакунок для старішої версії дистрибутива або навіть іншого дистрибутива (наприклад, пакунки RPM FC часто працездатні для Mdk та RH, і навпаки), але завжди краще встановлювати лише RPM, які призначено саме для вашого дистрибутива. Якщо вам не вдається знайти пакунок, який відповідає версії вашого дистрибутива, архітектури або взагалі дистрибутиву, скористайтеся RPM з кодами програми. Якщо ви користуєтеся RPM з кодом програми, Krusader буде зібрано з кодів у вашій системі, це гарантуватиме відповідність RPM вашому дистрибутиву і архітектурі. Крім того, такий спосіб надасть змогу отримати систему з максимальною швидкістю, оскільки отриманий бінарний файл буде оптимізовано для вашого комп’ютера. Будь ласка, прочитайте попереднє питання, у якому надано пояснення щодо встановлення RPM з кодами. Найкращий спосіб описано у наступному питанні.

7.

Не можу знайти пакунок RPM або DEB Krusader, що робити?

Перевірте, чи немає у вашому дистрибутиві пакунка Krusader. Якщо такого пакунка немає, зв’яжіться з творцями вашого дистрибутива і попросіть їх включити до дистрибутива Krusader!

Чи ознайомилися ви з порадами, наведеними за адресами, вказаними на сторінці щодо процедури встановлення? Якщо так, і вам все ж не вдалося знайти відповідь, ви завжди можете зібрати програму Krusader з вихідних кодів. Навіть якщо вам здається, що у вас немає потрібних навичок, ймовірно, вам вдасться успішно зібрати Krusader: нами наведено дуже докладні настанови зі встановлення. За допомогою цих настанов ви зможете зібрати Krusader з вихідних кодів, навіть якщо ви ніколи нічого не збирали з вихідних кодів, — варто лише точно виконати потрібні дії. Якщо у вас виникають труднощі, не вагайтеся і створіть запит щодо допомоги.

8.

Після оновлення Krusader у програмі відсутні деякі з нових пунктів меню, що не так?

Файл krusaderui.rc зберігається за адресою /usr/share/kxmlgui5/krusader/krusaderui.rc. Якщо ви змінюєте панель інструментів, Плазма створює копію цього файла у домашній теці за адресою ~/.local/share/kxmlgui5/krusader/krusaderui.rc. Якщо Krusader вже колись було встановлено на вашому комп’ютері, і ви встановили новішу версію Krusader, файл ~/.local/share/kxmlgui5/krusader/krusaderui.rc має бути замінено новішою версією. Зауваження: заміна призведе до відновлення початкового стану і відкидання всіх внесених вами до панелей інструментів та списку клавіатурних скорочень змін!

У першому рядку вмісту файла krusaderui.rc вказано номер версії. Після встановлення новішої версії Krusader Плазма автоматично замінює старий файл ~/.local/share/kxmlgui5/krusader/krusaderui.rc новішою версією після першого запуску Krusader (Плазма визначає номер новішої версії за першим рядком файла).

Якщо ви встановите версію Krusader з Git або бета-версію, а програму вже було встановлено на вашому комп’ютері, вам слід буде вилучити файл krusaderui.rc з вашої домашньої теки, щоб задіяти нові пункти меню, за допомогою команди $ rm ~/.local/share/kxmlgui5/krusader/krusaderui.rc

Якщо файл ~/.local/share/kxmlgui5/krusader/krusaderui.rc є застарілим, нові елементи меню не буде показано. Ознайомтеся з попереднім питанням, щоб дізнатися про те, як оновити файл krusaderui.rc. Якщо файла krusaderui.rc не буде знайдено або цей файл зберігатиметься у неправильному каталозі, буде показано лише меню Довідка, будь ласка, ознайомтеся з попереднім питанням.

Примітка

Типовою текою для файла локальних налаштувань kxmlgui5/krusaderui.rc є ~/.local/share. Визначити відповідну теку у вашій системі можна за допомогою команди qtpaths --paths GenericDataLocation, відданої у вікні термінала.

9.

У мене виникають проблеми зі збиранням і встановленням Krusader, як звернутися по допомогу?

Будь ласка, ознайомтеся з докладними настановами щодо встановлення і ЧаП. Якщо вам не вдасться знайти вирішення вашої проблеми, не вагайтеся і створіть допис з запитом щодо допомоги на нашому форумі Krusader або скористайтеся списком листування користувачів Krusader. Але, перш ніж створювати допис з запитом щодо допомоги, будь ласка, спробуйте виконати такі дії:

 1. Скористайтеся функцією пошуку на форумі KDE. Можливо, вашу проблему вже було розв’язано і обговорено.

 2. Якщо вам не вдається знайти вирішення, будь ласка, вкажіть такі дані:

  • версію Krusader, якою ви користуєтеся

  • дистрибутив Linux® і його версію

  • хороший опис проблеми

  Якщо ви не вкажете цих відомостей, допомогти вам буде досить важко.

  Примітка

  Якщо ви бажаєте сповістити нас про повідомлення щодо помилок (наприклад, повідомлення у відповідь на команду make), будь ласка, почніть з ПЕРШОГО повідомлення, оскільки всі наступні повідомлення про помилки є наслідком першого, а не причиною ваших проблем.

 3. Надішліть ваше звернення по допомогу.

Дякуємо вам за співпрацю!

10.

Як мені зібрати пакунок RPM для Krusader?

Якщо ви маєте досвід у збиранні пакунків з вихідних кодів, ймовірно, ви зможете зібрати і пакунок RPM Krusader. Відомості щодо RPM можна знайти за адресою rpm.org і у Інструкції з RPM, автором якої є Eric Foster-Johnson. Далі наведено коротенькі настанови щодо збирання RPM.

Застереження

НІКОЛИ не збирайте RPM від імені користувача root. Помилки під час збирання пакунків (наприклад помилка у файлі krusader.spec) можуть серйозно пошкодити вашу систему, якщо ви виконуватимете збирання від імені адміністратора системи (root).

 1. Зберіть Krusader з вихідних кодів, щоб переконатися, що збирання можливе.

 2. Перевірте належність відповідному користувачеві і права доступу до каталогу /usr/src/RPM/ та всі підлеглих каталогів та можливість читання-запису-виконання вашого звичайного користувача у цих каталогах.

 3. Скопіюйте krusader-1.xx.tar.gz до /usr/scr/RPM/SOURCE

 4. Скопіюйте krusader-1.xx.tar.gz до /usr/scr/RPM/SOURCE

 5. Змініть krusader.spec: додайте ваше ім’я, вашу адресу електронної пошти, назву пакунка rpm тощо. Можливо, знадобляться інші зміни, якщо спроба виконання команди rpmbuild завершиться невдало.

 6. Зібрати бінарний пакунок та пакунок з вихідними кодами можна за допомогою команди:

  $ rpmbuild -ba /usr/scr/RPM/SPECS/krusader.spec

  Якщо виконання команди завершиться без помилок, ви зможете знайти бінарний RPM у каталозі /usr/src/RPM/RPMS/i586 (залежить від архітектури вашої системи), а RPM з вихідними кодами за адресою /usr/src/RPM/SRPMS/. Приклад: krusader-1.70-beta1.suse10.i586.rpm і krusader-1.70-beta1.suse10.src.rpm

 7. Якщо процес збирання за допомогою rpmbuild завершується повідомленням про помилку, спробуйте її виправити і запустити rpmbuild знову.

 8. І, нарешті, перевірте RPM, перш ніж надсилати його до сховища.

11.

Чому версія Krusader з Git показує старий номер версії у діалоговому вікні «Про програму»?

Оскільки ми змінюємо номер версії до випуску нової версії, Krusader-git має застарілий номер версії. Отже не зважайте на номер версії, значення має лише дата отримання. Ми просто ще не вирішили, якою має бути номер наступної версії.

12.

Чому Krusader не вдається запустити у Mac® OS?

Будь ласка, уважно ознайомтеся з настановами щодо встановлення з macports.org. Не забудьте запустити dbus.

##########################################################
# Не забувайте, що dbus слід запусти від імені локального
# користувача (без sudo) перед запуском будь-яких програм KDE
# Запустити цю систему можна такою командою:         
# launchctl load /Library/LaunchAgents/org.freedesktop.dbus-session.plist
##########################################################

######################################################
# Програми не можна буде запустити, доки не буде віддано команду
# 'sudo chown -R $USER ~/Library/Preferences/KDE' 
# де $USER слід замінити іменем вашого користувача.
######################################################