Налаштування телескопа

Більшість телескопів обладнується інтерфейсом RS232 для віддаленого керування. З’єднайте порт RS232 вашого телескопа з Послідовним або USB портом вашого комп’ютера. Традиційно, RS232 з’єднується з послідовним портом вашого комп’ютера, але оскільки у більшості портативних комп’ютерів цього порту вже немає (його замінив порт USB/FireWire), вам може знадобитися перехідний пристрій з послідовного порту на порт USB, щоб керувати обладнанням з сучасних портативних комп’ютерів.

Після з’єднання вашого телескопа з послідовним або USB-портом увімкніть ваш телескоп. Ми наполегливо рекомендуємо вам отримати і встановити найсвіжіші мікропрограми (firmware) для контролера вашого телескопа.

Перш ніж почати використання телескопа, вам слід вирівняти його. Виконайте цю операцію (юстування першого або другого рівня) відповідно до інструкції вашого телескопа.

Перш ніж з’єднатися з телескопом, потрібно перевірити параметри часу і розташування у KStars. Правильні значення цих параметрів забезпечать належну точність стеження і синхронізації між телескопом і KStars. Далі за текстом розміщено покроковий опис процесу безпосереднього з’єднання пристрою з вашим комп’ютером. Щоб з’єднатися з віддаленим пристроєм і встановити над ним керування, зверніться до розділу про віддалене керування пристроями.

Ви можете скористатися Майстром налаштування телескопа — він перевірить всю потрібну інформацію у процесі своєї роботи. Він може провести автоматичне сканування портів вашого комп’ютера на предмет наявності з’єднаних з ним телескопів. Запустити цей інструмент можна за допомогою пункту Майстер налаштування телескопа з меню Пристрої.

Якщо ви віддаєте перевагу іншому шляху, телескоп можна з’єднати з комп’ютером, послідовно виконуючи такі кроки:

  1. Встановіть ваше географічне розташування. Для цього відкрийте вікно Встановлення географічного розташування вибором пункту Географічне... з меню Параметри, натисканням кнопки з піктограмою земної кулі на панелі інструментів або за допомогою комбінації клавіш Ctrl+G.

  2. Встановіть ваш місцевий час і дату. Ви можете змінити час за допомогою пункту Встановити час... з меню Час або натискання кнопки з піктограмою годинника на панелі інструментів. Вікно Встановити час використовує стандартний віджет KDE для вибору дати. Якщо вам потрібно буде згодом скоригувати час на поточний час системи, просто виберіть пункт Встановити поточний час з меню Час.

  3. Відкрийте меню ІнструментиПристрої і виберіть пункт Керування пристроями.

  4. У стовпчику Пристрій виберіть модель вашого телескопа.

  5. Натисніть кнопку Запустити службу.

  6. Натисніть кнопку Закрити, щоб закрити діалогове вікно керування пристроями.

Типові параметри

Вам не потрібно буде встановлювати географічне розташування кожного разу під час з’єднання з телескопом. Вам слід зробити це лише одного разу, програма запам’ятає ваш вибір.

Тепер ви можете користуватися можливостями пристрою. Для керування телескопами у KStars є два зручних графічних інтерфейси обміну інформацією:

Керування вашим телескопом

  1. Керування з зоряної карти: кожному пристрою, який ви запустите за допомогою Керування пристроями, відповідатиме запис у контекстному меню, який надасть вам змогу керувати властивостями пристрою. Ви зможете віддавати команди Slew, Sync або Track безпосередньо з зоряної карти.

    Ось знімок екрана з контекстним меню, у якому є пункт пристрою LX200 Classic:

  2. Панель керування INDI: за допомогою цієї панелі ви можете керувати всіма можливостями, які підтримує ваш пристрій.

    Цю панель поділено на три основних розділи:

    • Вкладки пристроїв: кожен задіяний пристрій має свою вкладку на панелі INDI. Декілька пристроїв можна запустити одночасно: вони не заважатимуть одне одному.

    • Панелі властивостей на вкладках Основне керування та Параметри: властивості є ключовими елементами архітектури INDI. Кожному пристрою відповідає набір властивостей, за допомогою яких він обмінюється інформацією з клієнтом. Прикладом такої властивості є точка, куди у даний час спрямовано телескоп. Властивості, схожі за значенням, зазвичай поєднано у блоки або групи.

    • Перегляд журналів: пристрої повідомляють про свій стан і реакцію на команди, надсилаючи INDI-повідомлення. Кожному пристрою відповідає свій перегляд журналу. Зазвичай, пристрій надсилає повідомлення лише своєму драйверу, але ніщо не забороняє пристроєві за потреби надсилати загальне повідомлення.

Вам не потрібно використовувати один або інший інтерфейс, обидва можна використовувати одночасно. Дії з інтерфейсу карти неба автоматично повторюються на панелі керування INDI, і навпаки.

Щоб з’єднатися з вашим телескопом, ви можете вибрати пункт З’єднатися з контекстного меню вашого пристрою або натиснути кнопку З’єднатися на вкладці вашого пристрою на Панелі керування INDI.

Важливо

Типово, KStars здійснить спробу з’єднатися з портом /dev/ttyS0. Щоб змінити порт з’єднання, виберіть пункт Панель керування INDI з меню ІнструментиПристрої і змініть порт на вкладці відповідного пристрою.

KStars автоматично оновлює дані щодо координат широти і довготи телескопа, а також часу на основі поточних параметрів роботи KStars. Увімкнути або вимкнути цю типову поведінку можна за допомогою сторінки INDI вікна, яке можна відкрити за допомогою пункту меню ПараметриНалаштувати KStars.... За допомогою сторінки INDI ви також можете налаштувати KStars на показ або вимикання повідомлень щодо стану INDI на смужці стану. Типово, порти сервера INDI мають номери у діапазоні від 7624 до 9000, але ви можете змінити цей діапазон за допомогою пунктів Від і До розділу Порт сервера.

Якщо KStars вдасться зв’язатися з телескопом, програма отримає від нього поточні дані про ПС і СХЛ і покаже на зоряній карті візир, що позначає точку, у яку спрямовано телескоп. Ви можете наказати програмі приховати візир, що позначає цю точку за допомогою сторінки INDI у вікні, яке можна відкрити за допомогою пункту меню ПараметриНалаштувати KStars... submenu.

Синхронізація вашого телескопа

Якщо ви виконали візирування вашого телескопа і останньою зіркою для візирування була, наприклад Вега, позначка візира має знаходитися поряд з Вегою. Якщо візир не знаходить у правильній позиції, ви можете навести вказівник миші на Вегу, клацнути правою кнопкою і вибрати команду Sync з меню вашого телескопа. Виконана вами дія — це наказ телескопу синхронізувати його внутрішні координати з координатами Веги, тепер візир має знаходитися на позначці Веги.

Ну ось: тепер ваш телескоп готовий до вивчення небес!

ПОПЕРЕДЖЕННЯ

Ніколи не спрямовуйте телескоп на Сонце. Спрямування телескопа на Сонце може спричинити невиправні ушкодження ваших очей і вашого обладнання.