Електронна таблиця

Електронна таблиця є основною частиною вікна LabPlot, якщо ви працюєте із даними, впорядкованими за стовпчиками. Стовпчик є основним набором даних, який LabPlot використовує для креслення і аналізу даних. Кожен зі стовпчиків електронної таблиці задається назвою і типом, — числовим, текстовим, назвою місяців або датою чи часом. Крім того, з кожним зі різнити типів можна пов’язати формат, зокрема десятковий або інженерний формат для стовпчиків числових даних тощо.

Ви можете замаскувати позначені точки даних у електронній таблиці за допомогою пункту ПозначенняМаскувати позначення у контекстному меню комірки електронної таблиці. Креслення замаскованих даних не відбувається, їх буде виключено з аналізу даних, зокрема функціонального наближення. Крім того, ви можете замаскувати або викинути значення у стовпчику заданням діапазону (пункти контекстного меню Замаскувати значення або Викинути значення). Під час задавання значень для маскування або відкидання можна скористатися декількома операторами («дорівнює», «більше», «менше» тощо). За допомогою цих операцій можна приховати або вилучити викиди з даних перед, наприклад, наближенням набору даних певною функціональною залежністю.

Доступ до будь-якої функції електронної таблиці можна отримати за допомогою контекстного меню (можна викликати клацанням правою кнопкою миші). Ви можете вирізати, копіювати та вставляти дані між електронними таблицями, створювати, нормалізувати та упорядковувати дані, і, нарешті, створювати креслення на основі даних.

Нові дані можна або ввести вручну у електронну таблицю, або створити дані за певним описом. У LabPlot передбачено 5 різних способів створення набору даних, доступ до яких можна отримати за допомогою контекстного меню стовпчика:

  • Номери рядків — значення у стовпчику відповідають номеру рядка, так можна просто створити покажчик.

  • Сталі значення — значення у стовпчику є сталою, вказаною користувачем.

  • Рівномірно розподілені значення (лише числові стовпчики) — програма може створити послідовність рівномірно розподілених значень за мінімальним і максимальним значенням у послідовності та загальною кількістю значень у діапазоні або розподілити значення з певним заданим фіксованим кроком.

  • Випадкові значення (лише для числових стовпчиків) — значення буде випадковим чином розподілено за заданим законом розподілу. Для створення рівномірно розподіленої послідовності випадкових значень виберіть варіант розподілу «Простий».

    У найпростіших випадках нерівномірний розподіл аналітично обчислюється з рівномірного розподілу, створеного генератором випадкових чисел, застосуванням відповідного перетворення. Складніші розподіли створюються методом прийняття-відкидання, за якого програма виконує порівняння бажаного розподілу із подібними розподілом, відомим аналітично.

  • Значення функції (лише для числових стовпчиків) — значення буде обчислено за математичною формулою, вказаною користувачем. Для обчислення користувач має вказати стовпчик (набір даних), що містить значення аргументів функції. Передбачено можливість визначення багатозначної функції і надання набору даних (стовпчика у електронній таблиці) для кожної зі змінних. У відповідному діалоговому вікні передбачено підтримку створення довільної кількості змінних.

До електронної таблиці можна імпортувати наявні дані із зовнішнього файла за допомогою діалогового вікна імпортування даних. Імпортовані дані буде збережено у файлі проєкту. Після імпортування зміни у початковій електронній таблиці або зовнішньому файлі не синхронізуватимуться.

Результати, показані у електронній таблиці, можна експортувати до зовнішнього файла (див. Діалогове вікно експортування).