Monitori gamma

Michael v.Ostheim

Tõlge eesti keelde: Marek Laane
Versioon KDE
4.12 (2013-12-05)

Sissejuhatus

See moodul on monitori gammakorrektsiooni vahend. Selle eesmärk on tagada, et sinu tehtu (veebileheküljed, pildid jne.) näeb täpselt samamoodi välja ka teiste inimeste monitoril ning teiste tehtu näeb sinu monitoril välja täpselt nii, nagu autor seda soovis.

See võimaldab muuta monitoril X-Serveri gammakorrektsiooni. Aga see ei ole veel kõik: korraliku tulemuse saavutamiseks tuleb määrata monitori korrektne eredus, kontrast ja värvitasakaal. See võib olla üpris vaevaline tegevus ning mõningaid samme tuleb võib-olla isegi päris mitu korda uuesti läbi teha. Perfektse tulemuse tagab väga hea (paraku küll ka kallis) riistvara.

Nelja liuguri abil saab määrata gammakorrektsiooni kas üheainsa väärtusena või eraldi punase, rohelise ja sinise komponendi jaoks. X-Serveri gamma vaikeväärtus on 1,00 (Mac® 1,80, WinXX 2,20). Testpildid aitavad leida sobiva seadistuse.

Gamma korrigeerimiseks süsteemselt märgi ära kast Seadistused salvestatakse süsteemselt. Need seadistused rakendatakse siis järgmisel X-Serveri käivitamisel. Selle faili salvestamiseks läheb vaja administraatori (root) õigusi. See on kasulik eriti siis, kui soovitakse gammakorrektsiooni pakkuda arvuti kõigile kasutajatele mis tahes keskkonna puhul.

Gamma korrigeerimiseks ainult omaenda KDE vajaduste tarbeks jäta see kast märkimata. Sellisel juhul rakendatakse seadistus KDE järgmisel käivitamisel, asendades ajutiselt süsteemse gammaseadistuse. Viimaseid iseenesest see ei mõjuta ning süsteemsed väärtused taastatakse X-Serveri järgmisel käivitamisel.

Mitmepäise süsteemi korral vali liitkastist monitor, mida soovid muuta. See toimib ka siis, kui sisse on lülitatud Xinerama. Kui soovid määrata kõigile monitoridele sama gammaväärtust, lülita sisse võimalus Monitoride sünkroniseerimine. Ainult ühe monitoriga süsteemis ei avalda see mingit mõju.