Okno informacyjne

Okno informacyjne otwieramy przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy na którymkolwiek pierwiastku. Właśnie tutaj możemy otrzymać informacje o pierwiastku. Dzięki przyciskom na dole okna dialogowego możesz zmieniać wyświetlany pierwiastek, bez konieczności zamykania okna.

Ogólne

W menu Ogólne znajdziesz najważniejsze informacje o pierwiastku. W środku znajduje się symbol pierwiastka, a liczba atomowa u dołu, po lewej. Górny lewy róg zawiera nazwę pierwiastka, natomiast dolny prawy pokazuje masę atomową.

Okno informacyjne Kalzium

Orbitale Bohra

Karta Model atomu wyświetla powłoki atomowe. Każda orbita odpowiada powłoce atomowej, a każdy żółty okrąg przedstawia elektron.

Okno informacyjne Kalzium

Różne

Karta Różne uzupełnia informacje o bieżącym pierwiastku. Zawiera ona datę odkrycia oraz pochodzenie nazwy.

Okno informacyjne Kalzium

Izotopy

Karta Izotopy zawiera informacje o izotopach danego pierwiastka.

Masa

Masa tego izotopu.

Neutrony

Liczba neutronów tego izotopu.

Procent

Procentowy udział atomów danego izotopu w pierwiastku. Często nazywany abundancją lub względną częstością występowania.

Czas połowicznego rozpadu

Wyłącznie w przypadku niestałych izotopów można mówić o czasie połowicznego rozpadu. Tym terminem określamy czas, w którym połowa izotopu rozpada się.

Energia i tryb rozpadu

Niektóre izotopy, w czasie procesu rozpadu radioaktywnego, emitują promieniowanie cząsteczkowe. Każdy proces rozpadu uwalnia właściwą sobie energię, która jest wymieniana obok trybu rozpadu.

Spin i parzystość

Spin jądra i jego parzystość.

Moment magnetyczny

Magnetyczny moment dipolowy jądra, mierzony w magnetonach jądrowych.

Okno informacyjne Kalzium

Przegląd danych

Karta Przegląd danych zawiera informacje o różnych faktach związanych z pierwiastkiem.

W zależności od danych dostępnych w Kalzium, będziesz mógł zobaczyć różne promienie atomowe pierwiastków. Promień walencyjny, to promień neutralnego atomu pierwiastka w cząsteczce. Może to na przykład być odległość O-H w wodzie. Promień atomowy, to promień elementarnego atomu, np. nie związanego z niczym. Promieniem van der Waalsa określamy odległość między dwoma atomami tego samego rodzaju, w dwóch równych cząsteczkach, np. dwóch atomach węgla w propanie. Ostatni możliwy promień to promień jonowy, towarzyszy mu informacja o ładunku.

Masa pierwiastka to średnia ważona masa wszystkich jego izotopów.

Okno informacyjne Kalzium

Widmo

Okno informacyjne Kalzium