Коригування орієнтації карти неба

Ви можете скоригувати різні параметри, щоб орієнтація карти неба відповідала тому, що видно у ваш оптичний інструмент.

Спочатку виберіть координатну систему, яка відповідає лафету. Для інструмента, який змонтовано екваторіально, перемкніться на режим екваторіальних координат у меню Перегляд або натисніть клавішу Пробіл. Пункт, який відповідає за перемикання координатної системи має назву Перемкнутися на горизонтальний перегляд (горизонтальні координати), якщо поточним режимом є екваторіальні координати. Для інструмента, який змонтовано альтазимутально, або спостереження неозброєним оком перемкніться на горизонтальні координати за допомогою пункту меню Перегляд, який має назву Перегляд небесного глобуса (екваторіальні координати). Цей пункт встановлює базову координатну систему для показу карти неба, а також встановлює початок відліку для орієнтації карти неба — зеніт або північ.

Якщо у вашому інструменті використано пряму призму, яка зазвичай використовується на телескопах Шмідта-Кассегрена та телескопах рефракторного типу, зображення через окуляр буде віддзеркалено горизонтально. Ви можете зробити так, щоб карта неба відповідала цьому, позначивши пункт Віддзеркалений перегляд у меню Перегляд або скориставшись клавіатурним скороченням Ctrl+Shift+M.

Далі, для довільного обертання карти неба ви можете утримувати натиснутою клавішу Shift і перетягувати вказівник миші картою зоряного неба. Програма покаже тимчасову накладну панель із напрямком на північ або зеніт у певній точці і показаним кутом до вертикального напрямку проти годинникової стрілки. Орієнтація на зеніт та північ оновлюватиметься із обертанням зоряного неба. Якщо відпустити клавішу Shift або кнопку миші, дію з обертання буде припинено. З панорамуванням карти неба або фокусуванням на інших об'єктах встановлене вами обертання зберігатиметься, як відступ від еталонного напрямку. Еталонним напрямком є напрямок на північ при використанні екваторіальних координат і зеніт при використанні горизонтальних координат. Для нагадування, еталонний напрямок на тимчасовій накладній панелі зроблено суцільним і яскравим. Крім того, на тимчасовій накладній панелі позначено напрямок на схід за годинниковою стрілкою від півночі, якщо перегляд віддзеркалено, і проти годинникової стрілки, якщо перегляд не віддзеркалено. Для визначення та інвертування двох типових орієнтацій обертання можна встановити або скинути за допомогою підменю ПереглядОрієнтація карти неба. Виберіть варіант Північ внизу або Зеніт внизу для обертання орієнтації на 180 градусів.

Якщо ви ведете спостереження за допомогою окуляра певного інструмента, ймовірно, вам слід виконати певне коригування. У типовому випадку великого добсонівського телескопа (або, загалом кажучи, ньютонівського телескопа на альтазимутальному лафеті) допоможе систематичне додаткове виправлення. Це виправлення є наслідком того, що ми стоїмо прямо під час користування телескопом, незалежно від кута, який тубус телескопа утворює з поверхнею Землі. Так само, якщо ми пересуваємо телескоп на певну висоту, потрібне додаткове виправлення, залежно від висоти об'єкта, щоб встановити відповідність між картою неба у програмі і тим, що видно крізь окуляр, якщо спостерігач стоїть прямо. Увімкнути виправлення можна вибором відповідного пункту виправлення на висоту спостерігача у підменю ПереглядОрієнтація карти неба. Це виправлення має сенс лише у режимі горизонтальних координат. Його буде вимкнено при використанні екваторіальних координат.

Нарешті, нами надано декілька прикладів використання цих параметрів для різноманітних інструментів:

  • Спостереження неозброєним оком: виберіть горизонтальні координати і орієнтацію Зеніт згори у меню ПереглядОрієнтація карти неба.

  • Камера на телескопі, який змонтовано екваторіально: виберіть екваторіальні координати і скоригуйте орієнтацію карти неба так, щоб вона відповідала вашій камері. При наведенні лафета на різні частини неба орієнтацію має бути відтворено належним чином.

  • Користування біноклем: ті самі параметри, що і для спостереження неозброєним оком

  • Окуляр альтазимутального телескопа Шмідта-Кассегріна з вертикальною призмою: у меню Перегляд виберіть Віддзеркалений перегляд, а у підменю Орієнтація карти неба виберіть Зеніт згори. Нарешті, налаштуйте обертання вручну, щоб встановити відповідність перегляду в окуляр куту, який ви використовуєте у вашій висувній призмі.

  • Використання телескопа наведення RACI на змонтованому альтазимутально телескопі, якщо дивитися на нього згори: ті самі параметри, що і для спостереження неозброєним оком, але вам слід скоригувати орієнтацію вручну, якщо телескоп наведено під кутом

  • Використання телескопа-видошукача RACI на альтазимутально змонтованому телескопі при напрямку погляду крізь нього збоку: на додачу до згаданого вище, увімкніть виправлення на висоту спостерігача для відповідного боку телескопа.

  • Використання прохідного телескопа наведення (інвертований перегляд) на телескопі, який змонтовано альтазимутально: виберіть горизонтальні координати і орієнтацію карти неба Зеніт внизу у підменю ПереглядОрієнтація карти неба

  • Окуляр добсоніанівського телескопа: виберіть горизонтальні координати і у меню ПереглядОрієнтація карти неба виберіть Зеніт внизу і позначте пункт виправлення на висоту спостерігача з вибором орієнтації ліворуч або праворуч, відповідно до конструкції телескопа. Потім скоригуйте орієнтацію вручну так, щоб вона відповідала зображенню у окулярі вашого телескопа. Після цього програма має стежити за полем зору належним чином.

У візуальній астрономії типовим є використання принаймні трьох різних інструментів: неозброєне око, телескоп-видошукач і основний телескоп. Орієнтації цих трьох засобів матимуть різні налаштування та потребуватимуть частої зміни всіх вищезгаданих параметрів. Щоб полегшити коригування цих параметрів разом, у KStars передбачено функціональну можливість Перегляд. Ця функціональна можливість доступна з меню ПереглядПерегляди та його підпунктів. Перегляд Довільний не є справжнім переглядом, а лише варіантом, який слід вибрати, якщо орієнтацію карти неба змінено вручну за допомогою описаних раніше параметрів. Решта переглядів є справжніми переглядами. Нові перегляди можна додавати, а наявні перегляди редагувати, вилучати чи змінювати за порядком за допомогою пункту меню ПереглядПереглядиРедагувати перегляди.... Якщо вибрати цей пункт, буде показано вікно для керування переглядами:

Керування переглядами карти неба

Щоб видалити перегляд, просто виберіть перегляд у списку і виконайте його вилучення за допомогою кнопки Вилучити. Щоб змінити порядок переглядів, скористайтеся мишею, щоб перетягнути пункт перегляду, який ви хочете пересунути, і скиньте його в місце призначення між двома іншими пунктами. Щоб редагувати перегляд, позначте перегляд у списку і натисніть кнопку Редагувати.... Щоб створити перегляд, натисніть кнопку Створити.... Пункти Редагувати... і Створити... відкривають інтерфейс редактора перегляду:

Редагувати/Створити перегляд

Поле Назва містить унікальну назву для перегляду. Тип лафета визначає, який напрямок буде використано для орієнтації, північ чи зеніт. Як правило, це можна встановити відповідно до типу лафета, що використовується для телескопа. Однак при використанні рефракторів і телескопів Шмідта-Касегрена (ТШК) з поворотною діагоналлю спостерігач буде схильний змінювати орієнтацію окуляра для зручності так, щоб окуляр залишався під фіксованим кутом відносно зеніту. З цієї причини доцільно вибрати альтазимутальний лафет, навіть якщо телескоп фактично встановлено на екваторіальному лафеті. Виберіть Екваторіальний лафет, якщо засіб фокусування не буде переорієнтовано, наприклад, якщо використовується камера на екваторіально встановленому телескопі. Для ньютонівських телескопів, які інвертують (тобто обертають на 180 градусів, але не змінюють орієнтацію) перегляду, позначте пункт Віддзеркалений. Це також правильний варіант для прямих рефракторів і видошукачів. У разі використання діагоналі висувної призми, призма зводить перевернуте зображення, перевертаючи його у напрямку вгору-вниз. Це призводить до загального віддзеркалення зображення зліва направо. Тому для телескопів, у яких використовується вертикальна призма, виберіть пункт Віддзеркалене. Спеціальний різновид призм, який називається призмою Амічі з дашком, не тільки зводить зображення вертикально, але і запобігає віддзеркаленню зображення зліва направо. Видошукачі з такою діагоналлю зазвичай називаються «правильним зображенням під прямим кутом» або RACI. Такі діагоналі також можуть бути використані на рефракторах і ТШК. У разі використання такої призми, яка створює правильне зображення, позначте пункт Правильне. Варіант Віддзеркалено за вертикальною віссю не зустрічається у типових астрономічних інструментах, але надається для повноти. Необхідно враховувати ще два фактори: один — це кут окуляра відносно напрямку відліку (північ / зеніт), а інший — орієнтація голови спостерігача (і поняття вертикалі), яку ми пояснювали під час опису функціональної можливості виправлення на зріст спостерігача. Ці два аспекти налаштовуються за допомогою єдиного повзунка під назвою Кут окуляра. Дві ілюстрації під повзунком показують інтерпретацію цього параметра; ліворуч, якщо дивитися спереду, що зручніше для ньютонівських телескопів, і праворуч, якщо дивитися ззаду, зручніше для рефракторів і телескопів Кассегрена. Спостерігач, природно, стоїть збоку, що робить зручнішим спостереження в окуляр, тому виправлення на зріст спостерігача регулюється автоматично відповідним чином. Для кутів окуляра, менших за -1 градус на повзунку, буде застосовано параметр Виправлення на зріст спостерігача, праворуч. Подібним чином, для кутів окуляра, які перевищують +1 градус, застосовується Виправлення на зріст спостерігача, ліворуч. При 0 градусах виправлення на зріст спостерігача не застосовується. На це виправлення вказує силует людини, що стоїть на відповідному боці телескопа. У нашому випадку більшість серійно виготовлених добсонівських телескопів мають виправлення близько +45 градусів. До речі, це виправлення також корисне для видошукачів з діагоналями. Можна явно вимкнути виправлення на зріст спостерігача, навіть якщо кут окуляра не дорівнює нулю. Це корисно, якщо зображення надходить із ПЗЗ-камери, кут якої не змінюється відносно корпусу телескопа (на відміну від голови спостерігача), або якщо дисплей, який показує карту неба KStars, встановлено на самому корпусі телескопа. У цьому випадку можна позначити пункт Дисплей встановлено на телескопі. Для протилежного ефекту, тобто коли кут окуляра дорівнює нулю, але спостерігач нахиляється, щоб дивитися в окуляр з одного з двох боків, встановіть кут окуляра на плюс або мінус 2 градуси, щоб увімкнути виправлення на зріст спостерігача; незначна різниця не буде помітна. Нарешті, можна активувати перегляд, щоб також встановити певне значення для поля огляду карти неба, наприклад, щоб встановити кут огляду видошукача. У цьому випадку можна позначити пункт Також встановити поле огляду і можна вказати приблизне поле огляду, яке потрібно налаштувати. Якщо цей пункт не позначено, рівень масштабування карти неба не змінюється під час застосування цього перегляду.